Klauzula CV na 2024 rok – zgodna z RODO

klauzula CV

Klauzula CV to nic innego niż zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeszcze kilka lat temu były dobrowolnym akcentem zamieszczanym w CV, dziś stały się całkowitym biurokratycznym wymogiem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in. jak powinna wyglądać aktualna klauzula CV, dlaczego klauzula w CV dotycząca zgody na przetwarzanie danych jest wciąż wymagana, w jaki sposób napisać odpowiednią klauzulę CV w innych językach, jak prawidłowo dodać klasyczną formułkę Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych…

Aktualna klauzula CV – zgoda na przetwarzanie danych po polsku

W zależności od tego, czy chcemy, aby dana firma przetrzymywała nasze zgłoszenie o stanowisko pracy, możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje klauzuli. Pierwszą jest klauzula dotycząca wyłącznie bieżącej rekrutacji, drugą zaś tylko przyszłych rekrutacji.

Klauzula CV dotycząca bieżącej rekrutacji

Jeżeli w ogłoszeniu o pracę nie znalazłeś informacji na temat tego, czy i jaką klauzulę zawrzeć w swoim CV, warto, abyś na dole aplikacji wpisał:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. 

W ten sposób unikniesz możliwości pominięcia Twojego CV w wyniku braku wymaganego zapisu.

Dłuższym i jednocześnie bardziej dokładnym zapisem jest ten znajdujący się poniżej, który powołuje się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Jest to zapis, którego nie musisz zawierać, chyba że w ogłoszeniu została zawarta taka informacja.

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”. 

Klauzula CV dotycząca przyszłych rekrutacji

W przypadku, gdy chcesz, aby dana firma brała pod uwagę Twoją aplikację w przyszłych rekrutacjach na podobne stanowiska pracy, w CV możesz zawrzeć zgodę, na przetwarzanie Twoich danych na potrzeby przyszłych rekrutacji. Sam zapis będzie przedstawiał się następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

Bardziej rozwinięta forma klauzuli CV dotyczącej przyszłych rekrutacji została przedstawiona poniżej.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”.

Dlaczego klauzula jest wciąż wymagana w CV?

Tak naprawdę do przetwarzania podstawowych danych takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia czy dane kontaktowe, klauzula w CV nie jest wymagana. To samo dotyczy danych z zakresu wykształcenia i przebiegu kariery. Po co jest więc klauzula CV?

\"Przycisk

W większości aktualnych CV zawieramy takie informacje jak: umiejętności, zainteresowania, stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Tych danych firma nie ma prawa przetwarzać, o ile w CV nie znalazł się zapis na to zezwalający. Właśnie po to na dole CV powinniśmy umieszczać klauzulę, która informuje rekrutera o zgodzie na przetwarzanie naszych danych.

Umieszczenie klauzuli w CV jest wymagane, podobnie jak danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji.

Jak napisać klauzulę CV w innym języku

Tłumaczenie klauzuli po polsku przy użyciu tłumacza mija się z celem. Translatory dostępne w internecie nie są na tyle inteligentne, aby dokładnie wyłapać znaczenie tłumaczonych zdań, a co za tym idzie, tłumaczenie skomplikowanych klauzuli nie wyjdzie nam na dobre.

W niektórych krajach nie istnieje jednolita regułka, która przedstawia to w jaki sposób powinna klauzula CV wyglądać. Co więcej, nie w każdym kraju jest ona wymagana.

Klauzula CV w języku angielskim

Jeżeli chodzi o klauzulę CV w języku angielskim, to podobnie jak w polskim, możemy zapisać skróconą jak i rozbudowaną jej wersję.

Podstawowa wygląda następująco:

I hereby consent to my personal data being processed by (company name) for the purpose of considering my application for the vacancy advertised under reference number (123XX6 etc.).

Natomiast wersja rozwinięta, w której powołujemy się na regulacje Parlamentu Europejskiego:

I agree to the processing of personal data provided in this document for realizing the recruitment process and future recruitment processes pursuant to the Personal Data Protection Act of 10 May 2018 (Journal of Laws 2018, item 1000) and in agreement with Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation).

Klauzula CV w języku niemieckim

Podobnie jak w przypadku zapisu dotyczącego przetwarzania danych po angielsku i polsku, w Niemczech także możemy znaleźć zapis skrócony i rozszerzony.

Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch (der Firmenname) für die Rekrutierungszwecke verwendet werden.

Ich bin damit einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch die Firma (XYZ) für das weitere Bewerbungsverfahren verwendet werden, gemäβ dem Gesetz vom 10. Mai 2018 über den Schutz der personenbezogener Daten (Gesetzblatt von 2018, Pos. 1000) und die Datenschutz-Grundverordnung (Verordnung (EU) 2016/679 des Europäischen Parlaments und des Rates vom 27. April 2016 zum Schutz natürlicher Personen bei der Verarbeitung personenbezogener Daten, zum freien Datenverkehr und zur Aufhebung der Richtlinie 95/46/EG).

Jak dodać klauzulę w CV

W przypadku generowania CV przy pomocy specjalnych aplikacji, klauzulę możemy dodać używając do tego dedykowanej zakładki lub strony. Znajdziemy tam gotowe rozwiązania, jak i możliwość ich edytowania.

Jeżeli chodzi o dodawanie klauzuli w naszych wzorach CV, najlepszym rozwiązaniem jest edytowanie dostępnego pola znajdującego się na dole każdego CV lub utworzenie nowego pola tekstowego. Aby to zrobić, w programie Word, należy przejść do zakładki Wstawianie i znaleźć Pole tekstowe. Następnie musimy kliknąć miejscu, w którym chcemy, aby dane pole na klauzulę CV się znajdowało. Klikamy więc na dole strony. Rozciągamy i ustawiamy utworzone pole w taki sposób, aby nie kolidowało z innymi elementami i gotowe.

W ten sposób utworzyliśmy pole w którym możesz zawrzeć klauzulę CV wymaganą przez pracodawcę.

Podsumowanie

Klauzula CV jest wciąż wymagana, mimo że większość danych dostępnych w CV można przetwarzać bez jej zamieszczania. To, w jaki sposób będzie wyglądał nasz zapis o przetwarzaniu danych w CV, zależy wyłącznie od nas. Możemy zastosować wersję skróconą, jednak gdy pracodawca tego wymaga powinniśmy skorzystać z wersji rozszerzonej.

Tworząc CV w innym języku nigdy nie tłumacz klauzuli przy użyciu dostępnych w Internecie translatorów. Tłumacząc skomplikowane zdania nie wyłapują one odpowiedniego kontekstu zdań, co kończy się słabej jakości tłumaczeniem. Zamiast tego poszukaj w przeglądarce gotowych rozwiązań lub skorzystaj z zamieszczonych przez nas gotowych wzorów.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące klauzuli CV i nie będziesz miał żadnego problemu w tworzeniu i zamieszczaniu ich w swoim CV.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów, skorzystaj z sekcji komentarzy lub napisz do nas korzystając z zakładki kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *