CV sprzedawcy — jak napisać idealne CV?

CV sprzedawcy

Jeżeli szukasz pracy w sklepie lub jako przedstawiciel handlowy, na pewno chcesz stworzyć CV sprzedawcy, którym zaskoczysz pracodawcę.

W tym artykule dowiesz się między innymi:

 • Jak opracować sekcję podsumowania i doświadczenia, aby przyciągnąć uwagę rekrutera
 • Jakie umiejętności warto wpisać, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów
 • Jak wygląda CV sprzedawcy, które zapewnia sukces

Co warto umieścić w CV sprzedawcy?

Aby stworzyć dobre CV, musisz wiedzieć, co warto w nim umieścić. CV sprzedawca to dokument, który ma nie tylko potwierdzić Twoje kompetencje w zakresie sprzedaży, ale też pokazać, że wyróżniasz się na tle konkurencji.

Pierwszym krokiem, jest jednak wybór odpowiedniego szablonu. Na tej stronie znajdziesz wzory CV, które dostosowane są do zawodu sprzedawcy i pokrewnych. Zapewni Ci to przewagę nad pozostałymi aplikantami, ponieważ kreatywnie stworzone CV nie tylko wygląda lepiej, ale też pokazuje, że jesteś osobą, która wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie.

Jeżeli chcesz sprawić, aby Twoje CV gwarantowało Ci dostanie się do dalszego etapu rekrutacji, czyli rozmowy kwalifikacyjnej, musisz w swojej aplikacji umieścić kilka podstawowych elementów, których opis znajdziesz poniżej.

Podsumowanie w CV sprzedawcy

Podsumowanie zawodowe to nic innego jak krótki opis Twojej dotychczasowej kariery i Twoich motywacji. Jeżeli chcesz stworzyć opis, który sprawi, że pracodawca z chęcią będzie przeglądać Twoje CV, musisz dopasować go do danego ogłoszenia o pracę.

Nie możesz stworzyć jednego CV i jednego podsumowania zawodowego na wszystkie ogłoszenia. Nie istnieje bowiem jeden typ pracownika, którego wszyscy szukają. Musisz więc dopasowywać tą sekcję tak, aby pracodawca miał wrażanie, że jesteś idealnym kandydatem.

Sekcję podsumowania zawodowego musisz umieścić na samej górze dokumentu. Bardzo często jest tak, że rekruter czy pracodawca czyta wyłącznie tę sekcję, pomijając resztę CV. Musisz więc dać z siebie wszystko i stworzyć takie podsumowanie, które zachęci do przeczytania reszty aplikacji.

Jeżeli aplikujesz na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym, możesz, a nawet powinieneś w swoim CV sprzedawcy napisać o swoich poprzednich pracach w podobnym zakresie. Jeśli pracowałeś w np. sklepie sprzedającym artykuły sportowe, jak najbardziej możesz to zapisać. Sprawi to, że pracodawca lepiej Cię zapamięta.

Pamiętaj, że tutaj nie leje się wody, tylko najważniejsze są fakty i Twoja motywacja.

CV sprzedawca — zakres obowiązków

Sekcja dotycząca obowiązków na poprzednim stanowisku, w CV sprzedawcy jest bardzo ważna. To, czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy, może sprawić, że wyprzedzisz konkurencję i to właśnie Ty dostaniesz pracę.

Jednak zwykły opis czynności, które wykonywałeś, może nie wystarczyć. Wszystkie obowiązki i czynności musisz opisywać w ciekawy i kreatywny sposób.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów czynności i obowiązków, które Cię wyróżnią:

 • Prezentowałem ofertę handlową
 • Prowadziłem aktywną sprzedaż
 • Realizowałem cele sprzedażowe
 • Dbałem o standardy ekspozycji
 • Zapewniam najwyższy poziom obsługi klienta
 • Kontrolowałem datę dostaw i zwrotów
 • Utrzymywałem czystość na terenie sklepu
 • Sprowadzałem towar na indywidualne prośby klientów
 • Przygotowywałem towar do sprzedaży

Dodatkowo, opisując dane czynności w pierwszej osobie, pokażesz pracodawcy, że wykonywałeś je samodzielnie, co poinformuje o Twojej niezależności w pracy.

CV sprzedawca — umiejętności zawodowe

Poza obowiązkami, które wykonywałeś w poprzedniej pracy, bardzo ważne są też Twoje umiejętności. Jeśli dobrze je opiszesz, Twoje szanse na otrzymanie pracy mogą znacznie wzrosnąć.

Większość kandydatów w CV sprzedawcy nie opisuje umiejętności albo pisze wyłącznie krótkie typowe frazesy. Jeżeli chcesz otrzymać pracę, już na tym etapie musisz pokazać, że jesteś lepszy od pozostałych kandydatów.

Bardzo dobrym przykładem umiejętności zawodowych, które warto zapisać w CV sprzedawcy, są:

 • Doskonałe umiejętności organizacyjne
 • Rozległa wiedza z zakresu merchendisingu
 • Biegła znajomość pakietu biurowego i obsługa komputera
 • Rozpoznawanie potrzeb klienta
 • Znajomość technik sprzedaży
 • Skuteczne negocjowanie ofert
 • Umiejętność nawiązywania relacji z klientem
 • Profesjonalna obsługa klienta

To tylko niektóre z przykładów kompetencji wpływających pozytywnie na aplikację na stanowisko sprzedawca.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że najważniejsze umiejętności lub takie, na które pracodawca zwraca uwagę w ogłoszeniu, należy umieścić na górze listy. Te mniej ważne powinny znaleźć się natomiast na dole.

CV sprzedawca — sekcja wykształcenia

Od sprzedawców nie wymaga się zwykle ukończonych szkół lub kursów. Mile widziane jest jednak ukończenie szkoły branżowej lub technikum o profilu sprzedawca.

Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o certyfikaty i kursy. Nie są one wymagane, jednak sprzedawca, który takowe posiada jest o wiele lepiej widziany przez pracodawcę. Jeżeli więc posiadasz jakieś, koniecznie zamieść je w swoim CV sprzedawcy.

Nie informuj pracodawcy, jeżeli posiadasz wykształcenie wyższe w jakimś zawodzie. Jeśli zobaczy on, że posiadasz tytuł inżyniera lub magistra z danej dziedziny, może pomyśleć, że szukasz pracy tylko na przeczekanie. Gdy znajdzie się okazja zapewne zmienisz pracę, więc nie jest warto o tym pisać.

To, co warto zapisać w CV sprzedawcy, jeżeli chodzi o wykształcenie to:

 • Szkoły branżowe
 • Kursy dotyczące sprzedaży
 • Szkolenia tematyczne
 • Kursy opisujące techniki sprzedaży
 • Prowadzenie negocjacji handlowych

Poza tym, wpisując w CV sprzedawcy jakikolwiek kurs czy szkolenie, koniecznie też zapisz datę ich uzyskania.

CV sprzedawca — czy warto wpisać zainteresowania?

Wiele osób piszących CV uważa, że wpisywanie w CV sprzedawcy zainteresowań i hobby nie ma sensu. Jest to jednak totalna nieprawda. Od kilku lat coraz większa ilość aplikacji zawiera sekcję zainteresowań i dzieje się to nie bez przyczyny.

Pokazanie swoich zainteresowań może sprawić, że pracodawca spojrzy na Ciebie jak na osobę z pasją, która chce ciągle się rozwijać. Dodatkowo wpisując zainteresowania, które pokrywają się w pewnym stopniu z wykonywanym zawodem, mogą sprawić, że pracodawca pomyśli, że praca będzie dla Ciebie jak pasja.

To samo tyczy się sytuacji, jeżeli nie posiadasz zainteresowań powiązanych ze sprzedażą czy Twoim zawodem. Praca sprzedawcy, to praca z ludźmi. Jeżeli więc posiadasz jakąś pasję, o której chętnie rozmawiasz, pozwoli Ci to łatwiej nawiązać kontakt z klientami.

Rekruterzy i pracodawcy doskonale wiedzą o tym, że pracownik, który interesuje się tym, co robi, jest wart o wiele więcej od zwykłego pracownika. Nie bój się więc opisać siebie takim, jakim jesteś.

List motywacyjny a CV sprzedawcy

Dopełnieniem każdego CV sprzedawcy w dzisiejszych czasach powinien być list motywacyjny. Z otrzymaniem pracy nie jest tak łatwo jak kilka lat temu, gdzie dobrze napisane CV zapewniało pracę.

Musisz stworzyć list motywacyjny, w którym przedstawisz swoje największe zalety i pokażesz, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

To, w jaki sposób pisać list motywacyjny, możesz znaleźć w tym artykule.

Czy klauzula jest konieczna w CV sprzedawcy?

Tak, klauzula wciąż wymagana jest w każdym, nie tylko w CV sprzedawcy. Co prawda, niektóre dane zapisane w CV mogą być przetwarzane przez firmy bez zawarcia klauzuli, ale jeżeli chcesz brać czynny udział w rekrutacji, musisz ją zapisać.

To, jak powinna wyglądać klauzula CV, możesz sprawdzić na naszym blogu.

O czym jeszcze warto pamiętać tworząc CV sprzedawcy

Przede wszystkim, postaraj się, aby Twój list motywacyjny i CV nie były dłuższe niż 1 strona A4. Rekruterzy i pracodawcy mają pełne ręce roboty, a więc raczej nie przeczytają Twojej aplikacji w całości. Wysyłając im stos dokumentów do czytania, sprawisz, że efekt będzie odwrotny od zamierzanego.

Zapisując swoje dokumenty, pamiętaj, żeby koniecznie zrobić to w formacie .pdf. Tylko ten format zapewnia, że pracodawca otrzyma dokumenty w takiej formie, w jakiej je stworzyłeś i wysłałeś.

Sam dokument, zarówno CV sprzedawcy, jak i list motywacyjny, musi być przejrzysty. Nie stosuj więc dziwnych czcionek i nieczytelnych kolorów. Najlepiej, jeżeli skorzystasz z jednego z dostępnych szablonów na naszej stronie. W ten sposób nie musisz martwić się o to, że Twoje CV będzie nieczytelne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *