Jak napisać proste CV? Wzór i praktyczne przykłady

Proste CV wzór

Prostota zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym może sporo ułatwić. Tak samo jest podczas rekrutacji, gdzie rekruter ma do przejrzenia dziesiątki a często setki aplikacji. Tworząc proste CV ułatwiasz zadanie rekruterowi i pokazujesz, że potrafisz przekazać informacje bez zbędnych elementów.

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować proste CV zawierające wyłącznie niezbędne elementy, na jakie wzory CV warto zwrócić uwagę, a także poznasz kilka praktycznych przykładów profesjonalnych CV.

Jak napisać proste CV aby zawierało niezbędne informacje?

Pierwszą najważniejszą rzeczą na którą powinieneś zwrócić uwagę pisząc proste CV jest jego długość. Tworzenie kilkustronicowych dokumentów przepełnionych informacjami jest najgorszym, co możesz zrobić. Znacznie skuteczniejsze będzie proste, jednostronne CV, w którym zawrzesz wyłącznie niezbędne informacje.

Jak napisać proste CV?

Proste CV to dokument, który powinien zawierać:

Wymienione wyżej elementy są niezbędne w dobrej i prostej aplikacji do pracy. Umieszczając je, możesz być pewny, że przekażesz niezbędne informacje, nie zalewając przy tym samym rekrutera nadmiarem tekstu.

Jeżeli zastanawiasz się jak selekcjonować informacje w CV, nie musisz się martwić, poniżej znajdziesz odpowiedź.

Jakie sekcje zawrzeć pisząc proste CV?

Pracodawcy przeglądają setki aplikacji do pracy. Jeśli chcesz stworzyć CV, którym nie tylko zaimponujesz, ale też zwrócisz na siebie uwagę, powinieneś postawić na prostotę.

Jak zatem napisać CV i co warto w nim zawrzeć?

1. Podsumowanie zawodowe

Wiele osób uważa, że jest to wyłącznie dodatek do CV. W rzeczywistości jest to dziś najważniejsza sekcja, bez które życiorys nie jest kompletny. W tej sekcji powinieneś zawrzeć swoje najważniejsze umiejętności, doświadczenia i cel zawodowy. Pamiętaj też, by nie była zbyt długa, 4-5 zdań w zupełności wystarczy.

2. Doświadczenie zawodowe

Tworząc swoje CV do pracy, zapisuj wyłącznie te prace, które w jakiś sposób powiązane są z zawodem, na który aplikujesz. Pamiętaj też o zasadzie odwróconej chronologii oraz o podaniu dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy.

3. Umiejętności

Sekcję umiejętności podziel na miękkie i twarde. W ten sposób sprawisz, że Twój dokument będzie przejrzysty, a pracodawca bez problemu odnajdzie wszystko czego szuka.

4. Wykształcenie

Pomiń szkołę podstawową, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, jeśli ukończyłeś studia. Zapisz wyłącznie datę rozpoczęcia i ukończenia, a także nazwę kierunku.

5. Zainteresowania

Podając swoje zainteresowania, szczególnie gdy w są w jakiś sposób powiązane z zawodem, na który kandydujesz, pokazujesz, że ją lubisz. Pracodawcy cenią pracowników, którzy interesują się tym, co robią w pracy, a nie wykonują ją wyłącznie w celach zarobkowych.

Jeżeli chcesz by Twoje CV było idealne, przeczytaj tekst o najczęściej popełnianych błędach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz zawarcia odpowiednich sekcji w Cirriculum Vitae warto też zwrócić uwagę na kilka pobocznych aspektów, dzięki którym wypadniemy lepiej od pozostałych kandydatów.

Czytelność

Prosty wzór CV to taki, który nie zawiera ścian tekstu. Stosuj więc wyłącznie krótkie zdania, stosuj odstępy pomiędzy wierszami i korzystaj z nagłówków, by wyróżnić poszczególne sekcje.

Za wszelką cenę unikaj literówek, błędów ortograficznych i długich nieczytelnych zdań.

Pamiętaj też aby czcionka nie była zbyt mała. 11px jest optymalne dla stosowanych akapitów.

Profesjonalne zdjęcie

Dodając zdjęcie do swojego CV, pamiętaj o tym, by było ono odpowiednie. Nie wycinaj siebie ze zdjęcia z imprezy lub z rodzinnego albumu. Najlepiej, jeśli założysz koszulę i poprosisz kogoś o zrobienie Ci eleganckiego zdjęcia.

Klauzula CV

Na końcu każdej aplikacji do pracy wymagana jest dziś klauzula CV. Bez niej firma nie może przetwarzać Twoich danych, a co za tym idzie Twoja aplikacja nie jest brana pod uwagę.

Format zapisu

Jeśli uważasz, że Twoje CV jest gotowe, zapisz je w formacie PDF. Wyłącznie ten format gwarantuje, że stworzone dokumenty będą prezentować się tak samo na każdym komputerze.

Sprawdź również artykuł przedstawiający zasady pisania CV.

Jaki szablon CV wybrać?

W zależności od Twojego zawodu i firmy, do jakiej aplikujesz, powinieneś wybrać odpowiedni wzór CV.

Jeśli np. jesteś grafikiem i ubiegasz się o stanowisko w firmie, w której panuje luźna atmosfera — postaw na kolorowy szablon i odrobinę ekspresji.

Jeżeli natomiast jesteś prawnikiem i chcesz pracować w dużej, poważnej kancelarii, wybierz stonowany szablon, w którym nie ma zbędnych elementów, a kolory są stonowane.

Proste CV wzór — przykłady szablonów

Poniżej znajdziesz kilka prostych wzorów CV, na których możesz się wzorować tworząc swoje dokumenty aplikacyjne.

\"Darmowe

Ciekawy szablon, który doskonale sprawdzi się na wszelkie urzędowe zawody oraz te wymagające powagi.

\"CV

Ciekawy szablon w stonowanych barwach, którym pozytywnie zaskoczysz pracodawcę na stanowiskach związanych z obsługą klienta i zarządzaniem zasobami ludzkimi.

\"\"

Jeden z nielicznych szablonów, który jest uniwersalny. Sprawdzi się w przypadku praktycznie wszystkich zawodów.

\"Finlay

Topowy wybór na naszej stronie. Szablon Finlay cieszy się ogromną popularnością, jest prosty i uniwersalny.

\"CV

Dla osób chcących wyróżnić się nieco nowocześniejszym wyglądem, ale jednocześnie pozostając przy stonowanych barwach szablon Craft będzie strzałem w dziesiątkę.

Proste CV a kreator CV online

W Internecie można znaleźć mnóstwo kreatorów, które pozwalają tworzyć ciekawe i darmowe CV do pracy. Większość z nich jest niestety płatna, a niektóre wymagają nawet subskrypcji i comiesięcznych płatności. Warto więc wybrać szablon, który będzie pozwalał edytować i dopasowywać wszystkie elementy bez konieczności wprowadzania ciągłych opłat.

Na naszej stronie możesz znaleźć wiele szablonów CV, które możesz pobrać na swój komputer i edytować je dowolną ilość razy. Znajdziesz mnóstwo prostych, jak i nieco bardziej rozbudowanych szablonów CV.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat prostych szablonów CV. Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub znalazłeś błąd w tekście, daj nam znać w komentarzach lub napisz do nas przy pomocy zakładki Kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *