Jak pokazać w CV że jesteś kandydatem idealnym?

idealne CV

Wysyłając CV, z pewnością masz nadzieję, że to właśnie Ty dostaniesz stanowisko, na które aplikujesz. Duże firmy podczas rekrutacji dostają nawet kilkaset CV. Jak zatem sprawić, by to właśnie Twoje zapadło w pamięci pracodawcy? 

W zależności od stanowiska, doświadczenia, a przede wszystkim oferty pracy, CV powinno wyglądać trochę inaczej. Istnieją specjalnie dedykowane szablony, które znacznie ułatwiają stworzenie idealnego CV. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i dostań wymarzoną pracę!

Idealne CV – kilka praktycznych wzorów

Tak jak już wspomniałam, jest kilka zmiennych, które powinny wpłynąć na wygląd Twojego CV. Największe zmiany wynikają z momentu, w którym aktualnie się znajdujesz – czy posiadasz doświadczenie lub dopiero kończysz studia oraz stanowiska, na które aplikujesz.

CV studenta

Tworząc CV studenta i nie posiadając bogatego doświadczenia zawodowego staraj się przyciągnąć uwagę rekrutera/ki w inny sposób. Po kolei opisz swoje cele zawodowe, dodatkowe działalności studenckie, wykształcenie, odbyte kursy i otrzymane certyfikaty oraz zainteresowania. 

Jeżeli miałeś/aś dobre relacje z przełożonym/ą praktyk lub stażu, warto wpisać numer telefonu w celu uzyskania referencji. Dobre referencje czasami potrafią przysłonić nawet większe doświadczenie innych kandydatów/ek.

CV nauczyciela

Ubiegając się o stanowisko nauczyciela/ki korzystaj z wyrażeń, którymi posługuje się grono pedagogiczne. Wymieniaj osiągnięcia, zakresy obowiązków, nabyte umiejętności. Nie zapomnij o podsumowaniu zawodowym, a dodatkowym plusem będzie napisanie listu motywacyjnego.

CV pracownika fizycznego

Tworząc CV zarówno inżyniera/ki, jak i pracownika fizycznego należy się do niego przyłożyć. CV jest często pierwszym zetknięciem potencjalnego pracodawcy z kandydatem/ką, zanim chociażby zamieni z nim/nią słowo. 

Stwórz zatem CV, dzięki któremu zaskoczysz rekrutera/ki swoim profesjonalnym podejściem. Dobierz odpowiedni szablon, tak by był czytelny i aby uwydatnił wszystkie Twoje atuty. 

CV ucznia

W CV ucznia/uczennicy z reguły nie zawiera się zbyt wiele informacji na tematy zawodowe. Spróbuj zatem wyróżnić się na tle innych kandydatów/ek w inny sposób.

Skup się na podsumowaniu, ponieważ to ten element CV jest zawsze przeglądany. Wypisz wszystko, w czym jesteś dobry/a, co możesz zaoferować firmie i do czego dążysz, a także swoje umiejętności i zainteresowania. Napisanie listu motywacyjnego będzie kolejnym atutem.

CV programisty

Oprócz podsumowania, w którym wymienisz swoje dotychczasowe zajęcia oraz przyszłe plany rozwojowe, bardzo ważne jest także wypisanie swoich umiejętności. To właśnie na nie pracodawca/czyni często najbardziej zwraca uwagę. Postaraj się jednak opisać je bardziej szczegółowo, rzucanie ogólnikami nie działa na korzyść kandydatów/ek.

Tworząc CV programisty, nie zapominaj także o przebytych kursach i szkoleniach, jednak wymień tylko te, które rzeczywiście wzbogaciły Twoją wiedzę. Wykształcenie obecnie nie jest kryterium rzutującym na dostanie stanowiska, choć jeżeli ukończyłeś/aś studia w danym kierunku – warto to podkreślić.

CV klasyczne

\"napisać

Klasyczny wzór CV ma to do siebie, że jest uniwersalny i może zostać użyty do praktycznie każdej aplikacji. Aplikując na dane stanowisko możesz wysłać specjalne tematyczne CV, jednak klasyczna, profesjonalnie wyglądająca forma jest jak najbardziej w porządku. 

Jak napisać idealne CV – kilka wskazówek

Niestety spora część kandydatów nie podchodzi do tworzenia CV z należytą starannością, nie zdając sobie sprawy z wagi tego dokumentu. CV jest często pierwszym kontaktem kandydata/ki z pracodawcą/czynią i ma za zadanie zaciekawić pracodawcę na tyle, by zechciał go poznać osobiście i zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną. 

Idealne CV jest dokumentem, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje o kandydacie potwierdzające jego/jej kwalifikacje i doświadczenie, przy czym wygląda bardzo profesjonalnie. 

Znalazłeś ogłoszenie, które zdaje się być spełnieniem Twoich marzeń? Wydaje Ci się, że pasujesz do tej firmy, a firma pasje do Ciebie? Pozostaje tylko pokazać to dopasowanie w CV. Jak napisać idealne CV? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Zrób analizę i zbierz najważniejsze informacje o firmie

Zgromadź kluczowe informacje o firmie, do której aplikujesz. Zainteresuj się projektami, które realizuje, stosowane rozwiązania, pozycja na rynku itp. 

Spersonalizuj swoje CV

CV dopasuj do konkretnego ogłoszenia o pracy. Przeanalizuj także dokładnie ofertę, wymagania i spróbuj zamieścić w CV takie informacje, które będą odpowiedzią na oczekiwania pracodawcy. Zastanów się jakich cech poszukuje u kandydatów i które z nich sam/a posiadasz.

Stwórz ciekawą sekcję podsumowania zawodowego

W celu zawodowym zawrzyj w kilku zdaniach streszczenie swoich dotychczasowych zajęć. Dobrze byłoby napisać, dlaczego właśnie na tę ofertę wysyłasz CV, a także jakich korzyści może spodziewać się dana firma po zatrudnieniu.

Popieraj zawarte w CV informacje przykładami

Najgorszym błędem jest kłamstwo, a ono zawsze ma krótkie nogi. Jeżeli cokolwiek wzbudzi wątpliwości pracodawcy/czyni, na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością będzie chciał/a je zweryfikować. Ogólne stwierdzenia także wymagają doprecyzowania. Informacje poparte konkretnymi przykładami, pozbawią wątpliwości i wzbudzą zaufanie. Wymień podobne projekty, w których uczestniczyłeś/aś, rozwiązania jakichś problemów, opisz swoje relacje z klientami/tkami oraz sposoby na ich pozyskanie.

Wyeksponuj swoje osiągnięcia

Pochwal się wcześniejszymi zajęciami, obowiązkami i nabytymi umiejętnościami, które wymagane są na stanowisku, o które się ubiegasz. Wypisz swoje sukcesy i krótko opisz jak tego dokonałeś/aś. 

Udowodnij, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie

Pokaż, że posiadasz specjalistyczną wiedzę w danej branży i idealnie nadajesz się na to stanowisko. Umieszczaj informacje w taki sposób, by pracodawca/czyni zyskiwał obraz osoby kompetentnej, która zna się na rzeczy i chce się samodoskonalić.

Wykorzystaj potencjał rubryki zainteresowania

Wypunktowanie swoich zainteresowań jest wspaniałym sposobem na wyróżnienie się spośród innych kandydatów/ek. Pokaż, że hobby Cię uskrzydla, motywuje do dalszego działania i rozwoju. Pracodawca/czyni może również na podstawie zainteresowań wstępnie oceniać, czy pracownik/ca będzie pasował/a do zespołu.

Na końcu aplikacji umieść klauzulę CV

Bez umieszczenia wymaganej klauzuli RODO nie będziesz mógł/a wziąć udziału w rekrutacji, a cała praca włożona w tworzenie idealnego CV pójdzie na marne. 

Gotowe! Nie pozostaje nic innego, jak wysłać idealne CV w odpowiedzi na wymarzoną ofertę pracy! Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *