Proces rekrutacji — jak wygląda i jakie są etapy rekrutacji?

Proces rekturacji

Znalazłeś ciekawą ofertę pracy? A może dopiero zaczynasz szukać, ale chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda i przebiega proces rekrutacji? Świetnie trafiłeś!

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat procesu rekrutacji z perspektywy pracodawcy i pracownika. Dowiesz się również, jakie są poszczególne etapy rekrutacji i w jaki sposób się do nich przygotować.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji w każdej branży i firmie może wyglądać nieco inaczej. W małym startupie będzie on również mniej skomplikowany niż w dużej międzynarodowej korporacji. Niemniej jednak większość pracodawców opiera się na jednym schemacie rekrutacji.

W rzeczywistości można wyróżnić trzy rodzaje rekrutacji — wewnętrzną, zewnętrzną i mieszaną. Pierwsza polega na wybraniu pracownika na nowe stanowisko z osób obecnie pracujących w firmie. Zewnętrzna, jak można się domyślić, jest tą, o której każdy myśli, gdy słyszy słowo rekrutacja. Polega ona na zatrudnieniu pracownika spoza firmy. Mieszana jest zaś taką formą rekrutacji, w której zarówno pracownicy z danej firmy, jak i z zewnątrz mogą kandydować na dane stanowisko.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który proces jest najlepszy, a który najgorszy. Każdy posiada swoje wady i zalety. Gdy jednak pracodawca decyduje się na zatrudnienie nowego pracownika, musi wziąć pod uwagę koszty i czas związany z jego wdrożeniem.

Etapy rekrutacji

Skoro już wiesz, jakie są rodzaje rekrutacji i czym tak naprawdę jest, możesz przejść do zapoznania się z poniższą listą, która pokazuje, jak krok po kroku wygląda ten proces.

1. Ustalenie zapotrzebowania innych firm na danego pracownika.

Zanim pracodawca umieści ogłoszenie o pracę, musi zapoznać się z rynkiem pracy i sprawdzić, czego potrzebują inne firmy z branży. Musisz również ustalić, jakich kluczowych kompetencji i doświadczenia zawodowego wymagasz od nowego pracownika. Dodatkowo ważnym elementem jest określenie maksymalnej kwoty, jaką możesz przeznaczyć na jego pensję.

2. Przygotowanie oferty pracy.

Gdy wiesz, już kogo szukasz i masz przygotowane wszystkie idee, możesz umieścić ogłoszenie o pracę. Na początek najlepiej jest je umieścić w 2-3 najpopularniejszych serwisach z danej branży, a gdy po jakimś czasie nie będzie zbyt wiele odzewu, możesz poszerzyć poszukiwania o kolejne portale.

3. Poszukiwanie i selekcja kandydatów.

Wiele większych firm posiada własny dział HR, który odpowiedzialny jest za rekrutowanie nowych pracowników. Jeśli jednak takiego nie posiadasz, cały proces będzie ciążył na Tobie. Oprócz umieszczenia ogłoszenia możesz również przeglądać LinkedIn, co nie wyklucza wyboru przyszłego pracownika na podstawie przysłanych aplikacji CV. Najważniejsze jest tu znalezienie pracownika z odpowiednimi umiejętnościami zawodowymi i wiedzą.

4. Rozmowa telefoniczna lub rozmowa kwalifikacyjna.

Po wstępnym doborze kandydatów pracodawcy zwykle dzwonią do wybranych osób. Czasem zdarza się, że od razu zostajemy zaproszeni na rozmowę o pracę, jednak o wiele częściej na samym początku odbywa się rozmowa przez telefon.

To, ile rozmów odbywa pracodawca, zależy oczywiście od ilości kandydatów i jakości zgłoszeń. Tutaj im wymagania są wyższe, tym proces rekrutacji trwa zwykle dłużej. O wiele łatwiej jest znaleźć pracownika z podstawową wiedzą na dany temat niż specjalistę w danej dziedzinie.

5. Zadanie praktyczne.

Niemal zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej można spotkać się dziś z zadaniem praktycznym, którego celem jest weryfikacja kompetencji kandydata. Nie jest to obowiązkowy etap rekrutacji, jednak wielu pracodawców decyduje się na ten krok w celu sprawdzenia, czy kandydat nie skłamał w CV.

6. Druga rozmowa kwalifikacyjna.

Jeśli kandydatów na dane stanowisko pracy jest wiele, zapewne nie zostaniesz od razu zatrudniony. Pracodawca musi najpierw sprawdzić wszystkich aplikantów i dopiero wtedy podejmuje decyzję. Jeśli podczas pierwszej rozmowy się spisałeś. Możesz zostać zaproszony za jakiś czas na drugą, podczas której zostaną omówione bardziej szczegółowe kwestie.

7. Podjęcie decyzji przez pracodawcę.

\"Jak

Jeśli zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy nie ma żadnych przeszkód do współpracy, Pracodawca podejmuje decyzję o zatrudnieniu.

8. Zatrudnienie wybranej osoby.

Ostatnim krokiem są szczegółowe negocjacje warunków umowy i zatrudnienie wybranej osoby. Przyszły pracodawca musi przedstawić taką ofertę, aby potencjalny pracownik widział, że otrzymuje wszystko, co najlepsze i że pracodawca chce go w tej firmie.

Obecnie bardzo popularnymi bonusami do zatrudnienia są benefity dotyczące ulg na karnety na siłownię, dodatkowe dni wolne i dodatkowa opieka zdrowotna.

Jak widzisz, proces rekrutacji nie jest wcale taki skomplikowany. Dopiero po nim, gdy pracodawca musi zgłosić nowego pracownika do ZUS pojawiają się bardziej formalne sprawy, które niemniej jednak nie są nazbyt skomplikowane.

Rekrutacja z punktu widzenia pracownika

Pracownik, podobnie jak pracodawca powinien rozpocząć szukanie pracy od analizy rynku. Zapoznanie się z możliwościami innych osób w branży, średnim wynagrodzeniem na danym stanowisku i oczekiwaniami pracodawców jest bardzo ważne. Jeśli masz już to za sobą, możesz przejść do przeglądania ofert.

Tutaj warto zaznaczyć, że na niektóre stanowiska pracy zgłasza się nawet 100-200 osób. Warto więc napisać CV i list motywacyjny w taki sposób, aby pozytywnie zaskoczyć pracodawcę i przykuć jego uwagę.

Przygotowując profesjonalne CV, powinieneś zwrócić uwagę na wybrany szablon i styl, w jakim piszesz. Aplikując do mniejszych firm, możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu i normalności. Wysyłając CV do dużych firm lub korporacji, pamiętaj, że formalny styl jest tu niemalże wymagany.

Warto również wpisać w CV te umiejętności zawodowe, których wymaga pracodawca. Nie kłam, jednak jeśli na czymś się nie znasz. Wpisz wyłącznie te kompetencje miękkie i cechy charakteru, które Ciebie opisują. Im dokładniej siebie opiszesz, tym bardziej będziesz przypominać kandydata idealnego.

Jeśli uda Ci się przejść ten proces rekrutacji, który ze strony pracownika wymaga jedynie wysłania dobrze przygotowanego CV, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Powinieneś wiedzieć, jak ubrać się i jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę. Dodatkowo warto, jest przygotować się i przećwiczyć odpowiedzi na często zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. Dzięki nim unikniesz stresu i bez problemu sobie z nimi poradzisz.

Po rozmowie pozostaje tylko czekanie. Jeśli zależy Ci na danym stanowisku, możesz dodatkowo wysłać maila, w którym dziękujesz za spotkanie. Takie działanie pokaże pracodawcy, że zależy Ci na danej pracy, a także wyjdziesz na zaangażowaną i uprzejmą osobę.

Jeśli pracodawca Cię wybierze, otrzymasz telefon z zaproszeniem na finalną rozmowę. Podczas niej omówisz szczegółowe warunki zatrudnienia oraz podpiszesz umowę.

Brawo! Właśnie zostałeś zatrudniony!

Jak widzisz, po stronie pracownika również nie ma elementów, które byłyby w jakiś sposób pokręcone lub skomplikowane. Cały proces jest naprawdę prosty i wymaga jedynie odrobiny zaangażowania i chęci.

Jeśli masz do nas jakieś pytania w sprawie procesu rekrutacji lub innych zagadnień związanych z aplikowaniem do pracy, skorzystaj z sekcji komentarzy poniżej lub nasz do nas maila. Odpowiemy na każde pytanie 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *