List motywacyjny — jak napisać zakończenie?

List motywacyjny — dokument, który ma ogromną siłę, a mimo to wiele osób nie dodaje go do swojej aplikacji do pracy. Jednak, mimo że zastosowanie listu motywacyjnego może znacząco pomóc, nieodpowiedni dobór słów lub zbyt duża pewność siebie, może negatywnie wpłynąć na naszą kandydaturę do pracy.

Z tego wpisu dowiesz się, jak powinno wyglądać zakończenie listu motywacyjnego i co można zrobić, by zaciekawić rekrutera i sprawić, by chciał porozmawiać z nami w cztery oczy.

Czy zakończenie listu motywacyjnego ma znaczenie?

Oczywiście. Według badań dobry początek CV oraz zapadające w pamięci zakończenie listu motywacyjnego może znacząco podnieść szanse podczas rekrutacji.

Gdy od samego początku uda się nam przyciągnąć uwagę rekrutera podsumowaniem zawodowym, musimy mocno się postarać, by nie zawieść jego oczekiwań i przedstawić się bez żadnych wpadek.

Źle napisany akapit końcowy listu motywacyjnego może źle wpłynąć na Twój wizerunek, co w dalszej części może przyczynić się do braku odzewu firmy.

Warto zatem przyłożyć się i stworzyć takie zakończenie, które sprawi pozytywne wrażenie oraz zachęci rekrutera do dalszych rozmów z kandydatem.

Zakończenie listu motywacyjnego — wzór

Końcowy akapit w liście motywacyjnym powinien być przedstawieniem motywacji, chęci dalszych rozmów i wyrażeniem zainteresowaniem firmą. Bez zaciekawienia lub przedstawienia ogromnej chęci pracy, nawet idealny życiorys zawodowy może sporo stracić.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów świetnych zakończeń listów motywacyjnych, które możesz zastosować w swojej aplikacji do pracy.

Mam nadzieję, że uzna Pan/Pani moje doświadczenie oraz kwalifikacje za wystarczające do wykonywania pracy na stanowisku XYZ. Chętnie omówię je oraz moje pozostałe umiejętności podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Od kilku lat obserwuje działania Państwa firmy. Chciałbym uczestniczyć w dalszym rozwoju marki, wykorzystując do tego swoją wiedzę oraz doświadczenie. Czy zechcą dać mi Państwo taką szansę?

Czy spełniam Państwa oczekiwania jako kandydat na stanowisko XYZ? Jeśli tak, bardzo chętnie zaprezentuje swoje umiejętności i wiedzę podczas kolejnych etapów rekrutacji.

Utożsamiam się z wartościami stawianymi przez Państwa firmę i interesuje mnie rozwój w kierunku, w którym podążacie. Myślę, że mógłbym przyczynić się do wzmocnienia jej pozycji na rynku. Z ogromną przyjemnością przedstawiłbym swoje propozycje podczas ewentualnej rozmowy o pracę.

To tylko kilka gotowych zakończeń, które mogą idealnie pasować do sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli jednak żadne z nich nie przypadło Ci do gustu, w dalszej części przedstawimy, co dokładnie powinno zawierać zdanie końcowe w liście motywacyjnym.

Przykłady zakończeń listu motywacyjnego

Jeśli wiesz jak napisać list motywacyjny, bardzo ważne jest również odpowiednie jego zakończenie. Cała treść może nie mieć znaczenia, gdy ostatnie słowa okażą się nieodpowiednie lub mało prawdopodobne.

W dalszej części artykułu przedstawiliśmy zasady, którymi powinieneś kierować się przy pisaniu ostatniego akapitu listu motywacyjnego.

Odnieś się do potrzeb firmy

\"jak

Pracodawcy i rekruterzy szukają pracowników, którzy rozumieją potrzeby firmy. Jeśli pokażesz, że jesteś osobą z odpowiednimi kwalifikacjami oraz rozumiesz to, dlaczego firma szuka pracownika, znacznie zwiększysz swoje szanse na nową pracę.

Takie podejście dobrze działa, ponieważ mało kto zwraca uwagę na potrzeby, a większość skupia się na umiejętnościach i doświadczeniu. Pisząc w liście motywacyjnym o tym, że wiesz, co Cię czeka w nowej pracy, zostaniesz uznany za wyjątkowego kandydata.

Ukaż swoją motywację i połącz ją z kulturą panującą w firmie

Najcenniejszym pracownikiem jest taki, którego motywacja sięga daleko poza pieniądze. Jeśli pokażesz, że czujesz, że Twoje miejsce znajduje się w tej firmie i chcesz się w niej rozwijać, bardzo pozytywnie zaskoczysz pracodawcę.

Zrozumienie tego co chcemy osiągać zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym jest niezmiernie ważne.

A dlaczego to działa? Pracodawcy cenią ludzi, którzy wiedzą, czego chcą i jakie mają słabe strony. Jeżeli uda Ci się połączyć Twoją misję z misją danej firmy, będziesz bardzo bliski pracownika idealnego.

Powtórz najważniejsze kwestie

Może zdarzyć się, że zarówno Twoje CV, jak i list motywacyjny zostanie przeczytany od samego początku do końca. Jednak w większości przypadków nie ma co na to liczyć. Warto zatem na końcu ponownie przedstawić swoje najważniejsze kompetencje lub punkty z CV, którymi chcesz się wyróżnić.

Dzięki temu ułatwisz zapamiętanie najważniejszych informacji o Twojej osobie i utrwalisz je w pamięci rekrutera. Świadczy to również o pewności siebie i daje spore pole do popisu. Zaimponuj rekruterowi raz, a później zrób to ponownie by utrwalić go w tym, że jesteś odpowiednim kandydatem.

Zaintryguj rekrutera

Inną ciekawą metodą zakończenia listu motywacyjnego, jest niedokończony zwrot lub osiągnięcie. Rozpoczęcie historii i niezakończenie jej może spowodować, że z ciekawości zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, na której pokażesz się z jak najlepszej strony.

Jest to sprawdzona metoda, która umożliwia przedstawienie szerszej historii w wyłącznie 300 słowach. Wystarczy, że w najbardziej interesującym momencie przerwiesz, a rekruter będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej.

Wspomnij o czymś, co łączy Cię z firmą

Głównym celem listu motywacyjnego jest ustalenie, czy będziesz pasował do danej firmy i czy oczekujesz tego, co może zaoferować pracodawca. Jeśli wiesz, że dana firma zajmuje się czymś, co Cię z nią łączy, koniecznie o tym wspomnij.

Dzięki takiemu działaniu będziesz w stanie opowiedzieć o sobie nieco więcej niż od strony pracowniczej. Jeśli Twoja historia okaże się wciągająca lub interesująca, rekruter będzie w większym stopniu postrzegać Cię jako jednego z nich.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Wybierz profesjonalny szablon listu motywacyjnego. Odpowiednio dobrany wzór CV i listu motywacyjnego może znacznie podnieść szanse na otrzymanie pracy.
  • Stosuj zwroty grzecznościowe. Jeśli wiesz, że dana firma jest bardzo formalna lub luźno podchodzi do takich tematów, dobieraj odpowiednie słowa. Nie wyjdź na zbytniego formalistę ani przesadzonego luzaka.
  • Ukaż się jako ekspert w danej dziedzinie. Nawet jeśli nie potrafisz wszystkiego, czego wymaga pracodawca, musisz sprawiać wrażenie eksperta. Pokaż w zakończeniu listu motywacyjnego, że potrafisz rozwiązać każdy problem.
  • Wyraź swój entuzjazm. Jeśli podkreślisz, że ta praca będzie dla Ciebie idealna, znacznie zwiększysz swoje szanse na dostanie się do dalszego etapu rekrutacji. Najlepiej, jeśli udowodnisz, że dana praca łączy się z Twoją pasją.
  • Zaproponuj konkretne korzyści. Jeśli posiadasz jakieś osiągnięcia, pochwal się nimi i pokaż, że zatrudniając Ciebie, firma sporo zyska.
  • Odwołaj się do opinii rekrutera. Na końcu listu motywacyjnego możesz zapytać o opinię na temat Twojej kandydatury. Np. Czy spełniam Pańskie oczekiwania na stanowisko XYZ? Jeśli tak, chętnie spotkam się z Państwem osobiście i odpowiem na wszystkie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zarówno w liście motywacyjnym, jak i CV musisz udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem, który chce pracować w danej firmie. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, możesz mieć pewność, że otrzymasz wymarzoną pracę.

Zakończenie listu motywacyjnego — podsumowanie

Jak widzisz, stworzenie ciekawego zakończenia listu motywacyjnego wcale nie jest takie trudne. Musisz jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, dzięki którym unikniesz gafy i zachęcisz rekrutera do rozmowy w cztery oczy. To, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę to:

  • Wskazanie Twojej motywacji do pracy.
  • Obranie odpowiedniego tonu wypowiedzi.
  • Podanie optymistycznego nastawienia oraz odwagi na nowe wyzwania.
  • Zaprezentowanie siebie i zapytanie o możliwość spotkania.

Jeśli masz do nas jakieś pytania, zadaj je w sekcji komentarzy. Odpowiemy na każde, nawet najgłupsze pytanie 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *