Jak rozwijać kompetencje zawodowe? 5 prostych kroków

rozwój kompetencji

Obecnie na rynku pracy najbardziej liczy się czas pracy i kompetencje pracownika. O ile kompetencje i umiejętności można w krótkim czasie lekko poprawić, o tyle z czasem pracy nie jest już tak łatwo. Powinieneś zatem skupić się na rozwoju siebie i własnych kompetencji zawodowych, dzięki czemu zyskasz w oczach pracodawcy.

W tym artykule dowiesz się, jak rozwijać kompetencje zawodowe, poznasz przykłady nietypowych kompetencji, a także dowiesz się, gdzie i w jaki sposób wpisać je w CV.

Czym są kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe, to tak naprawdę inna nazwa na umiejętności, kwalifikacje, czy zdolności zawodowe pracownika. W życiu codziennym można z nich korzystać naprzemiennie, ponieważ ich znaczenie jest bardzo zbliżone.

Jeżeli zaś chodzi o sprawy zawodowe, tutaj się to wszystko nieco komplikuje. Choć, mimo że do kompetencji należą umiejętności i kwalifikacje pracownika, tak do kwalifikacji, niekoniecznie należą kompetencje.

Kompetencje zawodowe są połączeniem umiejętności twardych i miękkich, wiedzy i podejścia pracownika, dzięki którym może on wypełniać swoje obowiązki i odpowiednio wykonywać daną pracę.

Jak więc widzisz, kompetencje zawodowe to dość szeroki obszar, do którego należą wszystkie umiejętności, cechy i zdolności, umożliwiające wykonywanie danego zawodu.

Przykłady kompetencji zawodowych

Do kompetencji zawodowych zaliczają się głównie umiejętności pracownika. To właśnie je większość osób wpisuje do CV i na nich się skupia. Zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie przydają się podczas rekrutacji. Miękkie, mimo, że kilka lat temu uważane były za nieco zbędne, dziś ponownie odzyskują swoją wartość.

Poniżej znajdziesz przykłady kompetencji zawodowych, które mogą być przydatne podczas aplikowania na niektóre stanowiska pracy.

Twarde kompetencje zawodowe – przykłady

Do twardych kompetencji należą takie umiejętności, które nabyliśmy lub których się nauczyliśmy. Są to zatem umiejętności lub wiedza, której można się nauczyć.

 • Znajomość pakietu Microsoft Office
 • Prawo jazdy kat. B
 • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2
 • Znajomość oprogramowania Adobe
 • Przygotowywanie raportów
 • Obróbka zdjęć w programie Photoshop
 • Znajomość zasad SEO
 • Znajomość programów do modelowania 3D
 • Wiedza z zakresu marketingu internetowego
 • Content Marketing
 • Przygotowywanie strategii i kampanii reklamowych
 • Analizowanie raportów sprzedażowych

Miękkie kompetencje zawodowe – przykłady

Miękkie kompetencje są zaś bardziej uniwersalne i przydają się na znacznie większej ilości stanowisk. Należą do nich m.in. umiejętności interpersonalne i cechy charakteru. Jest je znacznie trudniej zweryfikować, a ich proces rozwijania jest o wiele bardziej złożony.

\"rozwój
 • Umiejętność czasu pod presją czasu
 • Szybkość odnalezienia się w nowym miejscu pracy
 • Dbałość o dobry kontakt z klientem
 • Umiejętność pracy według ściśle określonych wytycznych
 • Rozwiązywanie konfliktów
 • Chęć do dalszego rozwoju
 • Motywowanie pracowników
 • Umiejętność przyjmowania krytyki
 • Logiczne myślenie
 • Łatwość nawiązywania nowych kontaktów
 • Duża kreatywność
 • Wysoka kultura osobista
 • Duża motywacja do pracy
 • Komunikatywność
 • Świetna organizacja pracy
 • Łatwość skupienia się na zadaniu i realizowaniu go
 • Doskonałe zarządzanie czasem

Teraz już wiesz, czym są i jakie mogą być kompetencje zawodowe. Czas więc przejść dalej i poznać techniki rozwoju własnych kompetencji zawodowych.

Jak rozwijać kompetencje zawodowe?

Rynek pracy ciągle się rozwija i przestój choćby na moment, może spowodować, że nasza wartość jako pracownika spadnie. Warto jest więc zadać sobie to pytanie i zrozumieć, że zawsze znajdzie się coś, nad czym możemy popracować.

Poniżej znajdziesz 5 kroków, które pomogą Ci zrozumieć własne słabości i rozwinąć kompetencje, które wymagają poprawy.

Krok 1 Ustal jakie kompetencje zawodowe posiadasz

Swoje kompetencje możesz ustalić na kilka sposobów.

Jeżeli pracujesz, możesz przeanalizować, jakie role i obowiązki są potrzebne na Twoim stanowisku. Na ich podstawie możesz stworzyć listę kompetencji i określić, które są Twoją mocną stroną, a nad którymi musisz popracować.

W przypadku, gdy nie pracujesz i chciałbyś poznać swoje kompetencje zawodowe, warto, abyś zapytał swoich znajomych i rodzinę. Możesz być pewny, że wiedzą o Tobie znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Poproś więc osoby z Twojego otoczenia, żeby wymieniły kilka przymiotników, które najlepiej Cię opisują.

Kolejną ciekawą opcją na poznanie swoich talentów, jest test Gallupa. Wyniki tego testu pokażą Ci Twoje najlepsze talenty i w jakich płaszczyznach najlepiej się sprawdzają. W ten sposób w kilka minut będziesz w stanie poznać i przeanalizować, czy Twoje mocne strony należą do przydatnych na danym stanowisku.

Krok 2 Wybierz kompetencje, nad którymi chcesz popracować

Jeżeli już wiesz, jakie posiadasz kompetencje, kolejnym krokiem jest wybranie tych, nad którymi chcesz popracować. Oczywiście, możesz pracować nad wszystkimi jednocześnie, ale ustawienie priorytetów i praca nad kolejnymi mocnymi stronami jest znacznie efektywniejsze.

Jeżeli chcesz wybrać kilka swoich talentów, wybierz te, które:

 • Mają największy wpływ na Twoje działanie
 • Ich poprawa może znacznie wpłynąć na Twoją rolę pracownika
 • Utrudniają Ci pracę z powodu ich niskiego poziomu
 • Lubisz z nich korzystać w praktyce
 • Wydają się Ci przydatne

Dopasuj do siebie kompetencje, od których zaczniesz swój rozwój.

Krok 3 Obserwuj swoje kompetencje

Zarówno jeżeli już zacząłeś nad nimi pracować, jak i wtedy, gdy nie podjąłeś się tego zadania, obserwacja kompetencji może znacznie poprawić jakość ich poznania.

Warto jest obserwować swoje kompetencje i talenty, ponieważ bardzo szybko zauważysz, jak się one zazębiają. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej je rozwijać i dopracowywać, ponieważ im więcej wiesz o sobie, tym łatwiejsza jest dalsza nauka.

\"Przycisk

Nie nastawiaj się jednak na to, że już po chwili będziesz miał wystarczająco informacji, żeby zauważyć pewne wzorce swojego zachowania. Obserwowanie może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Po takim czasie bez problemu powinieneś zauważyć, które umiejętności się ze sobą łączą i oddziałują na siebie wzajemnie.

Krok 4 Ustal plan dalszego rozwoju

Na podstawie swoich obserwacji bez problemu stwierdzisz, że niektóre elementy Twojego działania, są niepotrzebne lub warto je zmienić. Dzięki temu będziesz w stanie określić, co zrobić, żeby droga Twojego rozwoju stała się jeszcze prostsza.

\"Jak

Nie musisz od razu przenosić gór. Możesz zacząć od prostych zmian, jak np. zmiana stylu pracy.

Analizę odnośnie kolejnych kroków samorozwoju może ułatwić Ci poniższa lista:

 • Od czego mogę zacząć?
 • Jaki poziom kompetencji chcę osiągnąć?
 • Jak długo będę pracować nad daną zmianą?
 • Od kogo mogę się czegoś w tej dziedzinie nauczyć?
 • Kiedy będę nad tym pracować?
 • W jaki sposób będę nad zmianą pracować?

Nie musisz od razu przechodzić do działania. Możesz dzień po dniu planować i myśleć nad tym, w jaki sposób poprawisz swoje kompetencje.

Krok 5 Dopasowuj swój plan na bieżąco

Kiedy już posiadasz idealny plan, może wydawać się, że teraz wystarczy nad sobą pracować. Nic bardziej mylnego. Żyjemy w czasach, gdzie wszystko zmienia się w bardzo szybkim tempie. Mimo że na dzisiaj, nasz plan może wydawać się perfekcyjny, za kilka miesięcy, może nie przynosić żadnych efektów.

Warto jest więc przez cały okres rozwoju prowadzić pewnego rodzaju statystykę i analizować własne postępy. Dzięki temu w momencie, gdy zobaczysz, że nie wszystko idzie tak jak to sobie planowałeś, możesz wprowadzić zmiany, które przywrócą Twój plan na właściwe tory.

Proponowaną przez nas opcją jest prowadzenie tygodniowych lub miesięcznych notatek i ich przeglądanie. Taki sposób nie zabierze zbyt dużo Twojego czasu, a da ogląd na szeroki czas Twojego samodoskonalenia się.

W jaki sposób wpisać kompetencje do CV

Już wiesz, jak rozwijać kompetencje zawodowe. Teraz musisz dowiedzieć się jeszcze, w jaki sposób umieszczać je w CV, żeby pracodawca zwrócił na nie uwagę.

Na rynku pracy widać rosnącą tendencję do skupiania się rekruterów na kompetencjach pracowników. Coraz mniejsze znacznie ma wykształcenie czy nawet doświadczenie, ponieważ pracodawcy szukają osób, które coś potrafią i się tym pasjonują.

Oczywiście, wiele zależy od wykonywanego zawodu, ponieważ np. w przypadku prawnika wykształcenie, jak i doświadczenie jest bardzo ważne.

Niezależnie od zawodu warto jednak odpowiednio je zaprezentować w swoim CV i liście motywacyjnym.

Pisząc CV, na samym początku warto jest wybrać odpowiedni szablon, który będzie pasował do wykonywanego przez nas zawodu. W takich szablonach poszczególne sekcje są już na odpowiednich miejscach, dzięki czemu musisz jedynie odpowiednio je uzupełnić.

W przypadku, gdy nie posiadasz gotowego szablonu, proponujemy Ci odwiedzić naszą stronę, gdzie znajdziesz odpowiednie wzory CV. Jeżeli nie chcesz tego robić, musisz pamiętać, że sekcja z umiejętnościami musi znajdować się w górnej części Twojej aplikacji. Na samej górze powinny znaleźć się dane kontaktowe, poniżej podsumowanie zawodowe, później doświadczenie, a następnie właśnie kompetencje zawodowe.

Możesz je zapisać w podstawowej formie, którą przedstawimy poniżej:

Kompetencje zawodowe
Umiejętności twarde:
– Znajomość pakietu MS Office
– Obsługa programu Adobe Illustrator
– Język angielski B2
Umiejętności miękkie:
– Umiejętność pracy w stresie
– Komunikatywność
– Kreatywne myślenie

Poza wyżej wymienionymi kompetencjami możesz też wymienić kursy i szkolenia, w których brałeś udział. Te w przypadku wielu stanowisk znacznie podnoszą wartość pracownika i zapewniają bonusowe punkty podczas rekrutacji.

Pamiętaj, żeby nigdy nie kłamać na temat swoich umiejętności. Każde kłamstwo na ten temat prędzej czy później wyjdzie na jaw. Ty, mimo że do tej pory mogłeś być szanowaną w firmie osobą, po takim wydarzeniu możesz znacznie stracić w oczach pracodawcy i pracowników.

Czy uważasz, że rozwój kompetencji zawodowych jest ważny? A może chciałbyś pochwalić się, jakie nietypowe kompetencje Ty posiadasz, a przydają Ci się w Twojej pracy? Zachęcamy w takich przypadkach do skorzystania z sekcji komentarzy, gdzie z przyjemnością wejdziemy z Tobą w dyskusję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *