Praca dla nieletnich — Najlepsze pomysły na 2024 rok

praca dla nieletnich

Chciałbyś kupić PlayStation, a może nowy rower? Nie w każdej sytuacji rodzice są przychylni naszym pomysłom i często, gdy chcemy coś kupić, musimy na to zapracować lub kupić za własne pieniądze.

Jeżeli chciałbyś w pewnym stopniu stać się niezależny od rodziców, powinieneś pomyśleć o własnym sposobie na zarobek. Tych jest naprawdę sporo. Wystarczy, że przeanalizujesz to, co potrafisz i czym chciałbyś zajmować się w przyszłości, a na pewno znajdziesz coś, na czym mógłbyś zarobić.

Chcieliśmy, aby ten artykuł był kompletnym poradnikiem dla osób niepełnoletnich, które chcą zacząć zarabiać, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Poniżej znajdziesz m.in. to, gdzie szukać pracy, czym mógłbyś się zajmować oraz to, czy Twoja praca będzie legalna.

Zapraszamy do lektury 🙂

Jak napisać CV dla nastolatka

Jednym z głównych problemów podczas pisania CV nastolatka, jest brak doświadczenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się, co może wpisać w tej sekcji, gdy nigdy nie pracowało i nie posiada żadnego doświadczenia.

Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym wyróżnisz się na tle pozostałych kandydatów, którzy jakieś doświadczenie posiadają.

Pisząc CV dla osoby nieletniej, powinieneś się skupić na umiejętnościach, wykształceniu i zainteresowaniach. Nie możesz też pominąć podsumowania zawodowego, które bardzo często decyduje o zatrudnieniu pracownika.

Dobrze napisane i skonstruowane CV, to jeden z najważniejszych elementów podczas rekrutacji.

Postaraj się więc być kreatywnym i na każdą sekcję poświęć trochę czasu, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Musisz pamiętać o tym, że Twoje CV będzie niejako Twoją wizytówką i tym, co zbuduje pierwsze wrażenie u Twojego pracodawcy.

W podsumowaniu zawodowym musisz jak najlepiej zareklamować siebie. Nie posiadając zbyt wiele specjalistycznych umiejętności czy doświadczenia trudno będzie dostać pracę, chybachyba że udowodnisz, że naprawdę się przydasz.

\"praca

W sekcji umiejętności zamieść wszystko, co potrafisz i łączy się z danym zawodem. Często może wydawać się, że nic co potrafimy nie przyda się w danej pracy, ale jest to mylne wrażenie. Od osób młodych pracodawcy nie wymagają wiele i chociażby mały szczegół może zadecydować o zatrudnieniu. Możesz dodatkowo pokrótce omówić poszczególne umiejętności, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę coś potrafisz i jesteś osobą, która wie co mówi.

W sekcji zainteresowań koniecznie zapisz, to czym się interesujesz. Młodzież, która nie ma pasji, jest o wiele niżej punktowana od tej, która takowe posiada. Dlatego napisz, czym się interesujesz i czy udało Ci się coś w danej dziedzinie osiągnąć. Najlepszym wyjściem będzie, gdy Twoje zainteresowania pokrywają się nieco z danym zawodem. Pokaże to pracodawcy, że lubisz to, co miałbyś w pracy robić i chcesz się w tym kierunku rozwijać.

Pisząc CV do pracy dla nieletnich, warto też stworzyć list motywacyjny. Jest to bardzo często pomijany element ze względu na czas wymagany do jego stworzenia. Dobry list motywacyjny powinien być bowiem pisany dłużej niż kilka minut, tak, aby przedstawiał Cię w samych superlatywach.

Pamiętaj też o tym, żeby gotowe CV zapisać w formacie PDF. Tworząc dokument, warto jest na początku wybrać odpowiedni szablon, który będzie pasował do danego zawodu, a dodatkowo wyróżni Cię dla tle konkurencji.

Gdzie szukać ofert pracy dla młodzieży

Większość nastolatków szukając pracy, po prostu wpisuje w wyszukiwarce \”praca dla nieletnich Warszawa\”, czy \”praca dla nastolatka\”. Nie jest to zły sposób, ponieważ możesz znaleźć sporo ogłoszeń, ale w dużej części będą to bardzo rozchwytywane oferty.

Jeżeli chcesz znaleźć coś, w czym nie ma ogromnej konkurencji lub szukasz bardziej ukierunkowanych ofert, spróbuj odwiedzić portale Internetowe firm, w których chciałbyś pracować. Mogą to być np.:

Poza bezpośrednim szukaniem pracy w poszczególnych firmach, możesz spróbować z portali ogłoszeniowych jak:

Powinieneś bez problemu znaleźć przynajmniej kilka ogłoszeń, które przykują Twoją uwagę. Zwracaj jednak uwagę na to, czy dane ogłoszenie jest prawdziwe. Np. na olx krąży mnóstwo ogłoszeń, których celem jest rejestracja w jakimś portalu lub banku.

Jeszcze inną metodą na szukanie pracy dla nieletnich może być przeglądanie grup na facebooku. Istnieje mnóstwo grup, które skierowane są do osób niepełnoletnich. Znaleźć można min. grupy dotyczące castingów, drobnych prac i prac przez Internet.

Aspekty prawne

To, że aby legalnie pracować trzeba mieć ukończone 18 lat jest mitem. Według polskiego prawa już po ukończeniu 13 roku życia, można legalnie pracować. To, jak będziesz zatrudniony, jest jednak uzależnione od Twojego wieku.

Praca dla osób poniżej 13 roku życia

Jeżeli chcesz pracować, ale nie masz ukończonych 13 lat, musisz liczyć się z tym, że Twoje możliwości będą nieco ograniczone. Nie możesz podpisać umowy z pracodawcą, a jeżeli jest konieczna, to muszą to zrobić Twoi rodzice.

Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą zawierać umów o pracę, tak więc głównie są to umowy cywilno-prawne.

Praca dla osób w wieku 14-15 lat

\"pracownicy\"

Mając ukończone 13 lat, możesz samodzielnie zawierać umowy zlecenie lub umowę o dzieło. Nie możesz jednak zajmować się wszystkim, ponieważ zakres, w którym możesz legalnie pracować, nie jest jeszcze pełny.

Możesz zostać zatrudniony przez firmę, która zajmuje się:

  • reklamą
  • sportem
  • kulturą
  • działalnością artystyczną

Aby podpisać umowę, musisz posiadać zgodę rodziców, jednak możesz to zrobić samodzielnie. Podpisaną umowę musi zatwierdzić inspektor pracy, przy uwzględnieniu orzeczeń lekarskich, jeżeli takowe są wymagane.

Jako osoba poniżej 16 roku życia, nie możesz pracować w pełnym zakresie godzin. Maksymalny czas pracy to 6h.

Praca dla osób powyżej 15 roku życia

Od 2018 roku, osoby które ukończyły 15 lat, mogą zawierać umowę o pracę. Żeby to zrobić, musisz mieć ukończoną 8 klasę szkoły podstawowej lub gimnazjum. Musisz też posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie, które wskazuje na brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Jeżeli posiadasz powyżej 16 lat, możesz pracować już w niemal każdym miejscu. Czas pracy wynosi już nie 6 a 8 h. Jedynym warunkiem podpisania umowy o pracę, jest zatrudnienie w ramach przygotowania zawodowego.

Najlepsze pomysły na pracę dla osób nieletnich

Jak już wiesz, prac dla osób niepełnoletnich jest naprawdę dużo. To, czy się zajmiesz, zależy od Ciebie i od tego, co chciałbyś robić w przyszłości. Możesz zabrać się za pracę tymczasową, która pozwoli Ci sporo zarobić w krótkim czasie, a możesz myśleć bardziej przyszłościowo i zacząć rozwijać się od najmłodszych lat.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najbardziej dochodowe zajęcia dla nastolatków. Niektóre z nich pozwalają zarobić naprawdę spore kwoty pieniędzy, tak więc warto zapoznać się z nimi jak najszybciej.

Najlepsze pomysły na pracę w domu.

Inwentaryzacja — świetna praca dla nieletnich

Na początek ląduje praca, do której nadaje się każdy, kto ma odrobinę chęci do pracy. Inwentaryzacja polega na stworzeniu spisu wszystkich produktów posiadanych przez firmę. Wszystkie przedsiębiorstwa muszą przynajmniej raz w roku wykonać inwentaryzację, tak więc jest to świetna opcja jako praca dorywcza.

Na rynku istnieje mnóstwo firm inwentaryzacyjnych, które zatrudniają pracowników przez cały rok. Wystarczy, że znajdziesz taką firmę w okolicy, a praca na pewno się znajdzie 🙂

Afiliacja — świat internetowego marketingu stoi przed Tobą otworem

Afiliacja to dość młoda dziedzina, która polega na sprzedaży produktów i usług innych osób. Możesz dołączyć do istniejącej sieci afiliacyjnej lub skorzystać z programów partnerskich, które oferują największe sklepy w Polsce.

Praca ta polega na polecaniu i reklamowaniu różnych produktów i usług ludziom, którzy mogą być nią zainteresowani. Sposobów na to jest mnóstwo. Możesz założyć grupę na Facebooku, otworzyć własną stronę internetową lub bloga, a nawet wysyłać produkty do zakupu znajomym.

To, co chciałbyś sprzedawać zależy tylko od Ciebie. Na rynku znajdziesz niemal wszystko, od kremów do rąk, przez filmy online do sprzętu samochodowego.

Najlepsi gracze zarabiają w afiliacji nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

Merchandising — praca dla osób które cenią sobie porządek

Jest to dość prosta praca, która polega na rozmieszczaniu produktów na półkach i witrynach. Nie polecamy jej dla osób, które są niecierpliwe i nie dbają o porządek.

Do Twoich zadań należeć będzie rozkładanie dostaw na półkach i dbanie o dobry wygląd ekspozycji. Sam wiesz, chyba że bardziej przyciągająca jest elegancka półka z perfekcyjnie ułożonymi towarami niż taka, na której część produktów jest poprzewracana.

Copywriting — pisanie tekstów na zamówienie

\"copywriting\"

Jest to coraz bardziej popularna praca nie tylko wśród osób młodych. Pisząc teksty możesz zarobić od kilkuset, do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Zamówienia na teksty to głównie: hasła reklamowe, scenariusze spotów radiowych, opisy produktów, artykuły na blogi czy teksty na ulotkach. Jest tego naprawdę wiele. Pisząc od najmłodszych lat nauczysz się zawodu, który w ciągu najbliższych lat będzie cieszył się naprawdę dużą popularnością.

Statystowanie — dobry pomysł dla początkujących aktorów

Statystowanie może być nie tylko świetnym pomysłem na pracę dla nieletnich, ale też na przygodę. Pracując jako statysta możecie od środka przyjrzeć się, jak powstają produkcje filmowe, a także spotkać profesjonalnych aktorów.

Jeżeli planujesz karierę filmową, bardzo dobrym pomysłem jest zacząć jak najszybciej. Nie zbijesz na tym kokosów, ale zawrzesz znajomości, które pomogą Ci w przyszłości wybić się na scenie.

Rzemiosło — praca dla osób z pasją

Rękodzieło staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Coraz częściej ludzie wolą kupić produkt od osoby prywatnej, która pasjonuje się tym co robi, niż z zagranicznej firmy, która masowo produkuje dany produkt.

Kupując u niewielkiego rzemieślnika, otrzymasz produkt, który będzie wykonany z najwyższej jakości materiałów, a także będzie jedyny w swoim rodzaju. Są to dwie rzeczy, które naprawdę przyciągają klientów.

Pomysłów na rękodzieło jest mnóstwo. Jeżeli masz dużo siły i materiały, możesz wykuwać ozdoby z metalu. Jeżeli bardziej pasjonuje Cię precyzyjna praca, możesz tworzyć portfele i paski ze skóry. Jeżeli posiadasz talent do rzeźbienia, możesz próbować swoich sił w pracy z drewnem.

Fotografia — świetny pomysł dla tych, którzy widzą świat nieco inaczej

\"fotograf\"

Jeżeli pasjonujesz się fotografią i uważasz, że robisz to dobrze, spróbuj na tym zarobić. Na rynku jest mnóstwo fotografów, więc może być trudno zdobyć pierwszych klientów, ale oferując niską cenę lub na początku darmowe zdjęcia, stworzysz portfolio, dzięki któremu kolejni klienci będą zgłaszali się sami.

Możesz być fotografem okolicznościowym, który zrobi zdjęcia na weselu lub możesz wykonywać prywatne sesje. Pomysłów jest naprawdę wiele, wszystko zależy od tego, czym się pasjonujesz i w którym kierunku chciałbyś się rozwijać.

Pamiętaj! Buduj portfolio i zbieraj opinie klientów!

Transkrypcja tekstów – prosta praca dla nieletnich

Transkrypcja polega na zapisywaniu tekstu z nagrań audio lub wideo. Mowa tu o różnych materiałach — od nagrań konferencyjnych do wykładów profesorów.

Transkrypcje stają się coraz popularniejsze ze względu na rosnące zainteresowanie podcastami. Osoby prowadzące podcasty, często chcą, aby ich rozmowy umieszczane były na blogu w formie tekstowej. Właśnie stąd coraz większe zapotrzebowanie na transkrybentów.

Podsumowując

Praca dla nieletnich jest czymś, co może wydawać się trudne do znalezienia, jednak w rzeczywistości, wielu pracodawców bardzo chętnie zatrudnia młode osoby.

To, czy znajdziesz pracę nie mając ukończonych 18 lat zależy tylko od Ciebie. Jeżeli stworzysz eleganckie CV, w którym pokażesz, że jesteś kandydatem, który chce się rozwijać w danej firmie i wyślesz swoją aplikację, możesz być pewny, że otrzymasz odpowiedź.

Wszystko zależy od tego, czy podejmiesz się tej pracy. Firmy naprawdę chętnie zatrudniają nastolatków z zapałem do pracy, ale tych jest niestety coraz mniej. Jeśli naprawdę chcesz zarobić i stać się niezależnym od rodziców, chwyć swoje życie za rogi i zacznij działać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *