Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

przygotowanie do rozmowy o pracę

Zastanawiasz się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, na której bardzo Ci zależy? To bardzo dobrze! Samo zaproszenie na rozmowę o pracę to za mało, żeby zostać zatrudnionym.

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną oznacza tyle, że Twoje CV spotkało się z pozytywnym odbiorem potencjalnego pracodawcy. Twoje doświadczenie i umiejętności musiały wyróżnić się na tle innych, ale dalszy los zależy już praktycznie wyłącznie od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Dobre przygotowanie do niej pozwoli Ci poczuć się pewnie, a także ponownie wyróżnić się na tle innych kandydatów.

W poniższym artykule dowiesz się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, co powinieneś zrobić przed rozmową o pracę, a także co wypada na nią przygotować.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę

Poniżej znajdziesz listę wskazówek na temat przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Stosując się do nich, będziesz miał/a okazję wypaść najlepiej spośród kandydatów i otrzymać wymarzoną posadę.

Bądź przed czasem — nigdy się nie spóźniaj

Postaraj się przyjść kilka minut przed umówionym spotkaniem. Dzięki temu będziesz miał czas na to, żeby odetchnąć, ostatni raz upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu i się wyciszyć.

Zbyt wczesne przyjście może być źle odebrane. Wystarczy przyjść 10-15 minut szybciej, więcej czasu raczej nie będzie Ci potrzebne.

Ubierz się odpowiednio — strój odgrywa bardzo ważną rolę

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj o ubiorze. Jest on bardzo ważny i w pewnym sensie buduje pierwsze wrażenie o naszej osobie.

Na formalne stanowiska i do firm, w których panują określone reguły, lepiej jest ubrać się bardziej formalnie, w np. garnitur lub marynarkę.

Na mniej biznesowe stanowiska, całkowicie wystarczy ubiór business casual jak: koszula i eleganckie spodnie, czy luźna marynarka.

\"Przycisk

Chodzi o to, aby wyglądać jak osoba poważna i wiedząca, jak zachować się w danej sytuacji. To, jak wyglądamy ma dla pracodawcy znaczenie, ponieważ w pewnym stopniu będziemy reprezentować jego firmę, a jak wiadomo, każdy pracodawca chce, by jego firma cieszyła się renomą.

Poczytaj o firmie

Niestety brak rozeznania o potencjalnym pracodawcy, jego projektach i celach jest nadal jednym z głównych błędów wśród kandydatów.

Poświęć chwilę, zdobądź wszystkie informacje dotyczące firmy, które mogą przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto odwiedzić stronę firmy, sprawdzić obecne i planowane projekty, czym się dokładnie zajmuje, ilu pracowników zatrudnia.

Jeżeli tylko masz możliwość, odwiedź profil osoby rekrutującej. Wszelkie informacje, które uda Ci się zgromadzić mogą zaowocować podczas rozmowy. Prześledź zainteresowania, ścieżkę kariery oraz cele. Im więcej informacji odnajdziesz, tym pewniej i swobodniej będziesz mógł się poczuć podczas rozmowy, a finalnie lepiej wypadniesz.

Przepracuj najczęstsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

Na rozmowach kwalifikacyjnych często padają podobne pytania. Różnica polega przede wszystkim na branży, jednak w zależności od niej istnieją pytania, które padają niemalże za każdym razem. Tutaj możesz znaleźć najpopularniejsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.

Stwórz listę takich pytań, których możesz się spodziewać na rozmowie i przygotuj na nie jak najlepsze odpowiedzi. Nie zapominaj także o swoim CV, przejrzyj je i przeanalizuj, czym dokładnie zajmowałeś się w poprzednich latach. Nie koloryzuj, bowiem kłamstwo ma krótkie nogi.

Wydrukuj swoje portfolio oraz CV

Pracodawca zapewne będzie posiadał wydrukowane dokumenty przesłane drogą mailową, ale lepiej jest zabezpieczyć się i wydrukować wszystko, czym chcielibyśmy się pochwalić.

Możesz wydrukować CV, list motywacyjny, referencje i portfolio. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko, co trzeba, znajduje się pod ręką.

Przeanalizuj swoje kompetencje

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często rekruter sprawdza kompetencje kandydata. Prosi o wykazanie się posiadanymi kwalifikacjami na przykładzie swoich doświadczeń. Firma koncentruje się na tych, które uważa za kluczowe w swojej strukturze np. orientacja na wyniki, umiejętność prac pod presją, rozwiązywania problemów i pracy w zespole.

Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie przeanalizuj ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników, stronę firmy i zastanów się nad kompetencjami, których firma może oczekiwać, a potem przygotuj przykłady z własnego doświadczenia. Wcześniejsze przepracowanie tych pytań sprawi, że nie będziesz zaskoczony/a i nie będzie łatwo zbić Cię z tropu.

Zastanów się nad oczekiwaniami finansowymi

\"rozmowa

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, na której pada pytanie dotyczące finansów?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących pracy, jest ta dotycząca wynagrodzenia. Zadowalająca wypłata to podstawa dobrego samopoczucia w pracy. Oprócz atmosfery, współpracowników oraz perspektyw na rozwój – pracuje się głównie dla korzyści finansowych.

Rozmowa kwalifikacyjna dostarcza firmie wiele informacji na temat kandydata, dlatego można się podziewać pytania również o satysfakcjonujące wynagrodzenie. Niewłaściwa odpowiedź może sprawić, że wyższe zarobki staną się niemożliwe.

Przygotowując się do tego pytania, warto zrobić rozeznanie na rynku. Sprawdź aktualne zarobki na danym stanowisku oraz przejrzyj raporty płacowe.

Poćwicz przed lustrem

Szczególnie osoby nieśmiałe, powinny przećwiczyć sobie rozmowę przed lustrem. Przepracuj sobie przygotowane pytania, sprawdź, czy zbytnio nie gestykulujesz oraz zobacz, jak się prezentujesz.

Jeżeli potrzebujesz, poproś o pomoc przyjaciela/przyjaciółkę. Przeanalizuj, na które pytania odpowiadasz najmniej płynnie i to na nich spędź więcej czasu. Odpowiadając na pytania, pamiętaj o podawaniu konkretów. Rekruterzy nie lubią nawijania makaronu na uszy, a podanie im konkretów sprawi, że spojrzą na Ciebie przychylnym okiem.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? – sprawdź swój wizerunek w Internecie

Koniecznie sprawdź swój wizerunek w sieci. Wpisując swoje imię i nazwisko w przeglądarce, zobaczysz jakich informacji może dowiedzieć się pracodawca na Twój temat. Warto prześledzić wszystkie strony, na których być może widniejesz, a także przejrzeć galerię zdjęć.

Otwarte profile na Facebooku pozwalają pracodawcy zorientować się w temacie Twoich weekendów, imprez, wyjazdów, spotkań ze znajomymi, które nie koniecznie powinny być dla niego widoczne. Zablokuj swoje prywatne konto w mediach społecznościowych, aby osoby, których to nie dotyczy, nie miały do niego wglądu.

Posiadając profil na Goldenline lub LinkedIn, sprawdź, czy informacje zawarte na profilu zgadzają się z tymi, które podałeś/łaś w CV.

Podziękuj za spotkanie

Znaczna większość kandydatów po rozmowie kwalifikacyjnej zwyczajnie czeka na telefon. Napisanie maila z podziękowaniem za spotkanie i podsumowaniem najważniejszych ustaleń jest bardzo dobrze postrzegane przez rekruterów, choć jeszcze nie tak rozpowszechnione.

Napisanie wiadomości, jest doskonałą okazją do kolejnego wyróżnienia się na tle kandydatów. Przyszły pracodawca z pewnością doceni taki gest, a także łatwiej mu będzie Cię zapamiętać.

Jak powinieneś zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Nasze zachowanie jest również bardzo ważne podczas rozmów kwalifikacyjnych. Znajomość podstawowych zasad jak: kto komu podaje rękę pierwszy, czy kiedy powinniśmy usiąść, mogą dać znaczną przewagę nad innymi kandydatami.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto jest, zachować spokój, nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, a także trzymać ręce w naturalnej pozycji. Skubanie nitek, czy nerwowe drapanie głowy może być źle odebrane.

Odpowiadając na pytania powinieneś patrzyć się w oczy rekruterowy, aby ten czuł respekt i że to z nim rozmawiamy. Nie warto jednak przez cały czas patrzeć, bo może być to nieco peszące.

Jeżeli jest mowa o poprzednim pracodawcy, musisz wiedzieć, że negatywne komentarze na jego temat niekoniecznie mogą być dobrze odebrane. Np. to, że nie słuchał naszych rekomendacji, jest ok, ale mówienie, że jest taki lub owaki już niekoniecznie.

Humor podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest mile widziany, ale musisz wyczuć poczucie humoru pracodawcy i moment na żart. Nie możesz też żartować przez cały czas, bo pokaże to Ciebie ze złej strony.

Podsumowanie

Samo zaproszenie na rozmowę o pracę jest dobrym znakiem, choć nie można być jeszcze pewnym co do otrzymania stanowiska. Warto zatem pomóc losowi i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby zwiększyć swoje szanse. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdź też ten artykuł, w którym poruszyliśmy kwestię najważniejszych pytań zadawanych przez pracodawców i rekruterów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *