O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania warto zadać?

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj poniższy artykuł, który ułatwi Ci to zadanie. Poznasz pytania, które bez problemu możesz zadać rekruterowi i dowiesz się, dlaczego warto pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli stworzyłeś CV, które przykuło uwagę pracodawcy i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, możesz być z siebie dumny. Jest to jednak pierwszy etap rekrutacji i teraz czeka Cię znacznie trudniejsza część — rozmowa kwalifikacyjna.

Na rozmowie kwalifikacyjnej od początku do końca musisz być skupiony i uważnie dobierać słowa. Nawet jeżeli cała rozmowa poszła Ci bardzo dobrze, a na koniec, gdy rekruter zapyta, czy masz jakieś dodatkowe pytania, odpowiesz, że nie, możesz zepsuć całe dobre wrażenie, jakie wywołałeś. Warto jest więc przygotować kilka pytań, które w razie potrzeby możemy zadać rekruterowi, nawet jeżeli nie do końca interesuje nas sama odpowiedź na te pytania.

W poniższym artykule znajdziesz dokładnie opisany powód, dla którego warto pytać rekrutera lub pracodawcę, listę interesujących pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, a także pytania, których lepiej nie zadawać.

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

\"ciekawe

Rekruter analizuje Twoją osobę, zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej. Obserwuje, czy będziesz pasować do obecnego zespołu i czy wpiszesz się w zarys tego, czego oczekuje pracodawca. Musisz więc pokazać swoje kompetencje, ale nie tylko w taki sposób, jak odpowiedzi na pytania. Powinieneś wyjść ze swoją inicjatywą i w pewnych momentach dodawać coś od siebie. W ten sposób pokażesz, że jesteś zaangażowany i chętny do podjęcia współpracy.

Dodatkowo, zadając pytania w odpowiedni sposób, możesz jeszcze bardziej podkreślić swoje umiejętności i kompetencje. Moc, jaka tkwi w zwykłej rozmowie, jest naprawdę ogromna. Nie bój się więc zadawać pytań, bo \”ten, kto pyta jest głupcem przez 5 minut, a ten, kto pytań nie zadaje, jest nim do końca życia\”.

O co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? – TOP 15 pytań

Poniżej znajdziesz listę pytań, która może Ci pomóc zdobyć wiele przydatnych informacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także pokazać siebie w lepszym świetle. Nie rzucaj jednak wszystkich pytań naraz. Postaraj się w odpowiednim czasie zadawać dane pytanie, lub na koniec rozmowy, gdy pracodawca zapyta, czy masz do niego jakieś pytania.

1. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków na stanowisku?

Jest to zupełnie podstawowe pytanie, które powinieneś zadać niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz. Pokażesz w ten sposób, że jesteś zaangażowany i interesujesz się nowymi wyzwaniami, jakie może stawić przed Tobą nowa praca.

Dowiesz się także, jakie obowiązki Cię czekają i z jakimi zadaniami będziesz musiał się mierzyć. Szukasz w końcu pracy, która Cię interesuje, więc warto jest o to zapytać.

2. Czy w firmie mają miejsce spotkania integrujące pracowników?

Pytanie, które pokaże, że ważna jest dla Ciebie współpraca i dobry kontakt z innymi pracownikami. Praca w dobrej atmosferze, gdzie każdy zna się bardzo dobrze, jest o wiele wydajniejsza i przyjemniejsza.

3. Czy dla pracowników dostępne są programy szkoleniowe?

Zadając to pytanie, dowiesz się, czy w przypadku chęci dalszego rozwoju, będziesz musiał to robić na własną rękę, czy firma oferuje szkolenia, które rozwiną Twoje kompetencje.

Pokażesz pracodawcy, że zależy Ci na dalszym rozwoju i nie chcesz stać w miejscu.

4. Jakich wyników oczekujecie od nowego pracownika w ciągu 3 pierwszych miesięcy pracy?

Na to pytanie nie każdy rekruter jest przygotowany. Możesz się dzięki niemu dowiedzieć, czego oczekiwać będzie od Ciebie pracodawca przez pierwsze miesiące pracy. Może okazać się, że praca jest całkiem dobra, ale wymagania jak na Twój staż pracy, będą zdecydowanie zbyt wysokie.

5. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

W pracy będziesz spędzać około 40 godzin tygodniowo. Warto jest więc wiedzieć, jak będzie wyglądał Twój dzień i czego możesz się spodziewać. Warto w tym miejscu zapytać też o to, czy często zdarzają się jakieś nagłe sytuacje, w których trzeba rzucić obecne zadanie i zacząć wykonywać inne.

6. Jak często przeprowadzane są procesy oceniające wyniki pracy i czy za niskie wyniki są jakieś konsekwencje?

Jeżeli nie wiesz, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, to pytanie może być idealne. Nie każdy rekruter jest na nie przygotowany, a to, czy będziesz oceniany za swoją pracę powinno być dla Ciebie bardzo ważne.

7. Czy praca wymaga wyjazdów służbowych?

Jeżeli wolisz pracę stacjonarną i nie lubisz wyjazdów służbowych, warto zadać to pytanie. Może się bowiem okazać, że po jakimś czasie będziesz musiał zacząć wyjeżdżać do pracy, co dla niektórych może być uciążliwe.

Im więcej informacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej zdobędziesz, tym lepiej!

8. Jakie są długoterminowe możliwości rozwoju?

Pracodawca, chcąc rozwijać swoją firmę, powinien się najpierw skupić na rozwoju swoich pracowników. Warto więc zapytać, co może Cię czekać w przyszłości w danej firmie i podkreślić swoje osiągnięcia. Możesz też, jeśli to prawda, powiedzieć, że Twoje cele zawodowe pokrywają się z dalszym planem na rozwój firmy.

9. Jakie są cele firmy i strategia jej rozwoju?

Pytanie bardzo podobne do powyższego. Warto jednak je zadać, ponieważ coraz częściej bywa tak, że pracodawcy chcą otwierać siedziby w kolejnych miastach, a Ty będziesz miał możliwość awansu w nowej siedzibie.

10. Co jest według Pana/Pani najlepszego w pracy w tej firmie?

Jest to pytanie, które kierujesz bezpośrednio do pracodawcy lub rekrutera. Nie zawsze można je zadać, ale dowiesz się wtedy, czy pracodawca pasjonuje się swoją pracą, czy robi to wyłącznie ze względu na korzyści finansowe. Pracodawca, który lubi swoją pracę ma zawsze lepsze podejście do rozwoju firmy i pracowników.

11. Jaki jest przyszły przełożony i czego wymaga?

Aplikując na stanowisko, na którym będziesz mieć przełożonego, warto jest wiedzieć, jaki on będzie. Nie chcesz chyba pracować na wymarzonym stanowisku, ale mieć przełożonego, który będzie wymagał zbyt wiele i będzie krytykował Cię za wszystko, co robisz.

12. Na jakich rozwój kompetencji kładziony jest największy nacisk w firmie?

Zadając to pytanie, dowiesz się, czy firma stawia na rozwój kompetencji, które chciałbyś rozwijać. Jest ono bardzo przydatne w sytuacji, w której aplikujesz na stanowisko, które nie do końca spełnia Twoje oczekiwania.

13. Jak dużo osób pracuje w zespole, do którego dołączysz?

Jeżeli lubisz pracować samodzielnie, powinieneś zadać to pytanie. Bo co, jeżeli nie lubisz pracować z innymi, a okaże się, że będziesz musiał współpracować z 10 osobami?

Zapytaj pracodawcę o to, czy byłaby możliwość pracy na własną rękę, jeżeli tak wolisz.

14. Czy stanowisko posiada jakieś wyzwania, o których nie zostało powiedziane w ogłoszeniu?

Osoby, które nie lubią monotonii, a lubią wyzwania, powinny być tym zainteresowane. Zadając to pytanie, pokażesz, że jesteś gotowy na nie przewidziane wypadki i zależy Ci na rozwoju nowego miejsca pracy.

Pracodawca zobaczy też, że jesteś osobą kompetentną, która nie boi się wyzwań i jest odporna na stres.

Zastanawiasz się jak zarabiać w domu? Sprawdź ten artykuł.

15. Jak wygląda dalszy proces rekrutacji?

Zadając to pytanie na sam koniec rozmowy kwalifikacyjnej, pokażesz, że jesteś zainteresowany danym stanowiskiem i że jesteś zmotywowany do pracy. Dowiesz się także, co może Cię dalej czekać i kiedy otrzymasz kolejne instrukcje dotyczące rekrutacji.

Warto też zapytać, co w przypadku, gdy na tym etapie Ci się nie powiedzie.

Jakich pytań nie warto zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Poza pytaniami, które mogą pokazać Cię z dobrej strony, są też takie, które mogą zupełnie odmienić opinię na temat Twojej osoby. Warto jest więc zapoznać się z nimi i nie zadawać ich, mimo chęci poznania na nie odpowiedzi.

  • Jak mi poszło?
  • Czym dokładnie zajmuje się wasza firma?
  • Czy mogę równocześnie podejmować inne zlecenia lub pracę?
  • Czego najbardziej nie lubicie w pracownikach?
  • Kiedy mogę wziąć najbliższy urlop?
  • Czy obowiązują nadgodziny i jak są płatne?
  • Nie zadawać żadnego pytania

To by było na tyle, jeżeli chodzi o pytania, które warto zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, a także te, których nie powinno się zadawać. Jeżeli masz jakieś uwagi lub pytania dotyczące powyższego artykułu, zapraszamy do skorzystania z sekcji komentarzy.

2 thoughts on “O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jakie pytania warto zadać?”

  1. Czy według was warto pytać bezpośrednio pracodawcę o podwyżkę na rozmowie o pracę? Nie wiem czy wypada pytać o takie sprawy gdy jeszcze nie pracuję.

    1. Z jednej strony tak, z drugiej zaś nie. Wszystko zależy od tego jak potoczy się rozmowa i jak nastawiony jest pracodawca. Możesz zadać takie pytanie bez problemu, gdy przedstawiłeś swoje oczekiwania finansowe i są one znacznie wyższe niż to, co może zaoferować pracodawca. Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *