Jakie szanse daje reskilling i upskilling Twojej firmie?

reskilling

Ze względu na stale zmieniającą się sytuację gospodarczo-ekonomiczną, a także szybki rozwój cyfryzacji i postęp technologiczny firmy, które chcą zachować konkurencyjność na rynku, muszą podążać za trendami. Niestety wdrażanie pewnych rozwiązań i automatyzacja przedsiębiorstwa, choć przynosi daleko idące korzyści, ma również swoje ciemne strony. Firmy, które musiałyby zwolnić pracowników zastępowanych przez maszyny, coraz częściej jednak oferują działania takie jak reskilling i upskilling? Jakie szanse dla przedsiębiorstwa wynikają z takich programów? Między innymi tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest reskilling i dlaczego warto na niego stawiać?

Reskilling to nic innego jak zdobywanie nowych kwalifikacji, które pozwalają przenieść pracownika na zupełnie nowe stanowisko. Reskilling jest więc swego rodzaju przebranżowieniem, przygotowującym do nowej roli zawodowej. Działanie takie doceniane jest zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Reskilling dostępny na przykład na https://futurecollars.com/reskilling-upskilling/, pozwala przenieść pracowników na przykład ze zlikwidowanych stanowisk na zupełnie nowe lub wolne do tej pory wakaty. 

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają przedsiębiorstwa, które stawiają na cyfryzacji i automatyzację, w ramach której niektóre stanowiska są likwidowane i zastępowane przez maszyny. Możliwość przeszkolenia doświadczonych, zaufanych, znających strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa pracowników do zupełnie nowej roli, eliminuje konieczność przeprowadzania rekrutacji zewnętrznej,  która często jest kosztowna.

Czym jest upskilling i dlaczego warto na niego stawiać?

Upskilling to podnoszenie kwalifikacji dotyczących obecnie piastowanego stanowiska. W ramach upskillingu przedsiębiorstwa mogą oferować swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w kursach czy szkoleniach, pozwalających na poszerzenie umiejętności i kwalifikacji w danej dziedzinie. Upskilling pozwala nie tylko zwiększyć zakres obowiązków poszczególnych osób czy na ich uczestnictwo w nowych projektach, ale również jest dla nich szansą na awans. 

Dla przedsiębiorcy z kolei to doskonały sposób na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Takiej, która inwestuje w pracownika, daje mu możliwość rozwoju i awansu. Dzięki temu pracodawcy mogą liczyć, że rekrutujące się do takiej organizacji osoby będą chętnie uczyły się nowych rzeczy, dzięki którym efektywność ich pracy będzie znacznie wyższa. Upskilling to też szansa na przyciągnięcie atrakcyjnych kandydatów, zwłaszcza na najważniejsze stanowiska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *