Marketing afiliacyjny — czym jest i jak zarabiać na afiliacji?

Marketing afiliacyjny

Jedną z najczęściej wybieranych metod zarabiania w Internecie, jest marketing afiliacyjny. Jest to metoda, w której niemal każdy, nawet osoby bez doświadczenia, mogą zarobić swoje pierwsze pieniądze przez Internet. Żeby zacząć, nie wymaga ani specjalnego doświadczenia, ani posiadania konta z ogromnymi zasięgami w social mediach. Wystarczy tak naprawdę dostęp do Internetu, komputer, a także odrobina wolnego czasu, który przeznaczysz na naukę i testowanie różnych rozwiązań. Jednak w jaki sposób zacząć zarabiać na afiliacji? Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

  • co to afiliacja,
  • jak działają programy partnerskie i marketing afiliacyjny,
  • w jaki sposób można zarabiać na afiliacji w 2024 roku,
  • czy bez wiedzy i doświadczenia warto próbować swoich sił w zarabianiu online.

Czym jest afiliacja?

Marketing afiliacyjny, potocznie zwany afiliacją to proces sprzedażowy, umożliwiający czerpanie korzyści dla reklamodawcy i wydawcy. Reklamodawca, czyli osoba posiadająca usługę lub produkt korzysta z pomocy wydawcy (czyli Ciebie) do reklamowania wspomnianych właśnie produktów. Reklamodawca zarabia na sprzedaży, a Ty za dokonaną sprzedaż otrzymujesz ustaloną prowizję od sprzedaży.

Jest to metoda szczególnie polecana osobom bez dużej wiedzy o zarabianiu w sieci i tym, których nie stać na stworzenie własnego produktu. Jako wydawca martwisz się jedynie o sposoby oraz koszty promocji. Nie interesują Cię zwroty, reklamacje, czy wadliwe egzemplarze oraz jakość usług.

Zarabianie online — jak działa afiliacja?

Obecnie najpopularniejszą formą współpracy pomiędzy reklamodawcą i wydawcą, jest wykorzystanie sieci afiliacyjnej lub partnerskiej. Dzięki niej obie strony w łatwy i szybki sposób mogą znaleźć to, czego szukają.

W zależności od tego, jaka forma współpracy zostanie określona przez reklamodawcę, prowizję możesz otrzymać za: sprzedaż, kliknięcie w link, lead lub daną akcję. Na tej podstawie można wyróżnić:

  • CPS — Cost per Sale, czyli prowizję przyznawaną za sprzedaż produktu lub usługi,
  • CPA — Cost per Action, czyli prowizję przyznawaną za wykonanie akcji przez klienta, jak wypełnienie formularza lub zapisanie się do programu,
  • CPC — Cost per Click, czyli prowizję za klik w link lub baner.

Sieci partnerskie i afiliacyjne są łącznikiem pomiędzy dwiema stronami, znacznie ułatwiającymi kontakt. Reklamodawcy w łatwiejszy sposób mogą znaleźć wydawców z zapleczem o danej tematyce, natomiast wydawcy w zdecydowanie prostszy sposób mają dostęp do dużej liczby programów z różnej kategorii.

Jak zarabiać na afiliacji?

Jeszcze kilka lat temu, żeby zarabiać w Internecie, trzeba było być osobą znaną lub przynajmniej posiadać portal z dużymi zasięgami. Dziś praktycznie każdy może stworzyć stronę internetową, profil w mediach społecznościowych lub inny kanał zasięgowy, w którym będzie promować swoje linki afiliacyjne.

Żeby zacząć zarabiać na afiliacji, trzeba przede wszystkim stworzyć konto wydawcy w sieci afiliacyjnej. Na polskim rynku istnieje sporo zaufanych portali z długą historią, jednak my polecamy MyLead oraz SystemPartnerski. Po utworzeniu konta możesz zostać poproszony o potwierdzenie swoich danych, ponieważ są one wymagane do prawidłowego wypłacania pieniędzy z salda w portalu.

Po zatwierdzeniu konta będziesz mógł przeglądać i wybierać programy, które chcesz promować. Na początku warto skupić się na portalach randkowych, konkursach oraz filmach, ponieważ te są najprostsze w promocji i nie wymagają budowania specjalnych zaplecz jak strony i portale. Gdy otrzymasz już swój link afiliacyjny, będziesz mógł zacząć zarabiać. Żeby to zrobić, musisz po prostu publikować swój link wszędzie tam, gdzie istnieje szansa na zakup danego produktu. Mogą to być np. fora internetowe, komentarze blogowe, posty w grupach na Facebooku, czy rozsyłanie produktu wśród znajomych. Liczy się tu przede wszystkim kreatywność. Im prostszy pomysł, tym bardziej prawdopodobne, że ktoś już wykorzystał dane miejsce do promocji własnego linku. Musisz więc wykazać się zaangażowaniem oraz otwartą głową, by wymyślić coś, na co nikt wcześniej nie wpadł.

Ile można zarobić na afiliacji?

Jeśli nie posiadasz żadnej wiedzy z zakresu marketingu i reklamy, ciężko będzie Ci zarobić pierwsze konkretne pieniądze. Jednak wraz z wiedzą i doświadczeniem, zarabianie dużych kwot stanie się coraz prostsze.

Poświęcając ok. 2h dziennie na pracę w Internecie, w której wiesz, co robisz, bez problemu zarobisz od 200 do 1000 zł w ciągu miesiąca. Jeśli staniesz się zaawansowanym afiliantem, bez problemu będziesz wyciągać od 4 do nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Czy warto w 2024 zarabiać w Internecie?

Z Internetu korzysta coraz większa liczba osób w Polsce i na całym świecie. Jest to zatem idealny moment, by zacząć zdobywać doświadczenie w promowaniu produktów i usług innych osób.

Taka odpowiedź może się jednak dla wielu osób wydawać mało wystarczająca. Większość osób (ponad 95%) nie ma żadnego doświadczenia z zarabianiem w Internecie, przez co naprawdę trudno jest im zrozumieć możliwości, jakie niesie ze sobą sieć Internetowa.

Przykładowo. Z Facebooka korzysta ok. 15-25 milionów Polaków dziennie. Wśród nich na pewno znajduje się ktoś, kto jest zainteresowany kupnem nowej pralki, znalezieniem partnera lub obejrzeniem ciekawego filmu. Musisz jedynie znaleźć sposób dotarcia do tych osób i pokazać im, że posiadasz produkt, który pomoże im rozwiązać dany problem.

I tak naprawdę Facebook jest jedynie szczytem góry, która pozwala zarabiać. Bardziej doświadczone osoby mogą korzystać również z SEO, reklam, czy budowaniu własnej marki. Sposobów na zarabianie przez Internet i promowanie ofert afiliacyjnych w Internecie jest naprawdę wiele. Musisz jedynie znaleźć tę, która sprosta Twojemu doświadczeniu oraz oczekiwaniom.

Jeśli masz do nas jakieś pytania dotyczące zarabiania w Internecie, pracy, lub rozwoju osobistego, skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego w zakładce Kontakt. Jeżeli zaś któraś część wpisu jest dla Ciebie niejasna lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat afiliacji, zadaj pytanie w sekcji komentarzy. Odpowiemy na wszystkie pytania 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *