Coworking – co to jest i na czym polega?

coworking co to

Coraz częściej wśród młodych pracowników i firm słychać termin coworking. Co to jednak jest i na czym polega? Czy jest to dobre rozwiązanie dla początkujących firm, które nie mają funduszy na prowadzenie własnego biura? Na te i wiele więcej pytań dotyczących coworkingu znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Coworking, czyli biurko do wynajęcia

Przez ostatnie lata świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Chwilowa przerwa w rozwoju i dostosowaniu swojej działalności często może skutkować bankructwem. Wielu przedsiębiorców decyduje się dziś na rozwiązania, które mogą wydawać się teraz dziwne, ale za jakiś czas będą postrzegane jako normalność.

Jednym z przykładów takich rozwiązań jest coworking. Jeszcze kilka lat temu mało kto tym słyszał, a dziś coraz więcej młodych przedsiębiorców i niewielkich firm decyduje się na to rozwiązanie.

Sam termin coworking został zapożyczony z języka angielskiego, który w wolnym tłumaczeniu oznacza pracę w grupie. W rzeczywistości jest to jednak słowo, które oznacza wynajęcie biurka do pracy we współdzielonej przestrzeni.

Ludzie, którzy pracują w biurze do coworkingu nie są powiązani zwykle z jedną firmą. Bardzo często są to grupy ludzi z kilku firm, którzy wynajmują przestrzeń do wspólnej pracy. Każdy z nich pracuje na własny rachunek i dla zupełnie innych klientów. Jedyną rzeczą, która łączy ich podczas pracy, jest wspólny ekspres do kawy, sala konferencyjna, drukarka itd. z których mogą razem korzystać.

Dlaczego coworking działa?

Coraz więcej osób decyduje się nie na pracę w dużej firmie czy korporacji, a na jednoosobową działalność na własny rachunek. Większość takich osób to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy świadczą usługi online. Nie spotykają się oni ze swoimi klientami face to face, ponieważ wszystko odbywa się przez Internet.

Z tego powodu, nie potrzebują oni dużych przestrzeni roboczych, biura czy zaawansowanych stanowisk. Wystarczą im biurko, spokojna przestrzeń do pracy i miejsce, w którym mogą się skupić.

\"freelancer

Freelancerzy, bo o nich mowa, praktycznie zawsze rozpoczynają swoją działalność w domowym zaciszu. Początkowo praca z domu może wydawać się genialnym pomysłem, ponieważ nikt nie stoi nam nad głową i możemy pracować w piżamie. Na dłuższą metę jest to jednak problematyczne, ponieważ wiele osób w domu nie ma motywacji do pracy i szybko się rozleniwia. Trudno jest też w domu budować relacje biznesowe, które w wielu przypadkach mogą znacznie pomóc rozwijać nasz biznes.

Odpowiedzią na problemy z pracą w domu freelancerów jest właśnie coworking. Dzięki niemu, mimo pracy na własnej działalności, możemy co jakiś czas za kilka złotych wynająć biuro, w którym nic nas nie będzie rozpraszać i zająć się sprawami biznesowymi.

Do kogo skierowany jest coworking?

Coworking powstał głównie z myślą o freelancerach i młodych przedsiębiorcach, którzy nie mają funduszu na wynajem pełnoprawnego biura. Toteż właśnie oni powinni być główną grupą zainteresowanych wynajmem biura coworkingowego.

Praktycznie wszystkie działalności, których charakter pracy pokrywa się z tym, wykonywanym w danym biurze mogą wynająć przestrzeń roboczą. Jest to bardzo dobry sposób na cięcie kosztów związanych z prowadzeniem własnego lokalu, co na początku drogi przedsiębiorcy jest jednym z największych wydatków.

Ponadto, biura coworkingu mogą wynająć też studenci. Coraz częściej zdarza się tak, że zamiast uczyć się u kogoś w mieszkaniu, młodzi ludzie decydują się na wynajęcie biura, które działa 24h/7 i w którym panują dobre warunki do nauki.

Tak naprawdę każdy, kto potrzebuje przestrzeni roboczej czy chce zobaczyć, jak praca w biurze wpłynie na jego wydajność, może z niej skorzystać. Jest to świetna opcja nie tylko ze względu na niewielkie koszty, ale również z powodu możliwości, jakie oferuje.

Jak działa coworking?

Prowadząc biuro do coworkingu, właściciel musi podpisać z daną osobą umowę, która przestawia warunki korzystania z biura.

Koszt wynajmu zależy głównie od lokalizacji, wielkości pomieszczenia, wyposażenia i częstotliwości wynajmowania.

Formalności związane z prowadzeniem biura, utrzymaniem czystości i dostarczeniem niezbędnych materiałów, zajmuje się firma udostępniająca biuro.

Umowę możesz podpisywać często na kilka godzin, do kilku miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju działalności i liczby osób, które będą z Tobą pracować. W ramach umowy otrzymujesz pełny dostęp do biura i wszelkich udogodnień. Nie możesz jednak niczego nadużywać, np. drukować tysiąca stron dziennie, czy rezerwować sale konferencyjne na całe dnie.

Ceny wynajmu biurka

\"coworking

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, cena wynajmu biura coworkingowego zależy od kilku elementów:

 • lokalizacji biura
 • ilości udogodnień
 • czasu wynajmu
 • ilości osób, które będą w ramach umowy korzystać z biura

Ceny za wynajęcie biurka o średnim standardzie, wahają się w przedziale od 400 do 800 zł. Jeżeli zależy nam na biurze w centrum Warszawy, które posiada większy standard, możemy zapłacić nawet powyżej 1000 zł.
Poza ścisłymi centrami większych miast ceny są o wiele bardziej rozsądne. Bez problemu znajdziemy biuro za 400 zł miesięcznie, które niczym nie różni się od tego z centrum, poza lokalizacją.

Wady i zalety coworkingu

Niestety mimo coraz większej popularności biur coworkingu, nie są one pozbawione wad. To, czy dane rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie, zależy wyłącznie od rodzaju Twojej działalności i Twojego charakteru. Niektórzy lubią pracować, gdy widzą, że ludzie wokół również czymś się zajmują lub pracują, a inni wolą pracę w cichym pomieszczeniu, gdzie mogą się skupić.

Zalety

 • Minimalizacja kosztów względem najmu biura – Jeżeli prowadzisz własną działalność, ale nie potrzebujesz mieć własnego biura przez 7 dni w tygodniu, wtedy możliwość wynajmu na jeden czy dwa dni tygodniowo jest świetną opcją.
 • Kontakt z ludźmi – Nie tylko możesz poznać wielu ciekawych ludzi, ale też nawiązać współprace biznesowe. W biurach coworkingu znajdziesz grafików, programistów, copywriterów, blogerów, specjalistów SEO i wiele więcej zawodów freelancerów. Masz więc możliwość rozmowy z innymi oraz zdobycia kontaktów, które mogą się przydać w przyszłości.
 • Rozdzielenie życia prywatnego i zawodowego – Jest to bardzo ważne i zdrowe podejście, kiedy potrafimy rozdzielić naszą pracę od życia codziennego. W domu często jest trudno skupić się na tym co mamy do wykonania, ponieważ jest zbyt wiele innych zadań, którymi moglibyśmy się zająć.
 • Dostęp do sprzętów biurowych – Spora część osób nie ma w domach rzutników czy kserokopiarek. Są to w wielu przypadkach bardzo potrzebne urządzenia, które ułatwiają pracę w każdej dziedzinie.
 • Możliwość rejestracji firmy na adres coworku – Wiele firm godzi się na to, aby firma była zarejestrowana na adres biura coworkingowego. W ten sposób dostają informację o tym, że mogą mieć klienta na dłuższy okres.

Wady

 • Brak prywatności – Może się zdarzyć, że mimo iż wynajęliśmy biuro, sala konferencyjna będzie zajęta. Musimy w takim wypadku odbyć rozmowę z klientem w pomieszczeniu, w którym inni mogą chodzić i nas rozpraszać. Dodatkowo wszystko, co jest na Twoim monitorze, będzie widoczne dla innych, co nie każdy lubi.
 • Standaryzacja – Mimo, podpisanej umowy na długi termin wynajmu, ciężko jest dogadać się z właścicielami, aby dopasować stanowisko do naszych wymagań. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość lub negocjować do czasu aż otrzymamy to, czego chcemy.
 • Ludzie – Nie każdy umie skupić się na tym, co robi i nie zwracać uwagi na otoczenie. W wielu przypadkach możemy trafić na ciekawych ludzi, którzy potrafią uszanować ciszę, ale możemy też trafić na odwrotną sytuację. Nie zrobimy nic, gdy inne osoby wynajmujące biuro będą zachowywać się w sposób, który będzie nam przeszkadzać.
 • Wciąż dotyczy wyłącznie większych miast – Niestety w mniejszych miastach wciąż nie znajdziemy ofery biur do coworkingu.

Musisz sam zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Przeanalizuj wady i zalety coworkingu i pomyśl, czy warto jest w Twoim przypadku wynająć takie biuro.

Wiele firm wynajmujących biura do coworkingu udostępnia jeden dzień testowy za darmo. Da Ci to możliwość zobaczenia w praktyce, jak wygląda taka praca i czy Twoja wydajność i samopoczucie się poprawi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *