Cel zawodowy w CV — jak pisać podsumowanie zawodowe + przykłady

Cele zawodowe w CV

Jednym z najważniejszych elementów każdego CV jest cel zawodowy, czyli inaczej podsumowanie zawodowe. Jest to bardzo często jedyna sekcja, którą czytają rekruterzy i pracodawcy, ponieważ na niektóre stanowiska pracy otrzymują nawet 200 życiorysów. Warto się więc przyłożyć i napisać podsumowanie zawodowe w taki sposób, aby zachęcić pracodawcę do przeczytania całego CV.

Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest sens podsumowania zawodowego, w jaki sposób opisać swój cel zawodowy, aby zainteresować rekrutera swoją osobą, a także poznasz kilka przykładów dobrze napisanych podsumowań zawodowych.

Cele zawodowe pracownika w CV – jaka jest ich intencja?

Rekruterzy poświęcają na przejrzenie CV średnio 5 do 10 sekund. Masz wyłącznie tyle czasu, aby zainteresować go swoją aplikacją.

Celem podsumowania zawodowego jest właśnie przedstawienie w skrócie tego, co potrafimy, do czego aspirujemy i co chcemy w nowej firmie osiągnąć.

\"Przycisk

Dopasowując ogłoszenie pracy do danego ogłoszenia możesz pokazać pracodawcy, że nie wysyłasz swoich CV masowo i dodatkowo pokazać największe atuty, których wymaga pracodawca.

Jak napisać podsumowanie zawodowe

Wiesz już, jaka jest rola podsumowania zawodowego w CV. Możesz zatem przejść do pisania swojego CV, które wyróżni Cię na tle pozostałych kandydatów.

Poniżej znajdziesz listę, dzięki której stworzysz cel zawodowy, który zainteresuje każdego potencjalnego pracodawcę.

\"cel
 • Cele zawodowe powinny zawsze znajdować się na górze CV
 • Podsumowanie zawodowe powinno składać się maksymalnie z 4-5 zdań, które powinny skupiać się wyłącznie na tym, czego oczekuje pracodawca.
 • Pisząc cel zawodowy, postaraj się go dopasować do danego ogłoszenia o pracę. W ten sposób pokażesz, pracodawcy, że nie wysyłasz masowo jednego dokumentu do wszystkich firm i zależy Ci na danym stanowisku.
 • Bądź konkretny i nie używaj ogólników, które może wpisać każda osoba aplikująca na dane stanowisko.
 • Nie nadużywaj słów wartościujących Twoją osobę jak najlepszy kandydat.
 • Stosuj pogrubienia czcionki, gdy chcesz na coś zwrócić szczególną uwagę.
 • Pokaż pracodawcy, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami firmy.

Stosując się do powyższych zasad bez problemu stworzysz podsumowanie zawodowe, którym zachęcisz do przeczytania kolejnych sekcji Twojego CV. Pamiętaj jednak, aby nie zmyślać, bo może mieć to ogromny wpływ, gdy kłamstwo wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeżeli to możliwe, opisz swoje cele zawodowe, dopiero gdy pozostałe sekcje CV będą gotowe. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie są Twoje atuty i znacznie prościej je napiszesz.

Jakie elementy powinny znajdować się w podsumowaniu zawodowych

Dobrze napisane cele zawodowe w CV powinny zawierać informacje:

 • W jakiej branży aktualnie pracujesz i od ilu lat.
 • Czy posiadasz osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić?
 • O Twoich największych zaletach i umiejętnościach, które przydadzą się na danym stanowisku.
 • O Twoich planach na przyszłość i co chcesz osiągnąć pracując w nowej firmie.
 • O tym dlaczego aplikujesz do tej firmy i co do niej wniesiesz.

Jeżeli zastosujesz się do informacji w poprzednim nagłówku oraz do tych przedstawionych powyżej, możesz być pewny, że pracodawca zainteresuje się Twoją osobą.

Dostosuj swój cel zawodowy do stanowiska, na jakie aplikujesz.

Cel zawodowy w CV — czego nie robić?

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów w celach zawodowych, jest umieszczenie cytatu. Jest to totalnie zbędny zabieg, który może być odczytany jako zwiększanie objętości CV na siłę. CV jest Twoją wizytówką, a więc cytat, który nawet jest Twoim mottem życiowym jest całkowicie zbędny.

Innym błędem, którego należy unikać, jest przywitanie się. Nie musisz witać się w dokumencie, który przedstawia Cię. Możesz to zrobić w mailu, ale nie w swojej aplikacji.

Kopiowanie informacji z dalszej części Twojego CV. Pisząc cel zawodowy, sporo osób kopiuje np. najważniejszą umiejętność. Jest to dobry zabieg, ale trzeba robić to z głową. Najlepiej, jeżeli przepiszesz go, ale zmienisz nieco formę, np. w umiejętnościach: znajomość pakietu Office, a jako cel zawodowy w CV możesz napisać: sprawna obsługa komputera i oprogramowania biurowego.

W sporej części CV widać też zbyt mocne rozpisanie się i finalnie stworzenie listu motywacyjnego w CV. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na przeczytanie CV, rekruterzy poświęcają zaledwie kilka sekund, pisząc zbyt długie cele zawodowe zniechęcamy do całkowitego ich przeczytania.

Cele zawodowe w CV – przykłady dopasowane do ofert pracy

Poniżej znajdziesz przykłady dla różnych stanowisk pracy. Każdy z nich posiada zupełnie inne cele zawodowe, dzięki czemu możesz bez problemu zobaczyć i porównać, na czym powinieneś się skupić w przypadku danego stanowiska pracy.

Cel zawodowy na stanowisko magazyniera

Jestem magazynierem z 4-letnim doświadczeniem. Przez ostatnie 2 lata pracowałem za granicą w jednej z większych firm logistycznych w Europie. Moim największym atutem jest skrupulatność, dzięki czemu stan magazynu podczas inwentaryzacji zawsze się zgadzał. Chciałbym pracować w Państwa firmie na stanowisku kierownika magazynu, aby dalej rozwijać moje kompetencje w tym kierunku.

Cel zawodowy na stanowisko sprzedawcy

\"podsumowanie

Interesuje się modą i znam najnowsze trendy związane z ubiorem damskim i męskim. Posiadam 3-letnie doświadczenie na stanowisku sprzedawcy w sklepie odzieżowym, gdzie obecnie pracuję. Jestem osobą dokładną i sumienną, dzięki czemu zawsze wykonuje swoje zadania najlepiej jak potrafię. W Państwa firmie chciałabym jeszcze lepiej poznawać techniki sprzedaży i w przyszłości, gdy będzie możliwość, awansować na kierownika sklepu.

Cel zawodowy na stanowisko logistyka

Jako pracownik firmy logistycznej mogę pochwalić się wieloma osiągnięciami jak poprawienie wydajności pracy o 20%, czy zmniejszenie kosztów transportu o 8%. Do moich celów zawodowych należy rozwój w dziedzinie logistyki i spedycji oraz doskonalenie swoich kompetencji zawodowych. W poprzedniej firmie zajmowałem się zarządzaniem i organizacją załadunków. Obecnie poszukuję pracy na stanowisko koordynatora ds. logistyki.

Cel zawodowy na stanowisko pracownika biurowego

Jestem pracownikiem biurowym z 4-letnim doświadczeniem w pracy dla kancelarii adwokackiej. Bez problemu radzę sobie z obsługą komputera i potrafię wspierać innych członków zespołu w realizacji ich działań. Moim największym osiągnięciem jest zmniejszenie wydatków firmy poprzez analizę zaległych faktur i uporządkowanie dokumentów. W Państwa firmie chciałabym pracować jako sekretarka i w miarę możliwości otrzymywać zadania, które rozwiną moje inne kompetencje.

Cele i podsumowanie zawodowe po angielsku

Mimo iż podsumowanie zawodowe jest elementem, bez którego CV nie ma racji bytu, wciąż wiele osób o nim zapomina. Za granicą CV, które nie posiada sekcji cele zawodowe, od razu może zostać odrzucone.

Pisząc CV po angielsku, trzeba pamiętać o tym, że musi być ono jak najbardziej zwięzłe. Nie możesz opisywać swojego celu zawodowego na kilka stron, ponieważ nikt nie przeczyta go całego. Musisz opisać swój cel zawodowy w taki sposób, aby pracodawca mógł go przeczytać w kilka sekund i tak, aby go do siebie zachęcić.

Pamiętaj, aby nigdy nie tłumaczyć przy pomocy translatorów całych podsumowań zawodowych. Wiele tłumaczy dobrze radzi sobie z pojedynczymi słowami, jednak w przypadku całych zdań, bywa zupełnie odwrotnie.

Jeżeli chcesz, aby Twoje cele zawodowe w CV, były odpowiednio napisane, od stwórz je od początku w języku angielskim. To, jak dokładniej powinna wyglądać sekcja celów zawodowych znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Cele zawodowe są często jedyną sekcją, na którą zwracają uwagę pracodawcy podczas przeglądania aplikacji kandydatów. Podczas opisywania swoich celów zawodowych i tego, co chcesz osiągnąć w danej firmie, postaraj się unikać ogólników i wyrażeń, którymi mogą pochwalić się wszyscy kandydaci.

Im bardziej oryginalne podsumowanie zawodowe i cele zawodowe w CV stworzysz, tym większa szansa na to, że dostaniesz się na kolejny etap rekrutacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *