Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości 2020 / 2030

Zawody przyszłości

Najbliższe lata wniosą ze sobą sporo zmian. Nie będzie to czas powolnej i żmudnej pracy na jednym stanowisku przez wiele lat. Będą to lata dynamicznego rozwoju i zmian w wielu zawodach i branżach.

Wiele zawodów, które dziś istnieją, za 10 lat mogą całkowicie zniknąć. Inne mogą się natomiast pojawić. Według instytutu McKinsey, do 2030 roku około 15% aktualnie istniejących zawodów przestanie istnieć bądź zostaną one zastąpione przez roboty. Dobrą stroną tego medalu jest fakt, że powstanie też około 9% nowych zawodów, które będą szansą dla osób, które chcą się przebranżowić.

Jeszcze kilka lat temu ciężko byłoby uwierzyć, że w Polsce tak wielu młodych ludzi będzie mogło dorobić do życia, dowożąc jedzenie na rowerze. W większych miastach widok osób na rowerze z plecakiem na jedzenie to już standardowy widok. Kto domyślał się, że będzie istniał taki zawód i że dowożenie jedzenia stanie się tak popularne? Pewnie nikt.

Poszukiwanie zawodów przyszłości nie ogranicza się dziś wyłącznie do naszego podwórka. Trendy z zachodu i Stanów Zjednoczonych pojawiają się u nas coraz szybciej. Dlatego też skupienie się na tym, co zdobywa popularność za granicą, może dać nam znaczną przewagę, jeżeli chcecie wejść na rynek, który jeszcze dziś u nas nie istnieje.

Model pracy na dłuższą perspektywę

Szukając nowej branży lub pracy, dla której mógłbyś całkowicie się poświęcić, nie jest łatwe. Dodatkowo wybór jednego zawodu spośród tysięcy dostępnych na rynku może przyprawić o ból głowy. Jak więc wybrać branżę, w której najbliższe lata będą kwitnące i jednocześnie nie będziemy mieli problemu z przebiciem się przez ogrom konkurencji?

Najlepszą odpowiedź na to pytanie masz we własnej głowie. Musisz przeanalizować, co Cię interesuje i czym chciałbyś się zajmować. To już nie te czasy, w których musisz pracować, w którego miejscu nie lubisz, a przynosi Ci dobry dochód. Dziś, większość ludzi najpierw stawia sobie przyjemność z pracy a dopiero później dochód. Jest to bardzo dobre i zdrowe podejście, ponieważ przez pracę na stanowisku, którego nie lubimy, możemy popaść w depresję.

Możliwości pracy na dłuższą metę jest tak naprawdę ogrom. Nie musisz jedynie wybierać spośród zawodów przyszłości, możesz skupić się na tym co chcesz robić i co potrafisz. Wiele biznesów, które dziś dobrze prosperują to właśnie firmy założone przez osoby, które chciały coś zmienić w swoim życiu. Tak naprawdę dziś można sprzedać wszystko. Jeżeli nie masz gotowego produktu, spróbuj coś ulepszyć lub stworzyć podobny produkt, ale pozbawiony zauważonych przez Ciebie usterek.

Żeby mieć pewność, że otrzymasz pracę na danym stanowisku, stwórz CV na wybranym szablonie zgodnie z naszymi wytycznymi.

Jeżeli chcesz prowadzić biznes na dłuższą perspektywę, nie możesz też zapomnieć o ciągłym rozwoju. Nie ważne, jaki biznes otworzysz, po jakimś czasie na pewno pojawi się konkurencja, która będzie chciała zrobić coś lepiej. Musisz więc cały czas się dostosowywać i rozwijać w taki sposób, aby konkurenci i klienci widzieli, że to Ty jesteś najlepszym wyborem w branży.

Lista TOP 12 zawodów przyszłości w Polsce

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać lub w jakiej branży warto otworzyć biznes, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz listę 12 zawodów, które są obecnie i na najbliższe lata będą jednymi z najbardziej opłacalnych.

Kolejność zawodów na poniższej liście jest losowa

1. Specjalista ds. IT – branża IT

Zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju specjalistów w branży IT jest ogromne. Jak później zauważysz, to właśnie branża IT najczęściej pojawia się na naszej liście. Ciągły rozwój technologii i pojawianie się coraz bardziej zaawansowanych technologii sprawia, że ilość wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie ciągle rośnie.

Specjalista ds. IT to tak naprawdę osoba, której zadaniem jest dbanie o stronę techniczną przetwarzania danych i wdrażaniem nowych rozwiązań do firmy. Specjalista IT zajmuje się też konserwacją i naprawą działających w firmie systemów. Cały zakres obowiązków jest naprawdę szeroki i zależy od firmy, w której pracuje.

2. Logistyk – branża transportowa

Branża transportowa ciągle poszukuje logistyków i osób odpowiedzialnych za nadzór transportem i procesem produkcyjnym. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko stricte w transporcie. Są poszukiwani też w budownictwie, elektronice czy energetyce. Logistycy znajdą pracę w każdej dziedzinie, w której pojawia się produkcja, sprzedaż i transport.

Zakres obowiązków logistyka również jest dość szeroki i zależy od firmy, w której pracuje. Do najbardziej popularnych należą: zarządzanie, planowanie i przepływ towarów. Zadaniem logistyka jest sprawić, żeby cały proces przebiegł jak najbardziej sprawnie przy zminimalizowaniu kosztów. Praca logistyka jest bardzo odpowiedzialna.

3. Programista — branża IT

W Polsce zapotrzebowanie programistów wciąż rośnie, a ich ilość zwiększa się w powolnym tempie. Specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w programowaniu, mogą liczyć na naprawdę wysokie wynagrodzenia. W wielu przypadkach wynosi ono kilkukrotność średnich krajowych, co jest naprawdę kuszącą propozycją.

W zależności od wybranej ścieżki i technologii w której chciałbyś pracować, do Twoich obowiązków mogą należeć:

  • Tworzenie specjalistycznego oprogramowania
  • Rozwijanie i wspieranie utworzonego oprogramowania i aplikacji
  • Testowanie oprogramowania

4. Inżynier biotechnologii — bioinżynieria

Biotechnologia jest branżą, która bez wątpienia należy do przyszłościowych. Już teraz bez problemu zauważyć można wzrostowy trend na produkty bio i eco. Za kilka lat nie wystarczą już jedynie ekologiczne jajka, bo skupienie społeczeństwa na dobru planety wciąż rośnie. Inżynier biotechnologii bez wątpienia jest zawodem przyszłości, który ma naprawdę szerokie pole do popisu.

Zakres obowiązków biotechnologa jest bardzo szeroki. W zależności od tego, w jakiej firmie pracuje, może m.in. zajmować się opracowywaniem technologii na bazie substancji organicznych lub wdrażać w życie codzienne nowych rozwiązań.

5. Lekarz – branża medyczna

Lekarz jest zawodem, który już od wielu, wielu lat znajduje się na listach najbardziej dochodowych zawodów. Nic dziwnego, aby zdobyć wymagane wykształcenie, nie tylko potrzebne są lata nauki, ale też pieniądze na specjalistyczne studia.

Mówiąc dziś lekarz, nie mamy na myśli jedynie osoby, do której idziemy, gdy poczujemy się gorzej. Dziś, coraz większą popularnością cieszą się operacje plastyczne i usługi fizjoterapeutów, przez co liczba zawodów powiązanych z lekarzami znacznie wzrosła.

Od kilku lat widać, że na znaczeniu zyskują chirurdzy plastyczni, jak i fizjoterapeuci. Są to zawody, w których nie tak łatwo zacząć pracę, ale z uwagi na ciągłe wzrosty zapotrzebowania usług medycznych, lekarz musiał znaleźć się na tej liście.

6. Analityk biznesowy — branża finansowa

Świadomość finansowa, jak i obawy dotyczące systemu emerytalnego wciąż rosną. To głównie te dwa powody przyczyniły się do znacznego wzrostu zainteresowania doradztwem finansowym w Polsce. Prognozy jasno pokazują, że najbliższe lata będą bardzo dobre dla tej branży. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. finansów do 2030 roku może wzrosnąć nawet o 40%. Jest to idealny czas dla osób, które mają ukończone studia o profilu finansowym i chciałyby rozwijać się w tym kierunku.

Do głównych zadań analityka biznesowego należy:

  • Współpraca z głównymi negocjatorami i osobami decyzyjnymi
  • Wsparcie finansowe klientów
  • Przygotowywanie sprawozdań finansowych
  • Ekspertyza księgowa

7. Trener / Dietetyk – branża fitness

Tryb życia Polaków znacznie się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Coraz więcej osób pracuje z domu, a co za tym idzie ma więcej czasu na uprawianie sportów i prowadzenie zdrowego stylu życia. Zapotrzebowanie na dietetyków i trenerów personalnych wciąż rośnie. Wiele osób chce ćwiczyć, ale nie ma do tego wystarczającej motywacji. Głównym zadaniem trenerów jest właśnie motywacja i ułożenie planu treningowego dla podopiecznych.

Z czasem zawody trenera personalnego i dietetyka się pokryją. Już teraz bardzo wyraźnie widać, że osoby, które jeszcze kilka lat temu zajmowały się wyłącznie układaniem planów treningowych, poszerzają swoje horyzonty o układanie diet i planów żywieniowych.

Warto więc rozwijać się równolegle w tych dwóch dziedzinach, aby zaspokajać potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

8. Grafik komputerowy – branża IT

Powstaje coraz więcej filmów, książek, stron internetowych i innych miejsc, w których kreatywna grafika może zadecydować o sukcesie sprzedażowym. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, pracodawcy starają się wyróżnić w taki sposób, aby klient nie tylko kupił dany produkt, ale też zapamiętał daną markę. Czasu, w których to jakość produktu decydowała o sprzedaży już minęły. Dziś, liczy się dobra okładka i reklama.

W praktycznie każdej dziedzinie zastosowano już najpopularniejsze sztuczki, których celem było przyciągnięcie klienta. Dziś, trzeba być nie tylko osobą mega kreatywną, ale też znającą aktualne trendy. Czasem, lepiej jest stworzyć grafikę prostą, ale nawiązującą w jakiś humorystyczny sposób do niedawnych wydarzeń, aby zdobyć klientów.

Praca grafika polega głównie na tworzeniu projektów graficznych i ich realizacji. W niektórych przypadkach jest to też obróbka graficzna zdjęć i przygotowywanie materiałów do druku.

9. Analityk big data — branża IT, zarządzanie danymi

Jest to zawód, który kilka lat temu nie miał jeszcze prawa bytu. Dziś, bez analityka danych, wiele firm straciłoby mnóstwo klientów.

Według Harvard Business Review, analityk big data jest \”najseksowniejszym zawodem XXI wieku\”. Nic dziwnego — obecnie, nawet niewielkie firmy gromadzą duże ilości danych, których analiza jest kluczowa dla rozwoju interesu. Dobry analityk danych powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu statystyki, ekonomii i matematyki.

Do zadań analityka danych należą między innymi: gromadzenie i analizowanie danych, przygotowywanie strategii biznesowych oraz doskonalenie zadań marketingowych przedsiębiorstwa. Jego zadania mają przynosić korzyści finansowe i poprawić rentowność działania firmy.

10. Rzemieślnik

Zawody związane z rękodziełem i rzemiosłem stają się coraz bardziej popularne. Pozycja ta musiała znaleźć się na naszej liście zawodów przyszłości, ponieważ to właśnie niewielkie przedsiębiorstwa i jakość wykonania niektórych rzeczy będą miały niedługo znaczenie.

Już teraz widać, że niewielkie firmy i jednoosobowe działalności cieszą się zainteresowaniem. I w sumie co tym dziwnego? Na rynku mamy ogrom firm i renomowanych marek, które poza znanym logiem nie oferują nic poza tym. Wiele jednoosobowych firm oferuje nie tylko jakość wykonania, ale też unikalne produkty. Wszystko, co robione jest ręcznie, jest na swój sposób unikalne. Właśnie dlatego, coraz więcej osób interesuje się zakupem produktu od osoby, która się na tym zna i wykonuje swoją pracę z pasją.

Branża w jakiej chcesz pracować tak naprawdę zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz zacząć tworzyć ozdoby do domów, akcesoria ze skóry czy breloczki. Jeżeli posiadasz większą ilość narzędzi i umiejętności, które ludzie doceniają, możesz zająć się produkcją mebli lub ubrań.

11. Praca w Internecie

Ostatni czas to dla Internetu lata świetności. Coraz większy procent ludzi pracuje z domu przez internet lub prowadzi własne internetowe biznesy. W najbliższych latach nie wygląda na to, żeby coś miało się w tej kwestii zmienić. Mnóstwo nowych zawodów jak specjaliści SEO, producenci Virali, czy osoby zarządzające social mediami to dziś norma.

Możliwości pracy w Internecie są nieograniczone. Możesz wybrać jeden z zawodów przedstawionych w artykule, do którego link znajdziesz poniżej lub zdecydować się na stworzenie czegoś zupełnie nowego.

Decydując się na pracę w Internecie, musisz wiedzieć, że nie jest to do końca takie łatwe jak mogłoby się wydawać, ale o tym dowiesz się z podlinkowanego artykułu.

12. Wykwalifikowani robotnicy

Nie tylko osoby ze specjalnym wykształceniem będą miały szansę na znalezienie dobrej pracy na najbliższe lata. Również zawody, które wydają się dziś dość proste, będą przechodzić dobre czasy.

Za rozwojem technologicznym idzie też konieczność serwisu poszczególnych maszyn i technologii. Bez pomocy osób, które ubrudzą sobie ręce nie powstanie nic, z czym mogą pracować osoby bardziej wykształcone. Tak więc budowlańcy, operatorzy maszyn, elektromechanicy i inżynierowie produkcji będą mieli pełne ręce roboty.

Jest mnóstwo zawodów, które przez ostatnie lata straciły na popularności, przez co ilość wolnych miejsc pracy się zwiększyła. Przyczynił się do tego również polski system edukacji, który nie do końca sprostał szybkiemu rozwojowi technologii.

Zawody bez dobrej przyszłości

Większość prognoz mówi o tym, że w najbliższych latach z mapy zawodów znikną te dotyczące powtarzalnej pracy fizycznej i przetwarzania informacji. Tak więc w dłuższej perspektywie nie ma co myśleć o pracy na taśmie produkcyjnej w dużej firmie lub w bibliotecznym archiwum.

Pracę w tych miejscach przejmą roboty i algorytmy, co z punktu widzenia przedsiębiorców jest dobrym krokiem w kierunku automatyzacji i minimalizacji kosztów.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz zawodu przyszłości na długie lata, skup się na tym, co jest aktualnie modne w Polsce i za granicą. Tylko w ten sposób możesz uniknąć sytuacji, w której planujesz swoją karierę, aż a pewnym momencie okaże się, że Twoje stanowisko pracy będzie likwidowane.

Wejście w nowe branże jest bardzo dobre nie tylko dla osób z powiązanych działów, ale też dla tych początkujących. Gdy nowa dziedzina się rozwija, jest naprawdę niewiele specjalistów, którzy mają doświadczenie w praktyce. Ty, startując już na samym początku, możesz zyskać to doświadczenie i wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *