Praca w korporacji — Jaka jest? Jakie są jej wady oraz zalety?

Praca w korporacji

Praca w korporacji dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych satysfakcjonującą ścieżką kariery, a jeszcze innych koszmarem. Niezależnie jednak od tego, do której grupy należysz, warto wiedzieć, jak w rzeczywistości wygląda praca w korporacji, a także jakie ma wady i zalety. Na samym początku warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach jest to jedna z bezpieczniejszych i stabilniejszych metod zarobku, jednak w niektórych przypadkach bywa ciężka i stresująca.

A więc czy warto pracować w korporacji? Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • czym tak naprawdę jest korporacja i na czym polega praca w niej,
 • ile można zarobić jako tak zwany korpo szczur,
 • jakie są największe plusy i minusy pracy w korporacji,
 • jak szybko znaleźć pracę w korporacji i jak skutecznie do niej aplikować,
 • w jaki sposób przetrwać ciężką korporacyjną pracę.

Czym jest korporacja?

Korporacja to w skrócie organizacja społeczna lub przedsiębiorstwo, posiadające osobowość prawną. Bardzo często posiada kapitał złożony z udziałów, tzn. akcji na giełdzie. Wywnioskować zatem można, że korporacja, to duża globalna lub międzynarodowa firma, posiadająca kapitał zagraniczny.

W Polsce największe korporacje to m.in. Jeronimo Martins (właściciel sieci sklepów Biedronka), PKN Orlen, PGE, czy EuroCash. Największe światowe korporacje to z kolei: Walmart, Amazon, Apple, CNPC, czy State Grid

Na czym polega praca w korporacji?

Praca w korporacji jest bardzo wymagająca i często niezwykle stresująca. Dziś firmy skupiają się na wielu płaszczyznach, przez co zatrudniają ludzi z wielu dziedzin i branż. W niemal każdej firmie można znaleźć zatrudnionych: programistów, prawników, księgowych, copywriterów, informatyków, czy specjalistów od HRu. W jaki sposób można zatem scharakteryzować pracę w korporacji? Bardzo prosto.

Dla większości osób praca w korporacji kojarzy się z dużymi, przeszklonymi, wielopiętrowymi wieżowcami, nowoczesnym sprzętem oraz ślęczeniem przed komputerem. Mimo nieco błędnego podejścia, w tym stwierdzeniu jest odrobina racji. Niektóre firmy posiadają wynajęte całe piętra lub budynki, aby właśnie w taki sposób pracować. Polskie firmy pracują jednak w nieco inny sposób, a przedstawiony przykład, to zaczerpnięty z amerykańskich filmów wzór pracownika biurowego.

\"Deadline

W zależności od tego, na jakim stanowisku pracujesz, Twoja praca w korporacji będzie wyglądać nieco inaczej. Punktem wspólnym są jednak ściśle określone godziny pracy, przepustki i szef pilnujący, co robisz podczas pracy.

Ponadto praca korporacyjna wiąże się z oczywistą ścieżką kariery, hierarchią wśród pracowników oraz jasnym systemem premiowym. Dla wielu osób jest to spora zaleta, jednak w czasach, gdzie niemal każdy chce pracować z domu, taka praca nie jest już spełnieniem marzeń.

Ile można zarobić na pracy w korporacji

Zarobki w korporacjach zależą od wielu czynników. Przede wszystkim jest to wielkość firmy, stanowisko, doświadczenie oraz ilość przyznawanych premii. Mediana zarobków w korporacjach wynosi ok. 3800 brutto, co jest niewielką kwotą, zbliżoną do minimalnej krajowej panującej w Polsce.

Najwięcej zarabiają oczywiście dyrektorzy generalni (CEO), dyrektorzy finansowi (CFO), dyrektorzy techniczny (CTO) oraz dyrektorzy operacyjni (COO). Kierownicy działów oraz osoby z dłuższym stażem pracy również mogą pochwalić się wysokimi zarobkami, jednak większość osób nie zarabia w korporacji powyżej 5000 brutto miesięcznie.

Jeśli takie zarobki są dla Ciebie kuszące, lub jesteś dopiero na początku swojej drogi kariery, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, z której dowiesz się, jakie są największe plusy i minusy pracy w dużej firmie.

Wady i zalety pracy w korporacji

Mimo że coraz częściej słyszy się, że pracownicy w korporacjach są wykorzystywani do granic możliwości, lub że szef nadkłada obowiązków, rzeczywistość jest już nieco inna. Tak, może było kilkanaście lat temu, jednak dziś, każde przewinienie lub nadmierne wykorzystywanie pracowników można zgłosić do Sądu Pracy. Ten dość surowo podchodzi do oceny złych pracodawców.

Tak więc praca w korporacji jest dziś o wiele wygodniejsza, niż była kilka lat temu. Jakie są jednak największe zalety oraz wady? Sprawdź poniżej.

Zalety pracy w korporacji:

 • pensja przychodzi zawsze na czas,
 • wyższe pensje niż w niewielkich firmach,
 • mnóstwo dodatków i premii,
 • stabilne zatrudnienie,
 • przejrzysta ścieżka kariery,
 • liczne szkolenia i kursy,
 • możliwość poznania wielu wpływowych ludzi,
 • przyjęcia i bogate imprezy integracyjne.

Wady pracy w korporacji:

 • ciągły wyścig szczurów,
 • bardzo często sztywne reguły panujące w firmie,
 • duża presja ze strony pracodawcy i konieczność wyrabiania nadgodzin,
 • brak prywatności podczas pracy,
 • mały wpływ na firmę jako pracownik,
 • konieczność realizowania często niemożliwych celów,
 • często obowiązujący dress code.

Jak szukać i skutecznie aplikować do pracy w korporacji?

Znalezienie pracy w korporacji w dużym mieście nie jest ogromnym wyzwaniem. Szczególnie gdy posiadamy duże doświadczenie lub niszowe umiejętności w danej branży. Niemniej jednak, osoby początkujące lub takie, które nie mogą pochwalić się niczym szczególnym, muszą w jakiś sposób wyróżnić się na tle konkurencji, aby zwrócić uwagę pracodawcy. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste. Napisz wyjątkowe CV!

Samo CV powinno być oparte o ciekawy szablon CV, który będzie pasował do charakteru Twojego zawodu. Jeśli aplikujesz na sekretarkę lub księgową, najlepiej sprawdzi się prosty szablon bez dodatkowych wodotrysków. Najlepiej będzie również, gdy wybierzesz stonowane barwy lub odcienie szarości. W przypadku zawodów wymagających kreatywności i samodzielnego działania najlepiej sprawdzą się szablony z odrobiną życia i dodatkowymi elementami. W niektórych przypadkach możesz bez problemu dodać do nich swoje zdjęcie, podczas wykonywania codziennej pracy.

Na samej górze swojego CV umieść dane kontaktowe oraz podsumowanie zawodowe. Podsumowanie powinno składać się z 3-5 zdań i opisywać Twoje oczekiwania, ambicje, cele i największe atuty. Poniżej pochwal się swoim doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami. Pamiętaj, aby skupić się jedynie na konkretach, ponieważ wyłącznie one interesują potencjalnego pracodawcę. Poniżej umieść wykształcenie i zainteresowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania CV, sprawdź ten artykuł.

Jak przetrwać pracę w korporacji

Praca w korporacji jest bardzo wymagająca i bez wątpienia stresująca. W bardzo wielu firmach lub oddziałach dochodzi bowiem do wyścigu szczurów, który polega na pięciu się po szczeblach kariery niemal po plecach kolegów. Jak wytrzymać w takiej firmie i nie dać się przytłoczyć tym wszystkim? To proste.

 1. Poznaj innych pracowników. Staraj się zapamiętać jak najwięcej imion, szczególnie najbliższych pracowników. Nie chowaj się również przed przełożonymi — pokaż im gotowość do działania!
 2. Bądź asertywny. Jeśli jesteś zawalony pracą i mimo to wciąż przyjmujesz zadania on innych osób, popełniasz ogromny błąd. Poinformuj o natłoku spraw na głowie swojego przełożonego i pokaż mu, że mimo trudności przez pewien czas dawałeś sobie z nimi radę.
 3. Unikaj plotek. Nie daj się wciągnąć w plotki lub teorie spiskowe. Staraj się zawsze być bezstronny i nie wdawaj się w niepotrzebne potyczki słowne
 4. Nie daj się emocjom. Nawet podczas nagany lub niesprawiedliwego traktowania przez szefa podczas złego dnia staraj się zachować zimną krew. Bazuj na argumentach i informacjach, a nie emocjach.
 5. Bądź konsekwentny w dążeniu do celu. Jeśli któregoś dnia stwierdzisz, że to jednak nie jest dla Ciebie, daj sobie chwilę. Zatrudniłeś się w danej firmie po to, by piąć się po szczeblach kariery, więc dlaczego rezygnować w połowie drogi?
 6. Wykonuj powierzone zadania w sposób precyzyjny. Wszystkie zadania, jakie otrzymasz, wykonuj na czas w dokładnie omówiony sposób. Jeśli nie jesteś pewien do tego, co szef miał na myśli, mówiąc dane zdanie, nie bój się i po prostu go o to zapytaj.

Jak widzisz, pracę w korporacji da się w jakiś sposób ułatwić. Nie jest to łatwe, jednak im dłużej będziesz pracować, tym łatwiej będzie Ci organizować swój czas w taki sposób, aby wykonywać wszystkie zadania na czas. Pamiętaj jednak, że praca nie jest w życiu najważniejsza, a to Ty i Twoje samopoczucie liczy się najbardziej. Jeśli czujesz, że mimo upływu czasu, praca w korporacji nie jest dla Ciebie, poszukaj nowej pracy i zrezygnuj z posady korpo szczura.

Jeśli masz do nas jakieś pytania lub znalazłeś błąd w artykule, daj znać przez sekcję komentarzy lub korzystając z zakładki kontakt 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *