Praktyki studenckie — jak znaleźć i jak napisać podanie?

Praktyki studenckie

Praktyki i staże zawodowe są kluczowymi etapami nauki. To dzięki nim studenci są w stanie wykorzystać swoją wiedzę w praktyczny sposób, a także zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Odpowiednio wybrane praktyki studenckie mogą również wpłynąć na szybki rozwój Twojej kariery. Jeśli zależy Ci na rozwoju w danej branży, skorzystaj z tej okazji zawczasu, ponieważ gdy tylko skończysz studia, taka szansa więcej się nie trafi.

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie warto szukać praktyk studenckich i jakie dokumenty warto posiadać, by móc o nie aplikować, jak powinien wyglądać wzór podania o praktyki studenckie, a także jak powinien wyglądać dobry mail.

Czym są praktyki studenckie?

Obecnie praktyki studenckie są jednym z wymaganych elementów do zaliczenia studiów. Bez kilku tygodniu spędzonych w zakładzie pracy, nie otrzymasz dyplomu ukończenia studiów, ani nie będziesz dopuszczony do obrony pracy dyplomowej.

Ich zadaniem jest przedstawienie studentowi środowiska pracy, do którego może trafić, sprawdzenie siebie i nabytej wiedzy w praktycznych warunkach oraz zdobycie nowych umiejętności zawodowych. Jest to zatem świetna okazja do pokazania się z dobrej strony i przekonanie pracodawcy, że jako młody pracownik potrafisz naprawdę wiele.

W zależności od uczelni i kierunku, na którym studiujesz, praktyki studenckie mogą trwać od 2 do 8 tygodni. W niektórych przypadkach może być do dłuższy okres, jednak większość uczelni proponuje praktyki nietrwające dłużej niż 2 miesiące. Oczywiście, student może zdecydować się na dłuższe praktyki na własną rękę, jednak te nie mogą trwać dłużej niż 1 rok. Dodatkowo warto tu także wspomnieć o stażu, który jest zupełnie czymś innym i nie jest obowiązkowy.

Żeby rozpocząć praktyki studenckie, musisz:

 • posiadać skierowanie na praktyki studenckie od uczelni,
 • mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne od nieszczęśliwych wypadków,
 • posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej,
 • posiadać dwustronną lub trójstronną umowę pomiędzy uczelnią a pracodawcą lub pomiędzy uczelnią, studentem i pracodawcą.

Żeby zaliczyć same praktyki, trzeba posiadać dzienniczek praktyk, zaświadczenie o ukończeniu praktyk od pracodawcy lub przełożonego oraz wniosek o praktyki studenckie.

Jeśli uważasz, że ukończone praktyki przydadzą się podczas szukania pracy, możesz je wpisać w swoim CV w sekcji doświadczenie zawodowe.

Gdzie szukać ofert praktyk studenckich?

Ofert praktyk studenckich można szukać tak naprawdę wszędzie. To, czy dana firma zdecyduje się na wzięcie Ciebie pod swoje skrzydła, zależy od jej obecnego stanu i możliwości wzięcia pod opiekę nową osobę.

Jeśli jednak nie chcesz szukać tak szeroko, możesz bez problemu rozpocząć szukanie praktyk od ofert dostępnych w danej uczelni. Wybierz się do biura karier i zapytaj, czy w aktualnej ofercie nie znajduje się nic, czego szukasz. W wielu przypadkach już tutaj znajdziesz firmę, która chętnie przyjmie studentów na praktyki.

\"Praktykant

W przypadku, gdy biuro karier nie okaże się pomocne, możesz szukać dalej, korzystając z Internetu. Oferty praktyk studenckich znajdziesz na:

 • Stronach z ofertami pracy jak OLX czy pracuj.pl,
 • Platformie LinkedIn
 • Stronach firm, do których chcesz aplikować

Oprócz tego warto wybrać się na targi pracy, a gdy bardzo zależy Ci na praktykach w danej firmie, osobiście udać się i porozmawiać z kimś z działu HR.

Pamiętaj, że szukając praktyk lub stażu studenckiego, oprócz motywacji liczą się również Twoje umiejętności zawodowe. Możesz je przedstawić, tworząc profesjonalne CV, które zaskoczy potencjalnego pracodawcę.

Zwróć również uwagę na to, że jako praktykant również musisz przejść przez proces rekrutacji, warto w takim wypadku posiadać dokumenty jak CV czy dobry list motywacyjny.

Podanie o praktyki studenckie — wzór

Praktyki studenckie nie są wyłącznie miejscem, w którym zdobywa się pierwsze doświadczenie w boju. Jest to również miejsce, w którym sprawdza się, jak kandydat widzi siebie w danej firmie. Warto zatem napisać CV bez doświadczenia, w którym zawrzesz podstawowe informacje i opiszesz, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko.

Prawidłowe podanie o praktyki studenckie powinno zawierać:

 • Twoje dane osobowe
 • Miejsce i datę
 • Dane adresata (adres firmy)
 • Nagłówek z nazwą dokumentu (podanie o przyjęcie na praktykę)
 • Prośbę o przyjęcie
 • Nazwę uczelni, kierunek studiów i specjalizację
 • Umotywowanie Twojej prośby
 • Zwroty grzecznościowe

Poniżej znajdziesz wzór, na którym możesz opierać się, tworząc własne podanie.

Miejscowość i data
Twoje imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata
Nazwa firmy
Adres firmy

Podanie o przyjęcie na praktykę studencką

Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mojej osoby na praktyki zawodowe w Państwa firmie.
Obecnie studiuję na [nazwa uczelni] na kierunku [kierunek studiów] ze specjalizacją [specjalizacja], tak więc uważam, że moja wiedza teoretyczna w zakresie [zakres pracy] na osobę początkującą jest wystarczająca.
W Państwa firmie chcę wykorzystać nabytą podczas nauki wiedzę i zobaczyć od środka, jak wygląda praca w branży [branża]. Mam nadzieję, że dadzą mi Państwo taką możliwość.
Wierzę, że posiadane przeze mnie umiejętności i wiedza merytoryczna umożliwi mi właściwe wykonywanie zawodu. Jestem osobą, która bardzo szybko się uczy, nigdy się nie poddaje i zawsze daje z siebie wszystko. Pracując u Państwa, chcę się rozwinąć i udowodnić, że nawet osoba młoda bez doświadczenia praktycznego może wnieść coś do firmy.
W załączniku przesyłam swoje CV oraz list motywacyjny. Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku [imię i nazwisko]

Powyższy wzór możesz stosować zarówno w formie mailowej, jak i wklejając go do dokumentu Word i PDF. Jeśli jednak wolisz wysłać podanie oddzielnie, polecamy dalszą część artykułu, w której dowiesz się, jak napisać dobrego maila o praktyki zawodowe.

Podanie o praktyki studenckie – treść maila

Skoro wiesz już, w jaki sposób powinien wyglądać wniosek lub podanie, pora zabrać się za treść maila. Odpowiednio dobrane słowa mogą wpłynąć na rekrutera lub pracodawcę, dzięki czemu będą bardziej skłonni do zatrudnienia Ciebie.

Prawidłowa treść maila powinna zawierać:

 • imię i nazwisko
 • liczbę godzin praktyki
 • wykształcenie
 • kierunek studiów

Szanowni Państwo

w związku ze zbliżającymi się praktykami studenckimi zawracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na [liczba godzin] praktykę zawodową, przewidzianą w programie moich studiów.
Jestem studentem [nazwa uczelni, kierunek i specjalizacja]. W Państwa firmie chcę nauczyć się [czego chcesz się nauczyć] i rozwinąć dotychczasowo nabyte umiejętności. Wierzę, że moje zaangażowanie i wiedza pozwoli bez problemu wykonywać powierzone obowiązki.
W załączniku przesyłam swoje CV oraz życiorys zawodowy. Jeśli są Państwo zainteresowani, mogę również przesłać podanie o przyjęcie na praktykę.

Z poważaniem,
[imię i nazwisko]

Pamiętaj też, by maila wysyłać wyłącznie z konta, które wygląda profesjonalnie. Dobry adres e-mail to taki, który zawiera Twoje imię i nazwisko a dodatkowo liczby, które mogą być rokiem urodzenia. Adres mroczny.rycerz69@gmail.com nie będzie tu dobrym wyborem.

Jak widzisz, znalezienie praktyk studenckich wcale nie jest takie trudne, wystarczy odrobina zaangażowania i czasu, który poświęcisz na znalezienie idealnej firmy. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące aplikowania i szukania stażu oraz praktyk, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy. Odpowiemy na każde pytanie 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *