Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

ubior na rozmowe kwalifikacyjna

Jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wystarczy bowiem ułamek sekundy, żeby ocenić profesjonalizm danej osoby. I choć to prawda, że nie powinno się oceniać książki po okładce, zbudowanie dobrego wrażenia może znacznie pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Dlatego warto jest, poświecić kilka minut, żeby wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, w zależności od charakteru pracy i Twojej płci. Znajdziesz też informacje o tym, jak warto się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w przypadku startupów i prac fizycznych.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? – Najważniejsza zasada

Z jednej strony, strój nie powinien być brany pod uwagę, ponieważ pracodawca szuka osoby kompetentnej z danymi umiejętnościami, a nie takiej, która się stroi. Jest to prawda, ale nie do końca…

W naszym społeczeństwie utarło się tak, że na oficjalne spotkania, jak rozmowa kwalifikacyjna przychodzimy ubrani elegancko. Dziś, jest to lekko luzowane i w wielu przypadkach wystarczy założyć elegancką koszulę i spodnie, a nie tak jak kiedyś — najlepszą koszulę i marynarkę.

Zawsze lepiej jest być ubranemu bardziej elegancko niż na luzie.

Mimo że młodzi ludzie z większym luzem podchodzą do ubioru, może się zdarzyć tak, że rekruter bardzo mocną uwagę przykłada do tego, jak wyglądają kandydaci. Właśnie dla tego, zawsze lepiej jest ubrać się nieco bardziej elegancko, niż przyjść w zwykłych codziennych ubraniach.

Poza odpowiednim ubiorem musisz też pamiętać o eleganckim wzorze CV. Warto, aby było ono przejrzyste, czytelne i zawierało eleganckie zdjęcie. W ten sposób również podnosisz swoje szanse na otrzymanie stanowiska pracy.

Odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, młodzi ludzie coraz luźniej podchodzą do elegancji w kwestii ubrań, a bardziej stawiają na wygodę i swobodę. Mimo wszystko rozmowa kwalifikacyjna jest to coś, na czym powinieneś zaprezentować się z jak najlepszej strony. Dlatego też elegancki i niezbyt przesadzony ubiór, jest często kluczem do sukcesu.

Pierwsze wrażenie to głównie wizerunek i mowa ciała. Obowiązuje tu zasada — Jak Cię widzą, tak Cię piszą — i choć wiele osób uważa to za niesprawiedliwe, takie są realia. Warto więc poświęcić kilka minut i odpowiednio się ubrać w zależności od stanowiska, na jakie kandydujemy, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na pracę oraz wywarcie pozytywnego wrażenia na pracodawcy.

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną jeśli jesteś kobietą?

Zanim zdecydujesz, jakie ubrania na siebie założysz, pomyśl, na jakie stanowisko aplikujesz. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od tego, czy bierzesz udział w rekrutacji na księgową, czy sprzedawcę, Twój ubiór może znacznie się różnić.

Jak się ubrać na stanowiska urzędowe i do dużych korporacji?

Najbezpieczniejszy będzie strój biznesowy. Jest to najbezpieczniejszy ubiór, który w żadnym przypadku nie sprawi, że na rozmowie o pracę poczujesz się nieswojo.

Najpopularniejsze elementy stroju biznesowego to:

 • Kostium
  Jest to odpowiednik męskiego garnituru, który składa się z marynarki i spodni z tego samego materiału. Kostium powinien być w klasycznym kroju, w stonowanym kolorze i bez specjalnych udziwnień. Możesz pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, jeżeli aplikujesz na stanowiska związane z kreatywnością, grafiką, itp.
 • Garsonka
  Spódnica i marynarka uszyta z tego samego materiału. Podobnie jak w przypadku kostiumu, powinna być w klasycznym i stonowanym kolorze. Dodatkowo warto pamiętać, żeby spódnica nie była krótsza niż lekko powyżej kolan. Najbezpieczniejszy krój marynarki to klasyczny, natomiast spódnicy – ołówkowy.
 • Koszula
  Jest to nieco mniej oficjalny strój, który powinno ubrać się, gdy wiemy, że firma pozwala na odrobinę luzu.
  Koszulę powinno się ubierać do klasycznych spodni lub spódnicy. Na wyższe stanowiska nigdy nie zakładaj koszuli we wzory.
 • Buty i rajstopy
  Odpowiedni ubiór to także buty i rajstopy. Buty powinny zakrywać palce u stóp, być czyste, eleganckie i nie powinny być na zbyt wysokim obcasie.
  Rajstopy zaś, nie powinny posiadać wzorów. Najlepiej, jeżeli są zbliżone kolorem do Twojego ciała.
 • Biżuteria
  Nie powinnaś zakładać zbyt dużo. Minimalizm w stroju biznesowym to podstawa. Najlepiej sprawdzą się nieduże kolczyki, obrączka, delikatny łańcuszek i zgrabny zegarek.
 • Makijaż
  Nie nakładaj zbyt wielu kosmetyków. Makijaż powinien być lekki i świeży (szczególnie gdy na zewnątrz jest upał). Nie używać zbyt narzucających się lub krzykliwych barw.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w startupie?

W niedużych firmach i startupach zwykle nie obowiązują ściśle określone zasady ubierania. Lecz to, że pracodawca może Cię przywitać w koszulce i adidasach, nie znaczy, że Ty możesz sobie na to pozwolić.

Musisz ubrać się w taki sposób, abyś czuła się komfortowo, ale też, żeby pracodawca widział, że zależy Ci na tym stanowisku. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest nieformalny elegancki strój.

W tym wypadku nie ma określonych zasad, jak powinnaś się ubrać. Wszystko zależy od Ciebie. Najlepszym wyborem jest elegancko, ale na luzie.

W ten sposób pokażesz szacunek pracodawcy i to, że zależy Ci na tej pracy.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?

Zakładanie ubrań, w których będziesz pracować, na rozmowę kwalifikacyjną nie ma sensu. Jest to w końcu oficjalne spotkanie, które wymaga, by Twój strój był schludny i elegancki.

Tak więc na stanowiska, które wymagać będą pracy fizycznej, najlepiej jest ubrać się elegancko, a przynajmniej schludnie. Musisz pokazać pracodawcy, że jesteś osobą, która wie, jak w danej sytuacji się zachować.

To, jak ubrana będziesz na rozmowie kwalifikacyjnej, jest odzwierciedleniem Twojego profesjonalizmu, a więc też Twoich kompetencji. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić.

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli jesteś mężczyzną?

Jeżeli zastanawiasz się, co na siebie założyć na przyszłą rozmowę kwalifikacyjną, warto, abyś na początku przeanalizował, na jakie stanowisko aplikujesz i jak duża jest dana firma. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie zadanie i zawęzisz zakres ubrań, w które wypadałoby się ubrać.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura i na stanowiska urzędowe?

W takim przypadku najlepszy będzie strój biznesowy. Jest to najbardziej oficjalny ubiór, który na pewno nie będzie gafą z Twojej strony, gdy założysz go na stanowiska związane z oficjalnym reprezentowaniem firmy, pracy w dużych korporacjach lub na stanowiskach urzędowych.

Najpopularniejsze elementy stroju biznesowego to:

 • Garnitur
  To najlepszy wybór, jeżeli chcesz wyglądać w pełni profesjonalnie i elegancko. Wybierz stonowany, ciemny kolor i klasyczny krój. W ten sposób możesz mieć pewność, że wyglądasz dobrze.
 • Koszula
  Postaw na biały kolor i upewnij się, że koszula nie jest ani za mała, ani za duża.
 • Krawat
  Krawat w niektórych przypadkach jest tylko dodatkiem. Jeżeli jednak aplikujesz na wyższe stanowisko, nie możesz go pominąć. Powinien być ciemniejszy od koszuli i nie posiadać zbyt wielu wzorów.
 • Buty
  Dopasuj buty do swojego garnituru. Pamiętaj też, że zawsze przed oficjalnym spotkaniem, warto jest buty wypastować.
 • Skarpety
  Załóż skarpety dopasowane do Twojego garnituru. Nigdy nie zakładaj skarpet, które nie pasują do żadnego elementu Twojego ubioru.
  W przypadku, gdy aplikujesz na stanowiska związane z kreatywnością lub grafiką, możesz założyć kolorowe skarpetki.
 • Biżuteria
  Powinieneś założyć maksymalnie obrączkę, zegarek i spinki do mankietów. Więcej biżuterii psuje biznesowy wygląd mężczyzny, dlatego, jeśli nosisz coś więcej, zdejmij to na czas rozmowy.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w startupie?

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej w mniejszej firmie lub startupie nie musisz ubierać się w pełni biznesowo. Możesz nieco wyluzować i założyć np. koszulę i marynarkę.

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie ubierać się w pełni na luzie. Przyjście w ubraniach codziennych lub takich, które nie spełnią oczekiwań pracodawcy mogą znacznie zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie pracy. Dodatkowo, przychodząc ubrany w zbyt mało eleganckim stroju, pokazujesz brak szacunku do pracodawcy.

Tak więc ubierz się elegancko, ale na luzie.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?

W przypadku aplikowania na stanowiska związane z pracą fizyczną nie możesz pomiąć stroju oficjalnego. Wiele osób uważa, że aplikacja na stanowisko np. sprzedawcy nie wiąże się z obowiązkiem przyjścia na rozmowę w eleganckim ubraniu. Jest to jednak nieprawda.

Pracodawca widząc osobę, która przyszła na rozmowę kwalifikacyjną w codziennych ubraniach, może pomyśleć, że nie traktujesz tego na poważnie, lub nie jesteś profesjonalny.

Zawsze lepiej jest ubrać się nieco bardziej elegancko niż za mało.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – o czym jeszcze warto pamiętać

Jeżeli na zewnątrz panują niskie temperatury, istnieje duża szansa, że po wejściu do środka, będziesz musiał wydmuchać nos lub poczekać, aż skóra przystosuje się do temperatury. Warto jest w takich sytuacjach przyjść nieco szybciej. Dzięki temu, że Twoja skóra przyzwyczai się już do wewnętrznej temperatury, będzie Ci łatwiej zapanować nad stresem i wypadniesz korzystniej. Pozwoli Ci to łatwiej rozmawiać z pracodawcą lub negocjować w sprawie finansów.

Oprócz dobrze dobranego stroju warto też pamiętać o higienie osobistej i ułożonych włosach. Pamiętaj, żeby przed rozmową odświeżyć się, umyć zęby i sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu. W ten sposób również oszczędzisz sobie stresu i wypadniesz na osobę, która dba nie tylko o dobry ubiór, ale też o siebie.

Podsumowanie

Wbrew wielu opiniom, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wcale nie trzeba mieć na sobie garnituru czy kostiumu. Wszystko zależy tak naprawdę od stanowiska i firmy, do której aplikujemy.

Faktem jednak jest to, że elegancki ubiór może zwiększyć nasze szanse na otrzymanie pracy, dlatego zawsze warto jest, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i wybrać odpowiedni strój.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *