Jak się przebranżowić – kompletny poradnik

jak się przebranżowić

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby, które wyuczyły się danego zawodu, praktycznie skazane były na pracę w nim do końca życia. Dziś ludzie coraz częściej i chętniej decydują się na zdobywanie nowych kwalifikacji, a co za tym idzie do przebranżowienia się. Mnóstwo dostępnych kursów i szkoleń ma na to ogromny wpływ, ale decydującym czynnikiem jest chęć zmiany swojego życia lub pracy w miejscu, które będziemy lubić.

W tym artykule przedstawimy Ci powody, dla których warto rozważyć zmianę zawodu, sposoby, które pokażą Ci, jak się przebranżowić, a także najczęściej popełniane błędy, których powinieneś unikać podczas zmiany branży. Zapraszamy do lektury!

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie lub przekwalifikowanie się

Według badań ponad 50% osób nie jest zadowolona ze swojej pracy. Prawie połowa z tych osób, na pewnym etapie swojej kariery decyduje się i próbuje zmienić swoje życie, zdobywając nowe kwalifikacje i szukając pracy w innych branżach. Nie w każdym przypadku jest to jednak łatwe. Jeżeli mamy 26 lat, jak najbardziej możemy kombinować i próbować swoich sił bez żadnego problemu. Co, jednak gdy mamy 35 lub nawet 50 lat i chcemy całkowicie zmienić branżę, w której pracujemy? Wtedy może być naprawdę ciężko.

Nie warto się jednak poddawać. Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej osób decyduje się na przekwalifikowanie, a więc widok osoby w dojrzałym wieku, która postanowiła zdobyć nowe kwalifikacje to dziś standard.

Kiedy jednak warto zastanowić się nad zmianą branży, w której pracujemy i spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym? Poniżej przedstawiamy listę, dzięki której będziesz mógł stwierdzić, czy zmiana pracy jest dla Ciebie dobrym pomysłem.

\"wypalenie
 • Czujesz wypalenie zawodowe. Jeżeli czujesz się ciągle wyczerpany i obojętny na to, co dzieje się w Twojej firmie, możesz być pewny, że zmiana pracy wyszłaby Ci na dobre. Jeżeli jednak lubisz swoją pracę, ale czujesz, że obecne stanowisko to zdecydowanie za mało, spróbuj porozmawiać ze swoim pracodawcą.
 • Nie angażujesz się w wykonywane obowiązki. Nawet jeżeli posiadasz specjalne umiejętności i uprawnienia, może być tak, że Twoja praca będzie Cię nudzić. Jeżeli jednak praca notorycznie Cię nudzi i nie masz ochoty wykonywać swoich obowiązków na wysokim poziomie, warto, jest rozważyć zmianę pracy.
 • Pensja nie rekompensuje Ci poczucia niespełnienia. Wiele osób decyduje się na daną pracę wyłącznie z uwagi na zadowalające wynagrodzenie. Co, jednak gdy po pewnym czasie jedyne, co Cię w niej trzymało, już Cię nie satysfakcjonuje? Wtedy najlepiej porozmawiać o podwyżce lub zacząć myśleć o tym, jak się przebranżowić.
 • Masz poczucie, że marnujesz swój talent. Wiele miejsc pracy nie jest już tak wymagające, jak kiedyś. Mimo że kiedyś świetnie odnajdowałeś się na danym stanowisku i praca dawała Ci ogromną satysfakcję, dziś wszystko może przychodzić Ci automatycznie. W takim wypadku możesz czuć, że marnujesz swój talent i chciałbyś pracować w miejscu bardziej wymagającym, które będzie wymagało ciągłego rozwoju.
 • Nie planujesz już swojej kariery zawodowej. Jeżeli dotarłeś na sam szczyt swoich możliwości i uważasz, że nic więcej nie będziesz w stanie osiągnąć, to popełniasz gruby błąd. Zawsze da się coś zrobić, ale musisz to dostrzec. Jeżeli w swojej pracy nie widzisz żadnego celu zawodowego, wtedy też możesz zacząć myśleć o tym jak się przebranżowić.
 • Zazdrościsz innym ludziom. Gdy widząc Swoich znajomych, którzy posiadają ciekawe i wymagające stanowiska pracy, w których nie sposób się nudzić, czujesz zazdrość, też możesz pomyśleć o zmianie pracy. To jednoznaczny sygnał mówiący o tym, że nie lubisz swojej pracy.
 • Nie realizujesz swoich pasji. Jeżeli kilka lat temu miałeś chęci na rozwój swoich pasji, a dziś, po pracy nie masz na nic chęci, możesz być pewny, że praca to dla Ciebie udręka. W takim wypadku musisz znaleźć wewnętrzną zajawkę na uprawianie swoich pasji lub zmienić swoją pracę na taką, która da Ci taką bezpośrednią możliwość.
 • Nie lubisz rozmawiać o swojej pracy. Podczas spotkania ze znajomymi z dużą niechęcią opowiadasz o swoich obowiązkach i pracy? To jasny sygnał mówiący, że boisz się i nie lubisz swojej pracy.
 • Czujesz, że gdzieś indziej odnalazłbyś się lepiej. Jeszcze 10 lat temu mało kto na poważnie myślał o zostaniu programistą, dziś, jest to jeden z najchętniej wybieranych zawodów ze względu na dobre zarobki i ciekawą pracę. Jeśli czujesz, że zawód, który kiedyś nie istniał, idealnie do Ciebie pasuje, możesz spróbować krok po kroku zdobywać nowe kwalifikacje w celu zmiany pracy.
 • Wyobrażasz swoje idealne życie i widzisz się w zupełnie innym miejscu. Myślisz o tym, jak mogłoby wyglądać Twoje idealne życie, ale nie widzisz siebie w obecnej pracy? To kolejny sygnał, który mówi, że nie jest to praca dla Ciebie.

Jeśli któryś z wyżej wymienionych punktów dotyczy Ciebie, to możesz zacząć myśleć o zmianie pracy lub zawodu. Nawet jeżeli teraz tego nie czujesz, a kilka punktów już w niewielkim stopniu do Ciebie pasuje, to za kilka lat mocno poczujesz, że chcesz się przebranżowić.

Dlaczego ludzie zmieniają branżę?

Poza wymienionymi wyżej powodami, dla których warto zastanowić się nad zmianą branży, jest to, dlaczego ludzie tak naprawdę zmieniają pracę.

Najczęściej wymienianym przez takie osoby powodem, jest wykształcenie, które okazało się zbędne dla aktualnych potrzeb rynkowych. Od wybrania kierunku rozwoju i nauki, do wejścia na rynek mija wiele lat. Przez ten czas, wiele może się zmienić i mimo że dany zawód wydawał się najlepszym w danym momencie wyborem, za kilka lat może on całkowicie zniknąć z rynku. W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się bardzo dynamicznie, powstają nowe zawody, a stare całkowicie znikają lub są automatyzowane przez roboty. Warto jest w takiej sytuacji zastanowić się nad wybraniem pokrewnej ścieżki, dzięki czemu będziemy już znali podstawy i łatwiej będzie rozpocząć, wejść na nową drogę kariery zawodowej.

Co stoi na przeszkodzie przebranżowienia się?

Przebranżowienie się oceniana jest jako bardzo trudne zadanie, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Mimo to, wiele osób, decyduje się na taki krok. Dlaczego osoby, które, mimo iż czują, że powinny zmienić pracę, tego nie robią? Powodów jest tak naprawdę kilka.

Głównym mogą być pieniądze. Pracujemy po to, żeby zarabiać i mieć za co żyć. Próba zmiany branży może być bardzo kosztowna i czasochłonna, przez co wiele osób z niej rezygnuje. Niektórzy martwią się też, że nie znajdą pracy w nowej branży, lub w przypadku jakichś problemów nie będą w stanie wrócić na poprzednie stanowisko.

Innym powodem jest wiek. Starsze osoby, mimo że posiadają poduszkę finansową i nie muszą martwić się o swój budżet, boją się, że nie dadzą rady podążać za śladami osób młodszych. Nie wiedzą też, czy przez swój wiek dopasują się do nowego otoczenia i czy się w nim odnajdą.

Jak skutecznie się przebranżowić?

Wiesz już, kiedy powinieneś się przebranżowić i w jakich przypadkach ludzie z tej możliwości rezygnują. Jeżeli na tym etapie wciąż jesteś przekonany, że zmiana pracy lub branży jest dla Ciebie, możesz przejść do dalszej części artykułu.

Po pierwsze musisz wiedzieć, żeby nie postępować pochopnie i wszystko dokładnie analizować. Jak już zapewne się orientujesz, jest to dość ryzykowny krok, który może odmienić Twoje życie, ale wymaga sporo poświęceń. Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jak się przebranżowić.

\"zmiana
 • Nie rezygnuj od razu z obecnej pracy. Jest to najgorsze, co możesz zrobić. Najpierw dokładnie wszystko przemyśl i zaplanuj. Dopiero, gdy jesteś przekonany do swojego wyboru i masz stworzony plan, zdecyduj się na ten krok.
 • Podsumuj swoją karierę i umiejętności zawodowe. Zanim zaczniesz szukać zawodu, który byłby dla Ciebie odpowiedni, spróbuj zebrać swoje umiejętności i podsumuj karierę zawodową. W ten sposób naszkicujesz sobie lepiej obraz tego, co potrafisz i w jakim kierunku bez problemu mógłbyś się rozwijać. Tutaj możesz wykonać Test Gallupa, w którym poznasz swoje talenty.
 • Zweryfikuj swoje potrzeby i oczekiwania. Jeżeli chcesz zmienić pracę po to, żeby więcej zarabiać, jasno to sobie napisz. Podobnie, jeżeli szukasz pracy, która by Cię pasjonowała i nie nudziła.
 • Wybierz kilka opcji na rozwój kariery, które Cię interesują. Nie decyduj się stricte na jeden określony zawód. Zrób listę kilku stanowisk pracy, które Ci odpowiadają. W ten sposób poszerzysz swoje możliwości i w przypadku porażki będziesz miał plan B.
 • Sprawdź, jakie zawody będą Cię satysfakcjonować za kilka lat. Nie musisz wybierać pośród zawodów, które są dziś modne. Poczytaj o takich, które staną się dobrze płatne lub popularne za kilka lat. Dzięki temu będziesz mógł być jedną z pierwszych osób doświadczonych w danej branży.
 • Porozmawiaj z osobami, które pracują na podobnych stanowiskach. W przypadku gdy zastanawiasz się, jak się przebranżowić, koniecznie skontaktuj się z osobami, które pracują na stanowisku, które Cię interesuje. Dowiesz się od nich od strony praktycznej o wadach i zaletach danej pracy, co może dać Ci sporo do myślenia.
 • Weź udział w stażu lub praktykach. Większość z nich jest albo darmowa, albo niewiele płatna. Jest to jednak świetna opcja, jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda praca od środka. Nie dostaniesz zapewne skomplikowanych zadań, ale będziesz mógł zobaczyć w praktyce, jak wygląda praca na danym stanowisku.
 • Rozwijaj swoje umiejętności. Zanim zrezygnujesz ze swojej aktualnej pracy, spróbuj rozwijać wymagane na wymarzonym stanowisku pracy umiejętności. W ten sposób nie będziesz musiał zastanawiać się, jak się przebranżowić, tylko od razu będziesz posiadał wachlarz wymaganych kompetencji.
 • Nie bój się i się nie poddawaj. Decydując się na zmianę branży, nie jeden raz pojawi się w Twojej głowie myśl, żeby dać sobie z tym spokój. Nie możesz się jednak poddawać, musisz ciągle iść przed siebie i uczyć się nowych rzeczy. Tylko w ten sposób możesz odmienić swoje życie.
 • Przygotuj odpowiednie CV i list motywacyjny. Jeżeli posiadasz wymagane umiejętności, możesz przejść do aplikowania na dane stanowisko. Żeby to jednak zrobić, musisz posiadać CV i list motywacyjny, który przekona pracodawcę, że nawet bez doświadczenia jesteś osobą, która świetnie poradzi sobie w nowej pracy.

Stosując się do powyższych kroków i porad, zmiana pracy nie powinna być tak straszna, jak się wydaje. Musisz jednak do wszystkiego podchodzić bardzo rzetelnie i odpowiedzialnie. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie, że wszystko, co robisz, doprowadzi Cię do celu.

Sprawdź, jak napisać idealne CV i list motywacyjny.

5 błędów popełnianych podczas przekwalifikowywania się

Wiesz już prawie wszystko, co powinieneś wiedzieć podczas zmiany branży. Jest jednak jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, która Ci tą czynność ułatwi. A jest to – znajomość najczęściej popełnianych przy zmianie branży błędów. Poniżej przedstawimy Ci ich listę.

 • Rzucenie pracy przez znalezieniem nowej.
  Zanim rozwiążesz umowę o pracę, warto jest znaleźć nową, a przynajmniej mieć na siebie jakiś plan. Nie podejmuj więc pochopnej decyzji, mimo, że perspektywa rzucenia pracy, która Cię męczy wydaje się bardzo kusząca.
 • Brak porządnego planu na przebranżowienie się.
  Musisz wiedzieć czego chcesz. Nie możesz ot tak podejmować kolejnych decyzji, bo to doprowadzi Cię donikąd.
 • Brak znajomości swoich możliwości jak i mocnych i słabych stron.
  Zanim zdecydujesz się na zmianę zawodu i wybór nowego, musisz znać swoje talenty i mocne strony. Powinno to być dokładne i rzetelne. Tylko w taki sposób poznasz prawdziwego siebie i to, na czym się znasz.
 • Szybkie poddawanie się.
  Nie możesz zrezygnować po jednej czy dwóch nieudanych próbach znalezienia pracy. Musisz zaakceptować fakt, że nie będzie to proste zadanie i po drodze natkniesz się na mnóstwo kłód pod nogami.
 • Nie przetestowanie nowo wybranego zawodu.
  Wiele osób mimo sukcesu w przebranżowieniu się, wciąż czuje się niespełnionemu. Jest to skutkiem podjęcia szybkiej decyzji i nieprzetestowaniu zawodu, na który chcemy aplikować.

CV i list motywacyjny przy zmianie branży

Pisanie listu motywacyjnego i CV podczas zmiany branży jest bardzo podobne do tego, gdy nie posiadamy doświadczenia zawodowego. W tym przypadku jednak jakieś już posiadamy, jednak nie jest ono zwykle powiązane z nowo wybranym zawodem. Najlepiej, jeżeli stworzysz swoją aplikację, opierając się o poniższe kroki.

 • Dopasuj swoje dokumenty do oferty pracy. Nie twórz jednego CV, które wyślesz w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia pracy. Każdą aplikację dopasowuj do danego ogłoszenia. Dodatkowo zawsze zaczynaj opisywać te umiejętności i doświadczenie, które jest najważniejsze dla danego zawodu.
 • Przygotuj CV opierając się na swoich umiejętnościach i kwalifikacjach. Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, musisz zaskoczyć pracodawcę swoimi umiejętnościami i motywacją. Spróbuj opisywać je w taki sposób, aby były jak najbardziej atrakcyjne.
 • Stwórz list motywacyjny, w którym pokażesz, że zatrudniając Ciebie, pracodawca sporo zyska. Jeżeli zastanawiasz się, jak się przebranżowić, koniecznie napisz list motywacyjny. Wiele osób uważa, że jest on zbędny, ale w takim przypadku może znacznie zwiększyć Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. W liście możesz np. podać kilka rozwiązań, które usprawnią działanie firmy lub ograniczą koszty.
 • Napisz podsumowanie zawodowe, którym zaskoczysz rekrutera. Podsumowanie zawodowe jest często jedynym elementem czytanym przez pracodawcę i rekrutera. Pisząc je, postaraj się przedstawić w samych superlatywach.
 • Wybierz wzór CV, który przyciąga wzrok. Całe CV powinieneś pisać na szablonie, który się Ci podoba oraz dopasowanym do danego zawodu. Możesz je stworzyć na darmowym szablonie lub wybrać jeden z dostępnych u nas wzorów CV.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o przebranżowieniu się. Jeżeli masz jakieś pytania lub uwagi, zadaj je w komentarzach poniżej. Jeżeli zaś masz jakieś przydatne rady, których tu nie zawarliśmy, napisz do nas i opowiedz nam swoją historię.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *