Jak napisać CV do pracy — wzór i praktyczne porady

CV do pracy

Nie zawsze CV z wieloma elementami i sekcjami jest najlepszym wyborem. Czasem o wiele lepiej jest skupić się wyłącznie na niezbędnych informacjach, by oszczędzić zarówno swój, jak i czas rekrutera.

Jeżeli zastanawiasz się, jak się pisze CV do pracy wzór, to dobrze trafiłeś. Z tego wpisu dowiesz się, jak przygotować się do pisania CV, jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne, a także poznasz kilka sprawdzonych wzorów, które możesz bez problemu stosować.

Od czego zacząć pisanie CV?

Zanim zaczniesz pisać swoje CV, warto jest zrobić lekkie rozeznanie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci opisywać swoją osobę i będziesz wiedział, na czym powinieneś się skupić. Poniżej znajdziesz 3 kroki, które powinieneś wykonać, przed rozpoczęciem pisania swojego Curriculum Vitae.

Analiza konkurencji

Jeżeli chcesz stworzyć CV, którym wyróżnisz się na tle konkurencji, musisz najpierw ją poznać. Wiedza na temat tego, czym inne osoby mogą się pochwalić, co potrafią i jakie mają oczekiwania, pomoże Ci stworzyć CV, którym naprawdę zaskoczysz pracodawcę.

Porównanie innych ofert pracy

Przejrzyj oferty pracy z wielu miast i podobnych branż. Dzięki temu zobaczysz, jakie umiejętności są wymagane na podobne stanowiska, a także jak wyglądają zarobki. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możesz w znacznym stopniu poszerzyć swoje kompetencje, a co za tym idzie przegonić innych kandydatów.

Poznanie własnej wartości

Musisz także poznać siebie i swoją wartość. Wielu ludzi, mimo że zna się na czymś bardzo dobrze, boi się o tym mówić i nie chce za to pieniędzy. Jeśli chcesz pracować w danej firmie i zależy Ci na rozsądnych zarobkach, przed napisaniem CV do pracy, musisz zdać sobie sprawę z własnej wartości.

Gdy to już zrobisz, możesz przejść do pisania swojego CV.

Jak napisać CV, aby zawierało niezbędne informacje?

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że długie CV nie pomoże Ci w rekrutacji. O wiele lepiej jest przygotować dokument składający się z jednej strony A4 i to na nim umieścić wszelkie niezbędne informacje. Pisząc krótko i zwięźle pokazujesz, że cenisz swój czas i potencjalnego pracodawcy.

Jak napisać profesjonalnie wyglądające CV bez doświadczenia?

Jak napisać dobre CV?

Poniżej znajdziesz listę elementów, które powinny znaleźć się w Twojej aplikacji do pracy, gdy chcesz zmaksymalizować szanse na powodzenie w rekrutacji.

 • Dane osobowe i kontaktowe
  Imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. To podstawy, które muszą znaleźć się w Twoim CV.
 • Obecne stanowisko pracy
  Pokaż pracodawcy czym obecnie się zajmujesz.
 • Ciekawe podsumowanie zawodowe
  Podsumowanie zawodowe to jedna z najważniejszych sekcji CV. Umieść tu swój cel zawodowy i motywację do pracy.
 • Opis doświadczenia zawodowego
  Pracodawca chce wiedzieć, czym się zajmowałeś i co robiłeś na danym stanowisku. Podaj kilka praktycznych czynności, które wykonywałeś, a przydadzą się w nowej pracy.
 • Lista umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu
  Tą sekcję podziel na umiejętności twarde i miękkie. Dzięki temu całość będzie bardziej czytelna.
 • Kursy i szkolenia
  Jeśli brałeś udział w kursach i szkoleniach, które wnoszą wartość, zapisz je.
 • Wykształcenie
  Podaj szkoły lub uczelnie, które ukończyłeś. Nie zaczynaj jednak tej listy od szkoły podstawowej.
 • Zainteresowania
  Pokaż pracodawcy swoją ludzką stronę. Jeśli masz hobby, które łączy się z daną pracą, zapisz to, na pewno zapunktujesz.
 • Klauzula CV
  Na samym dole umieść klauzulę CV, która jest zezwoleniem na przetwarzanie danych osobowych.

Jak napisać CV, które zrobi wrażenie na pracodawcy?

Pracodawcy muszą często przejrzeć dziesiątki, o ile nie setki aplikacji lepszych i gorszych kandydatów. Bardzo często zdarza się, że niektóre CV, są znacząco lepsze od innych nie tylko pod względem technicznym, ale i wizualnym czy treściowym. Warto więc zadbać o wszystkie aspekty dobrego dokument aplikacyjnego, aby rozbudziło czytającego i zwiększyło nasze szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na których możesz opierać się pisząc CV do pracy.

 • Stwórz ciekawe podsumowanie zawodowe. Mimo że jest to jeden z najważniejszych elementów CV, wiele osób o nim nie słyszało. Jeśli chcesz się ubiegać o konkurencyjne stanowisko i masz nadzieję na wysokie zarobki, stwórz podsumowanie zawodowe, które przykuje uwagę rekrutera. Dzięki temu być może zapamięta Twoją osobę i łatwiej będzie rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Skup się na konkretnych informacjach. Pisząc o swoim doświadczeniu czy umiejętnościach, wiele osób skupia się na mało istotnych sprawach. CV jest dokumentem, w którym powinno się zamieścić wyłącznie niezbędne elementy i informacje. Nie pisz, że umiesz programować, gdy aplikujesz na stanowisko sekretarki.
 • Zadbaj o wygląd i czytelność dokumentu. Odpowiedni szablon CV może znacznie podnieść naszą wartość wśród innych kandydatów. Tworząc ciekawie wyglądający dokument, pokazujesz pracodawcy, że znasz się na tym, co robisz i zawsze dokonujesz researchu, niezależnie od wykonywanej czynności.
 • Podaj profesjonalnie wyglądające dane kontaktowe. Niektóre osoby nie zwracają na ten element uwagi, mimo że jest całkiem ważny. Odpowiednio dobrana czcionka, grubość i jej wielkość ma duże znaczenie, jak zostanie odebrana nasza osoba. Zadbaj, by podstawowe informacje na Twój temat były wyraźnie wyróżnione.
 • Dodaj do CV eleganckie zdjęcie. Nie przycinaj zdjęcia z imprezy czy spotkania rodzinnego. Zdjęcie do CV powinno być schludne i dopasowane do pracy na którą aplikujesz. W niektórych wypadkach jak barman czy fotograf możesz pozwolić sobie na odrobinę luzu. Jednak w przypadku większości zawodów, standardowe zdjęcie z całą uśmiechniętą twarzą będzie najlepszym wyborem.
 • Na końcu dokumentu koniecznie umieść klauzulę CV. Bez niej niemal każdy dokument aplikacyjny w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu. Co z tego, że stworzyłeś genialne CV, skoro firma nie ma praw do jego przetwarzania? Nie zapomnij zatem na samym dole umieścić klauzulę przygotowaną przez firmę do której aplikujesz.
 • Stwórz list motywacyjny, by pokazać chęć do pracy w firmie. Życiorys to coraz rzadziej dodawany element, którego znaczenie jest często lekceważone. W liście motywacyjnym możesz zawrzeć informacje o tym, co chcesz osiągnąć w nowej pracy, co do niej wniesiesz i w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Warto zatem stworzyć CV i list motywacyjny oparty o jeden CV wzór.

Profesjonalne szablony CV

Wybór odpowiedniego szablonu ma duży wpływ na spojrzenie pracodawcy na naszą osobę. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych szablonów CV, które możesz bez problemu stosować na różnych stanowiskach.

Proste CV – Craft

Craft to proste CV, które nie wyróżnia się wizualnie wśród innych szablonów. Jest jednak bardzo czytelne i zawiera wszystkie niezbędne sekcje. Będzie świetnym wyborem dla osób ceniących sobie minimalizm i prostotę. Jeśli chcesz stworzyć CV eleganckie i minimalistyczne, wybierz ten szablon.

\"CV

CV dla programistów – Sanford

Sanford to nowocześnie wyglądający szablon, który został przygotowany specjalnie dla osób ze specjalistycznymi umiejętnościami. Osoby aplikujące na programistów, informatyków, grafików czy montażystów, bez problemu stworzą genialne CV w oparciu o ten szablon.

\"CV

CV dla osób z artystyczną duszą – Levine

Levine jest ciekawym szablonem, dla osób nieco bardziej odważnych, które szukają czegoś prostego z pazurem. Ten wzór CV zawiera wszystkie niezbędne sekcje i został stworzony w oparciu o najważniejsze zasady dobrego dokumentu aplikacyjnego. Wybierając go masz pewność, że pracodawca zapamięta Twoją kandydaturę.

\"CV

Nowoczesne CV – Ellwood

Ellwood to nowoczesny szablon zawierający wiele ciekawych elementów przykuwających uwagę. Możesz mieć pewność, że pracodawca pozytywnie Cię zapamięta i zwróci na Ciebie uwagę. Aplikując do prac wymagających kreatywnego myślenia lub innowacyjności, ten szablon sprawdzi się idealnie.

\"CV

Dlaczego warto tworzyć wzory CV Word?

Kreator CV może być dobrym wyborem dla osób, które nie potrafią korzystać z oprogramowania MS Office. Jednak gdy znasz podstawy Worda, stworzenie ciekawego CV Word będzie dla Ciebie bardzo proste.

Możesz stosować gotowe szablony dostępne w Internecie lub wybrać jeden z tych przygotowanych na naszej stronie. Każdy wzór CV dostępny u nas jest oparty o najważniejsze zasady i spełnia wszystkie założenia dobrego CV. Dodatkowo kupując jakikolwiek szablon u nas, wraz z CV otrzymujesz list motywacyjny podobny wizualnie.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o pisaniu CV do pracy. Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał swojego CV, powinieneś stosować się do powyższych rad i dodatkowo odpowiednio je zapisać. Jedynie format .pdf gwarantuje odpowiedni odczyt dokumentów na każdym komputerze.

Najważniejsze jest jednak to, byś zdał sobie sprawę, że na każde stanowisko może aplikować każdy. Nawet niedoświadczone osoby próbują swoich sił wysyłając dokumenty aplikacyjne na wymagające stanowiska. Nie bój się więc wysyłać swojego CV do firmy z nieco większymi wymaganiami niż te, które Ty posiadasz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *