Jak napisać dobre CV nauczyciela

CV nauczyciela

Aplikując do jakiejkolwiek pracy, mamy zwykle nadzieję, że pracodawca odezwie się do nas i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zawsze tak się jednak staje. W przypadku pracy nauczyciela jest również bardzo podobnie. Nowe osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauczaniem w szkole, wiedzą, jak ciężko jest dostać wymarzoną posadę.

W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć CV nauczyciela, które znacznie zwiększy Twoje szanse na otrzymanie pracy.

Co koniecznie zawrzeć w CV nauczyciela

Jako że CV nauczyciela wysyłane jest najczęściej do placówek państwowych, musi wyglądać nieco inaczej niż zwykłe CV. Jest ono też nieco trudniejsze do napisania, ponieważ większość nauczycieli ma bardzo podobne kwalifikacje i ciężko jest pokazać, że jesteśmy lepsi od nich.

Żeby wyróżnić swoje CV, po pierwsze możesz wybrać szablon, który od pierwszego momentu przykuje wzrok pracodawcy lub rekrutera. Jest to bardzo często pomijany element na tym stanowisku, ale uwierz mi, że odpowiednio wybrany i elegancki szablon CV może znacznie zwiększyć Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Poniżej znajdziesz listę, w której dokładnie opisaliśmy, w jaki sposób przygotowywać daną sekcję, aby była jak najbardziej zachęcająca.

Przykuwające podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe jest elementem najważniejszym w każdym CV. To bazując na tej sekcji, pracodawca określa, czy CV jest warte dalszego zachodu, czy już na tym etapie odpuścić.

W wielu przypadkach dzieje się tak, że rekruter czyta tylko podsumowanie, żeby zobaczyć, czy potencjalny pracownik stworzył coś ciekawego, co pokazuje, że naprawdę jest zainteresowany posadą. Musisz więc napisać o sobie w superlatywach, w taki sposób, żeby od samego początku pracodawca widział w Tobie osobę kreatywną i z chęcią do pracy.

Podsumowanie nie powinno być dłuższe niż 5 zdań. Musi zawierać podstawowe informacje o Tobie takie jak: kim jesteś, co potrafisz i jaki jest Twój cel zawodowy. To trzy najważniejsze elementy, które musisz koniecznie zapisać w podsumowaniu. Oprócz tego możesz napisać o swoich osiągnięciach i tym, co Cię motywuje. Musisz jednak pamiętać, żeby się zbytnio nie rozpisywać. Jeżeli chcesz pisać dłużej, jest po to list motywacyjny.

Podsumowanie zawodowe napisz dopiero po stworzeniu wszystkich pozostałych sekcji.

Kreatywnie opisane doświadczenie zawodowe

Jest to sekcja, która jest brana pod lupę w drugiej kolejności zaraz po podsumowaniu zawodowym. W przypadku CV nauczyciela jest bardzo ciężko stworzyć ją tak, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Zapewne większość nauczycieli, którzy szukają pracę, będą mieli podobne doświadczenie do Twojego. Musisz więc pokazać, że mimo tego, że posiadasz podobne lub mniejsze doświadczenie, uczysz się szybciej i łatwiej przychodzi Ci kontakt z dziećmi.

Nie musisz ograniczać się tylko do suchego zapisu: 2011-2016 Nauczyciel j.angielskiego w Szkole Podstawowej. Możesz to rozszerzyć o dodanie zdania, które pokaże, czym się zajmowałeś na danym stanowisku i w jaki sposób nauczałeś innych.

Musisz pokazać pracodawcy, że nie jesteś zwykłym nauczycielem jakich wielu, ale takim, który do nauczania podchodzi z pasją i opisać swoje doświadczenie w możliwie jak najbardziej przyciągający sposób.

Możesz napisać, czy:

 • realizowałeś jakieś dodatkowe projekty
 • wspierałeś swoich uczniów w ramach ich dodatkowej pracy
 • wpadłeś na pomysł, który przyniósł szkole korzyść
 • zdobyłeś jakieś wyróżnienia
 • brałeś aktywny udział w rozwoju placówki

To, co zapiszesz, zależy tak naprawdę od Ciebie. Pamiętaj, że wszyscy nauczyciele mogą wpisać to samo co Ty, postaraj się więc być kreatywny.

Umiejętności w CV nauczyciela

CV nauczyciela bez sekcji umiejętności to niekompletne CV. Jeżeli chcesz zapisać coś w stylu: odporność na stres, czy umiejętność zarządzania czasem, pamiętaj, że to samo mogą zapisać dziesiątki kandydatów.

Upewnij się więc, że umiejętności które chcesz zapisać mogą wnieść jakąś wartość dla Twojego CV nauczyciela, dzięki czemu zwiększysz swoją wartość w oczach pracodawcy.

Umiejętności specjalistyczne, które pozwolą Ci się nieco wyróżnić to np.:

 • Organizacja procesu edukacji
 • Wykorzystanie tablic interaktywnych i innych nowoczesnych pomocy nauczania
 • Specjalistyczna widza z zakresu np. informatyki
 • Znajomość aktualnych trendów młodzieżowych
 • Umiejętność rozmowy z młodzieżą
 • Efektywna praca w zespole
 • Umiejętność zbudowania autorytetu w oczach uczniów
 • Odpowiedzialność za powierzone zadania

Poza wyżej wymienionymi umiejętnościami, możesz wymyślić tysiąc innych, które opiszą Ciebie i to co potrafisz.

Kursy i szkolenia — czy warto dodać do CV nauczyciela?

Wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia zawsze warto dodać do CV nauczyciela, o ile w jakiś sposób powiązane są z zawodem lub pomogą w jego wykonywaniu.

Wielu nauczycieli starszej daty nie bierze już udziału w szkoleniach, przez co młodzi mają na tym tle przewagę. Zawsze warto jest wziąć udział w kursie, który może pozwolić zwiększyć nasze kompetencje, a przy okazji może nas czegoś nauczyć.

Jeżeli jesteś osobą, która podczas kursu nie tylko siedzi i słucha, ale też aktywnie bierze w nich udział, możesz o tym napisać. Nauczyciel to zawód, który wymaga od człowieka aktywnego działania i pracodawca może dać Ci za to dodatkowe punkty.

Hobby i zainteresowania w CV nauczyciela?

Jeszcze kilka lat temu, ludzie śmiali się, gdy widzieli zainteresowania w CV. Dziś jest to element niemal obowiązkowy, który już w nie jednym przypadku zapewnił pracę.

CV nauczyciela powinno zawierać sekcję opisującą Twoje zainteresowania. Powinieneś nie tylko ją stworzyć, ale też opisać w taki sposób, aby pokazać osobie czytającej, że jesteś naprawdę zainteresowany daną tematyką.

W ten sposób pokażesz dyrektorowi czy pracodawcy, że jesteś człowiekiem, który w wolnym czasie potrafi znaleźć sobie zajęcie i nie boi się wyzwań.

Dodatkowo, od kilku lat wiadomo, że pracownik, który posiada pewne, aktywnie rozwijane zainteresowania jest w pracy bardziej efektywny i kreatywny. Jeżeli Twoje zainteresowania pokrywają się w jakiś sposób z pracą, którą będziesz wykonywał — jeszcze lepiej!

Czy list motywacyjny jest potrzebny?

Jeżeli chodzi o list motywacyjny jako dodatek do CV nauczyciela, to jak najbardziej warto go dodać. Może on znacznie zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie pracy, ponieważ każdy rekruter, widząc osobę, która stara się o dane stanowisko, patrzy na nią lżejszym wzrokiem.

W liście motywacyjnym możesz pisać tak naprawdę o wszystkim. Jest to w pewnym sensie przedłużenie podsumowania zawodowego poparte przykładami z opisem motywacji.

W liście motywacyjnym najlepiej jest zacząć od opisania powodu, dla którego wysłaliśmy aplikację do danej placówki. Uświadomienie pracodawcy naszego motywu jest bardzo ważne, jeśli mamy w głowie plan dłuższej współpracy.

W środku tekstu powinieneś też napisać, co kieruje Tobą i dlaczego chcesz uczyć dzieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ dyrektorzy wiedzą, że nauczyciel z pasją do swojej pracy jest wart tyle, co 100 zwykłych. Postaraj się więc opisać siebie w taki sposób, aby pokazać, że nie tylko zależy Ci na pieniądzach, ale także tym, aby wyszkolić młode pokolenie, które nas kiedyś zastąpi.

Koniec listu motywacyjnego powinien zawierać Twoje plany na przyszłość i co chciałbyś osiągnąć, jeśli Twoja aplikacja przejdzie pozytywnie.

Jak w prosty sposób wyróżnić moje CV

Poza wymienionymi wyżej sposobami na stworzenie sekcji, które przykują uwagę osoby czytającej CV, możesz też w ciekawy sposób przerobić swoją aplikację.

 • CV nauczyciela biologii – Tutaj poza wiedzą, której musimy naprawdę dużo posiadać, możemy wpisać takie umiejętności jak korzystanie z nowoczesnych technologii i pomocy dydaktycznych.
 • CV nauczyciela j. angielskiego – Żeby wyróżnić CV nauczyciela języka angielskiego, możesz w pewnym stopniu opisać swoją znajomość tego języka i opisać metody nauczania.
 • CV nauczyciela j. polskiego – W CV nauczyciela języka polskiego poza podkreśleniem wykształcenia polonistycznego, warto też opisać umiejętności miękkie, dzięki którym sprawisz, że uczniowie chętniej będą czytali lektury.
 • CV nauczyciela matematyki – Jak zapewne wiesz, kreatywne CV to klucz do sukcesu. Pisząc CV nauczyciela matematyki możesz bez obaw stosować mnóstwo liczb. Możesz w każdej sekcji powoływać się na konkretne przykłady i liczby, przez co Twoje CV stanie się bardziej efektowne.
  Dodatkowo możesz wspomnieć o swoich metodach nauczania i tym, w jaki sposób zachęcisz uczniów do zgłębiania się w matematykę.
 • CV nauczyciela WF – Nauczyciel WF różni się nieco od innych przedmiotów. Tutaj poza wykształceniem, bardzo ważne są osiągnięcia sportowe i zawodowe. Musisz pokazać, że podchodzisz poważnie do przygotowanego programu i nie masz problemów z zachęcaniem młodzieży do uprawiania sportów.

Końcowe porady

Jeżeli przygotowałeś CV i uważasz je za skończone, przejrzyj tę listę, która pomoże Ci sprawdzić, czy wszystko zrobiłeś w odpowiedni sposób.

 • Sprawdź, czy w CV nauczyciela nie znajdują się żadne błędy stylistyczne i ortograficzne.
 • Pozbądź się informacji, które uważasz za niepotrzebne.
 • Stwórz podsumowanie zawodowe, które będzie bardzo treściwe i przekonujące.
 • Uporządkuj umiejętności i kompetencje w kolejności, zaczynając od tych najważniejszych.
 • Zastosuj pogrubienie tekstu na elementach, które chciałbyś wyróżnić.
 • Koniecznie zapisz CV w formacie .pdf
 • Wysyłając CV, poświęć chwilę na napisanie tekstu maila, którego chcesz wysłać pracodawcy.

To już chyba wszystko, co powinieneś wiedzieć o tworzeniu CV nauczyciela. Jeżeli masz jakieś propozycje, pytania lub znalazłeś jakiś błąd w artykule, prosimy o kontakt na email: kontakt@cvwork.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *