Praca w domu – kompletny poradnik dla początkujących

praca w domu

Praca w domu staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, która bez problemu może być wykonywana w domowych warunkach. Od czego jednak zacząć przygodę z pracą zdalną, jakie zawody są najbardziej opłacalne w pracy zdalnej i czego mogę oczekiwać od pracy w domu? Na te i wiele więcej pytań, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Ile mogę zarobić pracując z domu?

To, ile będziesz w stanie zarobić, zależy wyłącznie od Ciebie i od pomysłu na to, czym będziesz się zajmował. Możesz zarobić 500 zł, a możesz zarobić 10 000 zł. Tutaj wszystko zależy od pomysłu, szczęścia i pracy, jaką włożysz.

W Internecie są prace, które pomogą jedynie dorobić do pensji z pracy, ale są też takie zajęcia, dzięki którym będziesz mógł skupić się wyłącznie na pracy bez wychodzenia z domu. Poniżej znajdziesz uśrednione kwoty, które są jak najbardziej w zasięgu każdej osoby.

 • Wypełnianie ankiet – 500 zł miesięcznie
 • Prowadzenie bloga – od 0 do 20 000 zł miesięcznie
 • Sklep internetowy – od 0 do 20 000 zł miesięcznie
 • Copywriting – od 500 do 7 000 zł miesięcznie

Rozstrzał zarobków jest tak duży, ponieważ praktycznie nie ma możliwości, żebyś od samego początku naszej działalności w Internecie zarabiał duże sumy. Jednak ciężka praca, sumienność i regularność doprowadzą was do wymarzonego sukcesu.

Chcę pracować w domu, od czego zacząć?

To pytanie jest jednym z najczęściej pojawiających się, jeżeli chodzi o ludzi, którzy chcieliby zmienić coś w swoim życiu i przejść na pracę zdalną. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób mogliby pozostawić swoje biurowe, czy wyjazdowe życie za plecami. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co potrafisz i czym chciałbyś się zajmować.

Chałupnictwo to praca, w której najbardziej przydatne są umiejętności związane z obsługą komputera. Bez tego nie istnieje zbyt wiele możliwości, które umożliwiłyby rozpoczęcie pracy chałupniczej.

Jeżeli nie potrafisz zrobić zbyt wiele na komputerze, polecam Ci przeczytać ten artykuł do końca, wybrać jedną z kategorii, którą chciałbyś się zająć i na początek nauczyć się podstaw do niej wymaganych.

Jeżeli jednak obsługa komputera i surfowanie po internecie to dla Ciebie pestka, możesz bez problemu zacząć już dziś. Na początek będziesz musiał wybrać branżę i działalność, w której chciałbyś pracować. Jest to dość trudne, ponieważ wiele osób nie mając pojęcia, co z czym się je, nie może zdecydować się na jedną pracę.

Zalety i wady pracy w domu

Zarówno praca w biurze jak i praca w domu mianuje się swoimi prawami, plusami i minusami. Wiele osób, które chce przejść na pracę w domu, nie do końca wie, z czym to się je. Dlatego, przed przejściem na pracę chałupniczą przeanalizuj za i przeciw pracy w domu.

Zalety

 • Nielimitowane godziny pracy – ogromny plus pracy w domu. Możesz pracować ile chcesz i w jakich godzinach chcesz. Masz chęć na spacer o godzinie 11.00? Nie ma sprawy!
 • Praca na miejscu – to, że nie musimy dojeżdżać na miejsce pracy, oszczędza nam sporo czasu i nerwów.
 • Brak szefa – nikt nie stoi nam nad głową i nie mówi co mamy robić. (To jednak w niektórych przypadkach jest też minus).
 • Oszczędność pieniędzy – pracując w domu, nie wydajemy tak dużo pieniędzy na jedzenie na mieście i inne przyjemności.

Wady

 • Rozleniwienie – pracując w biurze, czy chcesz, czy nie, musisz wykonać swoje obowiązki. W domu, gdy bardzo Ci się nie chce, możesz przez cały dzień nic nie zrobić.
 • Brak kontaktu z ludźmi – niektórzy po prostu potrzebują z kimś pogadać i zobaczyć innych.
 • Samodyscyplina – brak szefa nad głową powoduje, że bardzo często musimy skupiać się nad tym co robimy dwa razy. Po pierwsze, żeby wykonać odpowiednio daną czynność, a po drugie, żeby od niej co chwila nie odchodzić.

To, czy praca w domu jest dla Ciebie, okaże się dopiero po pewnym czasie. Na początku każdy myśli, że praca w domu jest świetna, ale po kilku miesiącach zaczyna im doskwierać samotność i brak chęci do pracy.

Jak zdobyć umiejętności potrzebne do zarabiania online

\"praca

Jeżeli nie posiadasz podstawowych umiejętności w posługiwaniu się komputerem czy surfowaniem po Internecie, musisz się ich nauczyć. Swobodę w Internecie osiągniesz tylko poprzez przeglądanie go i próbowanie nowych rzeczy. Nie kupuj kursu czy szkolenia, bo jest to bez sensu. Przedstawiają one wyłącznie teorię, która nijak ma się do praktycznych umiejętności.

Żeby zdobyć umiejętności potrzebne do sprawnego wykonywania danej pracy, najpierw musisz określić, czym chcesz się zajmować (Listę najlepszych sposobów na zarobek dla początkujących znajdziesz poniżej). Następnie musisz określić, co w danej pracy jest kompetencjami, które musisz posiadać. W następnym kroku przeszukaj Internet, czytaj i nabywaj wiedzę. Wszystko, co musisz wiedzieć, jest dostępne w Internecie, musisz tylko odpowiednio poszukać i poświęcić trochę czasu na naukę. Dodatkowo, jako freelancer musisz postawić na naukę samodyscypliny oraz zarządzania czasu. Praca przez Internet jest bardziej wymagająca, niż może się wydawać, a ponieważ nie mamy pracodawcy nad głową, musimy sami ustalać co i kiedy wykonamy.

Jeśli interesuje Cię zarabianie w Internecie, sprawdź, czy warto zbierać opinie o swoim biznesie.

Top 20 sposobów na pracę w domu

Sposobów na zarabianie w domu czy przez Internet jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Praktycznie wszystko da się dziś sprzedać i praktycznie wszystkie usługi mają wzięcie. W Internecie, tak jak w życiu, ciężka praca doprowadzi nas do wymarzonego celu.

Poniżej przedstawię listę 20 sposobów, które sprawdzą się zarówno u osób początkujących jak i tych, które z pracą w domu mają jakieś doświadczenie. (kolejność jest losowa)

1. Sklep internetowy

Prowadzenie sklepu internetowego możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą jest sprzedaż własnych produktów lub ich zakup z hurtowni itp. Drugą opcją jest Dropshipping, czyli prowadzenie sklepu internetowego z podpisaną umową na wysyłkę produktów z hurtownią.

Sklep internetowy jest bardzo dobrym wyborem jeżeli interesujesz się handlem i chciałbyś spróbować swoich sił, sprzedając produkty w Internecie. Możesz założyć sklep, w którym będziesz promować wyłącznie te produkty, które Cię interesują lub te, które w danym okresie mają duże wzięcie.

2. Copywriting

Copywriting to pisanie tekstów na zlecenie. Możemy pisać teksty na czyjegoś bloga, opisy produktów czy krótkie teksty reklamowe. Istnieje wiele stron, na których znajdziesz oferty ludzi poszukujących copywriterów.

Zarobki w tej branży są różne. Zależne są od zamówionego tekstu i umiejętności copywritera.

3. Programista na zlecenie

Wiele osób myśląc sobie praca w domu, ma na myśli pracę programisty. W pewnym stopniu to prawda, bo duża część programistów decyduje się na pracę zdalną.

Żeby zacząć pracować jako programista z domu, musimy posiadać sporo umiejętności i znać technologię, w której chcemy pracować. Nie jest to praca dla każdego, a nauka programowania może zabrać naprawdę dużo czasu.

4. Opiekun social media

Obecnie bardzo duża część firm szuka osób, które mogłyby zająć się ich profilami na social mediach. Sporo ofert pracy można też znaleźć pod nazwą eksperta online, które oznacza osobę dbającą o wizerunek firmy w sieci.

Jest to praca idealna dla osób, które cenią sobie niewielki czas pracy i bardzo dobrze odnajdują się w mediach społecznościowych jak Facebook, TikTok czy Instagram.

5. Grafik na zlecenie

Graficy są coraz bardziej pożądani nie tylko w dużych firmach, ale też przez niewielkich blogerów. Przygotowywać można loga, bannery reklamowe i infografiki. Początki mogą być trudne, jednak przez pewien czas zaniżając cenę, możemy dorobić się pewnej grupy odbiorców i doświadczenia, dzięki czemu za przyszłe projekty możemy pobierać większą zapłatę.

Praca grafika wymaga pewnych umiejętności, jednak prościej się ich nauczyć niż języka programowania, dlatego ten zawód cieszy się w ostatnich latach dość sporą popularnością.

6. Tłumaczenia

Jest to idealna praca dla osób, które na wysokim poziomie znają jeden lub kilka języków obcych. Tłumacze najczęściej zajmują się tłumaczeniem dokumentów, stron internetowych i artykułów. Może to być praca stała lub dorywcza pozwalająca zarobić kilkaset złotych miesięcznie.

Najlepiej opłacalnymi językami są szwedzki, norweski, japoński i chiński.

7. Opieka nad dziećmi

Coraz większa część rodziców decyduje się na rozwijanie kariery mimo tego, że posiadają małe dzieci. Dla nas to idealnie, ponieważ możemy zaopiekować się dziećmi pod ich nieobecność. Nie każde dziecko jest przyjmowane do żłobka, a opiekunek wciąż jest niewystarczająco dużo.

Praca świetna dla osób, które lubią kontakt z ludźmi i dziećmi.

8. Szycie

Jeżeli jesteś uzdolniony manualnie, a igła i nitka są Ci nie straszne, możesz zostać krawcem. Doświadczone osoby mogą wykonywać drobne naprawy ubrań w kilka minut, a mogą na tym sporo zarobić.

Podobnie jest z przerabianiem odzieży i obuwia. Kobiety często kupują sukienki niezbyt dopasowane, a Ty możesz je dopasować do figury danej osoby.

Coraz bardziej popularne też stają się customizowane buty i części odzieży. Możesz kupować białe buty lub czapki, malować je i tworzyć z nich dzieła sztuki.

9. Prowadzenie bloga

Blogi internetowe stają się coraz bardziej popularne. Na blogach możemy znaleźć informacje o danym produkcie lub artykuły dotyczące rozwiązania danego problemu.

Możesz założyć bloga ogólno-tematycznego, na którym będziesz poruszał dowolne kwestie, lub stworzyć blog skupiający się na jednej dziedzinie, w której jesteś specjalistą.

Zarabianie na blogu nie jest jednak proste, ponieważ zanim zaczniemy coś zarabiać, musimy poświęcić sporo czasu, żeby stworzyć markę, której ludzie będą ufać. Ta forma pracy wymaga sporo wiedzy i cierpliwości, jednak jest warta swojej ceny,

10. Programy partnerskie

Praca w domu na programach partnerskich polega na polecaniu określonych usług i produktów innym ludziom. Praktycznie wszystko, o czym pomyślisz, ma swój program partnerski. Konta bankowe, sklepy internetowe, usługi internetowe – polecać możesz naprawdę wiele.

Bardzo dobrym pomysłem jest zbudowanie bloga i marki, której ludzie będą ufać i tworzyć wpisy, w których będziemy polecać dany produkt lub usługę.

Jeśli chcesz zarabiać przez Internet ogromne pieniądze, powinieneś zastanowić się nad rozpoczęciem działania w tej branży. Możesz tu liczyć na miesięczne zarobki od 500 do 4000 zł, a w przypadku doświadczonych partnerów i dużym nakładzie pracy, będziesz w stanie zarobić nawet 10 czy 20 tys. złotych.

11. Prowadzenie kanału YouTube

Mimo iż wiele osób uważa, że startowanie z nowym kanałem na YouTube nie ma teraz sensu, jest to nieprawda. Jeżeli masz dobry pomysł na kanał i znasz się na tym co chciałbyś publikować, jak najbardziej możesz na tym zacząć zarabiać.

Na początku będzie ciężko, ale w końcu przyjdzie dzień gdy ludzie dostrzegą, że Twoje materiały są wartościowe i zaczniesz zarabiać większe pieniądze. Nie licz jednak na to, że staniesz się potężnym youtuberem z milionowym gronem odbiorców. Skup się najpierw na kilku tysiącach fanów.

12. Marketing szeptany

Jest to dość kontrowersyjna forma zarobku, ale mimo wszystko wciąż aktualna. Polega ona na publikowaniu pozytywnych komentarzy na temat danego produktu czy usługi.

Jest to doskonały sposób, żeby dorobić do swojej pensji pod warunkiem, że masz trochę wolnego czasu i doskonale poruszasz się po Internecie.

13. Wypełnianie ankiet

Jest to kolejny sposób, dzięki któremu będziesz w stanie nieco dorobić. Na ankietach nie da się zarabiać tyle, żeby móc utrzymać siebie i rodzinę. Jest to jednak świetny sposób, żeby dołożyć sobie kilka złotych do wypłaty.

Polega to na wypełnianiu ankiet na danych stronach. Początkowo może być trudno otrzymać nam ciekawe ankiety, jednak im więcej im wykonamy, tym zaufanie firm do nas wzrośnie i będziemy otrzymywali więcej ankiet do wypełnienia.

14. Korepetycje online

Jest do świetny pomysł nie tylko dla dorosłych, ale też dla osób niepełnoletnich.

Jeżeli umiesz robić coś tak dobrze, że możesz nauczyć o tym inne osoby, możesz zacząć prowadzić korepetycje online. Mogą to być korepetycje z matematyki, fizyki czy nawet z programowania. Gwarantuję Ci, że klienci się znajdą. Musisz tylko zacząć się reklamować.

15. SEO

W Internecie jest coraz więcej stron Internetowych, przez co pojawienie się na pierwszej stronie wyszukiwarki staje się coraz cięższe. Specjaliści SEO, znają sztuczki i wiedzą co zrobić z Twoją stroną, aby ta znalazła się wśród topowych wyszukiwań.

Do tej pracy niezbędna jest znajomość wielu narzędzi i specjalistyczna wiedza. Wszystkiego jednak da się nauczyć w Internecie.

16. Przepisywanie tekstów i nagrań

W Internecie można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących przepisywania książek czy nagrań z płyt CD. Praca jest dość żmudna i niezbyt wymagająca, dlatego jest idealna dla osób, które chcą szybko zarobić, nie posiadając doświadczenia w innych dziedzinach związanych z komputerem.

17. Kup tanio, sprzedaj drożej

Metoda ta istnieje od tysięcy lat. Dziś, wszystko możesz robić z domu. Na portalach OLX czy allegro możesz wyszukiwać okazje i kupować produkty po okazjonalnych cenach. Następnie wystarczy, ze kupione produkty sprzedaż z drobnym profitem.

18. Inwestowanie

Do rozpoczęcia inwestowania w domu trzeba, jak zapewne się domyślasz posiadać trochę wolnej gotówki. Bez tego lepiej nie startuj, bo możesz stracić swój dorobek.

Zanim zaczniesz inwestować, zapoznaj się z rynkiem i zorientuj się jakie mechanizmy nimi rządzą. Bez fundamentalnej wiedzy i podstaw z zakresu ekonomii prędzej staniesz się bankrutem niż milionerem.

19. Wirtualna asystentka

Praca ta polega na obsłudze klientów stron internetowych przez internet. Do tej pracy potrzebne są nam zasadniczo dwie rzeczy. Po pierwsze, musimy dobrze znać portal, w którym pracujemy, a po drugie, musimy mieć dobry kontakt z klientem.

W tej pracy musisz być zwykle dostępny w określonych godzinach, przez co nie jest to praca dla wszystkich.

20. Administrator portali internetowych

Jeżeli potrafisz zarządzać stroną internetową lub kontem na social mediach, ta praca jest dla Ciebie!

Rozbieżność zadań do wykonywania na tym stanowisku jest dość spora, ponieważ wszystko zależy od tego, dla jakiego serwisu będziemy pracować. Może to być np. dodawanie nowych produktów do sklepu, publikacja artykułów, czy odpowiadanie użytkownikom na komentarze.

Praca w domu jest dla każdego

Nie można powiedzieć, że praca w domu przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które doskonale radzą sobie na komputerze. W dzisiejszych czasach tak naprawdę ogranicza nas tylko pomysł i chęć do pracy. Zarobić możemy na wszystkim.

Jeżeli chcesz zacząć pracować w domu, musisz wiedzieć, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Potrzeba sporo samodyscypliny i cierpliwości, żeby zacząć zarabiać zadowalające pieniądze. Jeżeli chcesz zacząć pracować w domu, proponujemy, byś najpierw spróbował rozwijać swoją działalność w czasie wolnym, a gdy zobaczysz, że przynosi to pieniądze, dopiero wtedy zajmij się tym na pełny etat. I na pewno nie decyduj się tu na składanie długopisów. Jest to najgorsze zajęcie, którego możesz podjąć się na początku swojej drogi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *