Jak najlepiej zainwestować w siebie – poradnik od A do Z

jak inwestować w siebie

Nauczenie się inwestowania w siebie może być najbardziej opłacalną inwestycją, jakiej kiedykolwiek dokonasz. Przynosi ona nie tylko zyski w przyszłości, ale często zwroty możemy zauważyć natychmiast.

Najpewniejszą drogą do osiągnięcia lepszej jakości życia, sukcesu, produktywności i zadowolenia jest priorytetowe traktowanie inwestowania w rozwój osobisty i zawodowy. 

Wysiłek, który wkładasz w konsekwentne inwestowanie w siebie, odgrywa dużą rolę w określaniu jakości Twojego życia teraz i w przyszłości.

1. Rozwijaj swoje umiejętności

Podnoszenie swoich umiejętności nie zawsze oznacza inwestowanie w wyższe wykształcenie, choć z pewnością jest to opcja, a może nawet konieczność, w zależności od dziedziny kariery. Inwestowanie w swoją wiedzę i umiejętności może przybierać różne formy.

Co więcej, poszerzanie wiedzy i umiejętności nie ogranicza się do sfery biznesowej i nie musi mieć charakteru formalnego. Istnieje wiele sposobów „inwestowania w umiejętności”.

Rozwijaj swoją edukację

Dodatkowe zajęcia, zaawansowane stopnie naukowe i odpowiednie certyfikaty to cenne inwestycje. Weź udział w zajęciach, osobiście lub online.

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu postępu w karierze, może to być świetne miejsce, aby zacząć inwestować w siebie, ponieważ dodatkowe umiejętności otworzą Ci więcej drzwi. Wyznacz sobie cele związane z edukacją i zacznij inwestować czas w naukę.

Wykorzystaj dostępne szkolenia

Zapisz się na warsztaty, weź udział w konferencjach lub uczestnicz w webinariach. Wiele z nich jest darmowych dla uczestników, więc korzystaj z nich tak często, jak to możliwe.

Poszerzaj swoją wiedzę

Istnieje wiele dostępnych informacji na prawie każdy temat, jaki można sobie wyobrazić. Aby zainwestować w siebie, czytaj książki, przeglądaj artykuły, oglądaj wykłady TED lub filmy na YouTube… wszystko, co jest związane z talentem lub umiejętnością, nad którą chcesz pracować.

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i osiągnięciami. Subskrybuj publikacje, czytaj blogi ekspertów i śledź najnowsze wiadomości.

2. Odkryj swoją kreatywną stronę

W większości z nas drzemie fontanna kreatywności, która nigdy nie została wydobyta lub z pewnością nie została wykorzystana do maksimum. Być może musimy odkryć i udoskonalić naszą indywidualną kreatywność poprzez naukę nowej umiejętności lub spędzanie czasu nad czymś, co przynosi nam radość.

Kreatywność w każdej postaci pomaga nam rozwijać się osobiście i zawodowo, postrzegać problemy i ich rozwiązania na różne sposoby oraz wykorzystywać inne części naszego umysłu, które wcześniej mogły być niewykorzystane. Ważne jest, aby pamiętać, że kreatywność ma wiele twarzy. To coś znacznie szerszego niż bycie malarzem czy rzeźbiarzem; to także próbowanie nowych rzeczy.

  • Naucz się nowego języka:  Weź udział w zajęciach lub skorzystaj z oprogramowania do nauki języków obcych.
  • Spróbuj gotowania dla smakoszy: Zapisz się na oficjalne zajęcia, sięgnij po nową książkę kucharską lub zapytaj kogoś znajomego, kto lubi gotować w inny sposób.
  • Napisz coś: książkę, opowiadania, poezję, cokolwiek.
  • Poznaj świat zewnętrzny: Spróbuj ogrodnictwa, obserwacji ptaków lub fotografii krajobrazowej.
  • Ciesz się muzyką: Graj na instrumencie, naucz się nowego lub dołącz do jakiejś grupy muzycznej.
  • Stwórz coś namacalnego: Maluj, rzeźb, wyrób ceramikę, biżuterię lub zaprojektuj własne ubrania.

Wybierz jakąś formę aktywności, której nigdy nie próbowałeś, nie ćwiczyłeś od lat lub nie zgłębiałeś do końca.

3. Pielęgnuj swój umysł i ciało

Pielęgnowanie zarówno umysłu, jak i ciała pozwoli ci mieć więcej do zaoferowania teraz i w przyszłości — więcej energii, wiedzy, współczucia, pomysłów, siły oraz fizycznej i psychicznej wytrzymałości.

Rozwiń swój umysł, ucząc się nowych rzeczy i utrzymując aktywność umysłu, ponieważ pomaga to rozwijać i utrzymywać zdolności umysłowe.

  • Czytaj: Weź do ręki książkę, gazetę lub czasopismo, aby zacząć.
  • Poznaj kulturę: Bierz udział w przedstawieniach, słuchaj różnych stylów muzyki, podróżuj, albo dołącz do organizacji lub grupy złożonej z ludzi z różnych środowisk.
  • Otwórz swój umysł: Angażuj się w rozmowy z tymi, którzy się z tobą nie zgadzają. Przyjrzyj się argumentom i spróbuj przedstawić argumenty na rzecz przeciwnego punktu widzenia.
  • Utrzymuj swój umysł w aktywności: Graj w gry słowne, gry planszowe uwzględniające strategię lub spróbuj wykorzystać swój mózg do wykonywania prostych obliczeń, zamiast polegać na kalkulatorze.

Kiedy zdecydujesz się zainwestować w siebie, zdecyduj się również zadbać o swoje ciało. Jeśli będziesz dbać o swoje ciało w taki sposób, jak o drogi samochód, będzie on działał wspaniale i służył przez bardzo długi czas. Pamiętaj o podstawach:

Zapewnij sobie wysokiej jakości paliwo

Jak najczęściej wybieraj zdrową żywność. To, co jesz, odgrywa dużą rolę w Twojej energii i zdolności do działania. Spotkania towarzyskie to dobre paliwo dla Twojego mózgu, więc upewnij się, że spotykasz się z dobrymi przyjaciółmi tak często, jak to możliwe.

Nie forsuj się za bardzo

Często odpoczywaj i relaksuj się, zwolnij i nie przeciążaj swojego organizmu. Nie zmieniaj też biegów zbyt szybko, ponieważ powoduje to stres i szkody dla organizmu.

Regularnie się badaj

Idź do lekarza, kiedy jesteś chory; nie odkładaj tego na później, aż się całkowicie załamiesz. Jeszcze lepiej, stosuj profilaktykę: wykonuj badania kontrolne, zażywaj odpowiednie witaminy i zwracaj uwagę na nieregularne lub niepokojące zachowania.

Wypoleruj wygląd zewnętrzny

Wiele osób uważa, iż ich wygląd jest odpowiedni i samowystarczalny. W rzeczywistości bardzo często tak nie jest. Zadbaj o swój wygląd. Nie mówimy tu o liftingu twarzy i botoksie; mówimy o zrobieniu wspaniałej fryzury i noszeniu ubrań, które sprawiają, że czujesz się pewnie i atrakcyjnie.

Przemyślenia końcowe

Inwestowanie w siebie naprawdę robi różnicę w Twoim życiu, samopoczuciu i zdolności do rozwoju i osiągania jak najlepszych wyników. Stopień, w jakim inwestujesz w siebie, umysł i ciało, nie tylko kształtuje sposób, w jaki współdziałasz ze światem zewnętrznym, ale często odzwierciedla opinię, jaką masz o sobie.

Twoja przyszłość jest w dużej mierze określona przez twoją gotowość i zdolność do inwestowania w siebie teraz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *