Jak napisać CV krok po kroku – Kompletny poradnik

Jak napisać CV krok po kroku

Odpowiednio napisane CV powinno przykuwać uwagę rekrutera i zapadać w pamięć. Oprócz tego powinno dobrze się prezentować i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Jednak czym można określić niezbędne informacje i czy CV na każde stanowisko można stworzyć na podstawie jeden szablon?

Z tego wpisu dowiesz się, jak zabrać się do tworzenia dokumentów aplikacyjnych, jak napisać idealne CV krok po kroku i na co zwrócić uwagę tworząc poszczególne sekcje.

Pisanie CV — jak się do tego zabrać?

Z pisaniem CV jest tak samo jak z każdą inną czynnością. Zanim do niej przejdziesz, warto, jest zapoznać się z teorią, a także zrobić Research, który może oszczędzić sporo przyszłego czasu.

Jeśli planujesz stworzenie Curriculum Vitae, powinieneś najpierw:

 • Wybrać odpowiedni wzór CV. Jest to bardzo ważny etap, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Rekruterzy nienawidzą czytać dokumentów opartych o tabele lub ściany przepełnione tekstem. Powinieneś wybrać wzór CV, który będzie pasował do stanowiska pracy, na które aplikujesz oraz do Twojej osoby. Na naszej stronie znajdziesz sporo ciekawych wzorów, dzięki którym szanse na rozmowę kwalifikacyjną znacznie rosną.
 • Poznać co oferują inni kandydaci. Zanim zaczniesz cokolwiek pisać, musisz poznać swoją konkurencję. Jeśli możesz, odwiedź profile na LinkedIn i sprawdź, jak wyglądają Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe w porównaniu do innych w branży. Dzięki temu będziesz miał szerszy ogląd na to czego możesz spodziewać się po rozmowie z pracodawcą.
 • Przeczytać inne oferty pracy. Sprawdź, czego wymagają inne firmy na podobnych stanowiskach. Dzięki temu będziesz mógł w prosty sposób stworzyć sekcję umiejętności i zabłyśniesz wśród innych kandydatów.
 • Przygotować odpowiednie zdjęcie. Nie musisz zawierać zdjęcia w swojej aplikacji, jednak estetyczne i kreatywne zdjęcie do CV może znacznie podnieść szanse podczas rekrutacji. Postaraj się więc o taką fotografię, która pozytywnie zapadnie w pamięć.

To już wszystko, co powinieneś zrobić przed rozpoczęciem pisania CV krok po kroku.

Jeśli uważasz, że spełniłeś to wszystko, możesz przejść do tworzenia swoich dokumentów aplikacyjnych.

Jak napisać CV krok po kroku

Skoro już wiesz, co powinieneś zrobić przed rozpoczęciem pisania swojego CV, możesz uruchomić Worda i zabrać się do pracy.

To, co powinieneś kolejno zrobić, to:

 • Przygotowanie niezbędnych informacji. Teraz najlepszym wyjściem będzie przygotowanie na brudno takich informacji jak najważniejsze umiejętności, doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. Dzięki temu uzupełniając szablon, będziesz musiał jedynie podmieniać poszczególne dane. Jeśli wydaje Ci się, że wszystkiego jest zbyt wiele, wyselekcjonuj najważniejsze informacje.
 • Odpowiednie sformatowanie i wykadrowanie zdjęcia. Skoro masz przygotowane zdjęcie, musisz je jeszcze odpowiednio sformatować i przyciąć. Każdy szablon jest inny, czasem potrzebujesz kwadratowego zdjęcia a czasem okrągłego. Zadbaj o to, by fotografia wpasowywała się wizualnie w wybrany wzór CV.
 • Otwarcie wybranych ogłoszeń o pracę. Nie pisz CV, opierając się na jednym ogłoszeniu. Jeśli to robisz, postaraj się przygotować oddzielne dokumenty aplikacyjne na każdą ofertę pracy. Dzięki temu pracodawca będzie miał wrażenie, że jesteś kandydatem idealnym. Jeśli jednak chcesz przygotować jedno CV, wybierz najczęściej pojawiające się umiejętności wymagane przez pracodawców.
 • Uzupełniać dokument przy pomocy swoich danych. Teraz pozostało już jedynie uzupełnianie poszczególnych sekcji.

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób uzupełniać poszczególne sekcje, już spieszymy z pomocą. W dalszej części przedstawiamy to krok po kroku.

Jak wypełnić wszystkie sekcje CV?

Teraz przejdziemy do meritum sprawy. Poniżej znajdziesz omówione sekcje, które muszą znaleźć się w Twoim CV, jeśli chcesz wyróżnić się wśród innych kandydatów.

A więc co powinno się tam znaleźć?

Dane kontaktowe

To, co powinno znajdować się na samej górze dokumentu, to podstawowe informacje na Twój temat jak: imię i nazwisko, nazwę stanowiska na które aplikujesz, numer telefonu, adres e-mail.

Miejsce zamieszkania nie musisz zapisywać, ponieważ jest to zbędna informacja. Pracodawców nie interesuje to, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy bloku. To samo tyczy się stanu cywilnego. Kilka lat temu się go wpisywało, a dziś za wszelką cenę tego unikaj.

Podsumowanie zawodowe

Jest to najważniejsza sekcja nowoczesnego CV. Powinna znajdować się tuż pod danymi kontaktowymi oraz być wyraźnie zaznaczona.

Podsumowanie zawodowe powinno składać się z kilku zdań (najczęściej 3-5). Musisz tu zawrzeć najważniejsze informacje, które będą pewnym rodzajem reklamy Twojej osoby. Zapisz tu przyszłe cele zawodowe, co wniesiesz do firmy, co chciałbyś osiągnąć, a także kluczowe kompetencje. Spraw, by rekruter lub pracodawca zapamiętał Cię wyłącznie po przeczytaniu tych kilku zdań.

Mimo że jest to pierwsza od góry sekcja, powinieneś ją zapisać dopiero po napisaniu całego CV. Postępując w ten sposób, unikniesz niepotrzebnych poprawek i będziesz już wiedział, co należy do Twoich największych atutów.

Doświadczenie zawodowe

To, co powinieneś zapisać w tej sekcji, to oczywiście Twoje poprzednie stanowiska pracy. Na samej górze listy powinna znaleźć się aktualna lub ostatnia praca, a na samym dole pierwsza powiązana z daną branżą.

Oprócz firmy i okresu czasu, w którym pracowałeś, bardzo ważne jest, aby dodać zakres swoich obowiązków. Dzięki temu pracodawca będzie dokładnie wiedział, czym się zajmowałeś.

Warto tu również dodać osiągnięcia. Pokaże to pracodawcy, że oprócz standardowego zakresu obowiązków, starałeś się wyjść przed szereg i dać od siebie coś więcej.

Unikaj pisania niepotrzebnych stanowisk i obowiązków. Skup się wyłącznie na konkretach.

Umiejętności

Chyba najważniejsza sekcja zaraz po podsumowaniu zawodowym. To na umiejętności kandydatów, pracodawcy kładą największy nacisk.

Tworząc tę sekcję, warto zastanowić się nad podziałem. Ściślej, nad podziałem na umiejętności miękkie oraz twarde. Taki zabieg sprawi, że cały dokument będzie prezentować się o wiele bardziej estetycznie i czytelnie.

Warto tu również zamieścić uprawnienia, jakie posiadasz.

Wykształcenie

W odróżnieniu od doświadczenia zawodowego, w tej sekcji musisz podać jedynie najważniejsze informacje. Wchodzenie tutaj w szczegóły jest niepotrzebne, ponieważ mało kogo interesuje to, czym zajmowałeś się podczas nauki.

Jeśli ukończyłeś jakieś studia, pomiń edukację je poprzedzającą. Nie ma sensu pisać o tym, że kończyłeś technikum lub liceum, gdy studiowałeś 5 lat.

Wpisz wyłącznie nazwę szkoły lub uczelni, rok rozpoczęcia i zakończenia oraz profil.

Zainteresowania

Wiele osób pomija tę sekcję, co jest ogromnym błędem.

Potencjalny pracodawca może być ciekawy, co robisz po pracy. Jeśli okaże się, że Twoim hobby jest coś powiązanego z wykonywanym zawodem — mocno zapunktujesz.

Klauzula CV

Na samym dole dokumentów aplikacyjnych, powinna znajdować się klauzula CV. Dzięki niej firma może przetwarzać Twoje dane osobowe oraz wysłane dokumenty. Bez niej nawet najbardziej estetyczne i treściwe CV nie będzie mogło wziąć udziału w rekrutacji.

Jest to niezbędny element, który pełni rolę zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Przykładowa klauzula CV wygląda następująco:

”Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. 

List motywacyjny

Życiorys zawodowy i list motywacyjny. Są to podobne dokumenty, których zadaniem jest przekonanie pracodawcy, że jako pracownik sprawdzisz się i jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

List motywacyjny jest w pewnym stopniu rozwinięciem tego, co zawarliśmy w podsumowaniu zawodowym.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Pisanie CV krok po kroku

CV i list motywacyjny powinny być oparte o jeden szablon, dzięki czemu CV będzie wyglądać spójnie i estetycznie. Oprócz tego pamiętaj, aby tworząc CV wybrać taki wzór CV, który pasuje do Twojej osoby i na stanowisko, o które się ubiegasz.

Jeśli chcesz sprawić, by Twoje dokumenty aplikacyjne wyglądały profesjonalnie zadbaj o:

 • Nagłówki poszczególnych sekcji. Jeśli chcesz, by całość prezentowała się czytelnie, staraj się wyróżniać każdą kolejną sekcję. Stworzenie boxów lub nagłówków, które uwydatnią Twoje najważniejsze sekcje, jest bardzo ważne.
 • Długość dokumentu. Pamiętaj, by zmieścić się na jednej stronie. Przy niewielkiej ilości informacji, pisanie CV na kilku stronach jest totalnie bez sensu. Rekruterzy i tak mają sporo pracy, a Ty wysyłając kilkustronicowy dokument, tylko dokładasz im pracy.
 • Format zapisu. Jest to cenna wskazówka, do której stosuje się niewiele osób. Gdy skończysz tworzyć swoje dokumenty, koniecznie zapisz je lub formatuj do PDF. Wyłącznie ten format plików gwarantuje prawidłowy odczyt na wszystkich urządzeniach.

To, co najbardziej istotne zostało już powiedziane. Stosując się do zasad z powyższego tekstu, powinieneś być w stanie napisać CV, którym zaskoczysz pracodawcę.

Pisanie CV krok po kroku — Podsumowanie

Prawidłowe CV powinno zawierać:

 • Dane kontaktowe
 • Podsumowanie zawodowe
 • Umiejętności
 • Doświadczenie zawodowe
 • Wykształcenie
 • Zainteresowania
 • Klauzulę CV

Oprócz tego tworząc CV, pamiętaj o dotychczasowych osiągnięciach i najważniejszych kompetencjach. Wpisanie czegoś wykraczającego poza standardowy zakres obowiązków może być ogromnym atutem.

Jeśli szukasz ciekawego szablonu, sprawdź te, dostępne na naszej stronie. Udostępniamy profesjonalne i przykładowe CV dla wielu zawodów.

Natomiast gdy masz do nas jakieś pytania, skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *