Jak napisać list polecający lub o niego poprosić?

Jak napisać list polecający

Czasem bardzo trudno jest dostać pracę w wymarzonej firmie. Szczególnie gdy na jedno stanowisko pracy aplikuje bardzo wielu kandydatów. W takiej sytuacji trzeba zrobić wszystko, by wyróżnić się na ich tle. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest list motywacyjny, którego opis znajdziesz w innym artykule na naszym blogu. Dziś omówimy jednak nieco inną metodą, jaką jest list polecający. Jego zadaniem jest uwiarygodnienie kandydatury i danie gwarancji pracodawcy, że dana osoba jest rzeczywiście dobrym wyborem na dane stanowisko.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest list polecający,
 • Co może dać list polecający podczas rekrutacji do pracy,
 • Jak napisać list polecający,
 • W jaki sposób wygląda sprawdzony wzór listu polecającego.

Sprawdź, jak napisać list motywacyjny krok po kroku.

Czym jest list polecający i co daje?

List polecający jest bardzo ważnym dokumentem pozwalającym zwiększyć szanse na otrzymanie pracy. Jest inaczej nazywany listem referencyjnym lub listem rekomendacyjnym i opisuje umiejętności i wiedzę ze strony byłego pracodawcy. W istotny sposób wzmacnia wiarygodność kandydata w procesie rekrutacji, a także jest dowodem na to, że na poprzednim stanowisku pracy pracownik bez problemu dogadywał się z pracodawcą.

Potwierdza również to, o czym wspomina pracownik w swoim CV i mówi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wzmacnia jego wypowiedź i kładzie nacisk na inne istotne informacje. Jeśli zależy Ci na pracy w danej firmie, postaraj się o rekomendację lub referencje swojego pracodawcy, byś mógł umieścić je w liście polecającym.

Nie umieszcza się w nim negatywnych informacji, dlatego, gdy zakończenie przebiegło w złej atmosferze, takiego dokumentu w ogóle się nie przygotowuje. Należy jednak wiedzieć, że list polecający jest jednym z najbardziej pożądanych dokumentów, a więc zawsze warto poprosić o list polecający dla pracownika.

Komu przyda się list polecający?

List polecający przydaje się nie tylko podczas standardowej rekrutacji do pracy. Jego stosowanie polecane jest również podczas:

 • Ubiegania się o miejsce w college’u, uniwersytecie lub szkole podyplomowej. Za granicą bardzo popularne jest polecanie studentów, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego. Oprócz udokumentowanej wiedzy świadectwami potrzebna jest również opinia kogoś z zewnątrz.
 • Aplikacji na niektóre stanowiska lub firm. W niektórych krajach, a coraz częściej w Polsce, można spotkać się z wymaganym listem polecającym. Te występują m.in. w branży medycznej, edukacyjnej czy prawniczej.
 • Szukania pracy bez doświadczenia zawodowego. Odwołanie się do opinii kolegi z pracy lub szefa ma ogromne znacznie w procesie szukania pracy bez doświadczenia. Może ona potwierdzić kwalifikacje kandydata na nowym stanowisku pracy.

Jak poprosić o list polecający od pracodawcy?

Pisanie listu polecającego samemu sobie mija się z celem. Aby rzeczywiście potwierdzić swoje kwalifikacje, to szef powinien napisać referencje, albo przynajmniej osoba, która dłuższy czas z Tobą współpracowała. Czasem otrzymasz go bez problemu, a czasem trzeba się naprawdę nagimnastykować, by zachęcić szefa do napisania referencji.

Poniżej znajdziesz listę porad, dzięki którym w bardzo prosty sposób uda Ci się zdobyć list polecający.

\"Pisanie
 • Postaraj się poprosić o list polecający w osobistej rozmowie.
 • Udostępnij napisane CV osobie piszącej, aby wiedziała, na co zwrócić szczególną uwagę.
 • Do swojej prośby dołącz opis stanowiska, a także przedstaw swoją sytuację.
 • Poinformuj, co chciałbyś, żeby znalazło się w liście polecającym.
 • Wyślij szablon, aby osoba pisząca wiedziała, w jakim stylu stworzyć dokument.
 • Daj wybranej osobie sporo czasu — napisanie ciekawych i przydatnych referencji nie jest procesem prostym.

Na koniec nie zapomnij wyrazić wdzięczności za poświęcony czas. Osoba, którą poprosiłeś o napisanie rekomendacji, wcale nie musiała tego robić. Zrobiła to z własnej woli, a Ty powinieneś za ten fakt podziękować.

Jak napisać list polecający?

List polecający podobnie jak każdy inny formalny dokument pisz się według określonych zasad. Powinien zawierać dane kontaktowe jak: imię i nazwisko, adres e-mail, a także nazwę firmy. Oprócz tego na środku powinien znajdować się pogrubiony nagłówek przedstawiający nazwę dokumentu.

Treść musi być jak najbardziej spersonalizowana. Możesz oczywiście stosować gotowe formułki, jednak te bardzo często są znane rekruterom i nie będą działały tak silnie, jak słowa wypowiedziane od serca. Jeśli piszesz list polecający dla byłego pracownika, koniecznie stosuj się do poniższych reguł.

 • Zadbaj o personalizację treści. Nie korzystaj ze zbyt wielu gotowych fraz — takie działanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc pracownikowi. Zamiast tego skonstruuj kilka zdań, które według Ciebie opisują daną osobę jako pracownika.
 • Nie przesadzaj z superlatywami. Referencje dla pracownika mają przedstawić jego zalety, jednak zbytnie słodzenie nie jest tu na miejscu. Dokument musi być szczery i opisywać jego mocne strony.
 • Bądź jak najbardziej konkretny i precyzyjny. Jako pracodawca wiesz, jak cenny jest czas. Opisz, jak pracownik się sprawował lub w jaki sposób wykonywał powierzone zadania. Nie ma sensu opisywać ogólników.
 • Nie rozpisuj się. Nie pozwól, by rekruter spędził nad Twoim dokumentem kilkanaście minut. Ma być to krótka notka, przekazująca konkretne informacje.
 • Zadbaj o wygląd dokumentu. Zastosuj dokument, który wygląda prosto i elegancko. Nie ma sensu korzystać z kolorowych arkuszy czy wzorów, które tylko odwracają uwagę od informacji.

Bardzo często zdarza się, że pierwszą wersję dokumentu przygotowuje sam pracownik. Jest to dobry pomysł, ale warto w tym miejscu pamiętać o tym, żeby pracodawca go przeczytał i dodał też coś od siebie. Poza tym nie ma nic złego w przygotowaniu dokumentu przez siebie. W końcu i tak jest to dokument skupiający się głównie na zaletach pracownika.

List polecający — wzór

Jeśli chcesz napisać lub szukasz osoby, która napisze rekomendacje, sprawdź przykładowy dokument dostępny poniżej. Możesz go skopiować lub przygotować swój list, opierając się na nim.

Jak widzisz, przygotowanie listu polecającego wcale nie jest trudne. Wystarczy tak naprawdę znaleźć kogoś, kto mógłby w rzetelny sposób przedstawić nas jako pracownika, a także zapewnić mu odpowiednie informacje. Warto go przygotować, ponieważ w dzisiejszym świecie, gdzie niemal każdy może pochwalić się doświadczeniem, daje on szansę znacznego wyróżnienia się z tłumu kandydatów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *