Jak napisać idealne CV

Jak napisać idealne CV

Dobre CV to klucz do sukcesu podczas szukania pracy nawet w 2024 roku. To ono stanowi pierwsze wrażenie, które jak wiemy jest najważniejsze. Musisz się więc upewnić, że Twoje CV jest imponujące. Ten artykuł pokaże Ci jak napisać CV, które sprawi, że zostaniesz zauważony przez pracodawców i otrzymasz wymarzoną pracę.

Serwis CVWork.pl pomógł już tysiącom Polaków znaleźć wymarzoną pracę. Mamy więc nadzieję, że rady zawarte w tym artykule pomogą też Tobie.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jak wykonać research przed rozpoczęciem pisania CV
 • Jak napisać CV, którym od samego początku zaskoczysz pracodawców lub rekruterów
 • Co zawrzeć w CV w zależności od wykonywanego przez Ciebie zawodu
 • Jak stworzyć przyciągające podsumowanie zawodowe
 • Jak szczegółowo opisać swoją pracę, doświadczenie zawodowe i wykształcenie
 • Czy i jak uwzględnić swoje hobby i zainteresowania.
 • Jak list motywacyjny może pomóc podczas rekrutacji

Zanim zaczniesz pisać CV

Największym błędem, jaki popełniają osoby poszukujące pracy, jest brak zbadania tego, czego oczekują i co wymagają pracodawcy. Jeżeli sam nie wiesz w czym jesteś dobry i jakich cech szukają potencjalni pracodawcy, trudno będzie Ci napisać CV, które zrobi na nich dobre wrażenie.

\"Jak

Dlatego zanim zaczniesz pisać swoje CV, odwiedź strony z ogłoszeniami pracy z danej i przejrzyj oferty pracy w swojej branży. Zanotuj wciąż pojawiające się wymagania stawiane kandydatom i zrób ich listę. Skoncentruj się na umiejętnościach twardych, takich jak umiejętności specyficzne dla danej branży, wiedza, języki i kwalifikacje.

Nie przejmuj się zbytnio umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikacja, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów. Umiejętności miękkie są przydatne, ale mają zastosowanie w większości zawodów. Musisz więc skupić się na umiejętnościach twardych i swoim CV.

Kiedy już będziesz miał listę najbardziej poszukiwanych, umiejętności i wiedzy na docelowych stanowiskach, będziesz wiedział dokładnie, na czym skupić się w swoim Curriculum Vitae co znacznie ułatwi Ci pisanie CV.

Struktura idealnego CV

To, jak zaprezentuje się Twoje CV, ma ogromne znaczenie na to, jak w dalszych etapach będziesz odbierany przez pracodawcę lub przez rekrutera. Twoje CV powinno wyglądać bezbłędnie, profesjonalnie a wszystkie informacje powinny być czytelne. Najlepiej więc, jeżeli użyjesz programu do edycji tekstu, takiego jak Microsoft Word lub Google Docs.

\"Przycisk

Są one bardzo łatwe w użyciu i w praktycznie każdej branży znane. Dodatkowo już od najmłodszych lat dzieci są uczone jak korzystać z tego oprogramowania, tak więc nie powinieneś mieć problemów z jego obsługą.

W skrócie Twoje CV powinno być:

 • Proste
 • Przejrzyste
 • Z delikatną kolorystyką
 • Wyraziste
 • Niezbyt nachalne

W Internecie znajdziesz mnóstwo szablonów, które mimo iż na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo dobrze, nie sprawdzą się w Twoim zawodzie. Np. graficy komputerowi mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybranie fantazyjnego szablonu. Kierownicy i osoby pracujące w urzędach powinny jednak skupić się na prostocie i opowiedzeniu swojej historii bez zbędnych szczegółów.

Jak napisać CV – sekcje o których warto pamiętać

Jeżeli chcesz przykuć uwagę pracodawcy, użyj pogrubionych nagłówków i podziel swoje CV na sekcje. Pomoże to osobom rekrutującym szybko poruszać się po nim podczas czytania, a także sprawi, że będzie ono o wiele bardziej czytelne.

Kiedy już będziesz miał wybrany szablon CV, musisz go dopasować w taki sposób, by zwracało uwagę na Twoje najlepsze cechy i na to, co pracodawca od Ciebie oczekuje.W tym celu możesz delikatnie przerabiać wzory CV, dzięki czemu staną się one dopasowane do Twoich potrzeb i pokażą Twój charakter.

Dane kontaktowe

Tak więc, imię, nazwisko i dane kontaktowe powinny znajdować się na samej górze Twojego CV, aby osoby rekrutujące mogły łatwo się z Tobą skontaktować. Opis Ciebie lub osobiste oświadczenie to krótki akapit wprowadzający, który podsumowuje Twoje umiejętności i ma na celu przyciągnięcie uwagi rekrutera. Powinien się on znajdować zaraz poniżej Twoich danych kontaktowych.

Jeżeli chcesz napisać dobre CV, w tej sekcji powinieneś zawrzeć: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i swój adres zamieszkania jeśli chcesz.

Profesjonalne CV to dobre podsumowanie zawodowe

Data urodzenia, stan cywilny, lub zdjęcie nie będą miały wpływu na decyzję o zatrudnieniu i będą marnować cenne w Curriculum Vitae miejsce. Dlatego większą uwagę powinieneś poświęcić na zakładkę O mnie/Podsumowanie zawodowe, ponieważ to na ten element pracodawca w pierwszej kolejności zwróci dokładną uwagę. Możesz tam podsumować Twoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę, a najlepiej, gdy zrobisz to w taki sposób, który zachęci rekrutera do dalszego przeglądania twojej aplikacji.

Powinno ono pokazać Twoje cele zawodowe, konkretnych typów umiejętności i firm, w których pracowałeś dla uzyskania danych kwalifikacji. Powinno być krótkie i zwięzłe, zawierać od pięciu do dziesięciu linijek z wymaganymi umiejętnościami i doświadczeniem, a także unikać używania terminów ogólnych, takich jak ciężko pracujący, czy potrafię pracować w zespole.

Umiejętności zawodowe to podstawa dobrego CV

Pod swoim profilem dodaj punktową listę Twoich umiejętności, których oczekuje dany pracodawca. Nie rozpisuj się w nieskończoność i zawrzyj tylko i wyłącznie to, co może przydać się na danym stanowisku. Jeżeli napiszesz że posiadasz 15 umiejętności, może wydawać się to podejrzane lub pracodawca może pomyśleć, że tak naprawdę nic nie potrafisz. Bardziej cenione są osoby, które potrafią zrobić jedną rzecz bardzo dobrze, niż 10 byle jak.

Sekcję umiejętności możesz podzielić też na miękkie i twarde. Miękkie, to takie, które sprawdzą się na każdym stanowisku i nie da się określić poziomu ich zaawansowania jak: pracowitość, umiejętność pracy w grupie, czy sumienność. Twarde to umiejętności zawodowe jak: obsługa programu CAD czy znajomość języków.

Swoje umiejętności możesz pokrótce opisać i od razu zastanów się nad przykładami praktycznego ich zastosowania. Bardzo często podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o to, w jaki sposób dana umiejętność przyda się w nowej pracy.

Doświadczenie zawodowe

Sekcja doświadczenie zawodowe jest wciąż jedną z najważniejszych w dobrym CV. Pracodawcy coraz mniejszą uwagę zwracają na umiejętności i wykształcenie, szczególnie w przypadku młodych pracowników.

Twoje doświadczenie zawodowe powinno być wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej. Oznacza to, że Twoja ostatnia praca powinna znaleźć się na samej górze listy, a pierwsza na samym dole. Dzięki temu ułatwisz pracę rekruterowi lub pracodawcy co jest bardzo ważne z ich punktu widzenia.

W tym miejscu warto jest podać datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, dzięki czemu znacznie zwiększysz swoją wiarygodność.

Opisz też to czym zajmowałeś się na danym stanowisko aby pokazać Twoje umiejętności i zastosowanie ich w miejscu pracy. Nie musisz w tym miejscu za bardzo się rozlewać. Wystarczy jedno zdanie lub kilka słów, które pokażą że rzeczywiście wiesz na czym polega Twoja praca.

Wykształcenie

Wykształcenie powinno znaleźć się w dolnej części CV. Najlepiej jeżeli umieścisz tą sekcję od razu pod doświadczeniem lub umiejętnościami.

Coraz mniej pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie, ponieważ znacznie bardziej liczą się dla nich umiejętności i ilość doświadczenia zawodowego pracownika. Kiedyś studia kończyły nieliczne osoby, a dziś niemal każdy posiada tytuł techniczny lub naukowy, którym może się pochwalić.

Pracodawcy wolą zatrudniać osoby rozumiejące to, co robią niż takie, które nie posiadają doświadczenia zawodowego, a jedynie papier na ukończoną szkołę.

Chociaż w Twoim profilu powinny znaleźć się wzmianki o wszelkich ważnych kwalifikacjach. Pełna sekcja dotycząca wykształcenia i edukacji powinna być umieszczona w pobliżu dolnej części Twojego CV. Powinna to być po prostu lista wszystkich istotnych kwalifikacji, które posiadasz wraz z datami ich uzyskania. Jeśli jesteś doświadczonym kandydatem, możesz dodać szczegóły lub przykłady, które poprą uzyskanie danych kwalifikacji.

Hobby i zainteresowania

Podczas pisania CV sporo osób wciąż nie umieszcza sekcji zainteresować na dole dobrego CV. Jest to duży błąd, ponieważ pracodawcy coraz częściej przyglądają się też ludzkiej stronie pracowników i ciekawi są, czym ich ludzie zajmują się poza pracą.

\"Hobby\"

Jeśli uważasz, że Twoje zainteresowania będą miały pozytywny wpływ na Twoje zgłoszenie, jak najbardziej możesz je dodać. Jeżeli wiesz, że pracodawca np. lubi auta, a Ty interesujesz się motoryzacją, możesz to wpisać. Osoby, które mają podobne zainteresowania chętniej i prościej nawiązują dobre relacje, dzięki czemu będziesz mógł po raz kolejny zyskać przewagę nad pozostałymi kandydatami.

Jeżeli posiadasz zainteresowania, które łączą się z wykonywanym zawodem, bez przeszkód możesz je wpisać. Pracownik, który jest dobry w wykonywaniu danego zawodu i dodatkowo się nim interesuje jest o wiele więcej wart niż taki, który wykonuje dobrą robotę, bo po prostu musi.

Klauzula CV — pamiętaj o niej!

Klauzula jest jednym z elementów, o którym kandydaci bardzo często zapominają. Jest to ogromny błąd, ponieważ bez tego CV nie może zostać przetworzone. Jest to spowodowane zapisem o ochronie danych osobowych, który mówi, że każdy dokument z prywatnymi danymi musi posiadać zgodę na przetwarzanie moich danych.

Zawsze podczas pisania CV pamiętaj, że należy umieścić tą sekcję w stopce lub na samym dole CV. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy i rozwój swojej kariery zawodowej.

Jak napisać CV – o czym jeszcze pamiętać

Poza wymienionymi sekcjami i tym co powinno się w nich znajdować, pamiętaj też o zadbaniu o wygląd Curriculum Vitae. Pracodawcy lubią nowoczesne aplikacje przykuwające wzrok, ale często nadmiar elementów i kolorów bardziej szkodzi niż pomaga. Pamiętaj, aby odpowiednio stonować barwy i nie dodawać zbyt wielu elementów jeśli chcesz napisać dobre CV.

Pamiętaj też, aby swój dokument dopasować pod daną ofertę pracy. Nie wysyłaj jednego Curriculum Vitae w odpowiedzi na np. 3 oferty pracy. Za każdym razem delikatnie je przerabiaj w taki sposób, aby pokazać pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Tak postępując znacznie zwiększasz szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Każde Curriculum Vitae powinno znajdować się maksymalnie na jednej stronie A4. Rekruterzy mają często setki aplikacji do przejrzenia i takie, które wymagają poświęcenia znacznie większej ilości czasu często nie zostają obejrzane do końca. Skup się więc na podsumowaniu zawodowym aby przyciągnąć uwagę rekrutera i całość umieść na jednej stronie.

Podczas pisania CV pamiętaj o tym, aby stosować interpunkcję i pilnować ortografii. Nic bardziej nie drażni niż aplikacja, która zwiera błędy składniowe lub ortograficzne.

Pamiętaj także, aby tworząc CV w Wordzie lub innym programie zapisać je w formacie PDF. Tylko ten format CV gwarantuje odpowiedni odczyt zapisanego dokumentu i brak poprzesuwanych elementów. Zapisując np. w DOC lub DOCX nigdy nie możesz mieć pewności, że Twój dokument otwarty na innym komputerze będzie wyglądał tak samo, jak u Ciebie.

List motywacyjny

Profesjonalne CV powinno też zawierać list motywacyjny, który potwierdzi Twoje zainteresowanie i chęć pracy w danej firmie. Niektórzy uważają, że jest to zbędny element, który wyłącznie zajmuje dodatkowe miejsce, jednak jest to nieprawda.

List motywacyjny może znacznie zwiększyć szanse kandydata, szczególnie takiego, który nie posiada zbyt dużego wykształcenia lub umiejętności. Tak samo wygląda sprawa jeżeli chodzi o doświadczenie zawodowe. Tworząc życiorys zawodowy pokazujesz pracodawcy, że zależy Ci na pracy w danej firmie i chcesz się rozwijać.

Dobry list motywacyjny powinien zawierać nazwę stanowiska na które aplikujesz, imię i nazwisko rekrutera lub pracodawcy, adres miejsca pracy oraz dane kontaktowe. Powinien zawierać krótki opis Twojej osoby, czyli inaczej rzecz ujmując życiorys zawodowy to rozwinięcie podsumowania zawodowego.

Możesz w nim zachęcić osobę rekrutującą do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną poprzez pokazanie swojej motywacji do pracy, celów zawodowych, chęci na rozwój i umiejętności.

Podsumowanie – jak napisać CV

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jak napisać CV do pracy, sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu, które przedstawiają dokładnie opisane sekcje i to, jak je opisywać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach, zapisz się do naszego newslettera,

Ponadto, jeśli chcesz uzyskać więcej porad dotyczących CV lub wskazówek, jak lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, prosimy o pozostawienie pod artykułem komentarza informującego nas o tym, co by Ci pomogło. Na podstawie twoich sugestii przygotujemy bardziej pomocne artykuły na temat poszukiwania i rekrutacji do pracy.

Powodzenia w polowaniu na wymarzoną pracę!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *