Jak odkryć swój talent – kompletny poradnik

Jak odkryć swój talent

Zastanawiasz się jak odkryć swój talent lub czy w ogóle go posiadasz? Ależ tak, każdy człowiek posiada talent! Obecnie przeprowadzane przez naukowców badania wykazują, że ludzie mają ich nawet kilka na raz. Talenty i mocne strony często występują grupowo.

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że jesteś totalnym beztalenciem, nigdy w życiu nie miałeś/aś i nie będziesz posiadał/a talentu – mylisz się. One Ci cały czas towarzyszą, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy. Talenty ludzkie są głęboko zakorzenione w sposobie odczuwania, myślenia i zachowania. 

Czym jest talent?

Ludzie nie mają świadomości posiadania talentów, ponieważ talent często wiązany jest ze zdolnościami artystycznymi. Gra na instrumentach, śpiew, malarstwo, pisarstwo i wszystkie inne dziedziny artystyczne kojarzone są z talentami. Po części jest to prawda, jednak talenty występują również w innych sferach życiowych. 

\"Test

Książkowym określeniem talentu są wrodzone predyspozycje, dzięki którym człowiekowi niezwykle łatwo przychodzi przyswajanie informacji w danej dziedzinie lub sprawność w niej, a może i obie rzeczy na raz. Talent jest niemalże wpisany w DNA człowieka, jednak gdy coś towarzyszy nam od zawsze – trudno jest to wówczas dostrzec i docenić.  

W jaki sposób odkryć swój talent?

Dotychczas wytworzyła się masa teorii dotyczących odkrywania swoich talentów, mniej lub bardziej pomocnych. Oto kilka sprawdzonych przez nas pozycji:

1. Testuj

Najczęściej występującą radą przy odkrywaniu swojego talentu jest czytanie i próbowanie najróżniejszych dyscyplin sportowych. Ogólnie próbowanie różnych dziedzin może okazać się bardzo cennym doświadczeniem. Im więcej eksperymentujesz, tym masz szansę się więcej o sobie dowiedzieć. Być może okaże się, że siatkówka nie stanie się Twoją ulubioną dyscypliną sportową, czy czytanie kryminałów. Nie ma się czym przejmować, przynajmniej wiesz w czym nie czujesz się za dobrze i możesz próbować dalej.

2. Powróć do dzieciństwa

Cofnij się myślami do dzieciństwa i zastanów się, co wtedy sprawiało Ci największą frajdę? Czym lubiłeś/aś się bawi, w jakie zabawy oraz co interesowało Cię najbardziej? Jeżeli nie pamiętasz, zapytaj rodzeństwo, rodziców, czy dziadków – być może któraś z tych osób będzie w stanie Ci odpowiedzieć. Potraktuj to jako cenne wskazówki, bowiem dzieci zazwyczaj pokazują swoje predyspozycje, o których zapomina się w życiu dorosłym i idzie w całkowicie odmiennym kierunku. 

3. Pomyśl

Przypomnij sobie zarówno te łatwe i przyjemne, jak i te gorsze chwile. Czy jesteś wówczas siłą napędową, czy to raczej Ciebie trzeba napędzać? Jak radzisz sobie ze stresem? Czy będąc pod presją wycofujesz się, czy raczej wchodzisz w rolę lidera/ki? Wspierasz, czy wolisz być wspierany/a? Taka analiza skłoni Cię do zastanowienia się nad swoimi zdolnościami, czy są one opiekuńcze, przywódcze, czy może wręcz nie lubisz stać na świeczniku, tylko spokojnie wykonywać polecenia przełożonego?

4. Pytaj i szukaj odpowiedzi

Podpytaj swoich najbliższych, co sądzą na Twój temat, jakie masz talenty lub jakim pomysłem ich zaskoczyłeś/aś. Może wpadasz na błyskotliwe i pomysłowe rozwiązania, jednak nie zdajesz sobie z tego sprawy? Taka rozmowa również może okazać się cennym doświadczeniem. 

5. Przejdź test 16 osobowości

Test ten na podstawie odpowiedzi dotyczących codzienności dopasuje Twoją osobowość. 

Typy osobowości

\"Analityk\"

Są cztery różne grupy, a w każdej z nich dodatkowo cztery typy osobowości. Poniżej przedstawię Ci każdą z nich. Przeczytaj i odnajdź te, które najlepiej do Ciebie pasują. Z pewnością skłoni Cię to do refleksji.

Analitycy

Grupa składająca się z osobowości: Architekta, Logika, Dowódcy i Dyskutanta.

Architekt 

Architekci są jednym z najrzadziej występujących i jednocześnie najbardziej uzdolnionych pod względem strategicznego myślenia typem osobowości. Posiadają często bujną wyobraźnię, choć są bardzo zdecydowani i nieustannie chcą się rozwijać i poznawać świat. 

Jako dzieci nazywani są często molami książkowymi, jednak świadczy to tylko o ich szerokiej wiedzy. Udzielanie informacji i dzielenie się wiedzą nie stanowi żadnego problemu, a wręcz sprawia przyjemność, zwłaszcza gdy, chodzi o dziedzinę, w której są biegli. 

Ten typ osobowości charakteryzuje się tajemniczością, a zarazem pewnością siebie. Wpada na oryginalne pomysły i rozwiązania, a zmysł logiczny pozwala na przeprowadzanie zmian przy użyciu siły woli i osobowości. 

Logik 

Logicy również są rzadko występującym typem osobowości. Wpadają na wspaniałe pomysły za sprawą swojej kreatywności i żywego intelektu. Ludzie zwykle nazywają ich filozofami lub myślicielami.

Są niezwykle skuteczni w analizowaniu każdego problemu, podchodzą do niego z każdej możliwej strony, prezentując wachlarz rozwiązań. Nie interesuje ich rutyna i codzienne czynności. W przypadku, gdy znajdą odpowiednią przestrzeń na wykorzystanie swojego potencjału, potrafią całkowicie zatracić się w tym, poświęcać każdą minutę swojego czasu i nawet resztki energii. 

Bezustannie rozmyślają a umiejętność ich organizacji czasu stoi na najwyższym poziomie. Nie mają wysoko rozwiniętej empatii, wolą raczej opierać się na logicznych rozwiązaniach problemów. Boją się popełniać błędy i tylko to jest w stanie ich powstrzymać przed nawet najbardziej zawiłymi rozwiązaniami. 

Dowódca 

Dowódcy odnajdują się najlepiej w formie lidera. Potrafią skutecznie przyciągnąć tłumy, dowodzić swoich racji, są niezwykle pewni siebie, jednak nie tracą głowy i myślą w sposób racjonalny. 

Bardzo chętnie podejmują wszelkie wyzwania, czy to małe, czy duże wierząc przy tym, że z wystarczającą ilością czasu, energii i poświęconej uwagi są w stanie osiągnąć niemal każdy cel. To sprawia, że potrafią być dobrymi przedsiębiorcami, a swoje zamierzenia realizują dzięki silnej woli i samozaparciu. 

Lubią zwyciężać, jednak sam proces rywalizacji także leży w ich guście. Z natury są nieustępliwi i uparci. Potrafią dostrzegać talenty współpracowników, gdyż zdają sobie sprawę, że niezależnie od tego, jakim geniuszem by się nie było, nie jest się w stanie osiągnąć wszystkiego w pojedynkę. 

Emocje i ich okazywane uważane są za wyrażenie swoich słabości. Są wulkanami energii, a odnoszenie sukcesów dodaje im dodatkowo siły.

Dyskutant

Choć zwani są adwokatami diabła, roztrząsanie argumentów na czynniki pierwsze sprawia im po prostu przyjemność. Uwielbiają staczać mentalne bitwy, podczas których mają możliwość wykazania się swoim błyskotliwym żartem i wiedzą. Starają się zawsze postawić w roli przeciwnika. 

Często poddają wątpliwościom utarte schematy postępowania, szukają nowych i inteligentnych rozwiązań. Nie są stworzeni do wykonywania nudnych, codziennych i rutynowych zadań, znacznie bardziej cenią sobie rewolucje i burze mózgów. 

Dyskutanci dążą do uczciwości, co niestety czasami potrafią obrócić przeciwko sobie np. nie zważając na słowa przy rozmowie z przełożonym lub partnerem życiowym. Mają również tendencję do palenia za sobą mostów, często nawet nieświadomie poprzez urażanie uczuć, emocji, sposobu postrzegania.

\"Przycisk

Dyplomaci

\"Dyplomata\"

Grupa składająca się z osobowości: Rzecznika, Pośrednika, Protagonisty i Działacza.

Rzecznik 

Z natury mają poczucie moralności i idealizmu, jednak nie pozostają bezczynnie z głową w chmurach, tylko przechodzą do działania. Nie robią zbyt dużego hałasu wokół swojej osoby, raczej pozostają w zaciszu, co nie oznacza, że nie mają swojego zdania. Wręcz odwrotnie, posiadają silne poglądy i równie silnie potrafią ich bronić. Zdecydowanie i silna wola to jedno, a brak wykorzystania swojego potencjału w celu osiągnięcia benefitów wyłącznie sobie to drugie. Zamiast przewagi znacznie bardziej wolą równowagę.

Rzecznicy cechują się niezwykłą łatwością do nawiązywania kontaktów. Bardziej niż logika interesują ich ludzie i ich uczucia. Wierzą bowiem, że karma wróci i obdarzy ich takim samym zrozumieniem.

Stawiani pod ścianą mogą zachować się w nierozsądny sposób, z powodu swoje wrażliwości i chęci ucieczki przed atakiem.

Pośrednik 

Pośrednicy doszukują się wszędzie plusów i dobra, choć czasami wcale go tam nie ma. Wydają się być osobami z neutralnymi i może nieco nieśmiałymi, to w odpowiednim momencie potrafią naprawdę zabłysnąć. 

Trzymają się bardziej swoich zasad niż logiki. Kierują się honorem, moralnością, pięknem, dobrem i harmonią, zamiast nagrodami i osobistymi korzyściami. Z łatwością używają metafor, symboli. Bezustannie poszukują własnego „ja” i swojego miejsca na Ziemi.

Nie uchodzą za duszę towarzystwa, swoją uwagę poświęcają zaledwie kilku przyjaciołom. W przypadku, gdy zajmą się budowaniem większej ilości relacji, mogą zostać przytłoczeni i w pewnym stopniu przygasną. 

Protagonista 

Protagoniści wspaniale sprawdzają się w roli liderów, z powodu swojej naturalnej pewności siebie i perswazji. Cieszą się, gdy mogą się doskonalić i pomagać w tym innym. 

Dzięki swojej autentyczności, trosce i przenikliwej naturze są w stanie dotrzeć do każdej osoby. W zależności od rozmówcy posługują się faktami lub uczuciami. Z łatwością potrafią zauważyć powiązania między sprawami, których inni nie dostrzegli. 

Potrafią wpadać w pułapkę swoich uczuć i nadmiernie je analizować. Jeżeli zbytnio zaangażują się w problemy innych ludzi, mogą dopatrywać się takich samych u siebie, a także próbować je rozwiązać, pomimo ich braku. Warto by cofnęli się wówczas kilka kroków, ponieważ to właśnie wtedy będą mieli możliwość spojrzenia na problem z szerszej perspektywy i udzielenia trafnej rady.

Działacz

Działacze uchodzą za dusze towarzystwa, potrafią naturalnie nawiązywać relacje z innymi ludźmi, które niezwykle cenią. Wszędzie doszukują się drugiego dna i to najczęściej takiego, które związane jest z emocjami.

Oceniają się przez pryzmat zdolności do wymyślania kreatywnych i niespotykanych rozwiązań, jeżeli wpadną w rutynę mogą się bardzo szybko zniechęcić i zacząć denerwować. Mają potrzebę przynależności, dzięki czemu mogą lepiej poznawać innych ludzi i nawiązywać z nimi relacje. Są bardzo empatyczni, wyrozumiali i przyjacielscy. Powinni jednak przy tym pozostać ostrożni, gdyż mogą mylnie interpretować zamierzenia innych, co może przełożyć się na komplikacje w realizacji łatwego celu. 

Strażnicy 

\"Strażnik\"

Grupa składająca się z osobowości: Logistyka, Obrońcy, Wykonawcy i Doradcy.

Logistyk 

Jedna z najczęściej występujących osobowości to właśnie Logistyk. Mają te cechy charakteru, które często poszukiwane są do tworzenia wspólnego ogniska domowego – uczciwość, lojalność, poświęcenie, cierpliwość, logika i odpowiedzialność. Niestrudzenie potrafią również dążyć do zamierzonych celi, wykonują powierzone zadania z należytą dokładnością.

Przy podejmowaniu decyzji Logistycy nie bazują na założeniach, zamiast tego kierują się realiami/faktami. Nienawidzą niezdecydowania, a tworzone historie wyssane prosto z palca sprawiają, że tracą cierpliwość w mig, bowiem tłumaczenie ich braku zasadności jest jedynie stratą czasu. W miarę upływu czasu na wykonanie zadania również da się wyczuć napięcie zgromadzone w Logistykach.

Charakteryzują się także rzetelnością, dotrzymywaniem słowa i tego samego oczekują od innych. Rzucanie słów na wiatr i lekceważenie swoich obowiązków, a także terminów to idealny sposób, by się mu narazić. 

Cenią sobie niezależność, preferują jasny podział obowiązków lub samodzielną pracę, gdyż obdarzają ograniczonym zaufaniem współpracowników. Poświęcenie okazuje się być także ich słabym punktem, ponieważ przez to często mogą zostać wykorzystani, przecież staną na rzęsach, by wykonać zadanie i jeszcze zrobią to w najlepszy możliwy sposób. 

Największą satysfakcję odczuwają, gdy należą do zdrowo funkcjonującej struktury i czują stabilność.

Obrońca 

Obrońcy z natury są osobami lekko wycofanymi, niezwracający na siebie zbyt dużej uwagi. W ważnych dla nich kwestiach walczą do końca, w szczególności, jeżeli chodzi o bliskich. Wykazują dużą empatię, otwartość na zmiany, przy czym niezwykle cenią poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jak nazwa osobowości wskazuje, obrońcy bronią swoich przekonań, wartości, rodziny i przyjaciół.

Często skupiają się na szczegółach, dążą do perfekcji i zawsze starają się dotrzymywać słowa. Do każdego problemu podchodzą poważnie i dokładają wszelkich starań by go rozwiązać. W pracy ciągle podnoszą poprzeczkę, przy czym ciągle sobie umniejszają. Nie potrafią zbytnio cieszyć się sukcesem, a na słowa uznania odpowiadają – „to przecież nic wielkiego”. Z powodu swojej życzliwości i pokory mogą być wykorzystywani przez osoby egoistyczne, które zepchną na nich swoją robotę i przypiszą sobie sukces. Muszą nauczyć się bronić własnego „ja” i asertywności. 

Są osobami towarzyskimi, kreatywnymi i pozytywnymi. Łatwo nawiązują kontakty, cieszą ich nowe wartościowe relacje, jak i te z dłuższym stażem.

Wykonawca 

Cenią sobie tradycje, schematy, a intuicja podpowiada im co jest dobre, a co złe. Są osobami szczerymi, godnymi zaufania i tego samego oczekują od innych. Odnajdują się w roli organizatora, chętnie dzielą się wiedzą i udzielają cennych wskazówek.

Silnie przekonani są o tym, że na wysoką pozycję trzeba sobie zasłużyć, szczególnie dobrym przykładem, starannością, oddaniem, pracowitością i uczciwością. Uważają, że ciężka praca się z czasem opłaci. 

Trzymają się realiów, sprawdzonych faktów i żelaznych zasad. Chętnie biorą udział w trudnych przedsięwzięciach, dzięki nim mogą nie tylko nabierać doświadczenia, ale i kształtować swój charakter. Dotrzymują słowa i potrafią wybuchnąć, gdy ktoś tego nie zrobi.

Doradca

Doradcy pozostają często w centrum uwagi, błyszczą, są duszami towarzystwa i starają się wszystkich zadowolić. Zamiast pogawędek o naukowych badaniach, wolą skupić się na „tu i teraz”. Dużo czasu poświęcają na obserwacje otoczenia oraz innych ludzi, chcąc w ten sposób zauważyć najlepszy moment na wykorzystanie swoich umiejętności i poprawienie swojej pozycji społecznej.

Są tradycjonalistami, kierują się ogólnie przyjętymi zasadami, jednak potrafią także uszanować inny punkt widzenia. Osobowości doradcy są często pomocni, a całą radość czerpią z poczucia bycia docenionym. 

W domu są niemal idealnymi partnerami, lojalnymi, pomocnymi, troskliwymi. Cenią sobie klarowność, ustalone priorytety, hierarchię, stabilizację i spokój. Nie lubią konfliktów, wolą zdecydowanie pokojowe stosunki. Wkładają sporo serca w zadania, które wykonują i z tego też powodu potrzebują zostać docenieni. 

Odkrywcy

\"\"

Grupa składająca się z osobowości: Wirtuoza, Poszukiwacza Przygód, Przedsiębiorcy i Animatora. 

Wirtuoz 

Fascynują się otaczającym ich światem, odkrywaniem go i doświadczaniem go wszystkimi zmysłami. Wirtuozom ogromną frajdę sprawia nie tylko znajdowanie rozwiązań, ale także budowanie często zbędnej otoczki, która nikomu nie służy, ale jej tworzenie sprawia im przyjemność. Lubią dzielić się nabytym doświadczeniem i pomagać. 

Ludzie z osobowością Wirtuoza są przyjaźni, ale i zagadkowi. Niezwykła ciekawość świata sprawia, że mogą być nieprzewidywalni nawet dla bliskich. Charakter Wirtuozów to sinusoida, w jednej chwili wydają się być spokojni i opanowani, by za chwilę wyzwolić swój wulkan energii. Są odważni, bezpośredni również w relacjach. 

Nie przepadają za ustalonymi zasadami, które ograniczają ich swobodę, są w stanie wówczas je złamać. Budują relacje na podstawie działań, a nie jak spora część osób – empatii. Poszukują środowiska, w którym ludzie zaakceptują jego kreatywność, nieprzewidywalność, energię, ale także realizm i praktyczne podejście do problemów.

Poszukiwacz Przygód 

Osobowości Poszukiwaczy Przygód nienawidzą wrzucania wszystkich do jednego worka. Uwielbiają natomiast podejmować wyzwania i pokazywać coś w zupełnie innym świetle wyłamując się z wszechobecnych kanonów.

Czerpią inspirację z ludzi, zatem można przypuszczać, że ona się nigdy nie skończy. Im więcej różnych relacji, tym więcej pomysłów i inspiracji. Spontaniczność to ich drugie imię, co sprawia, że nie można się z nimi nudzić, nawet po wielu latach bycia w związku. 

Zwykle są introwertykami, co może dziwić znajomych. Czują jednak od czasu do czasu potrzebę pobycia w samotności, z dala od ludzi. Ładują wówczas swoje baterie i wracają jak nowo narodzeni do towarzystwa i bliskich. Są skłonni podejmować ekstremalnie wysokie ryzyko. 

Są wrażliwi, a w przypadku krytyki mogą mieć problem ze zdystansowaniem się oraz mogą za bardzo wziąć słowa do siebie i wybuchnąć. Po takich sytuacjach potrafią jednak wrócić na dobre tory i żyć „jak gdyby nigdy nic”

Przedsiębiorca 

Roześmiana dusza towarzystwa z mocnym poczuciem humoru. Najpierw działają, później myślą i uważaj to za słuszne. Zamiast siedzieć bezczynnie i rozmyślać, mogą coś zrobić, a nawet jeżeli nie wyjdzie to zdążą nawet naprawić swoje błędy, zanim wymyśliliby odpowiedni sposób działania. 

Wspaniałe przygody, przeżycia i szybko zdobywane doświadczenie zawdzięczają swojemu stylowi życia. Są niezwykle spostrzegawczy i dzięki temu, że dostrzegą szczegóły mogą trafniej osiągnąć sukces. Nie należą do osób delikatnych, zwykle mówią prosto z mostu, co czasem może urazić czyjeś uczucia. 

Przedsiębiorcy są urodzonymi liderami. Potrafią zainspirować, zmotywować i poprowadzić zespół tak, by osiągnął sukces.

Animator

Bardzo pozytywne osoby i barwne postacie to właśnie osoby z osobowością Animatora. Spontaniczność, radość, energia, cieszenie się z drobnostek to cechy, które posiadają. Uwielbiają skupiać na sobie uwagę, czyli są w sporej części ekstrawertykami.

Posiadają wysoką wrażliwość estetyczną, z radością odkrywają nowe style i wzory. Ważne, że pomimo chęci skupienia na sobie całej uwagi, zdają sobie sprawę z tego, że nie są pępkiem świata. Jednocześnie potrafią być dobrymi obserwatorami i liczyć się z emocjami innych. Nie lubią natomiast konfliktów.

Zamiast ciężkiej pracy wolą polegać na szczęściu lub przyjaciołach, znajomych i współpracownikach. Nie zaprzątają sobie głowy przyszłością, żyją chwilą poszukując okazji. Pojawiają się zawsze tam, gdzie jest dobra zabawa, śmiech i radość. Potrafią spędzać godziny na rozmowach o wszystkim i o niczym. 

Dlaczego warto odkryć swój talent?

Odkrycie swojego talentu pozwoli na szybsze i łatwiejsze osiąganie celów, a także pogłębi wiedzę o sobie. Większa świadomość swoich dobrych stron to także więcej możliwości i okazji do wykorzystania. Samo dążenie może sprawiać zatem więcej przyjemności, ponieważ będziesz wykonywać czynności, które lubisz i nie sprawiają Ci problemu.

Jeśli artykuł Ci się spodobał, a Ty chciałbyś dowiedzieć się, jakie są Twoje talenty lub mocne strony, zachęcamy do sprawdzenia Testu Gallupa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *