Profesjonalne CV – jak napisać i co powinno zawierać

Profesjonalne CV

Jeśli chcesz zaimponować potencjalnemu pracodawcy i wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów, profesjonalne CV może okazać się niezbędne. Rekruterzy mają bowiem często setki aplikacji do przejrzenia i tylko przez kilka sekund możesz zaciekawić ich swoim dokumentem. Warto jest więc przygotować dobre CV, które przykuje wzrok i pokaże, że jesteś lepszym kandydatem od pozostałych.

W tym artykule dowiesz się, co powinno zawierać profesjonalne CV i jak powinno wyglądać, a także poznasz kilka przykładów profesjonalnych szablonów CV, które zwiększą Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dowiesz się też jak krok po kroku zabrać się za pisanie profesjonalnego CV i jakich praktyk unikać.

Skuteczne CV — co powinno zawierać

Każde CV, które chcesz, by wyglądało profesjonalnie, musisz bazować na dobrym szablonie lub wzorze CV, które spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Takie szablony możesz znaleźć na naszej stronie lub poniżej w sekcji przykłady profesjonalnego CV, gdzie przedstawiliśmy kilka z nich.

Wybierając wzór Curriculum Vitae, musisz pamiętać o tym, że powinien być dobrany na podstawie Twoich oczekiwań i stanowiska, na które aplikujesz. Nie możesz wybrać zbyt kolorowego szablonu, gdy aplikujesz na poważne stanowisko lub odwrotnie. Wszystko musi być odpowiednio przemyślane i wybrane w taki sposób, aby zadowolić Ciebie, jak i pracodawcę.

Dane osobowe i kontaktowe

Na górze każdego CV musisz koniecznie umieścić swoje dane kontaktowe. Profesjonalne CV posiada wyszczególnione sekcje, dzięki czemu pracodawca lub rekruter nie musi szukać informacji, a od razu widzi to, czego potrzebuje.

Powinieneś tu umieścić: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i opcjonalnie link do profilu LinkedIn.

Podsumowanie zawodowe

Jest to jedna z najważniejszych sekcji w każdym CV niezależnie od stanowiska. Jeśli chcesz napisać profesjonalne CV, to przy tej sekcji spędź znacznie więcej czasu niż przy pozostałych.

Podsumowanie zawodowe to w skrócie opis Twoich doświadczeń zawodowych, umiejętności, osiągnięć i celów. Dzięki niemu pracodawca wie, co potrafisz najlepiej i jakie są Twoje cele na najbliższe lata.

Tą sekcję najlepiej napisać na sam koniec, gdy wiesz już, jakie są Twoje największe zalety i kompetencje.

Doświadczenie zawodowe

W profesjonalnym CV musisz też opisać swoje doświadczenie zawodowe i to, czym zajmowałeś się na poprzednich stanowiskach.

Jest to obecnie znacznie ważniejsza sekcja w przypadku wielu zawodów niż wykształcenie, ponieważ pracodawcy coraz bardziej cenią osoby które same z siebie nauczyły się danego zawodu.

Możesz tu także wymienić swoje wolontariaty, staże i praktyki.

Umiejętności zawodowe

Skuteczne CV to takie, które przykuwa uwagę od pierwszego momentu. Dzieląc sekcję umiejętności na miękkie i twarde sprawisz, że będzie ono bardziej czytelne i przyciągniesz do siebie uwagę rekrutera.

Postaraj się podczas pisania CV umieszczać wyłącznie takie umiejętności, które przydadzą się w wykonywaniu danego zawodu lub rozwinął Twój wachlarz możliwości.

Wykształcenie

Profesjonalne CV nie musi posiadać szeroko opisanego wykształcenia (chyba że aplikujesz na stanowisko lekarza, prawnika, itp.). Wystarczy, że w tej sekcji zapiszesz datę rozpoczęcia i zakończenia studiów, nazwę uczelni i uzyskany tytuł.

Jeśli brałeś udział w szkoleniach lub praktykach zawodowych, tu również możesz je wymienić.

Zainteresowania

Zainteresowania to wciąż według wielu osób nieobowiązkowy element, który nie ma znaczenia podczas rekrutacji. W rzeczywistości skuteczne CV powinno zawierać opis naszych zainteresowań i hobby. Dlaczego? Ponieważ pracodawcy chcą, aby w zespole panowała dobra atmosfera, a ludzie z podobnymi zainteresowaniami znacznie lepiej się dogadują.

Dodatkowo rekruterzy wiedzą, że pracownik posiadający podobne zainteresowania do wykonywanego zawodu jest wart znacznie więcej od takiego, który pracuje tylko dla zarobku.

Klauzula CV

Każde CV musi posiadać klauzulę, czyli zgodę na przetwarzanie moich danych. Bez tego Twoja aplikacja weźmie udział w rekrutacji, ale nie przejdzie do kolejnego etapu, a Ty stracisz szansę na otrzymanie pracy.

Klauzula CV powinna znajdować się na samym dole, najlepiej w stopce i być odpowiednio widoczna.

Nie zamykaj drogi swojej kariery, pamiętaj o stopce!

List Motywacyjny

CV studenckie

Wysyłanie listów motywacyjnych nie jest już tak modne, jak kilka lat temu, ale dzięki niemu, np. pracownicy bez doświadczenia mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Życiorys zawodowy powinien być rozwinięciem podsumowania zawodowego i zawierać informacje o przyszłych celach na rozwój, najważniejszych kompetencjach, a także, dlaczego właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Jak napisać profesjonalne CV?

Jeżeli chcesz wypaść jak zawodowiec i osoba idealnie nadająca się do pracy na wybranym stanowisku, musisz przygotować profesjonalne CV. Żeby to zrobić, musisz przede wszystkim wybrać odpowiedni szablon. Każde pobrane na naszej stronie CV możesz przerobić do własnych preferencji zmieniając kolory czy przesuwając poszczególne sekcje. Pamiętaj jednak, że Twój dokument musi wygląda elegancko i profesjonalnie.

Nie możesz sobie pozwolić na żadne błędy ortograficzne, składniowe, czy interpunkcyjne. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, aby pracodawca wiedział, że jesteś osobą dbającą o najmniejsze detale.

Profesjonalne CV, powinno zawierać też odpowiednie słowa kluczowe z wybranej oferty pracy. Wiele firm stosuje programy, które początkowo analizują dokument pod kątem wybranych słów kluczowych, a dopiero później przeglądają je w tradycyjny sposób.

\"Przycisk

Ważny jest też format, w jakim zapiszesz profesjonalne CV. Najlepszym wyborem jest w tym wypadku PDF, który gwarantuje poprawność zapisu i odczytu dokumentu. Zapisując CV Word w np. DOC możesz być pewny, że pracodawca, otwierając wysłany przez Ciebie plik ujrzy coś nieco innego, niż to, co wysłałeś.

Jeżeli jesteś początkującym pracownikiem lub nie posiadasz zbyt wielu umiejętności czy doświadczenia, nie próbuj na siłę się rozpisywać. Jak już mówiliśmy wcześniej, rekruterzy często muszą przeglądać wiele dokumentów i nie poświęcają kilku minut, aby dokładnie je obejrzeć. Najlepiej, jeżeli zmieścisz się na jednej stronie A4, na której umieścisz swój krótki życiorys i pozostałe niezbędne sekcje. Jeżeli chcesz stworzyć CV, które zwróci uwagę rekrutera nie rozdrabniaj się, a jeżeli chcesz to zrobić – napisz list motywacyjny.

Przykłady profesjonalnego CV

Już wiesz, jak napisać profesjonalne CV i jakie elementy powinno zawierać. Przyszedł więc czas na zapoznanie się z kilkoma przykładami CV, dzięki którym pokonasz pozostałych kandydatów i otrzymasz wymarzone stanowisko pracy.

Najlepsze wzory CV, które zwróci uwagę pracodawcy.

Wzory CV poniżej.

Profesjonalne CV — Craft

\"CV

Jeśli szukasz profesjonalnego CV, które nie rzuca się w oczy i spełnia wszystkie wymagania to Craft będzie świetnym wyborem.

To proste CV, ale zarazem ciekawe i profesjonalne. Łączy w sobie zalety nowoczesności w dość klasycznej szacie.

Ten wzór świetnie sprawdzi się w przypadku większości stanowisk pracy.

Profesjonalne CV — Dixon

\"Dixon

Dixon to skuteczne CV, które pasuje do osób zdecydowanych i pewnych siebie. Zbudowane jest z dwóch kolumn, które w świetny sposób przedstawiają najważniejsze informacje.

Na samej górze znajduje się zdjęcie i dane kontaktowe, a na samym dole sekcja zainteresowań.

To CV sprawdzi się w przypadku wszystkich mniej formalnych zawodów oraz branż, które nie wymagają oficjalnego ubioru.

Profesjonalne CV — Ellwood

\"CV

Jedno z bardziej kreatywnych CV w naszym zestawieniu. Ellwood posiada wiele ciekawych elementów i odważne barwy, które świetnie sprawdzą się w przypadku zawodów wymagających analitycznego myślenia i podejmowania szybkich decyzji.

Duża grafika pokazuje, że jesteś osobą pewną siebie i nie boisz się wyzwań.

Sekcja z prawej strony jest znacznie bardziej podkreślona i zawiera najważniejsze informacje, których oczekuje rekruter.

Profesjonalne CV — Finlay

\"Finlay

Jeśli chciałbyś napisać skuteczne CV zawierające wszystkie niezbędne elementy w stonowanych barwach, wybierz Finlay. Jest to dość prosty wzór, który idealnie sprawdzi się w przypadku stanowisk kierowniczych i urzędowych.

Niebieska barwa wysuwa na pierwszy plan najważniejsze dane co sprawia, że pracodawca od razu wie w którym miejscu powinien zacząć.

Profesjonalne CV — Galindo

\"Galindo

Prosty wzór CV, które zapewni pracę osobom aplikującym do branży wymagających spokoju i opanowania. Szablon Galindo nie posiada zbędnych elementów a całość prezentuje się estetycznie i dynamicznie.

W lewym górnym rogu posiada dodatkową sekcję na social media jak LinkedIn, Instagram, czy Facebook, którą można dowolnie edytować lub usunąć.

Profesjonalne CV — Levine

\"CV

Jeden z odważniejszych i bardziej kreatywnych wzorów na naszej liście. Żółte barwy pokazują odwagę kandydata i brak wątpliwości we własne umiejętności. Wyróżnione tu zostało doświadczenie i umiejętności, co sprawia, że jest to idealny szablon dla osób chcących pochwalić się swoimi kompetencjami.

Jeśli szukasz profesjonalnego CV i wiesz, że masz czym pochwalić się w dokumencie, wybierz ten wzór CV – Levine.

Profesjonalne CV — Morse

\"Morse

Profesjonalne CV wyraźnie podzielone na dwie sekcje, które zawierają najważniejsze elementy. Po prawej stronie znajduje się kontakt i sekcja kompetencji, zaś po lewej podsumowanie zawodowe, wykształcenie i doświadczenie.

Polecamy ten wzór osobom chcącym wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. Morse dobrze sprawdzi się w przypadku zawodów z wyższego szczebla oraz ludzi, którzy mają kontakt z klientem.

Profesjonalne CV — Norris

\"Norris

Jedyny szablon nieposiadający zdjęcia w naszym zestawieniu. Jest to dość nietypowa propozycja, ale coraz częściej zdarza się, że rekruterzy nie wymagają umieszczania zdjęcia. Jeżeli więc chodzi o CV profesjonalne i nowoczesne to Norris idealnie sprawdzi się w tych wypadkach.

Osoby aplikujące na stanowiska programisty, grafika czy montażysty mogą bez obaw sięgać po ten wzór i dopasowywać go do swoich potrzeb.

Profesjonalne CV — Sanford

\"CV

Nietuzinkowy szablon CV, który został zaprojektowany specjalnie dla osób pracujących na komputerze. Zawiera bowiem sekcję graficzną pozwalającą w ciekawy sposób przedstawić programy i urządzenia, z których potrafimy korzystać lub obsługiwać.

Mimo skomplikowanego wyglądu Sanford jest prosty w obsłudze i bez wątpienia jest numerem jeden dla programistów.

Każdy z wyżej przedstawionych szablonów posiada CV i list motywacyjny.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub wątpliwości co to tekstu, daj znać w komentarzach lub skontaktuj się przy pomocy formularza dostępnego w zakładce kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *