Czym różnią się od siebie listy motywacyjny na świecie

różnice w krajach

O pracę ubiegają się ludzie na całym świecie. W każdym kraju proces rekrutacji wygląda nieco inaczej, tak samo i CV oraz list motywacyjny. Niemal wszystkie elementy na drodze do otrzymania pracy różnią się od tego, co możemy zobaczyć w Polsce. Jakie są jednak podstawowe różnice i na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz aplikować za granicą? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego wpisu.

Najdłuższy list motywacyjny

Najdłuższe listy motywacyjne piszą obywatele Danii i Wielkiej Brytanii. Średnia ilość słów w Danii wynosi 301, co jest ogromną liczbą, biorąc pod uwagę długość listu motywacyjnego w Polsce.

Poniższy wykres przedstawia to, jak długie są i ile słów zawierają listy motywacyjne w innych krajach Europy i świata.

Jak widzisz, Polska uplasowała się na 3 miejscu od końca, co jest bardzo dobrym wynikiem. Listy motywacyjne są w końcu dokumentem dodatkowym, nad którym pracodawca nie powinien spędzać zbyt wiele czasu. Jeśli interesuje Cię to, sprawdź inne artykuły, w których znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Długość zdań w liście motywacyjnym

Długość samego listu ma znaczenie, ale tak naprawdę to ilość słów w zdaniu określa, jak łatwo lub jak trudno przebrnąć przez cały dokument. Im dłuższe zdanie, tym wydaje się ono bardziej skomplikowane i trudniej jest zrozumieć jego sens. Niektórzy potrafią tworzyć zdania składające się z 30, a nawet 40 słów. Jest to ogromna ilość, podczas której czytania bardzo łatwo jest się zgubić.

W poniższym wykresie możesz zobaczyć, jak prezentuje się długość zdań w listach motywacyjnych wybranych krajów.

Polska ponownie znalazła się tu na trzecim miejscu. Jest to wynik dobry, choć nie najlepszy. Zdania składające się z 16 słów są proste w zrozumieniu i czytelne. Niemniej jednak Kanada, w której zdania składają się z 10 słów, zdecydowanie przoduje nad innymi krajami. Pisanie listu motywacyjnego z krótkich i prostych zdań jest dobrym pomysłem. Jego zadaniem jest przekazanie dodatkowych informacji, a więc prostota jest tu jak najbardziej na miejscu.

Zwroty grzecznościowe w różnych krajach

Podobnie wygląda sprawa ze zwrotami grzecznościowymi. W zależności od kraju utarło się, że inne zwroty grzecznościowe wypadają o wiele lepiej w liście motywacyjnym. W większości państw jak najbardziej dozwolone jest stosowanie standardowego Pan / Pani lub pojedynczego zwrotu, gdy wiemy, do kogo piszemy. Z tych zwrotów korzysta się w największej liczbie państw i jest jedną z najbardziej uniwersalnych form. Oprócz tego wykorzystuje się również zwroty grzecznościowe jak menadżer czy rekruter, jednak te wymagają szczegółowej wiedzy na temat tego, do kogo piszemy.

W poniższej tabelce znajdziesz informacje na temat tego, w jakim kraju, jakim zwrotem grzecznościowym należy się posługiwać.

Najczęściej używany zwrot grzecznościowyKraje
Pan / PaniWielka Brytania, Holandia, Polska, RPA, Indonezja, Malezja
Menadżer ds. zatrudnienia / rekrutacjiAustralia, Brazylia, Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk
PanWłochy, Hiszpania, Czechy
PaniBelgia, Niemcy
Pan menadżer / rekruterIndie

Jeśli chcesz napisać list motywacyjny, ale nie wiesz jakiego zwrotu użyć, najbezpieczniejszą opcją będzie standardowe Pan / Pani przetłumaczone na wybrany język.

Co jest najważniejsze w liście motywacyjnym?

Również to, o czym najwięcej opowiada się w liście motywacyjnym, ma duże znaczenie. W niektórych krajach najbardziej liczy się doświadczenie, w innych umiejętności. Decydując się na stworzenie listu motywacyjnego, nie zwracaj jednak na to zbyt dużej uwagi. Postaraj się po prostu jak najlepiej i jak najprościej opisać swoją osobę, doświadczenie i umiejętności zawodowe. Celem listu motywacyjnego jest udowodnienie pracodawcy, że posiadasz niezbędne kwalifikacje do pracy na danym stanowisku. Zwracając zbytnią uwagę na zbędne elementy, sprawisz, że inni kandydaci bez problemu pokażą się w lepszym świetle od Ciebie.

Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciekawego listu motywacyjnego, nie zapomnij również o odpowiednim wzorze. Ten powinien być dopasowany do samego wzoru CV, a także powinien zawierać dane kontaktowe. Dzięki temu, nawet gdy dokument powędruje pojedynczo do innej osoby, ta będzie wiedziała do kogo napisać

W przypadku, jeśli coś z powyższego wpisu jest Ci niejasne lub masz do nas jakieś pytania, skorzystaj z sekcji komentarzy lub napisz do nas maila. Odpowiemy na każde, nawet najgłupsze pytanie 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *