Medycyna pracy – co należy wiedzieć?

medycyna-pracy

W polskim prawie pracy zatrudnienie pracownika łączy się z wieloma różnego rodzaju wymaganymi dokumentami, zaświadczeniami i oświadczeniami. Wynika to z faktu, że pracodawca musi zabezpieczać pracowników pod wieloma względami, nie tylko finansowanymi, a z kolei pracownik także musi jednak dbać o to, by wykonywać swoją pracę w odpowiedni sposób.

Do czego służy medycyna pracy?

Nie da się po prostu przyjść i zacząć pracę. Medycyna pracy jest instytucją medyczną, która w pewien sposób pozwala pracownikowi na podjęcie pracy na danym stanowisku. Przy podpisywaniu umowy o pracę zaświadczenie lekarskie tego typu po prostu musi znajdować się w podstawie dokumentów.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że z pozoru błahe czynniki, ale z dużą częstotliwością mogą prowadzić do tak zwanych chorób zawodowych. Dlatego też medycyna pracy to nie tylko przeciwdziałanie wypadkom przy pracy w trudnych warunkach i zaświadczenie o tym, czy pracownik jest w stanie wykonywać ciężką pracę fizyczną lub na przykład pracować na wysokości. Zwykle praca nawet w takim biurze, to między innymi ryzyko schorzeń kręgosłupa, a także problemów ze wzrokiem. Tu z powodu stałego siedzenia nieruchomo przy biurku oraz nadwyrężaniem wzroku przez monitor komputera.

Co zapewnia medycyna pracy?

W medycynie pracy lekarze zajmują się przede wszystkim zapobieganiem chorób i urazów zawodowych poprzez badania profilaktyczne, ocenę ryzyka zawodowego oraz edukację pracowników na temat ochrony zdrowia w miejscu pracy. Lekarz medycyny pracy bada pracownika pod kątem występowania chorób przewlekłych, chorób układu oddechowego, chorób skóry, zaburzeń narządu wzroku oraz innych związanych z wykonywaną pracą. Badania te są przeprowadzane na zlecenie pracodawcy. Ważną rolę odgrywa również regularne monitorowanie stanu zdrowia pracowników, w tym kontrolowanie poziomu narażenia na szkodliwe czynniki chemiczne, biologiczne i fizyczne.

Medycyna pracy i koszt badań

Same badania i zaświadczenia wykonywane przez lekarza medycyny pracy, nie są w żaden sposób refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak obowiązkiem przyszłego pracodawcy jest zapewnienie środków na badania i jest to obowiązek, który w żaden sposób nie może być przerzucany na samego pracownika. Zazwyczaj jest to rozwiązywane na dwa sposoby. Po pierwsze pracownik może zrobić badania na swój koszt, a pracodawca jest mu zobowiązany niezwłocznie go zwrócić. Po drugie pracodawca może opłacić badania medycyny pracy sam, a w przypadku większych firm często stosuje się podpisanie umów z przychodnią, która bada wszystkich pracowników konkretnego pracodawcy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *