Ekstrawertyk w pracy — jakie są ich mocne strony i idealne zawody

Ekstrawertyk w pracy

Każda osobowość i charakter ma swoje plusy i minusy. To samo tyczy się ekstrawertyzmu, czyli typu osobowości, którego najważniejszymi elementami jest otwartość i chęć przebywania z ludźmi. Jednak kim tak naprawdę są ekstrawertycy i do jakich prac najlepiej się nadają. Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • kim jest ekstrawertyk i jaki jest w pracy,
 • jakie są mocne strony ekstrawertyka,
 • jakie zawody najlepiej pasują do osób o ekstrawertycznym typie osobowości,
 • jak sprawdzić, czy jesteś ekstrawertykiem.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to jeden z najpopularniejszych typów osobowości, jaki można wyróżnić w naszym społeczeństwie. W odróżnieniu od introwertyków i ambiwertyków ekstrawertycy uwielbiają kontakty z innymi ludźmi, a także bardzo chętnie o sobie mówią i pokazują się w tłumie.

Według Junga ekstrawertycy są osobami, które we własnym towarzystwie szybko się nudzą, ponieważ potrzebują innych, by utrzymać własną energię na wysokim poziomie. Są bardzo impulsywne, otwarte i gadatliwe, przez co bardzo łatwo nawiązują nowe znajomości. Nie znoszą nudy i samotności. Potrzebują dużo ruchu i zmian, dzięki którym są w stanie bezustannie działać. Nawet chwila zastoju może spowodować, że ekstrawertyk straci chęć do pracy.

Ekstrawersja charakteryzuje się również szybkim, wysokim i pewnym tonem głosu, który bardzo często łączy się z impulsywnym działaniem przed jakąkolwiek analizą działania. Są to ludzie nadający się na stanowiska przywódcze, jednak brak odporności na stres powoduje, że bardzo często dokonują niewłaściwych wyborów.

Mocne strony ekstrawertyka

Bycie osobą towarzyską i otwartą niesie za sobą sporo plusów. Przede wszystkim, takie osoby posiadają szersze sieci kontaktów i znajomości, dzięki którym mogą łatwiej znaleźć dobrą pracę. Oprócz tego ekstrawertycy posiadają sporo przyjaciół, którzy wspierają ich w trudnych chwilach.

Bezsprzeczną mocną stroną ekstrawertyków jest również łatwość w dzieleniu uwagi. Są w stanie wykonywać kilka zadań jednocześnie bez potrzeby przerywania którejkolwiek czynności. Łatwo przychodzą im również wystąpienia publiczne, przez co zbudowanie dobrej reputacji lub marki osobistej nie jest dużym problemem. Dodatkowo ekstrawertycy są:

 • odważni i otwarci na świat,
 • tolerancyjni,
 • ludźmi z wieloma talentami i pasjami,
 • pewni siebie.

Ekstrawertyk w pracy

Ekstrawertyk to osoba, która potrzebuje codziennego kontaktu z innymi ludźmi. Dzięki niemu mają siłę i chęć do pracy, co jest bardzo ważne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Świetnie sprawdzają się jako liderzy grup, a więc posiadają predyspozycje do pracy na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich.

Mimo że nie do końca potrafią rozplanować swój dzień w pracy, świetnie radzą sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie. Dzięki temu są pomocni i łatwo godzą się na przejmowanie obowiązków innych.

Dzięki otwartości wprowadzają do firmy pozytywną energię i atmosferę, dzięki której cała firma lepiej funkcjonuje. Potrafią również zmotywować innych do pracy, a także tchnąć ducha w zespół, dzięki czemu jest on w stanie pracować efektywnie nawet pod presją.

W odróżnieniu od introwertyków, ekstrawertycy chętnie zabierają w pracy głos i nie boją się przedstawiać swoich pomysłów. Dzięki temu bardzo często ich kariera zawodowa postępuje zdecydowanie szybciej.

Ekstrawertyk — praca idealna

Najlepsza praca dla ekstrawertyka powinna być związana z niemal ciągłym kontaktem z ludźmi i nowymi wyzwaniami. Osoby o tym typie osobowości sprawdzą się zatem jako:

 • rekruterzy,
 • trenerzy personalni,
 • animatorzy,
 • przedstawiciele handlowi,
 • nauczyciele,
 • organizatorzy wydarzeń.

Zatrudnienie na stanowisku, na którym nie dzieje się zbyt wiele lub kontakt z ludźmi ogranicza się jedynie do przywitania na początku dnia pracy, może ograniczać takie osoby.

Należy jednak pamiętać, że każdy, nawet ekstrawertyk może mieć gorszy dzień, a więc mimo ogromu energii i chęci do działania, należy wiedzieć, kiedy odpocząć. Bywają bowiem w pracy takie dni, podczas których ekstrawertyk może czuć się przytłoczony i przemęczony swoim aktywnym trybem życia. Jednak nie wolno się wtedy zbytnio przejmować, ponieważ takie momenty przechodzą zwykle bardzo szybko.

Test na ekstrawertyka

Jeżeli chcesz sprawdzić, w ilu procentach jesteś ekstrawertykiem, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Im więcej odpowiedzi TAK uzyskasz, tym bardziej ekstrawertyczną osobą jesteś.

 1. Lubię spędzać czas wolny z innymi ludźmi.
 2. Pytam innych gdy mam z czymś problem.
 3. Praca w zespole to, to, co lubię.
 4. Szybko podejmuję decyzję.
 5. Często działam impulsywnie.
 6. Chętnie nawiązuję nowe znajomości.
 7. Lubię rywalizację.
 8. Lubię być w centrum uwagi.
 9. Nie przejmuje się porażkami i przeszłością.
 10. Zamiast myśleć, działam.
 11. Interesuje się wieloma rzeczami.
 12. Bardzo często informacje po prostu przelatują mi przez głowę.
 13. Lepiej odnajduję się jako mówca niż słuchacz.
 14. Lubię nowe zajęcia.
 15. Źle się czuję, siedząc w miejscu.
 16. Chętnie występuję publicznie.
 17. Nie wstydzę się tego co robię.
 18. Bez problemu zarządzam innymi ludźmi.
 19. Potrafię wykonywać wiele czynności jednocześnie.
 20. Dziele się swoim zdaniem.

Jeśli zaś większość odpowiedzi będzie na NIE wtedy można powiedzieć, że jesteś introwertyczny.

Jak widzisz, ekstrawertycy, to osoby otwarte, które cenią sobie kontakt z innymi ludźmi. Warto posiadać w swoim otoczeniu osoby o tym typie osobowości, ponieważ są one duszami towarzystwa, które wprowadzają do zespołu energię i dobry nastrój.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *