Jak powinno wyglądać CV – 8 praktycznych wskazówek

Jak powinno wyglądać CV

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać CV, które zwraca uwagę pracodawcy i przekonuje do Twojej kandydatury? Dobrze trafiłeś! Z tego artykułu dowiesz się, co powinno zawierać Twoje CV, jak wyglądać, a także poznasz kilka przykładowych wzorów idealnego CV.

Dzięki zawartym poniżej radom zwiększysz szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a także pokażesz pracodawcy, że jesteś profesjonalistą i na każdej płaszczyźnie potrafisz wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Zapraszamy do lektury!

Lista 8 porad dotyczących CV

Zanim zaczniesz pisać CV, zapoznaj się z poniższą listą porad, dzięki którym Twoje CV stanie się bardziej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy.

1. Keep it simple stupid – czyli nie komplikuj swojego CV

CV jest dokumentem, który ma wyróżnić Twoje kompetencje i mocne strony, którymi przekonasz pracodawcę do Twojej osoby. Pisanie zbędnych rzeczy i zbytnie rozpisywanie się nad tymi mało istotnymi może negatywnie wpłynąć na odbiór aplikacji.

Postaraj się zawsze, gdy to możliwe stosować punktory i dzielić treści na akapity. Dzięki temu całość będzie prezentować się estetycznie, a rekruter bez problemu znajdzie to, czego szuka.

W sekcji wykształcenia i doświadczenia zawodowego stosuj odwróconą chronologię. Ostatnią lub aktualną firmę w której pracujesz umieść na samej górze, a pierwszą na samym dole.

2. Zadbaj o stronę graficzną dokumentu

Wygląd Twojego CV jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze może wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy, po drugie ułatwia jego czytanie i poruszanie się po nim, a po trzecie może pokazać, że jesteś osobą kreatywną z poczuciem smaku.

Warto jest więc wybrać odpowiedni wzór CV, który będzie pasował do danego zawodu, a także oddawał Twój charakter. Inwestując kilka złotych w odpowiedni szablon CV możesz znacznie zwiększyć powodzenie podczas rekrutacji.

Pisząc CV, pamiętaj też, aby wyraźnie wydzielić sekcje. Taki zabieg sprawi, że dokument stanie się bardziej czytelny i dynamiczny. Nie używaj też zbyt małych czcionek, które podczas wydruku mogą się zlewać.

3. Wybierz odpowiednie zdjęcie

Zdjęcia są coraz rzadziej wymaganym elementem w CV, ale wciąż warto je umieszczać. Jest to zwykle pierwsza rzecz, na jaką rekruter zwraca uwagę po otwarciu dokumentu, a więc warto by wzbudziło ono pozytywne reakcje.

Zastosuj odpowiednio wybrane zdjęcie, które będzie pasować kolorystycznie do wzoru CV, w dobrej jakości i odpowiednio wykadrowane. Niby oczywiste, a wiele osób wciąż dodaje zdjęcia z imprez urodzinowych itp.

4. Zawrzyj tylko niezbędne informacje

\"Jak

Lanie wody w CV jest jednym z najgorszych błędów, jakie można popełnić. Pracodawcy mają często setki aplikacji do analizy, a pisząc o czymś kompletnie niezwiązanym z pracą, tracisz tylko jego czas i swoje szanse na pracę.

Wypunktuj najważniejsze informacje, podkreśl, co Twoje doświadczenie wniesie do firmy, a także pokaż Twoje działania, które przyniosły danej firmie korzyści.

5. Spersonalizuj swoje CV

Innym popularnym błędem jest wysyłanie jednego CV w odpowiedzi na wiele ogłoszeń o pracę. Każdy pracodawca ma nieco inne oczekiwania co do pracownika, a więc jeden dokument nie będzie pokrywał w 100% oczekiwań każdego.

Musisz zatem dopasowywać podsumowanie zawodowe i Twoje umiejętności do ogłoszenia w taki sposób, aby potencjalny pracodawca miał wrażenie, że ma do czynienia z idealnym kandydatem.

6. Zadbaj o ciekawe podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe jest obecnie najważniejszą sekcją CV, a mimo to wiele osób wciąż o niej zapomina. Odpowiednio skonstruowane cele zawodowe nie tylko przykują uwagę rekrutera, ale też pokażą, że jesteś ambitnym i chętnym na dalszy rozwój pracownikiem.

Jeśli chcesz od samego początku wzbudzić pozytywne wrażenie na pracodawcy, dopasuj sekcję podsumowania zawodowego do ogłoszenia i zadbaj o to, aby wyróżniało Cię na tle innych kandydatów

Pracodawcy poświęcają około 6 sekund na pierwsze przeskanowanie wzrokiem CV. Masz tylko tyle czasu, by zachęcić go do dokładniejszej analizy Twojej aplikacji.

7. Przed wysłaniem przeczytaj CV ponownie

Jeżeli uważasz, że Twoje CV jest gotowe i nic więcej nie możesz w nim zrobić, jesteś w błędzie. Zawsze znajdzie się coś, co da się poprawić lub napisać inaczej.

Sprawdź, czy w Twoim dokumencie nie znajdują się literówki i błędy ortograficzne, czy zapisane dane są poprawne, a także jego zawartość zgadza się z tym, co chciałeś przedstawić.

8. Wysyłaj CV z profesjonalnie wyglądającego maila

Kolejna oczywistość, na którą wciąż mało osób zwraca uwagę. Wysyłając maila z Twojego prywatnego konta, upewnij się, że brzmi on w miarę profesjonalnie. Gdy zawiera Twoje imię lub nazwisko, raczej wszystko jest okej. Jeżeli zaś Twój mail wygląda podobnie do xdarkknight99@gmail.com, wiedz, że możesz zostać odebrany w nieco negatywny sposób.

Nie zapomnij też o treści maila. Sam tytuł i załącznik nie wystarczy. Umieść kilka zdań informujących pracodawcę o tym, dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział w rekrutacji.

Co powinno zawierać każde CV

Już wiesz, jak powinno wyglądać CV zwracające uwagę pracodawcy. Czas więc przejść do krótkiego opisu każdej niezbędnej sekcji, bez której Twoja aplikacja będzie niekompletna.

\"Przycisk

Dane kontaktowe

Na samej górze każdego CV powinny znaleźć się informacje kontaktowe: Imię, nazwisko, tytuł zawodowy lub stanowisko, telefon i adres e-mail. Dodatkowo możesz umieścić link do profilu LinkedIn.

Podsumowanie zawodowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podsumowanie zawodowe jest jednym z najważniejszych elementów CV. Często, to na jego podstawie wybierani są kandydaci zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną.

Umieść je bezpośrednio pod danymi kontaktowymi i wyraźnie zaznacz ich obecność, czcionką o nieco większym rozmiarze.

Powinieneś tu zawrzeć 4-6 zdań, które opisują Twoje doświadczenie, cele zawodowe i powód, dla którego jesteś idealnym kandydatem. Tę sekcję najlepiej jest pisać dopiero na samym końcu, dzięki czemu będziesz już doskonale wiedział, jakie są Twoje największe zalety i czym chcesz się dodatkowo pochwalić.

Umiejętności

Kolejną ważną sekcją są umiejętności. Powinny znajdować się w górnej części dokumentu poniżej podsumowania zawodowego. Sekcje tą możesz podzielić na 2 listy, z czego jedna będzie opisywać umiejętności twarde, druga miękkie.

Swoje umiejętności dopasuj do ogłoszenia, a na samej górze umieść te, których oczekuje pracodawca lub przydadzą się podczas pracy na nowym stanowisku.

Doświadczenie zawodowe

Zaraz po umiejętnościach, zamieść sekcję doświadczenia zawodowego. Powinieneś tu zawrzeć informacje o latach pracy, nazwie firmy, stanowisku i wykonywanych obowiązkach. Nie zapomnij też o zasadzie odwróconej chronologii.

Podziel całość w taki sposób, aby Twój dokument był estetyczny i czytelny. Możesz w tym celu stosować punktory oraz akapity.

Wykształcenie

Jeżeli nie aplikujesz na stanowiska wymagające ukończenia wielu szkół lub kursów, wystarczy, że zawrzesz tu informacje o ostatnio ukończonej uczelni lub szkoły.

Podaj jej nazwę, lata uczęszczania i stopień naukowy lub zawodowy który uzyskałeś.

Zainteresowania

\"Szukanie

Pracodawcy coraz większą uwagę przykładają do zainteresowań i tego, w jaki sposób pracownicy spędzają czas wolny. Wiedzą bowiem, że osoby o podobnych zainteresowaniach dogadują się ze sobą znacznie lepiej, co może pozytywnie wpłynąć na morale zespołu.

Dodatkowo osoby, które pasjonują się czymś powiązanym z wykonywanym zawodem, są zdecydowanie bardziej cenione niż takie, które wykonują daną pracę wyłącznie dla pieniędzy.

Klauzula CV

Ostatnim elementem, bez którego Twoje CV nie może przejść etapu rekrutacji jest klauzula CV.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest od kilku lat wymagana i bez niej żaden pracodawca nie będzie mógł przetwarzać Twoich danych.

Nawet najlepiej wyglądające CV obiecującego kandydata zostanie pominięte, jeżeli nie zawiera klauzuli CV.

Jak powinno wyglądać CV — profesjonalny wzór

Poniżej znajdziesz wzór profesjonalnego CV, na którym możesz opierać się tworząc swoją aplikację.

Jan Kowalski
Pracownik biurowy
Telefon
Adres e-mail
Profil LinkedIn

Podsumowanie zawodowe
Od 4 lat pracuję jako pracownik biurowy w jednej z większych firm w Polsce. Do moich codziennych obowiązków należy m.in. zarządzanie dokumentacją techniczną i dbanie o prawidłowy obieg dokumentów. Dzięki mojej pracy system katalogowania został znacznie poprawiony, co wpłynęło na niemal 2-krotne przyspieszenie przepływu dokumentów. W Państwa firmie wciąż chciałbym rozwijać swoje kompetencje, a także poznawać nowe technologie związane z projektowaniem.

Umiejętności zawodowe
– język angielski (cert. B2)
– płynna obsługa pakietu Office
– obsługa urządzeń biurowych
– znajomość podstawowych zasad przesyłu danych
– znajomość zagadnień z księgowości
Umiejętności miękkie
– dobra organizacja miejsca i czasu pracy
– dokładność w wykonywaniu zadań
– samodzielność
– dyscyplina

Doświadczenie
05.2019 – obecnie FIRMA XYZ
Stanowisko: pracownik biurowy
– obsługa klientów
– kontrola rozliczeń
– fakturowanie i przygotowywanie analiz finansowych
– przygotowywanie korespondencji

09.2016 – 04.2019 FIRMA ABC
Stanowisko: pracownik biurowy
– tworzenie pism
– kontrola i przygotowywanie rozliczeń kontrahentów
– przygotowywanie comiesięcznych raportów

Wykształcenie
2010-2015 Uniwersytet Warszawski
Kierunek: Administracja
Uzyskany tytuł magistra

Zainteresowania
W wolnym czasie zajmuje się rękodziełem, głównie obróbką skór w paski i portfele. Moim hobby jest muzyka jazzowa, jestem właścicielem ponad 30 oryginalnych płyt winylowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Jak powinno wyglądać CV — podsumowanie

Przygotowanie odpowiednio wyglądającego CV, które zachęci każdego pracodawcę do Twojej kandydatury wcale nie jest trudne. Wystarczy poświęcić kilka minut na zapoznanie się z podstawowymi informacjami i wymaganiami stawianymi przed kandydatami, a gwarantujemy Ci, że otrzymasz pozytywną odpowiedź i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

W każdym CV powinieneś zawrzeć:

  • Dane kontaktowe
  • Podsumowanie zawodowe
  • Umiejętności zawodowe
  • Doświadczenie
  • Wykształcenie
  • Zainteresowania
  • Klauzulę CV

Oprócz tego nie możesz zapomnieć o stosowaniu się do ogólnych zasad i unikaniu błędów CV, które mogą kosztować Cię skreślenie z listy kandydatów.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub wątpliwości do tekstu, daj nam znać w sekcji komentarzy lub poprzez formularz kontaktowy w zakładce Kontak.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *