Cv dla ucznia — wzór i porady dla licealistów bez doświadczenia

cv ucznia

Pierwsze CV jest nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy nie wiemy, od czego zacząć i co powinno zawierać. Wiele młodych osób pisze swoje CV, nie interesując się wcześniej tym, jak powinno wyglądać. Jest to duży błąd, ponieważ na Curriculum Vitae jest dokumentem, od którego zależą dalsze etapy rekrutacji. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi zasadami i poradami, dzięki którym stworzenie CV dla ucznia będzie o wiele prostsze.

Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na temat pisania CV dla młodzieży bez doświadczenia zawodowego, poznasz praktyczne porady oraz wzory, na których możesz się opierać, pisząc swoje CV.

Jak stworzyć dobre CV dla ucznia?

\"cv

CV dla ucznia jest dokumentem, który powinien Cię wyróżnić na tle pozostałych kandydatów i pokazać pracodawcy, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko.

Żeby stworzyć dokument, który zwróci uwagę pracodawcy, przede wszystkim musi być oparty o sprawdzony i ciekawy wzór CV. Bez tego nawet najlepiej opisany profil kandydata nie ma szans na powodzenie w rekrutacji.

Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo profesjonalnych wzorów, które możesz dopasować do swoich potrzeb.

Jeśli jednak chcesz, by Twoja aplikacja w 100% spełniała założenia i była niemal idealna, sprawdź dalszą część artykułu. Przedstawiamy w niej m.in. porady i wzory CV ucznia.

Jak napisać pierwsze CV — praktyczne porady i wzory

Pisanie CV nie jest łatwe, szczególnie CV ucznia bez doświadczenia zawodowego, które jest dziś tak cenione u początkujących pracowników.

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek, które sprawią, że Twoje profesjonalne CV stanie się najlepsze pośród wszystkich kandydatów.

Podsumowanie w CV ucznia

Podsumowanie zawodowe jest najważniejszą sekcją nie tylko w uczniowskim CV, ale i w każdym innym. To na jego podstawie pracodawca ocenia wstępnie kandydata i decyduje się, czy przeglądać dalszą część aplikacji.

Według badań pierwszy ogląd dokumentów rekrutacyjnych nie trwa dłużej niż 10 sekund. Podsumowanie zawodowe tak jak i sam szablon ma za zadanie przyciągnąć uwagę rekrutera.

Powinno się ono składać z 3-5 zdań, które przedstawiają Twoją motywację do pracy, cele zawodowe oraz najważniejsze umiejętności czy osiągnięcia.

Przykład:

Jestem uczniem XI LO w Warszawie i od ok. 3 lat uczę się programowania w domowym zaciszu. Wykonałem kilka niewielkich projektów freelancerskich na zlecenie, które jeszcze bardziej wciągnęły mnie w świat programowania. Obecnie poszukuję pracy, w której mógłbym rozwijać umiejętności programistyczne i doskonalić się jako programista Java.

Doświadczenie zawodowe — czy ma duży wpływ?

Jeżeli zastanawiasz się jak napisać CV osoby, która nie ma doświadczenia zawodowego, to teraz otrzymasz odpowiedź.

W przypadku uczniów i osób młodych, każde doświadczenie się liczy. Nie ma różnicy, czy pracowałeś w restauracji czy księgarni i aplikujesz na stanowisko programisty. Ważne jest to, że wiesz, jak wygląda praca i że możesz czymś się pochwalić.

Przykład:

01.01.2020 – 30.03.2020 Restauracja pod stolikiem
Stanowisko: kelner
Główne obowiązki:
– obsługa klienta
– sporządzanie rachunków
– rozliczanie płatności
– obsługa stolików

Umiejętności – najważniejsza sekcja w CV dla ucznia

Wiele młodych osób, które szuka pierwszą pracę, ma obawy co do tego, czy posiada odpowiednie umiejętności. Nie musisz się o to martwić, bo nawet w szkole zdobywasz mnóstwo umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu.

Dodatkowo wiele osób interesuje się czymś związanym z daną pracą, co będzie dodatkowym atutem na stanowisku.

Umiejętności w CV można podzielić na umiejętności miękkie i twarde. Miękkie to np. pracowitość czy punktualność, a twarde to np. obsługa komputera lub znajomość oprogramowania biurowego.

Przykład:

Umiejętności twarde:
– język angielski B2
– znajomość pakietu Office
– znajomość GIT
– znajomość JavaScript

Umiejętności miękkie:
– umiejętność pracy w grupie
– pozytywne nastawienie
– cierpliwość i dokładność

Pamiętaj też o tym, by umiejętności, którymi chcesz się pochwalić, dopasować do danej oferty pracy. Dzięki temu sprawisz wrażenie kandydata, który spełnia więcej oczekiwań.

Wykształcenie w CV dla ucznia

Pracodawcy w coraz mniejszym stopniu zwracają uwagę na wykształcenie. Dzieje się tak z powodu coraz większej ilości osób wykształconych w stosunku do osób, które rzeczywiście coś potrafią. Teraz bardziej liczą się umiejętności i wiedza na dany temat.

Jednak w Twoim przypadku odpowiednio opisane wykształcenie i pokazanie pracodawcy, że cały czas rozwijasz się w jednym kierunku może sporo pomóc. Dodatkowo możesz opisać tu swoje osiągnięcia szkolne i zajęcia poza lekcyjne, w których się udzielasz. Takie zajęcia na pierwszy rzut oka nie mają dużego znaczenia, jednak w przypadku CV dla ucznia już tak.

Przykład:

2020 – obecnie: Technikum Jsona Connora
Specjalizacja: Informatyka i teleinformatyka
Osiągnięcia: III miejsce w ogólnopolskim konkursie programowania

Zainteresowania w CV – warto wpisać?

Oczywiście!

Zainteresowania nie tylko w CV ucznia mogą znacznie podnieść Twoje szanse na otrzymanie pracy.

Wielu pracodawców zwraca uwagę na to, czym interesują się pracownicy i jak spędzają czas wolny. Zdecydowanie bardziej wolą też zatrudniać osoby, które mają hobby powiązane z daną branżą.

Jeżeli w wolnym czasie lubisz programować lub czytać o nowoczesnych technologiach i aplikujesz na stanowisko programisty, koniecznie o tym napisz!

Przykład:

Jestem ogromnym fanem piłki nożnej i strategicznych gier komputerowych. W wolnym czasie lubię także czytać o nowinkach technologicznych i rozwoju sztucznej inteligencji.

List motywacyjny w uczniowskim CV

Wiele osób uważa, że list motywacyjny jest zbędnym dokumentem, którego i tak nikt nie przeczyta. W rzeczywistości jest bardzo pomocny, szczególnie u osób bez bogatego doświadczenia.

W liście motywacyjnym powinieneś rozwinąć to, o czym pisałeś w sekcji podsumowania zawodowego, czyli powinieneś:

 • opisać cel zawodowy
 • przedstawić chęć rozwoju i powód pracy w firmie
 • opisać doświadczenia z danym zawodem
 • przedstawić swoje osiągnięcia

W liście motywacyjnym warto wspomnieć także o tym, co wniesiesz do firmy. Jako osoba początkująca zapewne nie możesz wnieść ogromu wiedzy, ale dobry humor i motywację już tak 🙂

O czym jeszcze warto pamiętać

Zanim zapiszesz swoje CV, pamiętaj o tym aby:

 • Dodać do niego klauzulę CV – bez niej Twoja aplikacja nie będzie brana pod uwagę w rekrutacji!
 • Sprawdzić, czy nie występują w nim błędy ortograficzne i stylistyczne
 • Upewnić się, że żaden element nie wykracza poza swoją sekcję
 • Dopasować swoje CV dla ucznie do każdej oferty pracy
 • Zadbaj o ciekawe zdjęcie do CV
 • Zapisać gotowy dokument w formacie .pdf

Jeśli zastosowałeś się do wszystkich porad zawartych powyżej, możesz być pewny, że Twoje CV stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Czy idealne CV ucznia istnieje?

I tak i nie.

Wszystko zależy, z jakiej perspektywy na to pytanie spojrzymy.

Dla Ciebie stworzony dokument może być idealny, ale nie tworzysz go dla siebie, tylko dla pracodawcy. A zatem, czy potencjalny pracodawca uzna Twoje CV za idealne?

Będzie tak tylko wtedy, gdy swoją aplikację dopasujesz do wybranej oferty pracy. Oznacza to, że nie możesz wysyłać jednego dokumentu na wiele ogłoszeń, nawet jeśli wydają się podobne.

Niewielkie różnice w wymaganych umiejętnościach czy doświadczeniu mogą powodować, że system ATS lub rekruter nie uzna Twojego CV za atrakcyjne.

Podsumowanie i szybka powtórka

Żeby stworzyć CV ucznia, którym zaimponujesz pracodawcy, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy otwarta głowa i stosowanie się do znanych w sieci wskazówek.

Jeśli chcesz by CV dla ucznia było atrakcyjne, pamiętaj o:

 1. Ciekawym podsumowaniu zawodowym
 2. Sprytnie opisanych umiejętnościach miękkich i twardych
 3. Opisie wykształcenia
 4. Dodaniu każdego doświadczenia zawodowego
 5. Opisaniu swoich zainteresowań
 6. Stworzeniu listu motywacyjnego

Jeśli mimo naszych rad wciąż masz problemy z napisaniem uczniowskiego CV, napisz komentarz. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *