Jak napisać List Motywacyjny – poradnik i przykłady

Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny (Cover letter) powinien wyjaśniać, dlaczego kandydat zdecydował się aplikować na dane stanowisko pracy. Powinien on być pewnego rodzaju reklamą pracownika. Nie musi on być szczególnie długi, ale pisząc go, warto zwrócić uwagę na pewne elementy, na których powinieneś się skupić.

W tym artykule dowiesz się między innymi: jak napisać list motywacyjny, który przykuje uwagę pracodawcy, wskazówki i porady, dzięki którym Twój list motywacyjny będzie bardziej atrakcyjny, a także przykłady listów motywacyjnych na niektóre stanowiska pracy.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Skoro już wiesz, że list motywacyjny to pewnego rodzaju tekst reklamowy, który ma sprzedać Cię jako pracownika dla pracodawcy, musisz teraz wiedzieć, co warto w nim zawrzeć.

Zaczynając pisanie listu motywacyjnego, warto pamiętać o tym, że jest to dokument formalny. Dlatego też już od samego początku skup się na tym, aby całość prezentowała się elegancko i schludnie. Kupując nasze wzory CV, w zestawie otrzymujesz wzór listu motywacyjnego, który pasuje do CV, które wybrałeś. W ten sposób kwestię wizualną masz od razu z głowy.

\"list

To co powinien zawierać list motywacyjny to:

 • Dane adresata i nadawcy
 • Formuły grzecznościowe
 • Zdanie wstępu do listu
 • Dlaczego zdecydowaliśmy się aplikować na dane stanowisko pracy
 • Wyliczenie atutów kandydata
 • Udowodnienie, że to Ty jesteś najlepszym kandydatem
 • Nawiązanie do wymagań zawartych w ofercie pracy

Jeżeli w Twoim liście motywacyjnym znajdą się powyższe elementy, to możesz mieć pewność, że będzie on lepszy od większości kandydatów. To jednak nie wszystko. Poniżej znajdziesz więcej przydatnych wskazówek i informacji na temat tworzenia wzoru listu motywacyjnego.

Ważne! Pisząc list motywacyjny, skup się na danej ofercie pracy. Nie twórz jednego listu i nie wysyłaj go w odpowiedzi na wiele ogłoszeń. Wprowadzając nawet najdrobniejsze zmiany znacznie zwiększysz szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jeżeli list motywacyjny który stworzyłeś zawiera wszystkie elementy widoczne powyżej, ale chcesz stworzyć coś, czym naprawdę wyróżnisz się na tle konkurencji lub przykładasz dużą uwagę do szczegółów, ten rozdział jest dla Ciebie.

\"Przycisk

Poniżej znajdziesz przydatne uwagi i zasady, dzięki którym dowiesz się jak napisać list motywacyjny lub CV, a także sprawić by był on jeszcze lepszy.

Długość listu motywacyjnego

Jeżeli wysyłasz list motywacyjny, to zapewne wysłałeś też CV. Nie pisz więc listu motywacyjnego, który ma więcej niż jedną stronę. W ten sposób przytłoczysz tylko rekrutera i możesz mieć pewność, że nie wszystko, co napisałeś, zostanie przeczytane. Jedna strona to w zupełności wystarczająco, żeby zareklamować siebie dla potencjalnego pracodawcy.

Informacje o firmie

Jeżeli chcesz pokazać, że naprawdę zależy Ci na danej pracy, możesz dodać do CV lub listu motywacyjnego logo firmy. W ten sposób pokażesz, że zrobiłeś niewielki research i przyłożyłeś się do wykonanej pracy.

Dodatkowo aplikując na niektóre stanowiska związane np. z marketingiem, możesz dodać ciekawy tekst reklamowy dotyczący Ciebie. Taki zabieg sprawi, że Twój list motywacyjny będzie bardziej spersonalizowany i pokaże Twoją kreatywność

Pisz takim samym językiem

Coraz częściej ogłoszenia o pracę mają charakter luźny, co ma pokazać, że w firmie panuje luźna atmosfera i pracownicy są jak rodzina. Pisząc list motywacyjny, nie możesz nie stosować oficjalnych sformułowań, ale możesz w pewnym stopniu pokazać, że Ty też jesteś luźną osobą. Stosuj więc słowa, podobne do tych, które znajdziesz w ogłoszeniu i spróbuj pokazać, że odnajdziesz się w nowej firmie.

Styl pisania

Unikaj długich i wielokrotnie złożonych zdań. Postaraj się pisać w taki sposób, żeby zainteresować rekrutera lub pracodawcę, ale nie przytłoczyć ich złożonością wypowiedzi. Pamiętaj też, że jest to list formalny, także stosowanie oficjalnych formułek jest tutaj jak najbardziej na miejscu.

Zainteresuj rekrutera

Już od pierwszych zdań listu motywacyjnego, postaraj się zainteresować sobą rekrutera. To tak naprawdę pierwsze trzy zdania sprawiają, czy resztę listu motywacyjnego czyta się z entuzjazmem, czy też nie. Spróbuj więc napisać coś rymem, w ciekawy sposób. Pokaż, że zależy Ci na danym stanowisku i chcesz pracować w tej firmie.

Uporządkuj informacje

Pisząc na dany temat, trzymaj się go. Nie przeskakuj z jednej dziedziny do drugiej z jednego zdania do drugiego. Jeżeli już, to robisz, spróbuj zrobić to w taki sposób, aby kontekst końca zdania czy akapitu łączył się z nowym zdaniem.

Tak stworzone teksty czyta się o wiele lepiej, a dodatkowo pokażesz, że jesteś osobą uporządkowaną, która przykłada uwagę do najmniejszych szczegółów.

Ważne! Napisz list motywacyjny, który współgra z CV

i idealnie odpowiada na potrzeby zawarte w ogłoszeniu o pracę.

Klauzula CV

Na końcu każdego listu motywacyjnego i CV powinna znaleźć się odpowiednia klauzula CV. Dzięki niej pracodawca ma możliwość przetwarzać Twoje dane co jest niezbędne podczas każdej rekrutacji.

Gdy zapomnisz o niej, Twoja aplikacja może zostać odrzucona lub dostaniesz z firmy wiadomość zwrotną o tym, że Twoje dokumenty nie mogą zostać przetworzone.

Wzór – list motywacyjny

Jeżeli chodzi o list motywacyjny wzór, nie ma tu jednego wzoru, który sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Co prawda możesz bazować na ogólnym szablonie, ale to, w jaki sposób przedstawisz swoje CV i list motywacyjny zależy wyłącznie od Ciebie.

Poniżej przedstawiliśmy ogólny wzór tego, jak powinien prezentować się list motywacyjny. Lokalizację poszczególnych sekcji możesz jak najbardziej w pewnym stopniu zmieniać, ale nie przesadzaj.

\"\"

Przykłady listów motywacyjnych

W zależności od tego, w jakiej branży pracujesz i czym będziesz zajmował się w nowej pracy, Twój list motywacyjny może mocno się różnić od tego, co przedstawimy Ci poniżej. Są to jednak wyłącznie szablony, którymi możesz się kierować w Tworzeniu swojego listu motywacyjnego. Sprawdzą się idealnie, jeżeli szukasz pomysłu na to, co zapisać w swoim liście motywacyjnym.

Sprawdź też darmowe szablony CV.

List motywacyjny – wzór księgowy

Z ogromną radością aplikuję na stanowisko księgowego w Państwa firmie. Bardzo cenię sobie działalność i sposób prowadzenia Państwa firmy i nasza współpraca byłaby dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem.

Uważam, że świetnie sprawdzę się w Państwa firmie na stanowisku księgowego ponieważ:

 • Ukończyłem studia na kierunku finanse i rachunkowość, a obecnie pracuję jako księgowy w firmie XYZ. Pragnę się rozwijać i mam nadzieję, że w Państwa firmie będzie to możliwe.
 • Wierzę, że moje umiejętności wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie Państwa firmy.
 • Jestem osobą otwartą, która potrafi przyjmować krytykę i chętnie pomagam innym.

Z ogromną przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście lub podczas e-rozmowy, gdzie mogę więcej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach. Jestem także gotowy odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem

Marek Kowalski

List motywacyjny – ciekawy wzór dla informatyka

Jestem absolwentem II stopnia studiów informatycznych na Politechnice Warszawskiej. Od ponad 5 lat pracuję w branży IT, a moją specjalizacją są aplikacje mobilne i bazy danych. Interesuję się elektroniką i na bieżąco uczę się nowych technologii programowania.

Dlaczego warto mnie zatrudnić?

 • W ostatnim miejscu pracy byłem odpowiedzialny za prowadzenie projektu dotyczącego zarządzania zleceń przez firmę XYZ, gdzie udało mi się zmniejszyć koszty związane ze stworzeniem aplikacji o blisko 20%.
 • Zaproponowałem zmiany w tworzonej przeze mnie aplikacji mobilnej, przez co jej popularność wzrosła o kilka procent. Dodatkowo ten sam proces sprawił, że zadowolenie klientów zrosło.
 • Wprowadziłem poprawki w aplikacji XYZ co spowodowało spadek czasu ładowania o prawie 25%.

Uważam, że jestem pracownikiem, który może wnieść wiele pozytywów do Państwa firmy i mam nadzieję, że spotkamy się wkrótce na rozmowie kwalifikacyjnej w celu omówienia szczegółów zatrudnienia.

Z poważaniem

Jan Kowalski

List motywacyjny – wzór sekretarka

Ukończyłam studia II stopnia na kierunku finanse i rachunkowość. Posiadam ponad 5-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku sekretarki. Chciałabym zaprezentować, w jaki sposób zoptymalizowałabym i prowadziła pracę w Państwa firmie, jeśli zostałabym zatrudniona.

Na poprzednim stanowisku:

 • Byłam odpowiedzialnym pracownikiem. Dostałam sporo pochwał za moją pracę i za to, że można mi powierzyć coś, co trzeba wykonać w danym terminie. Bez problemu udowodnię to w Państwa firmie.
 • Wprowadziłam do poprzedniej firmy system CRM, dzięki czemu zmalały koszty i czas potrzebny na korespondencję z klientami.
 • Renegocjowałam warunki umowy z dostawcą materiałów biurowych. Dzięki temu, roczne koszty związane z materiałami eksploatacyjnymi w firmie zmalały o blisko 15%.

Mam nadzieję, że będę miała okazję opowiedzieć o sobie i swoich umiejętnościach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem

Anna Kowalska

List motywacyjny – wzór nauczyciel

Jestem nauczycielem z 3-letnim doświadczeniem na stanowisku nauczyciela języka angielskiego. Posiadam wykształcenie pedagogiczne oraz certyfikat języka angielskiego XYZ.

Dlaczego warto mnie zatrudnić na stanowisku nauczyciela?

 • Jako nauczyciel, staram się wprowadzać nowoczesne technologie do nauki, dzięki czemu dzieci i młodzież chętniej zdobywają wiedzę.
 • Co roku przygotowuję młodzież do olimpiad językowych, w których zdobywają wyróżnienia.
 • Dysponuję wszelkimi niezbędnymi kwalifikacjami i wiedzą, aby praktykować zawód nauczyciela. Ponadto stale dokształcam się zawodowo i prowadzę kółko naukowe.

Z ogromną przyjemnością spotkam się z państwem na rozmowie kwalifikacyjnej, gdzie będę mógł opowiedzieć nieco więcej o moich kwalifikacjach.

Z poważaniem

Łukasz Kowalski

List motywacyjny – wzór pracownik produkcji

Z ogromną przyjemnością aplikuję na stanowisko operatora urządzenia XYZ w Państwa firmie. Od 2 lat pracuję na stanowisku operatora maszyny XYZ i wierzę, że w pełni spełnię Państwa wymagania.

Uważam, że spełnię się idealnie na tym stanowisku, ponieważ:

 • Jestem osobą dokładną i uczciwą. Trzymam się określonych instrukcji i nie działam na własną rękę. Dzięki temu gwarantuję, że praca, którą wykonuję, jest zawsze prawidłowo i bezpiecznie wykonana.
 • Staram się ulepszać stanowisko, lecz nie wykonuję niczego samemu. W poprzedniej pracy wraz z pracodawcą ulepszyliśmy stanowisko pracy, dzięki czemu wydajność wzrosła o 10%.
 • Interesuję się majsterkowaniem i żadne czynności związane z pracami technicznymi i ręcznymi nie są mi straszne.

Mam nadzieję, że spełniam Państwa wymagania co do stanowiska pracownika produkcji i z chęcią spotkam się osobiście, żeby omówić warunki zatrudnienia.

Z poważaniem

Tomasz Kowalski

List motywacyjny – wzór manager restauracji

Od dłuższego czasu czekałem na tą ofertę pracy. Bardzo chciałbym zostać managerem w Państwa firmie i gwarantuję, że wybierając mnie, nie zawiedziecie się Państwo.

Posiadam 6-letnie doświadczenie na stanowisku managera w restauracji XYZ. Przez ten okres udało mi się między innymi:

 • Wprowadzić kartę dań, która celniej trafiała w gusta gości, dzięki czemu zyski restauracji zwiększyły się o 30%.
 • Przeprowadzić wiele zabiegów promocyjnych, dzięki którym pozycja restauracji na rynku lokalnym znacznie wzrosła.
 • Przekształcić kuchnię w bardziej ergonomiczną, co zaowocowało przyspieszeniem pracy kucharzy o ok. 10%.

Z ogromną przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście lub podczas e-rozmowy, gdzie mogę więcej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach. Jestem także gotowy odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem

Juliusz Kowalski

List motywacyjny – wzór bankowiec

Jestem zainteresowany pracą na stanowisku specjalista ds. sprzedaży w Państwa firmie. Posiadam 3-letnie doświadczenie pracy w Banku na stanowisku dotyczącym obsługi klienta. Przez cały okres pracy cały czas się uczyłem i sukcesywnie rozwijałem swoje kwalifikacje zawodowe.

Jestem osobą otwartą, komunikatywną, nie boję się wyzwań, która ciągle pragnie rozwijać swoje kompetencje. Posiadam certyfikat z języka angielskiego na poziomie B2, więc kontakt z anglojęzycznymi klientami nie stanowi mi problemu.

Na poprzednim stanowisku:

 • Wdrożyłem plan dotyczący pozyskiwania klientów, co skutkowało wzrostem liczby klientów o ok. 3%.
 • Dbałem o najwyższą jakość usług i budowałem pozytywne relacje z klientami.

Mam wielką nadzieję, że będę miał okazję opowiedzieć coś więcej o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z poważaniem

Marek Kowalski

List motywacyjny – ciekawy wzór dla kosmetyczki

Z ogromnym zainteresowaniem śledzę branżę kosmetyczną i uważam, że praca w Pańskiej firmie pozwoli mi jeszcze bardziej się rozwinąć. Jestem dyplomowaną kosmetyczką z 4-letnim doświadczeniem na tym stanowisku.

Ukończyłam kilka wartościowych kursów dla kosmetyczek, w tym XYZ, z którego jestem najbardziej dumna.

W poprzedniej pracy wykonywałam:

 • Zabiegi upiększające oprawę oczu, oczyszczające cerę i inne.
 • Manicure i pedicure dla najbardziej wymagających klientek.
 • Doradztwo w zakresie urody.

Uważam, że jestem idealną kandydatką na to stanowisko, o czym mogą świadczyć długie kolejki do mnie w poprzednim salonie kosmetycznym.

Wierzę, że mój list motywacyjny przekona Pana do mojej kandydatury i jeśli dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej to z chęcią opowiem o sobie więcej.

Z poważaniem

Klaudia Kowalska

O co jeszcze warto zadbać pisząc list motywacyjny

Pisząc CV i list motywacyjny zawsze, ale to zawsze należy pamiętać o tym, żeby zapisać je w formacie .pdf. Żaden inny format nie wygląda profesjonalnie, a co gorsze, nasze CV może wyglądać o wiele gorzej, gdy zapiszemy je inaczej.

Nie twórz dokumentu, który będzie dłuższy niż 1 strona. Rekruter musi przeczytać setki CV i listów motywacyjnych, przez co istnieje bardzo duża szansa na to, że Twój list motywacyjny nie zostanie przeczytany w całości. Nie rozpisuj się więc za bardzo.

List motywacyjny twórz w oparciu o informacje z danej oferty pracy. W ten sposób sprawisz, że Twoja aplikacja będzie wyglądała na taką, która pokrywa wszystkie wymagania pracodawcy. Dodatkowo dzięki temu rekruter będzie widział, że jesteś osobą, której szukają. Dopasowywanie CV do pracy i listu motywacyjnego do danego ogłoszenia sprawi, że będziesz postrzegany jako kandydat idealny.

To chyba tyle, jeżeli chodzi o tworzenie listu motywacyjnego. Samo napisanie listu motywacyjnego nie jest trudne, ale trzeba poświęcić trochę czasu, żeby był on odpowiednio skonstruowany. Postaraj się więc i napisz coś, dzięki czemu otrzymasz wymarzoną posadę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *