Jak zapytać o wynik rekrutacji do pracy?

odpowiedz-negatywna-z-pracy

Rekrutacja do pracy jest dla wielu osób stresującym doświadczeniem. Czekanie na wynik może być trudne, szczególnie jeśli jesteśmy zdeterminowani, aby dostać tę pracę. W takiej sytuacji naturalne jest pytanie o wynik, jednak warto zrobić to w odpowiedni sposób, aby zachować profesjonalizm i nie zaszkodzić naszym szansom na zatrudnienie.

W artykule omówimy, jakie są najlepsze sposoby na zapytanie o wynik rekrutacji, aby nasze pytanie było profesjonalne i skuteczne.

Kiedy i jak zapytać o wynik rekrutacji, gdy pracodawca nie oddzwania?

Jeśli upłynęło kilka dni lub tygodni od rozmowy kwalifikacyjnej i nie otrzymałeś od rekrutera, lub pracodawcy żadnej informacji na temat wyniku rekrutacji, możesz zacząć zastanawiać się, czy jest to sygnał, że nie zostałeś wybrany na stanowisko. W takim przypadku jako kandydat możesz zadzwonić lub wysłać wiadomość e-mail do osoby, która prowadziła rozmowę kwalifikacyjną i uprzejmie zapytać o aktualny stan rekrutacji.

Warto pamiętać, że proces rekrutacyjny może być czasochłonny i skomplikowany, więc nie należy od razu wyciągać wniosków, jeśli rekruter nie oddzwania od razu. Jednocześnie, jeśli jesteś zainteresowany stanowiskiem i chcesz wiedzieć, co dzieje się dalej, nie ma nic złego w zadaniu pytania.

Należy zachować profesjonalizm i uprzejmość, a także pamiętać, że pracodawca może być zajęty innymi sprawami i może nie mieć odpowiedniego czasu, aby odpowiedzieć na każde zapytanie. W takim przypadku warto cierpliwie czekać na odpowiedź i nie naciskać na pracodawcę.

Jakich błędów unikać, pytając o wynik rekrutacji?

Istnieją czynności, których nie wolno robić podczas pytania się potencjalnego pracodawcy o wynik rekrutacji. Czego należy unikać?

  1. Nieodpowiedniego tonu. Pamiętaj, że jesteś w kontakcie z potencjalnym pracodawcą, więc ważne jest, aby zachować profesjonalny ton i unikać pisania w sposób nieodpowiedni lub niestosowny.
  2. Zbyt częstego kontaktu. Nie należy przesadzać z liczbą pytań o wynik rekrutacji, ponieważ może to być uznane za natarczywe lub nieodpowiednie.
  3. Braku szacunku dla czasu. Pracodawcy często mają wiele spraw na głowie, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że ich czas jest cenny i nie należy go marnować zbyt częstymi lub niepotrzebnymi pytaniami.
  4. Nieodpowiedniego sformułowania. Upewnij się, że Twoje pytanie jest jasne i że nie sugeruje ono negatywnego wyniku.
  5. Braku uwagi na szczegóły. Przed wysłaniem e-maila upewnij się, że jest on zgodny z wymaganiami dotyczącymi rekrutacji i że zawiera wszystkie wymagane informacje.

Podsumowując, ważne jest, aby pamiętać o profesjonalnym tonie, szacunku dla czasu pracodawcy i uwzględnieniu wszystkich ważnych szczegółów, pytając o wynik rekrutacji.

Co zrobić, jeśli na pytanie o wynik rekrutacji dostałeś negatywną odpowiedź?

  1. Zachowaj profesjonalizm. Nawet jeśli jesteś zawiedziony, ważne jest, aby zachować profesjonalny ton w swojej odpowiedzi i wyrazić wdzięczność za możliwość ubiegania się o stanowisko.
  2. Zapytaj o feedback. Jeśli jest to możliwe, poproś o uzasadnienie i wyjaśnienie, dlaczego nie zostałeś wybrany. Może to pomóc Ci poprawić swoje szanse na przyszłość.
  3. Zidentyfikuj swoje słabe punkty. Jeśli otrzymasz informacje zwrotne, wykorzystaj je, aby ulepszyć swoje umiejętności i zwiększyć swoje szanse na przyszłe sukcesy.
  4. Nie trzymaj urazy. Niezależnie od tego, jak trudne jest to do zaakceptowania, ważne jest, aby nie trzymać urazy i skupić się na poszukiwaniu nowych możliwości.
  5. Kontynuuj swoje poszukiwania. Nie poddawaj się i kontynuuj swoje poszukiwania. Zawsze istnieją inne możliwości, a każde odmówione stanowisko może być krokiem do lepszej przyszłości.

Ważne jest, aby zachować profesjonalizm i pozytywne nastawienie, nawet jeśli otrzymasz negatywną odpowiedź na pytanie o wynik rekrutacji. To może pomóc Ci w rozwoju kariery i poszukiwaniu nowych możliwości.

Pamiętaj również, że warto napisać dobre CV do pracy, które zwiększa szanse na zatrudnienie nawet o 70%!

Wzór e-maila z zapytaniem o wynik rekrutacji

Szanowny [Imię pracodawcy/rekrutera],

Mam nadzieję, że u Państwa wszystko układa się dobrze. Chciałbym zapytać o wynik mojego udziału w procesie rekrutacji na stanowisko [Nazwa stanowiska], na które złożyłem aplikację.

Jeśli to możliwe, bardzo bym prosił o informację, czy moja aplikacja została rozpatrzona i czy jestem w dalszym etapie rekrutacji. W przypadku pozytywnego wyniku chętnie wyjaśnię wszelkie pytania i odpowiem na wszelkie wymagania dotyczące dalszego postępowania. Jeżeli jednak potrzebują Państwo więcej czasu na rozpatrzenie mojej aplikacji, prosiłbym o informację, kiedy mogę spodziewać się informacji.

Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie i pozostaję do dyspozycji w razie potrzeby.

Z poważaniem,

[Twoje imię i nazwisko]

Jak zapytać o wynik rekrutacji do pracy? – Podsumowanie

Podsumowując, zapytanie o wynik rekrutacji do pracy może być stresujące, szczególnie jeśli pracodawca nie odpowiada. Ważne jest, aby pamiętać o umiarze i grzeczności w kontakcie z potencjalnym pracodawcą, a także o tym, aby odczekać odpowiedni czas między rozmową kwalifikacyjną a zapytaniem o wynik. Cały proces rekrutacji można zacząć od uprzejmego e-maila lub telefonu, a jeśli to nie pomaga, warto zastanowić się nad dalszymi krokami, takimi jak wysłanie kolejnego e-maila lub kontakt osobisty. W każdym przypadku ważne jest, aby pamiętać, że pracodawcy często mają dużo na głowie i czasami potrzebują więcej czasu na odpowiedź.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *