CV naukowe — czyli jak stworzyć naukowy życiorys

Zastanawiasz się lub marzysz o karierze akademickiej? A może chciałbyś rozpocząć studia doktoranckie, jednak nie wiesz, od czego zacząć? W każdym z tych przypadków przyda Ci się życiorys naukowy, który opisuje Twoje dotychczasowe osiągnięcia i umiejętności.

Nie jest to dokument identyczny do klasycznego CV, które zapewne dobrze znasz. Różni się on kilkoma ważnymi aspektami. Skupia się on głównie na Twojej działalności naukowej i Twoich osiągnięciach w danej dziedzinie.

W tym artykule znajdziesz praktycznie wskazówki i porady dotyczące pisania CV naukowego czy też życiorysu naukowego, które jest wymagane podczas rekrutacji na studia doktoranckie lub rozpoczęcia pracy w placówce naukowej.

Przykład naukowego CV

Poniżej znajdziesz przygotowany przez nas przykład, na którym możesz oprzeć swoje naukowe CV lub możesz podpatrzeć, co w nim zawarliśmy. Jest to wzór na studia doktoranckie, który składa się, gdy chcesz kontynuować swoją karierę naukową na studiach doktoranckich.

mgr. inż. Marek Kowalski
Data i miejsce urodzenia
Numer telefonu
Adres e-mail

Edukacja

2020 – Uzyskany tytuł magistra w zakresie zarządzania
Politechnika Warszawska
Kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji
Tytuł pracy magisterskiej: Zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie

2018 – Uzyskany tytuł inżyniera w zakresie zarządzania
Politechnika Warszawska
Kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji
Tytuł pracy magisterskiej: Analiza działania systemów zarządzania zasobami ludzkimi

Publikacje

Monografie:
– Marek Kowalski, \”Analiza działania systemu CRM\”, Wyd. 1, Warszawa, Wydawnictwo XYZ

Artykuły popularnonaukowe:
– artykuł \”Zarządzanie ludźmi – to takie proste\” (2020)
– artykuł \”Jak sprawnie zarządzać firmą\” (2020)

Konferencje:
– II Konferencja Marketingowa, Politechnika Warszawska

Nagrody i wyróżnienia:
– Nagroda za projekt badawczy
– Wyróżnienie za udział w badaniu

Stypendia i granty:
– Grant instytutu badawczego

Znajomość języków obcych:
– Język angielski – poziom C1
– Język niemiecki – poziom B2

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa placówki] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Które sekcje w naukowym CV są najważniejsze

W odróżnieniu od klasycznego CV, w życiorysie naukowym warto jest skupić się na kilku bardzo ważnych aspektach. Sprawa ma się bardzo podobnie do CV artystycznego, w którym nie zapisujemy swojego wykształcenia, a bardziej szczegółowo skupiamy się na opisie umiejętności i osiągnięć.

CV naukowe – jakie informacje umieścić

Dokładny opis dotychczasowych osiągnięć, wyróżnień i nabytych umiejętności to jedna z najważniejszych spraw, które koniecznie muszą znaleźć się w naukowym CV.

\"Przycisk

Pisząc podsumowanie kariery naukowej, musisz pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku klasycznego CV, nie możesz stworzyć dokumentu uniwersalnego. Musisz w jak największym stopniu pokryć wymagania danej placówki lub uczelni i pokazać te osiągnięcia, które wniosą do naszego CV najwięcej.

W każdym naukowym życiorysie znaleźć muszą się:

 • Tytuł dokumentu
 • Dane osobowe i dane do kontaktu
 • Dane uczelni, w której obecnie pracujesz
 • Bardzo dokładny opis wykształcenia
 • Lista publikacji
 • Projekty badawcze, w których brałeś udział
 • Konferencje naukowe
 • Nagrody i wyróżnienia
 • Granty i stypendia
 • Twoje współprace
 • Członkostwo w kołach naukowych
 • Zainteresowania powiązane z danymi naukami
 • Znajomość języków obcych

Są to najważniejsze elementy, bez których CV naukowe nie ma sensu bytu. Musisz koniecznie zawrzeć wszystkie z tych elementów, chybachyba że nie brałeś udział w żadnych projektach lub konferencjach, wtedy możesz to pominąć.

Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest opis Twojego wykształcenia i lista publikacji. To one w głównej mierze zapewniają otrzymanie wymarzonej posady. Postaraj się więc opisać swoje umiejętności, wykształcenie i dokonania w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę osoby czytającej Twój życiorys.

CV naukowe – działalność naukowa

Jak już wcześniej pisaliśmy, każde CV, zarówno te naukowe, jak i klasyczne, musi być dopasowane do danej oferty. Musisz więc opisać siebie nie tylko w spójny sposób, ale też w taki, aby pracodawca widział w Tobie pracownika idealnego na dane stanowisko.

W przypadku naukowego CV doktoranta, najbardziej rozbudowaną sekcją, powinna być ta dotycząca Twojego wykształcenia i osiągnięć. Na samym początku umieść więc nazwę uczelni, na której zdobywałeś wiedzę i wykształcenie. W dalszej części zapisz kierunek studiów, poziom wykształcenia, lata ukończenia studiów i temat pracy naukowej. Jeżeli Twoje prace naukowe są dostępne online, warto jest je podlinkować, dzięki czemu zyskasz na wiarygodności i pokażesz, że znasz się na aktualnie działającym systemie.

Jeżeli Twoja średnia ze studiów jest na tyle wysoka, że możesz ją się pochwalić — jak najbardziej wpisz ją w swoim CV. Im więcej wiarygodnych danych, które przyciągną wzrok pracodawcy, tym lepiej.

Podobnie ma się rzecz do osiągnięć podczas studiów. Jeżeli jesteś laureatem jakiegoś konkursu lub przyczyniłeś się do ulepszenia jakiegoś procesu podczas nauki, jak najbardziej zapisz to w swoim CV. Komisje rekrutujące bardzo lubią osoby, które były aktywne podczas studiów i te, które w jakiś sposób przyczyniły się do rozwoju uczelni.

Publikacje, jakie możesz wpisać w życiorysie naukowym to:

 • Prace w redakcji
 • Monografie
 • Artykuły naukowe
 • Artykuły w magazynach popularnonaukowych
 • Recenzje
 • Wywiady
 • Artykuły w portalach internetowych

Poza wyżej wymienionymi publikacjami możesz też wpisać własne, które ciężko jest sklasyfikować. Nie tylko zapunktujesz w ten sposób u komisji, ale pokażesz też swoją kreatywność.

Podczas zapisywania publikacji pamiętaj o tym, że każda uczelnia i placówka ma nieco inne zasady formatowania tekstu. Przed napisaniem czegokolwiek, zapoznaj się z nimi i z podanymi wzorami. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów z poprawkami i ewentualną gafą.

CV naukowe — o czym jeszcze warto pamiętać?

Jedną z najważniejszych spraw dotyczących pisania naukowego CV jest to, żeby wiedzieć, że tutaj liczy się zawartość, a nie wygląd. Postaraj się więc, żeby był on jak najbardziej profesjonalny. Nie potrzebujesz kolorowych szablonów z dodatkami, które rozpraszają uwagę. Zamiast tego, wybierz szablon, który jest prosty i czytelny.

Nigdy, ale to nigdy nie wysyłaj gotowego CV w formacie innym niż PDF. Nie tylko wygląda to mało profesjonalnie, ale też podczas przeglądania Twojej aplikacji, czcionki i obrazki mogą się poprzesuwać, co skutkować może złym odbiorem dokumentu. Pamiętaj więc, że wysyłając CV koniecznie musisz zapisać je w formacie PDF.

Dodatkowo, do swojej aplikacji możesz dodać list motywacyjny, w którym możesz przedstawić swoją motywację i to, co chciałbyś osiągnąć podczas pracy w danej placówce.

Na samym dole życiorysu umieść klauzulę, którą znajdziesz na stronie uczelni lub placówki naukowej. Bez tego, Twoje CV naukowe może nie zostać przetworzone, przez co Twoja aplikacja będzie nieważna i nie będziesz brany pod uwagę podczas rekrutacji.

Jeżeli piszesz życiorys naukowy i wciąż masz jakieś pytania na ten temat, zadaj je w sekcji komentarzy. Postaramy się pomóc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *