Co warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? – 9 najważniejszych rzeczy

co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną

Szukanie pracy jest zwykle dość stresującym zajęciem. Chcemy się bowiem pokazać z jak najlepszej strony i nie popełnić żadnych błędów, które skazałyby nas na porażkę. Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z pierwszych etapów poznawania pracodawcy, a co za tym idzie, miejscem, w którym budujemy o sobie pierwsze wrażenie. Warto jest więc na rozmowie kwalifikacyjnej wypaść jak najlepiej, żeby zmaksymalizować swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Co na rozmowę kwalifikacyjną warto jednak wziąć? A czego nie powinno się brać na rozmowę o pracę? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Co wziąć na rozmowę o pracę – 9 rzeczy, których potrzebujesz

W kwestii rozmów kwalifikacyjnych, bardzo dużo mówi się o tym, jak się zachować na rozmowie o pracę, czy jak się ubrać. Mało kto jednak porusza temat tego, co warto na rozmowę kwalifikacyjną zabrać i czego nie powinno się wnosić do sali spotkania.

Poniżej znajdziesz przygotowaną przez nas listę, dzięki której będziesz mógł przygotować się do rozmowy i będziesz mieć gwarancję, że niczego nie zapomnisz.

Kopia CV

Najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś wziąć na rozmowę kwalifikacyjną, jest Twoje CV. Oczywiście rekruter powinien mieć je wydrukowane lub na komputerze, ale nigdy nic nie wiadomo.

Dodatkowo, mając ciągły pogląd na swoją aplikację, łatwiej będzie Ci rozmawiać na temat Twoich kompetencji i w trudnych chwilach pomoże odpowiedzieć na trudne pytanie. Dzięki CV pod ręką bez problemu uporządkujesz też swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności zawodowe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak napisać idealne CV zajrzyj tutaj.

Notatki i długopis

Kolejną ważną rzeczą, którą warto jest mieć pod ręką, jest notatnik i długopis. Rekruter podczas rozmowy może przekazywać Ci wiele przydatnych informacji, a Ty notując je, pokażesz, że jesteś profesjonalistą i lubisz porządkować otrzymywane informacje.

Gdy dojdzie do sytuacji w której pracodawca poprosi Cię, żebyś coś zapisał, posiadanie notesu pod ręką jest bardzo przydatne.

Dane adresowe

Przed wyjściem z domu, koniecznie zapisz dane firmy jak adres i numer telefonu osoby, która się z Tobą kontaktowała. Dzięki temu w razie spóźnienia lub nieoczekiwanej sytuacji w drodze na rozmowę kwalifikacyjną będziesz mógł skontaktować się, wyjaśnić sytuację i za nią przeprosić.

Chusteczki higieniczne

Dla wielu osób wydają się oczywistością, ale mimo to naprawdę duża część o nich zapomina. Mogą przydać się w naprawdę wielu sytuacjach. Poprawieniu makijażu, wysmarkaniu nosa, czy kulturalnym zabraniu gumy do żucia przed spotkaniem.

Portoflio

W niektórych zawodach portfolio jest tym, na co pracodawca zwraca największą uwagę. Jeżeli posiadasz portfolio, którym chciałbyś się pochwalić, lub wiesz, że zostaniesz o nie zapytany, przygotuj je na rozmowę kwalifikacyjną.

Widząc wykonane przez Ciebie prace, rekruter będzie mógł lepiej określić Twoje umiejętności i ocenić, czy nadajesz się na dane stanowisko pracy.

Referencje

\"\"

Jeśli pracowałeś w miejscu, w którym wszyscy Cię lubili i miałeś dobry kontakt z pracodawcą, możesz go poprosić o referencje. Te, mimo, że rzadko spotykane, dają naprawdę dużo podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Dzięki nim rekruter może bez problemu zapoznać się z opinią innych pracodawców na Twój temat, co w pracy na dłuższy okres ma naprawdę duże znaczenie.

Dyplomy i certyfikaty

Jeśli w Twoim CV zawarłeś informacje o ukończonych kursach lub otrzymanych certyfikatach, warto jest zabrać je na rozmowę o pracę. W ten sposób, pokażesz, że zawarte w CV słowa to nie tylko puste frazesy, a udokumentowane i rzeczywiste działania jakie podjąłeś.

Jeżeli ukończyłeś studia, to musisz liczyć się też z tym, że rekruter może poprosić Cię o dyplom ukończenia studiów.

Lista pytań do rekrutera

Mimo, że przed samą rozmową, możesz być najlepiej przygotowanym kandydatem na świecie, stres podczas niej, może spowodować, że zapomnisz o wszystkim co chciałeś powiedzieć. Warto jest więc przygotować sobie dokument, w którym zapiszesz najważniejsze rzeczy i pytania, które chcesz zadać do rekrutera.

Pozostałe rzeczy, o które poprosi Cię rekruter

W niektórych przypadkach, rekruterzy wcześniej informują o konieczności zabrania na rozmowę kwalifikacyjną dodatkowych rzeczy. Może to być np. własny laptop, żeby pracodawca mógł zobaczyć, w jaki sposób programujesz i obsługujesz własny komputer.

Jeśli w mailu lub podczas rozmowy telefonicznej dostaniesz taką informację, przygotuj dane rzeczy znacznie wcześniej. Najlepiej, jeżeli w dzień przed rozmową przygotujesz sobie wszystko na biurku i dwa razy sprawdzisz, czy wszystko masz przed wyjściem.

Jeżeli chodzi o rzeczy, które warto mieć podczas rozmów kwalifikacyjnych, warto też pamiętać o własnej głowie, której niektórym kandydatom przez stres naprawdę brakuje.

Czego lepiej nie brać na rozmowę kwalifikacyjną?

Żeby wypaść jak profesjonalista, warto jest mieć kilka rzeczy pod ręką, ale lepiej też niektórych nie mieć. Poniżej wypunktowaliśmy te, które nie powinny znaleźć się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Guma do żucia

Przed samą rozmową o pracę jak najbardziej, możesz rzuć gumę. Gdy zostaniesz poproszony o wejście do biura, powinieneś jednak pozbyć się gumy jak najszybciej. Niektórzy kandydaci o tym zapominają i nieudolnie próbują udawać, że gumy nie mają.

Publiczne żucie gumy w obecności innych, szczególnie starszych lub podczas rozmowy z kimś jest znakiem braku kultury, arogancji, lekceważenia.

Jedzenie

Jeśli pracodawca poczęstuje Cię kawą lub herbatą, jak najbardziej możesz ją pić w odpowiednich momentach. Nie powinieneś jednak wyciągać własnego jedzenia lub picia. Jest to lekceważące zachowanie, które nie powinno mieć miejsca podczas żadnej rozmowy o pracę.

Telefon

Swój smartfon możesz posiadać podczas rozmowy o pracę, ale powinieneś przynajmniej go wyciszyszyć. Spora część osób jednak o tym nie pamięta i podczas rozmowy otrzymuje powiadomienia lub telefon od znajomego.

Okrycie wierzchnie

Przed wejściem do sali, w której odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, powinieneś pozbyć się okrycia wierzchniego. Możesz skorzystać z szatni lub wieszaka na korytarzu. Gdy w biurze ich nie ma, możesz przed wejściem do pokoju zapytać, gdzie mógłbyś zostawić swój płaszcz lub kurtkę.

To już wszystko na temat rzeczy i spraw, jeżeli chodzi o to, co warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub wątpliwości, przedstaw je w sekcji komentarzy.

1 thought on “Co warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? – 9 najważniejszych rzeczy”

  1. Super artykuł! Wszystko jest jasne i klarowne. Bez zbędnego lania wody. Dodaję bloga do obserwowanych i postaram się czytać na bieżąco 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *