Jak skutecznie selekcjonować informacje w CV

jak selekcjonować informacje w CV

Nie sztuką jest wpisanie całego swojego doświadczenia, lecz analiza oraz wypisanie najważniejszych informacji. Rekruter lub przyszły pracodawca zwykle nie ma czasu na czytanie CV w formie eseju, zwłaszcza gdy o stanowisko ubiega się wielu kandydatów. Nadmiar informacji również zazwyczaj nie działa na korzyść kandydata. Umieszczając w CV wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy spowoduje, że zapanuje tam chaos i stanie się nieczytelne oraz mało przejrzyste. Każda minuta rekrutera jest na wagę złota, warto więc poświęcić ten czas na przekazanie wartościowych informacji, a nie na lanie wody, które nie zaciekawi pracodawcy.

W tym artykule przedstawiliśmy m.in. jakie informacje należy zawrzeć, a które pominąć pisząc CV, jakich praktyk nie stosować, a także co zrobić, gdy pracodawca wymaga bogatego doświadczenia. Zapraszamy do lektury.

Jak selekcjonować informacje do swojego CV

Opisanie całej dotychczasowej kariery może nie być najrozsądniejszym wyjściem. Pracodawca przytłoczony nadmiarem informacji może nie zauważyć tego, co najważniejsze przy aplikacji na dane stanowisko. Jeżeli dostaniesz tę pracę, z pewnością jeszcze nadarzy się okazja do dopowiedzenia szczegółów swojej kariery. W CV warto zatem zamieścić jedynie najważniejsze informacje z punktu widzenia ogłoszenia.

\"Przycisk

Poniżej znajdziesz zasady pisania CV, z którymi powinieneś się zapoznać, jeśli chcesz by Twoja aplikacja zawierała wyłącznie wartościowe informacje.

1. Wybieraj informacje pod kątem oferty pracy

\"selekcja

Być może zdobyłeś już spore doświadczenie w wielu branżach. Wypisywanie wszystkich wcześniejszych zajęć nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Choć z pewnością bycie barmanem, czy ochroniarzem w klubie za czasów studenckich mogło być ciekawą przygodą, to rekruterów to zwykle nie interesuje. Mają bowiem sporo rzeczy na głowie oraz często innych kandydatów umówionych na rozmowę kwalifikacyjną.

Bogate doświadczenie absolutnie nie zwalnia Cię z przeprowadzenia selekcji i uporządkowania informacji o sobie. Tworząc jedno CV i wysyłając je na różne stanowiska niekoniecznie ze sobą pokrewne, uzupełniasz swoje CV mnóstwem informacji. Potencjalny pracodawca może nie zauważyć najważniejszych dla niego informacji. Warto przeczytać ogłoszenie jeszcze raz i tak wyselekcjonować dane, by zawierały tylko najważniejsze z nich.

Zajmowałeś się bezpośrednią obsługą klienta w branży finansowej i przepracowałeś na tym stanowisku kilka lat oraz ubiegasz się o pracę np. w banku? Wspaniale, to ogromny atut w oczach pracodawcy. Skup się zatem na tym, nie wymieniaj dorywczych prac, które dodatkowo nie są związane w żaden sposób z daną branżą.

Dodatkowo podkreśl, gdzie zdobywałeś wiedzę, czy ukończyłeś jakieś kursy lub warsztaty. 

2. Przeanalizuj czego oczekuje pracodawca od idealnego kandydata

Tworząc CV pod dane ogłoszenie, zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj – czego może oczekiwać pracodawca od idealnego kandydata na dane stanowisko? Niech Twoje CV będzie odpowiedzią na ofertę pracy. Jeżeli pracodawca poszukuje osoby ambitnej i chcącej poszerzać swoją wiedzę, wymień kursy i warsztaty, w których chętnie uczestniczyłeś oraz pochwal się zadaniami, które podnosiły Twoje kwalifikacje do zawodu.

3. Pomijaj praktyki, gdy masz bogaty staż pracy

Jeżeli możesz pochwalić się bogatym, wieloletnim doświadczeniem i ciekawymi stanowiskami, nie ma sensu uwzględniać wówczas stażu lub praktyk. Nie wzniosą one nic nowego, miejsce te lepiej wykorzystaj do wypisania swoich dotychczasowych sukcesów.

To samo tyczy się wykształcenia. Nie musisz opisywać go rozpoczynając od szkoły podstawowej.

4. Nie masz dużego doświadczenia zawodowego? Chwal się wszystkim

Studenci, bądź świeży absolwenci często nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. W takim wypadku możesz pochwalić się wszystkimi dotychczasowymi aktywnościami. Nawet jeżeli Twoje CV bez doświadczenia stanie się zlepkiem przeróżnych branż, pokażesz swoje chęci do pracy, nauki oraz poszerzania swoich horyzontów. Przeglądając ogłoszenia staraj się jednak zidentyfikować części wspólne pomiędzy swoimi kompetencjami, a oczekiwaniami pracodawcy. 

5. Wyeksponuj swoje największe zalety, kwalifikacje i kompetencje

W przypadku, gdy nie możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem, pracowałeś w najróżniejszych dziedzinach niekoniecznie związanych z daną branżą, bądź często zmieniałeś pracę i obawiasz się, że źle to będzie wyglądało – postaw na swoje zalety, kwalifikacje i kompetencje. Wyciągnij z nich to, co najlepsze i co najbardziej mogłoby zarówno zaciekawić, jak i przydać się nowemu pracodawcy. Określ również swój cel zawodowy, rekruter będzie mógł wtedy zauważyć, na czym najbardziej Ci zależy oraz jakie masz plany.

Oprócz wartościowych informacji, równie ważny jest wygląd CV.

6. Udowodnij, że Twoje umiejętności nie są tylko na pokaz

Podaj konkretne przykłady, jeżeli w profesjonalnym CV nie ma na to miejsca to na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie bądź również zaskoczony pytaniem o nie. Wypisanie umiejętności zajmuje niewiele czasu, za to nie każdy jest w stanie udowodnić, że rzeczywiście je posiada.

7. Pokaż, że korzystasz z wiedzy zdobytej podczas kursów

Chęć udziału w szkoleniach, kursach i warsztatach dobrze świadczy o kandydacie, widać wówczas zainteresowanie daną dziedziną/branżą. Jeżeli posiadasz szeroką gamę przebytych kursów, odebranych dyplomów i certyfikatów, skup się najbardziej na tych, które związane są z aktualnym stanowiskiem, na które aplikujesz. Wypisz te, z których wiedza przyda się do wykonywania nowych obowiązków. 

8. Podkreśl swoje najlepsze cechy w odniesieniu do ogłoszenia

Przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie i zastanów się, których cech poszukuje pracodawca. Może to być otwartość na zmiany i nowe zadania, elastyczność, zorientowanie na wyniki, ciągła chęć nauki i nabywania nowych doświadczeń.

9. Pracodawca wymaga doświadczenia?

W przypadku gdy pracodawca wymaga długoletniego doświadczenia na danym stanowisku np. 10 lat, a Ty posiadasz 15 lat doświadczenia, w tym 7 lat na tym konkretnym, a resztę na stanowiskach pokrewnych – warto to pokazać.

Jeżeli natomiast w ogłoszeniu jest wymagane doświadczenie w wysokości np. 3 lat, a Ty posiadasz 15 lat doświadczenia, jednak w innych branżach, często zmieniając pracę – nie musisz tego zawierać. Wypisz wówczas przepracowane lata na danym stanowisku lub chociaż pokrewnym, w jakimś stopniu powiązanym, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz podkreślić jakie umiejętności nabyłeś i w jaki sposób przydadzą Ci się w nowej pracy.

Prezentując całe doświadczenie na dodatek z prac o wyższym stopniu zaawansowania, możesz sprawić wrażenie osoby, która ma zbyt wysokie kwalifikacje i być może nie koniecznie odnajdzie się na takim stanowisku.

Chcesz stworzyć skuteczne CV? Sprawdź nowoczesne wzory CV dostępne na naszym portalu.

10. Planujesz przekwalifikowanie?

Chcąc się przekwalifikować, w swoim CV powinieneś zawrzeć profil kompetencyjny. Przysłania on wcześniej wykonywane zajęcia, które nie są powiązane ze stanowiskiem, na które aktualnie aplikujesz. Uwydatnia natomiast te, które najbardziej odpowiadają docelowej roli. Rzetelnie przygotowany profil kompetencyjny jest w stanie zatuszować ostatnią niepasującą pozycję, a nawet przerwę zawodową.

Podsumowanie

Dobór informacji do CV należy zawsze dopasowywać do stanowiska, o które się ubiegasz. Przeanalizuj, jakie są wymagania pracodawcy oraz w jaki sposób i czy jesteś w stanie im sprostać.

Opisuj swoje doświadczenia wyszukując powiązań między wcześniejszymi zajęciami, a aktualnym, o które się ubiegasz. W miarę możliwości używaj słownictwa podobnego do wymaganego na danym stanowisku.

Dokładnie przeanalizuj ofertę pracy i staraj się stworzyć CV, które będzie idealną odpowiedzią. Nie przeładuj jednak tej niewielkiej broszury informacjami, które niekoniecznie będą przydatne z punktu widzenia pracodawcy. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Powodzenia!

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub któraś część artykułu wydaje się Ci niejasna, napisz do nas, korzystając z zakładki Kontakt lub podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *