Mocne i słabe strony w CV — jak o nich rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej

mocne i słabe strony

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron. Niestety nie każdy potrafi o nich mówić w prosty i przekonywujący sposób. Jest to problem wielu kandydatów, którzy podczas rozmów kwalifikacyjnych, nie wiedzą, jak odpowiadać na pytania dotyczące ich mocnych i słabych stron.

W tym artykule dowiesz się, jak podkreślić swoje zalety i sprytnie omawiać swoje wady. Przeczytasz także o tym, czego unikać na rozmowach kwalifikacyjnych podczas pytań o mocne i słabe strony, oraz na co zwracać uwagę, gdy słyszymy pytanie względnie bez haczyka.

Mocne strony

Pisząc CV, zapewne skupiasz się wyłącznie na swoich mocnych stronach, opisując je najlepiej, jak potrafisz. W swoim liście motywacyjnym robisz zapewne to samo. W końcu rekruter spoglądając na Twój dokument, musi widzieć osobę kompetentną, która posiada nie tylko wymagane umiejętności, ale jest też odpowiednio zaradna lub odpowiedzialna do wykonywania danego zawodu.

Jak odpowiadać na pytania o mocne strony

Pytanie dotyczące mocnych stron pracownika jest praktycznie pewne. Zawsze, ale to zawsze musisz być przygotowany na to, że rekruter czy pracodawca w nieco pośredni sposób zada pytanie o Twoje zalety.

Żeby odpowiednio przygotować się na nieco niewygodne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, najlepiej, jeśli:

 • Wypiszesz swoje mocne strony
 • Podzielisz je na kategorie, np.
  • doświadczenie zawodowe
  • wiedza
  • mocne strony charakteru
  • umiejętności specjalistyczne
 • Dobierzesz najlepiej pasujące zalety do danego stanowiska
 • Podasz realne przykłady zastosowania Twojej mocnej strony

Pracodawcy nie lubią, gdy kandydat ciągle o sobie mówi, nie dając im dojść do słowa. Nie lubią także, gdy kandydat jest zbyt cichy i nie potrafi o sobie nic powiedzieć. Musisz się więc przygotować według powyższej listy i znaleźć 3 do 5 mocnych cech, które wyróżnią Cię na tle pozostałych kandydatów.

Dodatkowo każda zaleta powinna być poparta jakimś przykładem. Nie wystarczy bowiem powiedzenie dbanie o relacje biznesowe, musisz pokazać pracodawcy, że dana cecha naprawdę się przyda w nowej pracy.

Wyróżnij się swoimi atutami

W CV również możesz w ciekawy sposób przedstawić swoje zalety. Coraz więcej kandydatów o tym wie i z tego korzysta, jednak spora część, nawet o tym nie myśli. Mowa o pogrubionej czcionce. Możesz pogrubiać słowa kluczowe lub cechy, z których jesteś najbardziej dumny, np.

 • umiejętność obsługi zagranicznego klienta,
 • doświadczenie w księgowości i rachunkowości dużej firmy,
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów i rozmowie z klientem,

O wiele przyjemniej czyta się tekst, który podkreśla najważniejsze fragmenty, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Dodatkowo, w CV lub liście motywacyjnym możesz stworzyć sekcję, w której zamieścisz swoje główne atuty. W ten sposób nie tylko ułatwisz pracodawcy zadanie w analizie Twojego potencjału, ale też znacznie uprościsz sobie rozmowę kwalifikacyjną. Możesz również dać znać, że jesteś ekstrawertykiem. Dzięki temu pracodawca mniej więcej pozna Twój charakter.

Mocne strony — przykłady

\"kreatywność\"

Jako mocne strony możesz w zależności od zawodu wpisać dość specjalistyczne umiejętności lub nieco bardziej uniwersalne. Do mocnych stron na ściśle określone stanowisko mogą należeć np.:

 • Dbanie o relacje biznesowe.
 • Dokładność podczas wykonywania dokumentacji.
 • Doskonała organizacja czasu pracy.
 • Umiejętność negocjacji z podwykonawcami.

Jako bardziej uniwersalne mocne strony kandydata można wpisać:

 • Punktualność
 • Kreatywność
 • Dbałość o rozwój własnych kompetencji
 • Umiejętność szybkiego uczenia się
 • Uczciwość
 • Zaangażowanie w wykonywane projekty
 • Komunikatywność

Słabe strony

Mimo że większość myśli, że słabych stron nie powinniśmy zapisywać w CV czy liście motywacyjnym, tak naprawdę, w wielu przypadkach jest to bardzo dobry pomysł. Możemy np. przedstawić swoją słabą stronę, opisać, że wiemy o jej istnieniu i to, że staramy się ją wyeliminować. W taki sposób możesz wywrzeć naprawdę dobre wrażenie na pracodawcy oraz pokazać, że wiesz o swoich niedoskonałościach i starasz się z nimi walczyć.

Jak odpowiadać na pytania o słabe strony

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że rekruter ma prawo zadać Ci pytanie o Twoje wady, a Ty nie możesz się o to denerwować. W swojej karierze słyszałem wiele historii o tym, jak kandydat poczuł się wyraźnie zniesmaczony takim pytaniem, przez co nie otrzymał pracy.
Pracodawca chce Cię poznać, nie tylko od strony umiejętności, ale też od tej ciemnej strony, żeby wiedzieć, czy dopasujesz się do ekipy i czego można się po Tobie spodziewać.

Nie podchodź do tego tematu z rezerwą, ponieważ zarówno w Twoim, jak i pracodawcy interesie jest, żebyś odnalazł się na nowym stanowisku.

Wymień słabą stronę, która nie jest istotna w pracy na danym stanowisku

Jeżeli nie wiesz jak rozmawiać o wadach, które mają jakiś wpływ na pracę w danej branży, postaraj się wymyślić coś, co nie ma na to większego wpływu. W ten sposób udowodnisz, że posiadasz idealny charakter do pracy, do której aplikujesz.

Nie w każdym przypadku jest to łatwe, ale na pewno znajdziesz jakąś słabą stronę, która jest widoczna w życiu codziennym, ale nie będzie miała wpływu na jakość Twojej pracy czy na kontakty z innymi pracownikami. Jest to bardzo dobry sposób, gdy wiesz, że na dane stanowisko jest mnóstwo kandydatów, którzy posiadają większe kompetencje niż Ty.

Opowiedz o przezwyciężonych wadach

Jeżeli widzisz, że pracodawca nie jest zadowolony z Twojej odpowiedzi, koniecznie opowiedz o swojej słabości, którą przezwyciężyłeś. Udowodnisz, że potrafisz zmienić swoje nastawienie lub dostosować się do panujących warunków pracy.

Nie zapomnij jednak dokładnie opisać, jak daną słabość pokonałeś. W ten sposób znacznie uwiarygodnisz swoją wypowiedź, co jest bardzo ważne na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Słabe strony — przykłady

Do słabych stron mogą należeć:

\"spóźnienie\"
 • gadatliwość – w przypadku wielu branż, jest to spora wada. Jeżeli jednak mówimy o telefonicznej obsłudze klienta, może być to duży plus.
 • szczerość – wiele osób w dzisiejszym świecie posiada dwie twarze. Inni zaś są do bólu szczerzy. Może to być spora wada, jeżeli przełożony nie potrafi przyjmować słów krytyki od osób pod niego podległych.
 • perfekcjonizm – szefowie lubią osoby, które przykładają się do swojej pracy i wykonują ją dokładnie. Pracownicy jednak nie do końca. Wiele czynności da się wykonać szybciej bez dbania o detale. Pracownik, który zbyt dużo czasu poświęca na błahe czynności, nie zawsze jest w firmie mile widziany.
 • spóźnialstwo – tutaj chyba nie trzeba nic pisać. Nikt nie lubi osób, które są wiecznie spóźnione.
 • indywidualizm – jest to kolejna wada, która w niektórych przypadkach może być sporą zaletą. W większości przypadków, gdzie trzeba pracować w grupie, samotne wilki nie są jednak mile widziane. Jako introwertyk będziesz się musiał zatem przyzwyczaić do pracy z ludźmi.
 • niechęć do pracy z komputerem – pisząc taką wadę w CV programisty, od razu możemy być skreśleni. Jeżeli jednak aplikujemy na stanowisko mechanika, jest to wada, którą da się pominąć.

Pytania o mocne i słabe strony — czego nie mówić

Główną zasadą, którą musisz kierować się zarówno podczas pisania CV, jak i na rozmowie o pracę, jest brak kłamstw. Prędzej czy później kłamstwo wyjdzie, a to może spowodować, brak możliwości podwyżki przez długi czas. W jeszcze gorszym przypadku, mimo że byłbyś idealnym kandydatem, pracodawca, czując, że kłamiesz, może nie dać Ci szansy na pracę w jego firmie. Dlatego lepiej jest poznać swoje mocne i słabe strony i rozmawiać o nich wprost.

Musisz jednak znaleźć złoty środek, który pokaże, że jesteś osobą kompetentną i nie masz przerośniętego ego. Nie wymieniaj zbyt wielu zalet i jednej wady lub odwrotnie. Najlepiej, gdy udowodnisz pracodawcy, że 3 zalety przedstawione w Twoim CV są prawdziwe i opiszesz swoją jedną słabość, z którą walczysz.

Pamiętaj, żeby nigdy nie mówić, że nie masz wad. Takie osoby nie istnieją.
Pracodawca, słysząc coś takiego, myśli jedynie, że ma do czynienia z osobą zapatrzoną na siebie, która nie dostrzega w sobie nic do poprawy i zapewne dąży do celu po trupach.

Jeżeli nie wiesz, jakie są Twoje mocne i słabe strony, spróbuj wykonać analizę SWOT, dzięki której łatwiej poznasz siebie, Twoje zalety oraz wady, nad którymi musisz popracować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *