CV Studenta – jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

CV bez doświadczenia

Skończyłeś szkołę lub studia i stanąłeś przed wyzwaniem znalezienia pierwszej pracy? Zapewne będziesz musiał napisać CV bez doświadczenia, którym przekonasz pracodawcę do swojej osoby. Na dzisiejszym rynku pracy nie jest to wcale takie proste, ale pisząc CV w odpowiedni sposób i pokazując swoją motywację można często wyprzedzić kandydatów z doświadczeniem i większą ilością kompetencji.

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni szablon, jak napisać CV bez doświadczenia i w jaki sposób opisywać poszczególne sekcje w CV, aby było ono jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy.

Jak napisać pierwsze CV studenta?

Praktycznie zawsze jest tak, że na jedno stanowisko pracy aplikuje kilka, a nawet kilkadziesiąt kandydatów. Większość z nich posiada już pewne doświadczenie zawodowe, które w takich przypadkach może dać sporą przewagę. Pamiętaj jednak, że nie zawsze osoba z większym doświadczeniem dostaje pracę. Czasem pracodawca woli wybrać ambitną osobę, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową, aby móc wyszkolić pracownika, który w przyszłości może potrafić więcej niż doświadczona osoba.

Zwróć uwagę na atmosferę, która panuje w firmie, do której aplikujesz. Jeżeli wiesz, że panuje tam sporo restrykcji i nie mógłbyś pozwolić sobie na żarty, wybierz prosty szablon CV, który nie będzie zawierał zbędnych elementów.

W przypadku, gdy aplikujesz do niewielkiej firmy, w której atmosfera jest luźna i wszyscy dobrze się znają, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać taki szablon, który pasuje do Twojego charakteru. Nie powinieneś jednak przesadzać. Pamiętaj, że CV jest pierwszym dokumentem, który widzi pracodawca, a więc jest niejako naszą wizytówką. To ono w głównej mierze decyduje, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

CV bez doświadczenia? Zacznij od tego

Skoro nie masz doświadczenia, musisz nadrobić je czymś innym. Dlatego na samym początku powinieneś ustalić, jakie są Twoje najmocniejsze strony, którymi udowodnisz pracodawcy, że mimo braku doświadczenia sprawdzisz się na danym stanowisku.

Może być to nieco trudne, bo wiele osób, które nigdy nie pracowały nie wiedzą, czego oczekują pracodawcy. Postaraj się jednak nie wypisywać ogólników jak pracowity, czy dokładny. Takie cechy może wpisać każdy kandydat, a więc tylko zmarnujesz miejsce i szansę na przekonanie do siebie.

Jeżeli ukończyłeś kursy lub szkolenia zapisz to na kartce, aby pisząc CV o nich nie zapomnieć. W CV bez doświadczenia każda informacja i każdy element wyróżniający Cię na tle pozostałych kandydatów może przechylić szalę na Twoją stronę.

Jak napisać CV bez doświadczenia?

\"CV

W przypadku pisania CV bez doświadczenia najważniejsza będzie sekcja podsumowania zawodowego. To właśnie na nią pracodawcy i rekruterzy zwracają szczególną uwagę, a tworząc opis siebie, którym zaciekawisz pracodawcę, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

Sekcję podsumowania zawodowego powinieneś jednak napisać dopiero na koniec, gdy Twoje CV będzie praktycznie gotowe. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie są Twoje najmocniejsze strony i co chciałbyś wyróżnić na samej górze Twojej aplikacji. To, co powinna zawierać sekcja podsumowania znajdziesz kilka akapitów niżej.

Dostosuj CV pod konkretną ofertę pracy

Doświadczeni rekruterzy od razu zauważą, gdy wyślesz im CV, które wysyłasz masowo w odpowiedzi na inne ogłoszenia. Nie tylko stracisz w ich oczach, ale też stracisz możliwość pokazania się z jak najlepszej strony.

Wysyłając swoją aplikację do pracodawcy, powinieneś ją dopasowywać w taki sposób, aby ten po jej obejrzeniu miał wrażenie, że jesteś kandydatem idealnym. Aby tak było musisz za każdym razem lekko edytować poszczególne sekcje i wpisywać umiejętności czy kompetencje, których dany pracodawca oczekuje od perfekcyjnego pracownika.

Nie mogąc pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym wszystkie pozostałe sekcje CV muszą stać na najwyższym poziomie.

Sekcja wykształcenia w CV bez doświadczenia

Wykształcenie od kilku lat nie jest tak mocno brane pod uwagę podczas rekrutacji, ale w przypadku studentów i osób bez doświadczenia zawodowego pokazuje ona czym zajmowaliśmy się przez ostatnie lata.

Jeżeli ukończyłeś technikum lub studia, koniecznie umieść tę informację w swoim CV. Nie podawaj dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia edukacji w danej placówce. Wystarczy, że podasz rok i miesiąc oraz nazwę uczelni, w której studiowałeś.

W przypadku gdy temat Twojej pracy dyplomowej w jakiś sposób wiąże się z zawodem, na który aplikujesz, też możesz go zapisać. W ten sposób pokażesz, że znasz się na rzeczy i na własną rękę próbujesz rozwijać swoje kompetencje w danym kierunku.

Tworząc tę sekcję ukończone szkoły zapisuj w kolejności odwróconej chronologii. To znaczy, że ostatnia szkoła czy uczelnia powinna znajdować się na samej górze listy, a pierwsza na samym dole.

Podkreśl staże i wolontariaty

To, że brałeś udział w darmowych praktykach czy wolontariacie, wcale nie oznacza, że nie nabyłeś żadnych umiejętności. Gdy wiesz, że nauczyłeś się tam czegoś, czym warto jest się pochwalić, możesz zapisać to w swoim CV.

Opisuj je w identyczny sposób jakbyś mówił o płatnej pracy, tzn.:

  • najpierw podaj nazwę firmy lub organizacji
  • poniżej umieść nazwę Twojego stanowiska
  • następnie podaj ramy czasowe w których obywałeś praktyki/staż/wolontariat (tu w przeciwieństwie do wykształcenia możesz podać dokładną datę)
  • umieść kilka najważniejszych obowiązków na danym stanowisku
  • podaj umiejętności, które udało Ci się rozwinąć

W wielu przypadkach doświadczenie nabyte podczas darmowych praktyk może zaważyć o zatrudnieniu w danej firmie. Warto jest więc poświęcić kilka minut na dokładnej analizie tego, czym się zajmowaliśmy i czy w jakiś sposób przyda się to na stanowisku, na które aplikujemy.

Umiejętności w CV studenta bez doświadczenia

\"CV

W wielu aplikacjach, które przeglądaliśmy zdarza się tak, że doświadczenie osób w danej branży jest spore, a ich umiejętności nijak mają się do wykonywanego zawodu. Opisując swoje umiejętności i kompetencje warto więc zwrócić uwagę, aby były one spójne z tym, co opisywaliśmy wyżej. W ten sposób zwiększymy swoją wiarygodność, która w CV jest bardzo ważna.

Sekcje umiejętności dzieli się zwykle na umiejętności miękkie i twarde. Twarde to takie, które są mierzalne i są niezbędne na danym stanowisku. Miękkie zaś to umiejętności personalne jak komunikatywność lub odporność na stres, które przydadzą się w danej branży.

Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, powinieneś zacząć od tych kompetencji, które uważasz za najważniejsze oraz tych, których oczekuje pracodawca. Dopiero gdy je zapiszesz możesz myśleć o tych mniej ważnych, które wyłącznie dopełnią Twoją aplikację.

Osobowość i zainteresowania – sekcja, której nie warto pomijać

Jeszcze kilka lat temu większość osób uważała sekcję zainteresowań za totalnie niepotrzebną. Dziś niektóre CV nieposiadające tej sekcji brane są za niekompletne lub stworzone na odwal. Dla pracodawcy nie liczy się jedynie to, co potrafisz, ale też jak dopasujesz się do zespołu i czym zajmujesz się po pracy. Osoby kreatywne, które bez problemu organizują swój czas wolny mają tutaj znaczną przewagę.

Najlepszym wypadkiem jest ten, kiedy interesujesz się tym, czym będziesz zajmował się w pracy. Pracodawcy doskonale wiedzą, że pracownik, który pasjonuje się tym co robi jest wart o wiele więcej od takiego, który daną pracę wykonuje, bo musi.

Jak atrakcyjnie opisać prace dorywcze

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jak napisać CV bez doświadczenia, to nie możesz zapomnieć o wszelkich pracach dorywczych, podczas których mogłeś nabyć nowe umiejętności.

W opisie stanowiska pracy dorywczej skup się jedynie na tych obowiązkach, które mogą być istotne z perspektywy danego zawodu. Aplikując na programistę nie warto pisać, że pracowałeś jako sprzedawca w sklepie sportowym. Oba stanowiska nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego i tylko zmarnujesz miejsce, w którym mógłbyś zapisać coś wartościowego.

Tu znajdziesz najlepsze wzory CV do edycji w Wordzie.

Podsumowanie zawodowe — klucz do sukcesu każdego kandydata

W końcu przeszliśmy do sekcji, która jest najważniejsza w każdym CV, nie tylko w tym bez doświadczenia dla studenta. Podsumowanie zawodowe to krótki opis, w którym przedstawiamy siebie, swoje najlepsze zalety, osiągnięcia i cele zawodowe. To właśnie ona często decyduje o tym, czy reszta CV zostanie przeczytana, czy aplikacja od razu zostanie odłożona na bok.

Według badań czas jaki poświęcają rekruterzy na przeglądanie CV wynosi od 5 do 10 sekund. Nie jest to wiele i zwykle punktem zaczepienia w takim przeglądzie jest właśnie podsumowanie zawodowe. Warto poświęcić nieco więcej czasu i przygotować tekst, który przyciągnie uwagę każdego pracodawcy.

Sekcja ta powinna znajdować się na samej górze CV i powinna być wyraźnie wyróżniona. W ten sposób rekruter od razu będzie wiedział, gdzie znajduje się najważniejszy element i nie będzie musiał tracić czasu błądząc wzrokiem po aplikacji. Powinno składać się z 4-6 zdań, które jak najcelniej opisują Twoją osobę, co wniesiesz do firmy, jakie są Twoje cele zawodowe i dlaczego jesteś kandydatem idealnym.

Nie możesz się tu zbytnio rozwodzić, bo długie podsumowanie zawodowe zaczyna wyglądać jak list motywacyjny, a tego pracodawcy bardzo nie lubią.

Stopka, czyli element niezbędny w każdym CV

Jeżeli masz już przygotowane CV, nie zapomnij o stopce, w której umieścisz klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Bez niej nawet najlepsze CV nie może przejść przez rekrutację, a co za tym idzie, Twoja aplikacja nie będzie brana pod uwagę.

Zamieść więc stopkę wymaganą przez daną firmę i nie martw się, gdy o tym zapomnisz, pracodawcy to też ludzie i gdy wyślesz poprawione CV nie zjedzą Cię za to.

List motywacyjny w CV bez doświadczenia — warto dodawać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, braki w doświadczeniu zawodowym muszą być czymś załatane. List motywacyjny jest do tego miejscem wręcz idealnym.

List motywacyjny powinien być rozwinięciem podsumowania zawodowego, a więc powinno opisywać nasze cele, motywację i plany na przyszłość.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak dokładniej powinien wyglądać list motywacyjny i co zawierać, sprawdź ten artykuł.

Co jeszcze warto zrobić, żeby dostać pierwszą pracę

Poza odpowiednio przygotowanym CV warto też zająć się nieco mniej oczywistymi sprawami. Poniżej znajdziesz przygotowaną przez nas listę zadań, które powinieneś wykonać, jeżeli chcesz zmaksymalizować swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

  • Stwórz elegancki profil na LinkedIn, który przyciągnie uwagę rekrutera i zamieść do niego link w swoim CV.
  • Poproś o referencje swoich byłych pracodawców. Możesz je zdobyć po stażu czy praktykach studenckich, pracy w niepowiązanej firmie itp. W ten sposób zyskasz wiarygodność i zaufanie pracodawcy.
  • Uporządkuj swoje media społecznościowe. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy przeglądają profile w mediach społecznościowych kandydatów. Zdjęcia i filmy które są kompromitujące lub pokazują Cię w złym świetle powinny zostać natychmiast skasowane.
  • Aplikuj bezpośrednio do firm. W ten sposób nie tylko pokażesz zainteresowanie pracą w danej firmie, ale też zostawisz CV w bazie danych, dzięki czemu w przyszłych rekrutacjach zostaniesz wzięty pod uwagę jako jeden z pierwszych kandydatów.

To już wszystko, jeżeli chodzi o idealne CV bez doświadczenia. Jeżeli masz jakieś pytania lub chciałbyś się czegoś od nas dowiedzieć, zapraszamy do sekcji komentarzy lub zakładki kontakt. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *