Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?

praca bez doświadczenia

Zastanawiasz się, jak znaleźć pracę nie posiadając żadnego doświadczenia? Nie wiesz, jak zdobyć doświadczenie nie posiadając pracy? Te pytania nurtują sporą część osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową.

Mimo młodego wieku, braku doświadczenia i imponujących osiągnięć istnieją sposoby na zainteresowanie przyszłego pracodawcy. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybciej znajdziesz pierwszą pracę.

Jak zwiększyć swoje szanse na pracę bez doświadczenia

Istnieje wiele sprytnych technik i sposobów zachęcenia pracodawcy do wybrania osoby niedoświadczonej na dane stanowisko pracy. Poniżej znajdziesz kilka z nich, które są jednymi z najprostszych i najbardziej skutecznych.

CV — pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Być może tworzyłeś już CV lub zrobisz to po raz pierwszy w życiu. Czym je wypełnić, jeżeli nie masz zbyt dużo doświadczenia? Co napisać w CV? Czy roznoszenie ulotek lub praca w kawiarence też się liczy? Co, jeżeli CV zawiera nieco ponad pół strony?

Dobre CV zwiększy Twoje szanse na spotkanie z przyszłym pracodawcą. Przedstawienie swoich dobrych stron/zalet nie odbierze Ci tej szansy, pomimo braku doświadczenia.

W widocznym miejscu umieść swoje najważniejsze dane: imię, nazwisko, stanowisko, zdjęcie, podsumowanie zawodowe, języki obce i umiejętności.

Pracodawca dzięki temu, pierwsze co zobaczy, to Twoje mocne strony – umiejętności i języki obce, przebieg edukacji.

\"Przycisk

Nie zapomnij napisać podsumowania zawodowego. To właśnie w nim możesz przekonać pracodawcę, że warto dać Ci szansę oraz zaprosić na spotkanie rekrutacyjne. Napisz, czym się aktualnie zajmujesz, czym interesujesz oraz co Cię motywuje.

Plany zawodowe – zachęć motywacją

Większość młodych osób nie posiada żadnego planu zawodowego. Warto zastanowić się nad swoją przyszłością, co sprawia Ci największą satysfakcję, w którym kierunku chciałbyś podążać?

Zastanów się nad swoimi pasjami. Czy znajdziesz sposób by czerpać z nich korzyści finansowe? Wiadomo, że nie każdy ma tę możliwość połączenia pracy z pasją. Nie przegap jednak okazji i przeanalizuj, bo być może Ty możesz być jednym ze szczęściarzy, których praca jest jednocześnie ich pasją.

Nie odkładaj decyzji na później, łapiąc się byle jakiej pracy na chwilę. Chwila ta może się przedłużyć, a Ty dalej będziesz w tym samym miejscu, z którego zaczynałeś. Zastanów się już dziś, żeby później nie żałować zmarnowanych lat.

Możesz też napisać list motywacyjny, w którym pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy i dzięki niej się rozwiniesz.

Działania na studiach

Kolejnym sposobem, który ułatwi Ci znalezienie pracy, jest działalność non profit podczas studiów. Zapisz się do kół studenckich i organizacji. Weź udział w jak największej liczbie projektów i spróbuj wcielić się w różne role.

Wykorzystaj praktyki i staże, by sprawdzić, w której z ról czujesz się najlepiej. Być może już wtedy odnajdziesz swoją wymarzoną drogę kariery. Możesz zorientować się wówczas, czy interesuje Cię bardziej praca w dużych korporacjach, czy niewielkich firmach, w jakiej branży i na jakim stanowisku chciałbyś/abyś zacząć pracę oraz do jakiego dążyć w przyszłości.

Jeżeli posiadałeś/łaś już pomysł na siebie przed pójściem na studia, a chodząc na zajęcia przekonałeś/łaś się o słuszności wyboru kierunku to wspaniale! Czas jednak na głębszy rozwój. Masz szansę pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowanie danym kierunkiem, angażując się w projekty, czytając interesujące artykuły i strony związane z tą tematyką. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to będzie Twoim wielkim atutem.

Warto rozejrzeć się i dołączyć do społeczności, które tak samo, jak Ty są zafascynowane daną branżą. Pamiętaj, że budowanie więzi i zdobywanie kontaktów jest niezwykle cenne, ponieważ dzięki temu często zaczyna się interesująca praca.

Praca, czy pasja?

A co jeżeli połączyć te dwie rzeczy tak, by Twoja pasja stała się jednocześnie pasją?

Istnieje możliwość, że nowo podjęta praca przerodzi się w pasję. Być może zainteresują Cię nowe zadania z nią związane i problemy, które przyjdzie Ci rozwiązywać.

Jeżeli jednak nie masz tyle szczęścia i nie zapowiada się, by obecna praca stała się Twoją pasją, spróbuj z innej strony. Czy posiadasz takie zainteresowania, które mógłbyś/mogłabyś spieniężyć? Czasami wystarczy tylko impuls, jeden niewinny pomysł, który może okazać się strzałem w dziesiątkę! Nie ignoruj takich myśli, nawet jeżeli wydają się być szalone. Przeprowadzaj dokładne analizy, bo być może znajdziesz w końcu sposób, by zarabiać na tym, co kochasz robić!

Pierwsza praca po studiach

Jeżeli jesteś świeżo po studiach i oprócz pewniej wiedzy nie posiadasz żadnego doświadczenia, nie nastawiaj się na zarabianie kokosów. Twoim priorytetem powinno być zdobycie doświadczenia, kontaktów, wiedzy praktycznej.

Nie możesz znaleźć płatnej pracy? Znajdź projekty non profit, które najbardziej odpowiadają Twoim planom. Wykorzystaj ten czas na rozwój. Początek Twojej kariery zawodowej zależy tylko od Ciebie!

Podsumowując

Choć pierwsza rozmowa kwalifikacyjna i podjęcie pracy jest często stresująca, a brak doświadczenia działa tylko na niekorzyść kandydata, nie warto się zrażać.

Przed rozpoczęciem poszukiwań dobrze jest opracować plan. Posiadając go, dążyć do jego realizacji poprzez np. uczestniczenie w projektach non profit. Jeżeli odnajdziesz dziedzinę, która rzeczywiście Cię interesuje, zaangażuj się, poznaj ludzi z branży, a możesz mieć pewność – w przyszłości to wszystko zaowocuje!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *