Kryptowaluty – co to i jak zacząć nimi handlować?

Kryptowaluty

Kryptowaluty z dnia na dzień zyskują na popularności. Świadczy o tym rosnąca ilość wyszukiwani tych definicji w sieci. Początkowo kryptowaluty kojarzone były z procesem „wydobywania”, bądź „kopania” jednak obecnie proces prowadzący do pozyskania kryptowaluty jest znacznie łatwiejszy.

W tym artykule dowiesz się, czym są kryptowaluty, czy są legalne, a także jak kupić swoją pierwszą kryptowalutę.

Jak zacząć przygodę z kryptowalutami

Nie ma jednej szkoły odnośnie kryptowalut, ani jednej drogi prowadzącej do zysków. Każdy musi znaleźć swój własny złoty środek. Istnieje kilka sposobów na rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami. Jedną z najstarszych jest kopanie Bitcoina.

Początkowo, gdy konkurencja nie była jeszcze tak ogromna jak teraz, wystarczyło mieć komputer i zacząć kopać. Obecnie jednak sieć jest już bardzo rozwinięta i należy posiadać specjalnie do tego przeznaczone komputery, które będą zajmowały się tylko i wyłącznie wydobywaniem. W tym wypadku koszty są ogromne, co nie przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa odniesienia sukcesu, który zależy od wielu czynników. Niejednokrotnie okazało się, że ktoś zainwestował ogromne sumy pieniędzy w komputer, który niestety nie przyniósł wystarczająco zysków by mógł się zwrócić, nie wspominając już o oczekiwanym zarobku.

Jeżeli szukasz sposobu jak zarabiać online, sprawdź nasz artykuł, w którym omawiamy najlepsze sposoby zarabiania w domu.

Innym sposobem, by stać się posiadaczem kryptowalut jest wybór i założenie portfela. Standardowym portfelem jest portfel online, z którego korzysta się poprzez przeglądarkę internetową. Istnieje również portfel mobilny, który instalowany jest na tablecie lub smartfonie.

Dwa ostatnie typy portfeli to: portfel instalowany na komputerze osobistym i portfel zewnętrzny, czyli specjalne urządzenie do przechowywania kryptowalut. Wybierając odpowiedni dla siebie portfel warto zwrócić uwagę na fakt, że najbezpieczniejszymi portfelami są te, które nie mają dostępu do sieci. Natomiast najmniej bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut to przechowywanie ich na rachunkach giełd.

Czym jest kryptowaluta?

\"portfel

Kryptowaluta nazywana jest często walutą cyfrową lub wirtualną monetą. Jest to zdecentralizowany środek płatniczy, którego transakcje opierają się na kryptografii. Kryptografia jest to zbiór metod umożliwiających szyfrowanie danych i to stąd wzięła się nazwa – kryptowaluty. Przelewy, tworzenie nowych jednostek, procesy wewnętrzne w sieciach kryptowalutowych zachodzą zgodnie z zasadami kryptografii. Pozwala to na pełną przejrzystość i pewność wykonywanych transakcji, lecz cofnięcie lub zmiana zapisanych danych jest bardzo trudna.

Do społeczności kryptowalutowej należą osoby wydobywające kryptowaluty, producenci koparek, właściciele infrastruktury internetowej, programiści, inwestorzy oraz użytkownicy. Świadomość społeczności sprawia, że kryptowaluty napędzane są jak koło zamachowe, przez co branża ta rozwija się w ekspresowym tempie.

Wraz z postępem powstają nowe klasy kryptowalut, często powiązane z firmami. Pełnią one rolę aktywa uprawniającego do otrzymywania zysków przy zachowaniu funkcji płatniczej. Traktowane są bardziej jak akcje, a decentralizacja w ich przypadku nie jest możliwa.

Czy wiesz, że pierwszym towarem kupionym za Bitcoiny była pizza?

Czy kryptowaluty są legalne?

Kryptowaluty oraz wszelka działalność z nimi związana jest legalna (lub nie została zabroniona) w 99 krajach, czyli 40% wszystkich państw świata. Polska również należy do tego grona. Polskie prawo bowiem nie zabrania w żaden sposób prowadzenia działalności kryptowalutowej, bądź obrotu na tym rynku. Jednak inwestorzy muszą mieć świadomość, że należy rozliczyć się przed fiskusem z wszelkich zysków oraz zapłacić podatek dochodowy.

Jak kupić pierwszą kryptowalutę?

Inwestycja związana z kryptowalutami może okazać się prawdziwą żyłą złota, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Wartość kryptowalut nie jest stała i zmienia się w czasie, czyli zakupiona kryptowaluta może przynieść zarówno zyski, jak i straty. Przygotowując się do inwestycji należy zastanowić się nad środkami finansowymi, które będą przeznaczone na ten cel – istnieje bowiem ryzyko utraty środków lub przekształcenia inwestycji w długoterminową.

Przed zakupem kryptowaluty dobrze jest zgromadzić wiedzę, przyswoić jak najwięcej informacji na jej temat oraz przez jakiś czas śledzić giełdę. Zorientowanie się wśród aktualnych cen pozwoli sprawdzić, jak szybko zmieniają się ceny konkretnych kryptowalut. Początkowo dynamika giełdy nie wydaje się być intuicyjna, jednak wystarczy poświęcić trochę uwagi i czasu, aby zapoznać się z działaniem rynku.

Kolejnym krokiem po nabraniu pewności i zdecydowaniu się na inwestycję w kryptowaluty jest założenie portfela kryptowalut. Najpopularniejszym portfelem jest portfel online, jednak nie jest to jedyna możliwa opcja. Wybór portfela należy dostosować do swoich preferencji oraz stylu życia, tak by był on dostępny wtedy, gdy go potrzeba.

Kupno kryptowaluty odbywa się na giełdach kryptowalutowych, od osób prywatnych oraz w kantorach specjalnie przeznaczonych do kryptowalut. Niewątpliwie tam gdzie pieniądze, tam czyhają także oszuści. Warto zatem przed zakupem sprawdzić wiarygodność danego źródła by nie paść ofiarą kradzieży.

Bez względu na drogę nabycia kryptowaluty, można zakupić ją w krajowej walucie.

Giełdy kryptowalut

Chcąc skorzystać z oferty giełdy kryptowalut warto zastanowić się, czy dana giełda budzi zaufanie oraz czy jest w stanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo wykonywanych transakcji. Wielu początkujących inwestorów zwraca także uwagę na to, by obsługa była w języku polskim. Ułatwi to ewentualną komunikację z pomocą techniczną, korzystanie z giełdy oraz rozwieje wszelkie wątpliwości, które mogłyby wynikać z niezrozumienia języka.

Kupno kryptowaluty na giełdzie odbywa się intuicyjnie. Pierwszym krokiem jest zwyczajnie założenie konta na danej giełdzie. Zazwyczaj należy wybrać jedną z dwóch opcji – czy konto będzie do użytku prywatnego, czy firmowego. Następnie wypełnia się formularz rejestracyjny i wyraża zgodę na przetwarzanie danych. Weryfikacja tożsamości użytkownika/klienta jest konieczna i to ona gwarantuje bezpieczeństwo transakcji wykonywanych na giełdzie. Po potwierdzeniu tożsamości uzyskuje się dostęp do wykonywania transakcji na giełdzie. Od tej chwili można skupować kryptowaluty, wymieniać je na inne lub sprzedawać.

Kantor bitcoin

Bitcoiny można nabywać w kantorze stacjonarnym, jak i internetowym. Kantor stacjonarny funkcjonuje zupełnie jak tradycyjny kantor, umożliwia on zakup bitcoinów za gotówkę. Choć prostota zakupu oraz sprzedaży bitcoinów jest jego ogromnym plusem to istnieje także problem w postaci dostępności kantorów stacjonarnych. Aktualnie działają wyłącznie w dużych miastach np. Warszawa, Gdańsk, Kraków.

Łatwiejszym sposobem na skorzystanie z kantoru bitcoinów jest kantor internetowy. Najważniejszą jego zaletą jest to, że można z niego korzystać niemal z każdego zakątka Ziemi. Prostota internetowych kantorów kryptowalut pozwala na zakup takiej kwoty i wtedy gdy chce tego inwestor. Po zdecydowaniu się na dany kantor wystarczy wybrać rodzaj waluty oraz kwotę zakupu, następnie przesłać pieniądze na rachunek bankowy. Zakupione środki trafiają wtedy na wskazany portfel kryptowalut. Należy pamiętać jednak, że cena bitcoinu w kantorze będzie nieco wyższa niż na giełdzie, ponieważ kantor zarabia na różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży.

Podsumowanie

Zarówno Bitcoin, jak i inne kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością. Można przypuszczać, że za jakiś czas będzie odgrywać ważna rolę w świecie finansów, co zachęca do zagłębienia się w temacie. Korzystanie z giełdy, kantoru, zakładanie portfela może wydawać się skomplikowane, jednak jak się okazuje – takie nie jest. Niewątpliwie inwestycje w kryptowaluty wiążą się z ryzykiem. Nie należy inwestować takich sum, których utrata znacznie utrudniłaby życie. Rozpoczęcie inwestycji powinno być poprzedzone dokładną analizą własnych finansów, podejścia psychicznego oraz odpornością na stres związany z ryzykiem. Jednak jak stare przysłowie mówi – kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *