Jak napisać CV do pracy? – Wzór i profesjonalne porady

jak napisać CV do pracy

Żeby napisać dobre CV nie wystarczy dziś stworzyć dokument, który będzie zawierał wymagane informacje. Aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, trzeba stworzyć nowoczesne i przejrzyste CV, które przykuje uwagę każdego pracodawcy. Ale jak napisać CV do pracy, które będzie posiadało wymagane parametry? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat, a dodatkowo poznasz kilka sztuczek, które zwiększą Twoje szanse na powodzenie w rekrutacji.

Jak napisać CV do pracy — przykładowy wzór

Dobre CV powinno zawierać wszystkie wymagane elementy, ale też powinno charakteryzować się nietuzinkowymi rozwiązaniami i oryginalnością, które znacznie zwiększą szanse na dostanie się na rozmowę kwalifikacyjną.

Poniżej znajdziesz gotowy wzór CV, który możesz wykorzystać, aby stworzyć swoją idealną aplikację do pracy.

Imię i nazwisko
Architekt
Numer telefonu
Adres e-mail
Opcjonalnie link do profilu LinkedIn

Podsumowanie zawodowe
Jestem architektem z ponad 9-letnim doświadczeniem w biurze projektowym. Zrealizowałem wiele dużych projektów, a moim największym osiągnięciem jest realizacja projektu i nadzór renowacji zabytkowej kamienicy w centrum Poznania. Chciałbym dalej rozwijać swoje kompetencje w obszarze renowacji zabytkowych budynków i poznawać nowe techniki pracy.

Umiejętności specjalistyczne
– język angielski – poziom B2
– czytanie rysunków technicznych
– znajomość prawa budowlanego
– znajomość prawa renowacji budynków
Umiejętności miękkie
– rozwinięte umiejętności negocjacyjne
– świetna organizacja pracy
– otwarte podejście do nowych rozwiązań
– szybko się adaptuję

Doświadczenie zawodowe
05.2018 – obecnie Biuro projektowe XYZ
Obowiązki
– projektowanie otoczeń budynków
– tworzenie projektów budów
– doradzanie klientom w zakresie projektów
– koordynacja i zarządzanie planem budowy
– nadzór nad procesem legislacji
Sukcesy
– zdobycie wyróżnienia pracownika roku
– zmniejszenie kosztów renowacji budynku o blisko 15%

03.2011 – 03.2018 Biuro projektowe ABC
Obowiązki
– opracowywanie założeń do projektu
– przeprowadzanie badań wykonalności projektów
– wykonywanie analiz technicznych
– koordynacja prac przy projektach wielobranżowych

Wykształcenie
2007–2012 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Architektura
Uzyskany tytuł licencjata i magistra

Zainteresowania
Jestem ogromnym fanem piłki nożnej i motoryzacji. W wolnych chwilach zajmuję się restaurowaniem i detailingiem pojazdów. Łączę w pewnym stopniu pracę z pasją, ponieważ wykonywanie drobnych prac przy autach daje mi szersze spojrzenie na możliwości renowacji budynków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Powyżej przedstawione CV, to tylko przykład, na podstawie którego możesz stworzyć swoją aplikację. To, w jaki sposób zastosujesz się do tego wzoru, zależy wyłącznie od Ciebie. Zalecamy jednak, aby wszystkie wyżej wymienione elementy znalazły się w Twoim CV.

Pisanie CV do pracy — od czego zacząć?

\"biurko

Zanim jednak przystąpisz do pisania CV, powinieneś wiedzieć, od czego zacząć. Każde przedsięwzięcie zaczyna się bowiem od pierwszego kroku. Pomijając go, możesz w nieodpowiedni sposób wykonać te dalsze. Tak samo sprawa wygląda z pisaniem CV.

Poniżej znajdziesz listę kroków, które powinieneś wykonać, zanim zaczniesz pisać CV lub list motywacyjny.

1. Sprawdź oferty pracy dla siebie

Pierwszym krokiem zawsze powinno być przeanalizowanie rynku, poznanie swojej wartości jako pracownika i wybranie kilku interesujących ogłoszeń. To na tej podstawie powinieneś tworzyć aplikacje i każde CV dopasowywać do danego ogłoszenia.

Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wymagania stawiane przez pracodawców. Jeżeli spełniasz tylko kilka z nich, pomyśl, czy coś innego jest Twoim atutem, co może je zastąpić.

2. Przygotuj siebie

Nie siadaj do pisania CV, od razu, gdy pomyślisz, że to dobry moment. Najpierw przeanalizuj swoją historię zawodową, zdobyte doświadczenia, wykształcenia i kursy.

Warto też, żebyś stworzył profesjonalnie wyglądający mail, jeśli takiego nie posiadasz. Powinien on zawierać Twoje inicjały lub imię i nazwisko i stworzony być na poważnej domenie.

Zły przykład maila: dragon_99@lulu.pl

Dobry przykład maila: anna.nowak@wp.pl

3. Nadaj odpowiednią formę swojej aplikacji

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wystarczy dziś napisać na kartce A4 swoich danych, historii zawodowej i doświadczenia. Żeby napisać dobre CV do pracy, trzeba się nieco bardziej wysilić. Pierwszym krokiem w tym celu powinno być wybranie odpowiedniego szablonu CV. W Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych szablonów, ale polecamy skorzystanie z jednego z naszych wzorów CV.

Zostały one stworzone w taki sposób, aby spełniać wszystkie wymagania, są czytelne, eleganckie i nowoczesne.

4. Zacznij pisać!

Gdy już wiesz, na jakie stanowisko chcesz kandydować, jakie są na nim wymagane kompetencje i masz wybrany ciekawy szablon CV, możesz zacząć pisać CV do pracy.

Żeby aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, musi być kompletna i zawierać wszystkie wymagane informacje.

Co powinno zawierać CV?

Gdy już wybrałeś odpowiedni szablon CV lub listu motywacyjnego i wiesz, co w nim zawrzeć, możesz przejść do opisywania poszczególnych sekcji. Poniżej przedstawiliśmy w punktowej liście wszystkie wymagane elementy i to, co powinny zawierać, aby Twoje CV było kompletne i zaskakujące.

1. Informacje personalne i dane kontaktowe
Na samej górze każdego CV powinny znajdować się dane kontaktowe i podstawowe informacje o Tobie. Jeżeli chcesz, możesz te informacje wyśrodkować, ale w przypadku większości szablonów, miejsce na te dane jest ściśle określone.

Nagłówek CV powinien zawierać:
– imię i nazwisko
– nazwę stanowiska
– adres e-mail
– numer telefonu kontaktowego
– opcjonalny profil LinkedIn

Adres zamieszkania możesz pominąć, ponieważ nikt nie wysyła już odpowiedzi na aplikację do pracy pocztą.

2. Dobre CV to przede wszystkim przyciągające uwagę podsumowanie zawodowe
Podsumowanie zawodowe jest uważane dziś za najważniejszy element każdego CV. W przypadku aż 80% aplikacji jest to jedyna sekcja, jaką czyta rekruter. Dzieje się tak ze względu na brak czasu lub dużą ilość CV do przejrzenia.

Warto więc poświęcić nieco więcej czasu i stworzyć podsumowanie zawodowe, które zachęci pracodawcę lub rekrutera do dalszego przeglądania naszego CV.

\"Przycisk

Pisząc podsumowanie zawodowe, pamiętaj, żeby nie przekraczało 4-5 zdań i zawierało informacje o tym, kim jesteś, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać i jakie są Twoje największe osiągnięcia. Postaraj się też dopasować podsumowanie zawodowe do ogłoszenia w taki sposób, aby w pewnym stopniu przedstawić Ciebie jako idealnego kandydata.

Podsumowanie zawodowe napisz dopiero na koniec tworzenia CV. W ten sposób będziesz wiedział, co należy do Twoich największych plusów i będzie to znacznie prostsze.

3. Jak napisać dobre CV? Oczywiście przedstawiając najważniejsze umiejętności
Umiejętności zawodowe, to również bardzo ważny element, który w zależności od zawodu na który aplikujesz może zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Często wystarczy wpisanie wyłącznie tego, co znaleźć można w danym ogłoszeniu. Lepiej jednak dodać coś od siebie, żeby mieć pewność, że dajemy więcej, niż pracodawca wymaga.

\"co

Dodatkowo możesz podzielić tę sekcję na umiejętności specjalistyczne i miękkie, dzięki czemu Twoje CV będzie bardziej czytelne.

4. Doświadczenie zawodowe przedstaw w punktach
W wielu zawodach oprócz umiejętności ważne jest też doświadczenie zawodowe. Pisząc swoją historię kariery zawodowej, pamiętaj, aby robić to w odwróconej chronologii. Oznacza to, że Twoje aktualne lub ostatnie stanowisko powinno znajdować się na samej górze listy, a pierwsze na samym dole.

Nie zapisuj wyłącznie nazwy firmy i okresu, w którym tam pracowałeś. Znacznie lepiej wygląda CV, w którym pokrótce przedstawiasz swoje osiągnięcia w danej firmie i to, czym się zajmowałeś.

5. Jak napisać w CV o swoim wykształceniu?
Jeszcze 10 czy 15 lat temu, pracodawcy zwracali na wykształcenie bardzo dużą uwagę. Dziś, gdy praktycznie każdy może posiadać wykształcenie wyższe, o wiele ważniejsze są umiejętności i doświadczenie. W przypadku niektórych zawodów jak prawnik czy lekarz oczywiście ukończona szkoła czy uczelnia jest bardzo ważna, ale w większości przypadków już nie.

Dobrym przykładem jest zawód programisty, który jest obecnie jednym z najlepiej płatnych zawodów w Polsce, a spora część programistów nie ukończyła studiów. Pracodawcy wolą zatrudniać osoby, które znają się na swojej pracy i wykonują ją z pasją, niż ludzi, z kilkoma dyplomami, którzy nie potrafią nic w praktyce.

W tej sekcji nie musisz się rozpisywać. Wystarczy, że zamieścisz lata nauki, nazwę uczelni lub szkoły, kierunek i uzyskany tytuł.

6. Zainteresowania też mają znaczenie!
Sekcja zainteresowań jest przez ponad 60% ludzi wciąż pomijana w CV. Jest to duży błąd, ponieważ pracodawca chce znać Twoją ludzką stronę, żeby wiedzieć, czy dobrze wpasujesz się do zespołu.

Dodatkowo, gdy interesujesz się czymś, co powiązane jest z pracą, do której aplikujesz, możesz otrzymać dodatkowe punkty. Pracownik, który pasjonuje się wykonywaną pracą jest wart znacznie więcej niż taki, który wykonuje ją niechętnie.

7. Klauzula do CV
Nawet perfekcyjne CV nie przejdzie pozytywnie rekrutacji, gdy zapomnisz w nim zawrzeć klauzulę CV. Jest to niezbędny element, bez którego Twoja aplikacja nie będzie mogła być przetwarzana przez daną firmę. Jest to równoznaczne ze skreśleniem z listy potencjalnych kandydatów.

Jak wygląda dobrze napisane CV do pracy?

Jeżeli wciąż nie wiesz, jak napisać CV do pracy, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na ten temat na naszym blogu. Jeżeli jednak wiesz już co powinieneś w swoim CV napisać, możesz przejść do zapoznania się ze sztuczkami i szczegółami, które jeszcze bardziej poprawią Twoje szanse na otrzymanie pracy.

Pierwszą najważniejszą sprawą jest czytelność. Musisz wybrać odpowiednią czcionkę, która nie będzie zbyt wymyślna, ale będzie się dobrze prezentować. Możesz też dodać ikony i inne elementy graficzne, które sprawią, że Twoje CV będzie ciekawsze.

Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest długość Twojego dokumentu. Nie powinien on przekraczać dwóch stron, ale najlepiej, jeżeli zmieścisz się na jednej stronie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że całość zostanie przeczytana i żaden element nie zostanie pominięty.

Nie możesz też zapomnieć o liście motywacyjnym. Jest on bardzo pomocny, szczególnie w przypadku osób młodych, które szukają pracy bez doświadczenia.

Na samym końcu, pamiętaj o odpowiednim zapisie swojego dokumentu. Mimo że wiele osób o tym wie i tak wysyła CV, zapisane w formacie .doc lub .docx. Jedynym formatem, który zapewnia odpowiedni odczyt to .pdf. Identycznie wygląda sprawa w przypadku CV Word.

Ostatnie, o czym musisz wiedzieć, to to, że CV naukowe lub CV po angielsku nieco różnią się od tych standardowych. Jeżeli więc tworzysz taki dokument, koniecznie zapoznaj się z regułami dotyczącymi ich pisania.

Już wiesz, jak napisać CV do pracy!

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o pisaniu CV do pracy. Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub coś z artykułu jest Ci niejasne, zapraszamy do sekcji komentarzy. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie i rozwiązać każdy problem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *