Najczęściej popełniane błędy w CV — kompletny poradnik

błędy w CV

Wysłałeś mnóstwo aplikacji, ale nie dostałeś żadnej odpowiedzi od rekruterów? Może być to spowodowane błędami w Twoim CV.

Może wydawać się, że Twoje CV jest idealnie przygotowane, nie zawiera błędów i wygląda świetnie, ale w rzeczywistości, jest kiepskie. Jak poznać, czy Twoja aplikacja pozytywnie zaskoczy pracodawcę i czy zawiera wszystkie elementy, które powinny się w Twoim CV znaleźć. W tym artykule dowiesz się tego wszystkiego, a także poznasz listę błędów, które najczęściej popełniają kandydaci, wysyłając CV.

Najważniejsze zasady pisania CV

Tak jak każdy dokument, tak samo CV, ma swoje zasady, którymi należy się kierować. W wielu krajach są zgoła inne, bo na przykład w Stanach Zjednoczonych nie wymaga się od kandydatów zdjęć. U nas natomiast CV bez fotografii może wydawać się nieco niekompletne.

\"Przycisk

Poniżej znajdziesz zasady, na których powinieneś się wzorować tworząc swoje CV.

1. Na początku dodaj wyłącznie najważniejsze dane osobowe i kontaktowe

W CV nie powinieneś podawać zbędnych informacji. Powinieneś zawrzeć wyłącznie:

  • Imię i nazwisko
  • Adres korespondencyjny
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail

Jeżeli aplikujesz na stanowisko związane z IT, marketingiem itp. warto jest też podać adres swojego profilu LinkedIn. W ten sposób uwiarygodnisz informacje o sobie, a także ułatwisz pracodawcy kontakt z Tobą.

2. Do CV dodawaj tylko profesjonalnie wyglądające zdjęcie

Dodając zdjęcie do CV, kilka razy się nad nim zastanów. Nie wybieraj zdjęcia z wakacji, gdzie stoisz w samych bokserkach, czy opierając się o palmę. Zdjęcie powinno być dobrej jakości, na w miarę jednobarwnym tle, gdzie cała uwaga będzie skupiona na Tobie.

Fotografia powinna być też dopasowana do Twojego wzoru CV. Nie warto jest bowiem dodawać zdjęcia z niebieskim tłem, gdy pozostała kolorystyka szablonu oparta jest o kolor zielony.

3. Nie pomijaj podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe, to, jak pisaliśmy w wielu artykułach, jeden z najważniejszych elementów CV. Nigdy go nie pomijaj. Najlepiej, gdy napiszesz je dopiero na końcu tworzenia CV, co da Ci pogląd na to, co jest Twoimi największymi atutami i co chcesz wyróżnić.

Podsumowanie zawodowe powinno składać się z 4-5 zdań na górze CV. Możesz w nim zapisać swoje największe zalety, to co chcesz osiągnąć w firmie, a także jakie masz plany na dalszy rozwój.

Jest to miejsce na krótką reklamę o Tobie. Musisz więc poświęcić kilka minut i przygotować tę sekcję w taki sposób, aby była jak najbardziej przyciągająca.

Podsumowanie zawodowe jest często jedynym elementem czytanym przez pracodawców w celu początkowej weryfikacji kandydatów.

4. Wyróżnij najważniejsze doświadczenie zawodowe

W większości przypadków najważniejszą sekcją jest doświadczenie zawodowe. Pisząc o tym, gdzie pracowałeś, skupiaj się na samych konkretach. Dopasuj też stanowiska pracy do danego ogłoszenia. Nie pisz o tym, że pracowałeś jako kucharz, gdy aplikujesz na stanowisko programisty.

Podaj nazwy firm, dokładne daty w których pracowałeś, a także to, czym się tam zajmowałeś. Pamiętaj jednak, że na rozmowie rekrutacyjnej może paść pytanie o to, w jaki sposób wykonałeś coś, czym pochwaliłeś się w CV, tak więc nie zmyślaj.

5. Swoje umiejętności opisuj nieszablonowo

Umiejętności w CV możemy podzielić na miękkie i twarde. Te pierwsze to takie umiejętności, którymi może pochwalić się praktycznie każdy. Praca pod presją stresu, pracowitość czy dbałość o detale to umiejętności, których nie powinieneś zapisywać, chyba że pracodawca ich wymaga.

Co do umiejętności twardych — specjalistycznych, postaraj się je opisywać w niezwykły sposób. Jeżeli na bardzo dobrym poziomie posługujesz się np. oprogramowaniem Office, zamiast pisać bardzo dobra znajomość pakietu Office, możesz napisać magik pakietu Office (przesadzone :)).

6. Wykształcenie dopasuj do oferty pracy

\"Dobre

Tworząc sekcję wykształcenia, podobnie jak w przypadku doświadczenia, nie warto jest pisać czegoś, co niepowiązane jest z danym zawodem. W wielu przypadkach nie opłaca się umieszczać liceum czy technikum, ponieważ posiadając tytuły zawodowe i naukowe, szkoła ponadpodstawowa nie ma większego znaczenia.

Jeżeli ukończyłeś studia z wyróżnieniem lub osiągnąłeś podczas studiów coś, czym chciałbyś się pochwalić, jak najbardziej możesz to zrobić. To samo tyczy się pracy dyplomowej, jeśli jest powiązana z danym zawodem.

7. Zawrzyj sekcję zainteresowań

Wciąż wielu kandydatów wysyła aplikacje, w których nie ma umieszczonych zainteresowań. Jest to duży błąd, ponieważ pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na to, czy w CV się one znajdują. Rekruterzy wiedzą, że pracownicy, którzy posiadają rozwijane zainteresowania są o wiele bardziej kreatywni i pomysłowi. Tak więc nie pomijaj tej sekcji, bo nie tylko może pomóc Ci się wyróżnić na tle konkurencji, ale też dać wymarzoną pracę.

Najlepszą opcją, jest, jeżeli interesujesz się czymś, co wiąże się z Twoją pracą. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nowa posada będzie nie tylko po to, aby zarobić, ale też, aby rozwijać swoje pasje. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pracownik, który pasjonuje się wykonywaną pracą jest warto o wiele więcej od zwykłego pracownika.

8. Wybierz czytelną i niebanalną czcionkę

Jeżeli chcesz, żeby Twoje CV było czytelne, wybierz prostą i klasyczną czcionkę jak Arial, Calibri czy Hellvetica. Jeżeli zaś chciałbyś się wyróżnić, stosując inną czcionkę, postaraj się, żeby była ona czytelna. Nie ma bowiem nic gorszego, niż czytanie tekstu, który najpierw trzeba rozszyfrować.

Wybierając inną czcionkę niż te najpopularniejsze, upewnij się, że będzie ona pasowała do wybranego szablonu, tak, aby nie zaburzyć jej struktury.

9. CV postaraj się zmieścić na 1 stronie

W wielu zagranicznych aplikacjach, CV czy résumé na kilka stron to norma. W Polsce przyjęło się jednak, że aplikacja powinna zmieścić się na jednej stronie A4. Zasada ta nie tyczy się osób, które posiadają ogromne doświadczenie zawodowe i umiejętności, których wymaga pracodawca. Takie osoby bez problemu mogą tworzyć CV na 2 lub 3 strony.

W większości przypadków nie rozpisuj się za bardzo, ponieważ ok. 80% CV i tak nie zostaje przeczytanych do końca, a tworząc kilku stronicowy dokument, od razu sobie to gwarantujesz.

Najczęściej popełniane błędy w CV

Mimo stosowania zaleceń dotyczących pisania CV możesz popełnić mnóstwo błędów. Wiemy to, ponieważ wiele osób, które korzysta z naszej pomocy, przesyła CV, które zawierają nie tylko mało widoczne błędy, ale też te podstawowe.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze problemy i błędy występujące w CV.

1. Błędy gramatyczne i literówki

Jest to jeden z najczęściej pojawiających się problemów w większości CV. Przez to, wielu rekruterów uważa, że gdy otrzymują CV z takimi błędami, od razu wpisują na konto kandydata ujemne punkty.

Odbierane jest to jako lekceważenie, ponieważ jeśli kandydat nie poświęcił 5 minut na dokładne sprawdzenie dokumentu, nie zależy mu na pracy lub tak samo będzie traktować swoje obowiązki.

Pamiętaj, zanim wyślesz CV, kilkukrotnie sprawdź, czy nie występują w nim błędy językowe i literówki, ponieważ jest to błąd, który może Cię sporo kosztować.

2. Brak konkretów

Kolejnym dość często pojawiającym się problemem jest brak konkretnych informacji. Wielu kandydatów na stanowiska juniorskie i te, które pozwoliłyby rozpocząć ich karierę zawodową, nie mają doświadczenia, więc postanawiają lać wodę. W niektórych przypadkach jest to dobre rozwiązanie, ale w większości duży błąd.

Zamiast pisać głupoty, które tylko odciągną od Ciebie uwagę pracodawcy, postaraj się zrobić coś, aby ją przyciągnąć. Jeśli nie posiadasz wymaganego doświadczenia, dokładniej opisz swoje umiejętności, pochwal się osiągnięciami lub daj znać, że chcesz się rozwijać i nie zaprzepaścisz danej Ci szansy.

3. Brak osiągnięć w CV

W marketingu i reklamie, dowody o działaniu produktu są bardzo ważne. Tak samo sprawa wygląda w CV. Jeżeli pracowałeś na podobnym stanowisku i posiadasz osiągnięcia, którymi mógłbyś się pochwalić, zrób to!

Pracodawcy cenią ludzi, którzy poza swoimi obowiązkami wykonują czynności, dzięki którym zwiększają swoją wydajność lub firma lepiej funkcjonuje.

4. Brak klauzuli o ochronie danych osobowych

Jest to obecnie wymóg w każdym CV. Co prawda część danych z Twojego CV może zostać przetworzona, jednak jako cały dokument już nie. Tak więc wysyłając aplikację, nie zapomnij na dole umieścić klauzuli. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie, że Twoje CV nie zostanie pominięte z tak błahej przyczyny.

Wiele firm posiada swoje klauzule, które umieszczają w ogłoszeniu o pracę.

5. Brak słów kluczowych w CV

Słowa kluczowe, to pojedyncze słowa lub wyrażenia, które opisują umiejętności lub doświadczenie kandydata. W przypadku copywritera mogą to być: lekkie pióro, umiejętność pisania na dany temat czy znajomość zasad SEO.

Tworząc CV, sprawdź, jakie słowa znalazły się w ogłoszeniu o pracę i porównaj je do swojej aplikacji. Jeżeli większość słów użytych przez Ciebie pokrywa się z tymi z ogłoszenia to wszystko jest w porządku. Pamiętaj jednak, żeby nie kopiować 1 do 1 treści z ogłoszenia.

6. Bałagan wizualny

CV powinno posiadać strukturę i spójną kolorystykę. Nie możesz wysłać dokumentu, który wygląda jak abstrakcyjny obraz (chyba, że aplikujesz na stanowisko grafika).

\"błędne

Sprawdź więc, czy Twoje CV, posiada kolejno sekcje:

  • Podsumowania zawodowego
  • Doświadczenia zawodowego
  • Umiejętności
  • Osiągnięć
  • Wykształcenia
  • Zainteresowań

Gdy wszystko będzie w odpowiedniej kolejności, wyrównaj poszczególne sekcje, aby wyglądały one spójnie i elegancko.

7. Zaburzona chronologia

Pisząc CV, pamiętaj o tym, że powinieneś stosować zasadę odwróconej chronologii. Polega ona na tym, że Twoje ostatnie doświadczenie i stanowisko zawodowe powinno znajdować się na samej górze listy, natomiast najstarsze na samym końcu.

8. Powtarzające się słowa i frazy

Nie umieszczaj tych samych umiejętności czy doświadczeń wielokrotnie zmieniając tylko formę zapisu.

Wiele osób tworzy CV nawet o tym nie wiedząc, że zapisane umiejętności się powtarzają. Wiemy, że pracując na wielu stanowiskach jest prawdopodobne, że miałeś podobny zakres obowiązków, jednak pisanie w trzech miejscach, że zajmowałeś się obsługą klienta nie jest konieczne.

9. Treści skopiowane z ogłoszenia

To, że CV musi w jak największym stopniu pokrywać się z wymaganiami z ogłoszenia jest chyba wiadome. Nie powinieneś jednak przesadzać. Kopiowanie spisu umiejętności i delikatne go przerobienie jest widoczne. Zwłaszcza, gdy ta sama osoba, która tworzyła ogłoszenie, czyta Twoją aplikację.

Staraj się więc dopasowywać do ogłoszenia i stosować słowa kluczowe, ale nie kopiować w taki sposób, aby było to widoczne. Możesz np. korzystać ze słownika synonimów.

10. Brak stopni znajomości języków

To, że w CV zapiszesz znajomość języka angielskiego nic tak naprawdę nie mówi. Bo co, znasz ten język z filmów, władasz nim na podstawowym poziomie, czy posiadasz certyfikaty, które potwierdzają Twoją znajomość.

Zawsze zapisując języki w CV, dopisz stopień znajomości. Najlepiej stosując skalę rady Europy tzn. A1, A2, C2, B1 itp., ale jeżeli nie wiesz, na jakim poziomie jest Twój język napisz po prostu osobistą ocenę.

11. Zły format pliku CV

Jednym z najgorszych rzeczy, które możemy zrobić jest także nieodpowiedni zapis CV. Tworząc CV a najpopularniejszym Wordzie i zapisując plik w formacie .doc, możesz zapomnieć o jego odpowiednim odczycie. W zależności od wersji oprogramowania, te same pliki mogą otwierać się zupełnie inaczej, przez co poszczególne elementy mogą być poprzesuwane.

Postaraj się więc zapisywać CV wyłącznie w formacie PDF.

12. Nieprofesjonalny prywatny e-mail

Mniej ważną, ale przykuwającą oko sprawą jest e-mail. Wielu młodych ludzi posiada adres poczty założony kilka lat temu, przez co wiele z nich wygląda dość dziwnie. Pracodawca, widząc w danych kontaktowych e-mail typu xmarcinek97@gmail.com czy darkdynamit@wp.pl może mieć wrażenie, że nie podchodzisz do spraw zbyt profesjonalnie.

Stwórz więc e-mail, który będzie zawierał Twoje imię i nazwisko lub jakiś podobny, który będzie nadawał się do zawodowych spraw.

13. Zagraniczne CV pisane według polskich standardów

Zagraniczne CV, czy to angielskie, czy amerykańskie, różni się nieco od tego, które widzimy w Polsce. Poczytaj więc o zasadach jak tworzyć takie CV, a dopiero później je konstruuj. Unikniesz w ten sposób trochę czasu i gafy, gdy nieodpowiednio przygotowane CV wyślesz pracodawcy. CV po angielsku jest nieco prostsze do napisania, ale wymaga znajomości języka i nietypowych zwrotów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *