Jak szybko znaleźć pracę? – 8 sprawdzonych sposobów

Jak szybko znaleźć pracę

Znalezienie dobrego stanowiska pracy jest dla jednych proste dla innych niezmiernie trudne. Jedni potrafią bardzo szybko znaleźć ciekawą ofertę pracy i zacząć w danym miejscu pracować, inni potrzebują do tego czasu.

W jaki jednak sposób postępować i co warto zrobić, by szybko znaleźć nową pracę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a dodatkowo poznasz praktyczne metody, dzięki którym w kilka chwil znajdziesz pracę marzeń.

1. Szukanie pracy rozpocznij od analizy rynku i określenia swoich możliwości

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, usiądź i w spokoju zastanów się, co możesz od siebie zaoferować. Jest to bardzo ważne, ponieważ stworzy to punkt wyjściowy, od którego będziesz mógł wybierać interesujące oferty pracy.

Dodatkowo przeanalizuj rynek pracy i kandydatów na podobne stanowiska. Zastanów się, czy potrafisz mniej, czy więcej niż oni i jak wypadasz na tle pracowników z danej branży.

Warto również przeanalizować liczbę ofert pracy w stosunku do osób szukających pracy. Jeśli w danej branży panuje deficyt pracowników, masz znacznie większe szanse na to, że szybko znajdziesz wymarzone stanowisko pracy.

W przypadku gdy ogłoszeń jest niewiele, a ludzi poszukujących pracy całkiem sporo, musisz się czymś wyróżnić. Tutaj przyda się bogate doświadczenie zawodowe, umiejętności lub osiągnięcia, dzięki którym firma oszczędziła, lub zarobiła sporo gotówki.

Jeśli jednak nie posiadasz nic, czym mógłbyś się pochwalić, zastanów się nad wykonaniem kursów lub przeanalizuj oferty z innego miasta. Może okazać się, że w pobliskim mieście jest znacznie więcej ofert niż w obecnym miejscu zamieszkania. W ostateczności zastanów się, czy nie chcesz się przebranżowić.

Pamiętaj również, by poznać swoje mocne i słabe strony. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli będziesz wiedział, w czym jesteś dobry i nad czym musisz popracować, pracodawca łatwiej obdarzy Cię zaufaniem i chętniej Cię zatrudni.

2. Przejrzyj oferty pracy i wybierz te, które Cię interesują

Gdy już wiesz, na co Cię stać, jak wygląda rynek pracy i czym mogą pochwalić się inni kandydaci, możesz przejść do szukania interesujących ofert pracy. W tym celu najlepiej skorzystać z serwisów ogłoszeniowych jak:

\"Szukanie

Znajdziesz tam setki, a nawet tysiące ogłoszeń z każdej branży. Na pewno trafisz na ogłoszenie, które Cię zainteresuje.

Jeśli znajdziesz ciekawą ofertę, ale nie spełniasz wszystkich wymagań, nie licz na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli chcesz, aby pracodawca zwrócił na Ciebie uwagę, musisz przygotować odpowiedni list motywacyjny oraz CV. O tym jednak w dalszej części artykułu.

Dokładnie czytaj treść ogłoszeń, analizuj, czy sprawdziłbyś się w danej roli i czy rzeczywiście chcesz pracować w danej firmie. Nie wysyłaj CV, jeśli nie jesteś w 100% pewny. Tracisz wtedy zarówno czas swój, jak i rekrutera.

3. Przygotuj profesjonalne CV oraz list motywacyjny

Nareszcie nadszedł czas na to, co dla rekrutera najważniejsze — dokumenty aplikacyjne!

Profesjonalne CV oraz list motywacyjny to w pewnym stopniu wizytówka, która odpowiedzialna jest za zbudowanie pierwszego wrażenia i przedstawienia kandydata w jak najlepszym świetle.

Tworząc CV, skup się przede wszystkim na tym, by wybrany wzór był odpowiedni do danej oferty pracy. Nie możesz wybrać kolorowego lub bogatego w dodatki szablonu, gdy aplikujesz na poważne stanowisko. W zależności od branży musisz wybrać taki szablon CV, który przykuje uwagę, ale również nie będzie zbyt nachalny.

Gdy masz już to za sobą, możesz zacząć pisać swoje CV. Jak to zrobić, znajdziesz na naszym blogu.

Pamiętaj, że zawsze tworząc dokumenty aplikacyjne, musisz pokazać się z jak najlepszej strony. Postaraj się, aby Twoje CV zawierało: dane kontaktowe, podsumowanie zawodowe, umiejętności, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, zainteresowania i hobby oraz klauzulę CV. Jeśli w Twoim dokumencie znajdą się te wszystkie elementy, możesz być pewny, że wywrzesz pozytywne wrażenie.

Dodatkowo przejrzyj dokument i upewnij się, że nie masz żadnych błędów w CV. Zarówno ortografia, jak i odpowiedni dobór słów jest bardzo ważny.

Dopasowuj list motywacyjny i CV do danej oferty pracy. Nie wysyłaj jednej aplikacji na kilka ogłoszeń.

4. Jak szybko znaleźć pracę? – solidnie przyłóż się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, nie podpalaj się, tylko na spokojnie zastanów się, czy rzeczywiście chcesz tam pracować. Gdy stwierdzisz, że jest to miejsce dla Ciebie, zacznij przygotowywać się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Zapoznaj się z ofertą firmy i sprawdź, czym dokładnie się zajmuje. Wielu kandydatów przychodzi na rozmowę o pracę kompletnie nieprzygotowanemu, przez co wywołują negatywne wrażenie na rekruterze.

Dzień przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody, przygotuj ubranie na rozmowę kwalifikacyjną i jeszcze raz upewnij się, że wszystkie niezbędne dokumenty są gotowe.

Kilka minut przed wyjazdem warto jeszcze raz przeczytać ofertę pracy, by utrwalić sobie najważniejsze zawarte w niej informacje. Pamiętaj również, by wyjść 15 minut szybciej niż planowałeś. Lepiej przyjść kilka minut za szybko niż spóźnić się i od początku sprawiać wrażenie nieogarniętej osoby.

5. Stwórz wizerunek eksperta w danej dziedzinie

O to warto dbać zawsze, nie tylko, gdy szukasz nowej pracy. Profesjonalne podejście, wiedza na dany temat i doświadczenie mogą pozwolić na lepszą pracę i wyższe zarobki.

Najlepsze oferty pracy trafiają się wtedy, gdy mamy już pracę.

Na samym początku zadbaj o swój wizerunek w sieci. Niemal każdy pracodawca analizuje dziś konta na profilach społecznościowych interesujących kandydatów. Jeśli wyjdziesz na osobę, która lubi się kompromitować lub zbyt często imprezuje, pracodawca może odrzucić Twoją kandydaturę.

W kolejnym kroku powinieneś zająć się swoim profilem LinkedIn. Dodaj tam informacje o swoich umiejętnościach miękkich i twardych, dotychczasowych stanowiskach pracy i wykształceniu. Stwórz ciekawy profil i uzupełnij sekcję about, by pokazać, że jesteś specjalistą w branży. Na samym końcu zaznacz, że obecnie szukasz pracy.

Nie zapomnij również o ciągłym rozwoju. Spoczywanie na laurach choć przez chwilę może spowodować, że konkurencja na rynku pracy wyprzedzi Cię doświadczeniem, wiedzą, talentami lub umiejętnościami. Czytaj książki, bierz udział w kursach i szkoleniach, a także oglądaj podcasty tematyczne. Rób wszystko, by nie zostać w tyle.

6. Szukając pracy twórz sieć kontaktów

Znalezienie pracy bez znajomości jest możliwe, ale o wiele trudniejsze niż w przypadku gdy ktoś może nas polecić. Bardzo ważne jest budowanie zaufania i dobrych relacji z ludźmi, by w trudnej sytuacji ktoś mógł na w jakikolwiek sposób pomóc.

Dbaj o relacje ze współpracownikami, nie zaniedbuj obowiązków i pamiętaj, by ostatniego dnia pracy podziękować wszystkim za współpracę. Jednej osobie może wydawać się to oczywiste, innej głupie. Niemniej jednak powiedzenie prostego do widzenia może sporo zmienić w naszej przyszłości.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, nie zamykaj się w sobie. Unikanie kontaktów z innymi ludźmi, zaprzestanie uprawiania sportu czy hobby wyłącznie pogorszy Twoją sytuacje i samopoczucie. Postaraj się żyć jak dotychczas, a nawet więcej czasu spędzać na przyjemnościach. W końcu podczas pracy trudno o czas wolny na robienie tego, co się nam podoba.

7. Zaangażuj się w cały proces

Jeśli do całego procesu podejdziesz z lekką ręką i nie będzie Ci zależeć na znalezieniu nowej pracy, nigdy jej nie znajdziesz. Musisz dawać z siebie 110% i zawsze robić wszystko by osiągnąć swój cel.

Wyłącznie osoby, które chcą się rozwijać i naprawdę szukają pracy, mogą znaleźć ją szybko. Jeżeli nie należysz do tych osób, raczej szybkie znalezienie nowego stanowiska pracy może być całkiem trudne.

8. Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę — myśl pozytywnie!

I na koniec najważniejsze — myśl pozytywnie!

Odpowiednie nastawienie ma ogromny wpływ na sukces nie tylko w rekrutacji, ale również w życiu prywatnym. Musisz myśleć pozytywnie, nie przejmować się głupotami i podchodzić do wszystkiego z entuzjazmem.

Co z tego, że nie masz teraz pracy lub masz taką, która Cię nie satysfakcjonuje. Są na świecie ludzie, którzy znajdują się w o wiele gorszej sytuacji, a mimo wszystko dają sobie radę.

Dodatkowo gdy człowiek podchodzi do wykonywania czynności w sposób pozytywny, w mózgu wytwarzają się substancje, które sprawiają, że cały proces wydaje się prostszy i ciekawszy. Nasza kreatywność i zaangażowanie w wykonywanie danej czynności rośnie, przez co lepiej wykonujemy swoje obowiązki.

Pamiętaj zatem, by niezależnie od sytuacji nie przejmować się tym i dalej przeć przed siebie. W życiu raz jest lepiej, a raz gorzej, jeśli naprawdę się zaangażujesz, z pewnością szybko znajdziesz pracę.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o szukaniu pracy. Mamy nadzieję, że omówione wskazówki przydadzą się i dzięki nim uda się Ci szybko znaleźć nowe stanowisko pracy.

Jeśli masz do nas jakieś pytania, zapraszamy do skorzystania z sekcji komentarzy. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *