Introwertyk w pracy — Cechy osobowości, Kariera zawodowa, Mocne strony

Introwertyk w pracy

Introwertyk to osoba, która najlepiej czuje się w samotności i najwięcej radości czerpie ze swojego wnętrza. W pracy introwertyków charakteryzuje duża wrażliwość, delikatne wycofanie oraz strach przed negatywną opinią innych. Może wydawać się, że cechy te mogą negatywnie wpływać na jakość pracy danej osoby, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Introwertycy są osobami, które doskonale odnajdują się w pracy wymagającej skupienia i spokoju. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie precyzja i cierpliwość stoją na pierwszym miejscu.

Jeśli jesteś ciekawy:

 • jak poznać introwertyka w pracy,
 • jakie zawody i jaka praca jest idealna dla introwertyka,
 • jakie są charakterystyczne cechy i mocne strony introwertyka,

sprawdź dalszą część artykułu, a dowiesz się tego wszystkiego.

Jak rozpoznać introwertyka w pracy?

Introwertycy najlepiej czują się sami przy swoim stanowisku. Zwykle w ciszy i skupieniu realizują swoje obowiązki, jednak ich miejsce pracy nie zawsze wygląda na idealnie uporządkowane. Sterty dokumentów mogą świadczyć o braku asertywności danej osoby, a ich chęć przebywania w spokoju powoduje, że nie potrafią powiedzieć nie innym.

Nie są duszami towarzystwa, jednak warto posiadać introwertyków w swojej firmie, ponieważ w odróżnieniu od ekstrawertyków potrafią lepiej wykonywać swoją pracę. Nie wolno jednak wrzucać wszystkich ekstra i introwertyków do jednego worka, ponieważ można znaleźć jednostki wyróżniające się z danej grupy.

Większość introwertyków niechętnie podchodzi do rozmów z klientami, jednak nie oznacza to, że sobie z tym nie radzą. Nie lubią po prostu rozmawiać z innymi, gdy zamiast tego mogliby zająć się swoją pracą w spokoju.

Jak radzić sobie w pracy jako introwertyk?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dostosować swoją pracę do tego, aby móc ją wykonywać w ciszy i spokoju. Niestety, bardzo często, żeby to osiągnąć, trzeba najpierw sporo wycierpieć lub odbyć sporo rozmów z przełożonym, by uświadomić mu, do jakiej pracy najlepiej się nadajemy. Jeśli posiadasz charakter introwertyczny i chcesz lepiej radzić sobie w pracy, możesz:

 • poprosić przełożonego o dzień lub dwa pracy zdalnej,
 • pokazać innym, że gdy trzeba zrobić coś na już, najlepiej czujesz się w swoim własnym towarzystwie,
 • zaaranżować swoje stanowisko w taki sposób, aby mieć, choć odrobinę prywatności,
 • co jakiś czas przespacerować się lub zaczerpnąć świeżego powietrza.

Pamiętaj jednak, że całkowite odcięcie się od współpracowników nie jest najlepszym rozwiązaniem. Musisz być widoczny w pracy, a dodatkowo, kontakty z innymi mogą sprawić, że powoli zaczniesz się otwierać.

Jaka praca jest idealna dla introwertyka?

Introwertyk jest przede wszystkim osobą, która potrzebuje czasu, by zaaklimatyzować się w nowej firmie. Nie potrafią tak jak ekstrawertycy od razu po wejściu do biura pogodnie rozmawiać ze współpracownikami i bez stresu podejść do wykonywania swojej pracy. Swoje zadania najlepiej wykonują, gdy dokładnie wiedzą, co i w jaki sposób wykonać. Często nawet najmniejszy problem może spowodować, że ich motywacja do pracy znacznie spadnie.

Jeśli chodzi o prace, które doskonale nadają się dla osób o charakterze introwertyka, to na pewno zaliczyć tu można wszystkie zawody, w których pracownik może najwięcej czasu przebywać w skupieniu i samotności. Takie osoby doskonale sprawdzą się w pracy zdalnej, wytwarzaniu biżuterii, rękodziele, czy innych zawodach wymagających precyzji.

Ten typ osobowości sprawdzi się również przy pracy ze zwierzętami, ponieważ dla introwertyków przebywanie z nimi jest często przyjemniejsze od kontaktu z innymi ludźmi.

Cechy charakteru u introwertyka

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że introwertycy są samodzielni, samowystarczalni i potrafią łatwo się skupić. Co jednak z innymi cechami charakteru, które mają znaczenie w pracy? No właśnie, rzadko się o tym mówi, ale to one mają w rzeczywistości największy wpływ na to, jak ludzie odbierają introwertyków w pracy. Do głównych cech introwertyka pomagających lub utrudniających w karierze zawodowej, można zaliczyć:

 • konkretność,
 • skłonność do unikania ludzi i bodźców,
 • umiejętność obserwacji zachowań innych osób,
 • potrzeba wyciszenia i spokoju w pracy,
 • zmęczenie dłuższymi interakcjami z ludźmi,
 • małomówność,
 • kreatywność,
 • bogate, ale i często poplątane życie wewnętrzne,
 • chęć kontrolowania swojego otoczenia,
 • zamiłowanie do porządku,
 • samodzielność.

Oprócz tego introwertycy świetnie odnajdują się w roli słuchacza. Zdecydowanie bardziej wolą zadawać pytania innym, niż samodzielnie odpowiadać.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy jesteś introwertyczny, ekstrawertyczny, czy może jesteś ambiwertykiem, zawsze znajdzie się miejsce pracy, na którym świetnie się odnajdziesz.

Mocne strony introwertyka w pracy

W porównaniu do ekstrawertyków, ludzie o charakterze introwertycznym nie mogą pochwalić się tak dużą charyzmą i łatwością w nawiązywaniu relacji, jednak również posiadają swoje mocne strony i talenty. Są to przede wszystkim:

 • opanowanie w sytuacjach stresowych,
 • umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
 • umiejętność skoncentrowania się w 100% na wykonywanym zadaniu,
 • umiejętność przygotowania planu działania.

W pracy, tak jak w każdym innym miejscu, konieczne jest posiadanie ludzi o różnych charakterach. Jedni nadają się bowiem do pracy z ludźmi, inni do pracy w ciężkich warunkach, a jeszcze inni do precyzyjnych i drobnych robót. Jeśli więc jesteś introwertykiem i martwisz się tym, że nie znajdziesz pracy, robisz to całkowicie niepotrzebnie. Możesz być pewny, że w końcu znajdziesz stanowisko, na którym zostaniesz doceniony, a Twoje umiejętności i spokój sprawią, że inni będą podchodzić do Ciebie z ogromnym szacunkiem.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące pracy, CV, czy zarabiania online, skorzystaj z sekcji komentarzy lub formularza kontaktowego. Pomagamy i odpowiadamy na wszystkie pytania 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *