Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – kompletny poradnik

Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, to gratulujemy! Oznacza to, że pracodawca jest Tobą zainteresowany i udało Ci się przejść pierwszy etap rekrutacji. Zapewne w głowie pojawiają Ci się teraz wątpliwości i obawy o to, o co możesz zostać na rozmowie zapytany. W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęściej pojawiające pytania na rozmowach kwalifikacyjnych i jak sprytnie na nie odpowiadać.

Mamy nadzieję, że to właśnie na naszej stronie znalazłeś podpowiedzi dotyczące pisania CV i szukania pracy. Jeśli nie, to zachęcamy do sprawdzenia bloga, na którym znajdziesz mnóstwo przydatnych artykułów i wiedzy.

W jakim celu rekruter zadaje konkretne pytania?

Wiele pytań pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej w konkretnym celu. Mimo iż może się wydawać, że niektóre pytania nie mają zbyt dużego sensu, tak naprawdę, rekruterzy mają w tym ukryty cel.

Niektóre pytania zadawane są, żeby zobaczyć, czy pracownik jest zdeterminowany i czy naprawdę zależy mu na danym stanowisku. Osoba, która nie ma pojęcia, czym zajmuje się dana firma i co osiągnęła w ostatnich latach, pokazuje, że niekoniecznie będzie przykładać się do swoich obowiązków.

Inne pytania mogą pojawić się, aby sprawdzić to, jak radzisz lub radziłeś sobie w poprzedniej pracy. Na takie pytania nie możesz odpowiadać w sposób negatywny. Mówiąc, że miałeś słabych współpracowników lub szefa, pracodawca może pomyśleć, że to samo może trafić się u niego w firmie.

Pytania dotyczące Ciebie mają na celu sprawdzenie, czy znasz swoją wartość i czy nie jesteś zbyt zadufany w sobie. Osoby, które mają zbyt duże mniemanie o sobie i takie, które myślą, że potrafią wszystko, nie zawsze są dobrymi pracownikami. Dodatkowo pracodawca chce wiedzieć, czy będziesz w stanie wpasować się w zespół i czy inni będą Cię lubić. Atmosfera jest bardzo ważna, a zatrudnienie jednej osoby, która ją psuje, może znacznie obniżyć morale całej ekipy.

Nie ma pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które pada bez celu. Rekruterzy to osoby, które dobrze wiedzą, co muszą zrobić i jak rozmawiać z człowiekiem, żeby dowiedzieć się tego, co chcą wiedzieć. Ty odpowiadając na pytania, musisz być bardzo czujny i zawsze chwilę się zastanowić, zanim zaczniesz mówić. Lepiej jest chwilę pomyśleć, niż palnąć jakieś głupstwo.

Najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Poniżej znajdziesz listę pytań, spośród których praktycznie zawsze jedno lub kilka z nich pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli chcesz dobrze wypaść i otrzymać pracę, radzimy się z nimi zapoznać!

1. Co wiesz o naszej firmie?

Jest to dość standardowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które ma sprawdzić przygotowanie kandydata i to jak bardzo zależy mu na pracy w danej firmie. Osoby zainteresowane posadą czytają co nieco o firmie i bez problemu odpowiedzą na to pytanie. Osoby, które kandydują na 10 stanowisk jednocześnie mogą nie wiedzieć lub nie pamiętać zbyt wielu informacji na ten temat.

Żeby przygotować się na to pytanie, wystarczy wejść na stronę firmy i przeczytać podstawowe informacje na ich temat. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, wystarczy, że powiesz kilka informacji, które pokrywają się z prawdą.

2. Dlaczego chcesz u nas pracować? Dlaczego chcesz zmienić pracę?
To pytanie ma na celu sprawdzenie, czym kierowałeś się przy wyborze danej firmy i co chcesz osiągnąć, zmieniając pracę. Nie możesz odpowiedzieć, że jedynym kryterium są kwestie zarobkowe, ponieważ rekruter od razu odejmie Ci kilka punktów. Pracodawcy liczą bardziej na pracowników, którzy chcą się czegoś nauczyć i rozwijać w danym kierunku.

Dobrą odpowiedzią będzie, że w poprzedniej firmie nie widziałeś już dalszych perspektyw i nauczyłeś się już wszystkiego co mogłeś na danym stanowisku.

Żeby odpowiednio przygotować się na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz wiedzieć, na jakie stanowisko kandydujesz i dlaczego pracodawca szuka nowego pracownika.

3. Ile chciałbyś zarabiać?

To pytanie pojawia się na większości rozmów kwalifikacyjnych. Ma za zadanie sprawdzenie, czy pracownik zna swoją wartość i czy w ogóle pracodawca może pozwolić sobie na jego zatrudnienie.

Nie oferuj zbyt wielkich i zbyt niskich kwot. Zapoznaj się z płacą na danym stanowisku i zaproponuj widełki zgodne z Twoimi umiejętnościami. Spróbuj zaproponować nieco więcej, niż chciałbyś zarabiać, dzięki czemu może od razu otrzymasz więcej, a jeśli nie, to w przyszłości łatwiej będzie Ci negocjować stawkę.

4. Jakie są Twoje główne zalety?

Przyszły pracodawca chce wiedzieć, co należy do Twoich mocnych stron i jak bardzo przydasz się w ich firmie. To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej ma sprawdzić, jak bardzo wpłyniesz na zespół i czy posiadasz coś, o czym nie wspomniałeś w CV.

Odpowiadając na to pytanie postaraj się nie tylko mówić o zachowaniach czy osiągnięciach, ale poprzyj je przykładem. Kandydat, który mówi, że jest bardzo kreatywny, a na pytanie odnośnie tego, gdzie ukazała się ta cecha w poprzedniej pracy nie potrafi odpowiedzieć, wypada bardzo słabo.

5. Co odróżnia Cię od innych kandydatów?

Jest to kolejne pytanie, które zapewne usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej. Może mieć ono wiele form, ale dotyczy jednego i tego samego — dlaczego to właśnie Ty?

Jego celem jest sprawdzenie, czy posiadasz umiejętności, dzięki którym pracodawca otrzyma więcej, niż zatrudniając kogoś innego. Dodatkowo sprawdzana jest Twoja wartość rynkowa i czy umiesz stanowczo mówić na swój temat.

Jeżeli chcesz dobrze wypaść, musisz koniecznie przygotować odpowiedź na to pytanie. Jeśli jesteś pewny swojej wartości i umiejętności, nie będziesz miał z tym problemu.

6. Czy potrafisz pracować z zespole i jaki typ ludzi lubisz?

Mimo że w Internecie jest mnóstwo list z pytaniami na rozmowę kwalifikacyjną, kandydaci wciąż są zaskoczeni słysząc to pytanie. Ma ono na celu sprawdzenie, czy nadajesz się do pracy w grupie i jak sobie z taką pracą radzisz.

W zależności od tego, na jakie stanowisko kandydujesz musisz odpowiedzieć na nie w zupełnie inny sposób. Jeśli masz być liderem, nie możesz być osobą lubiącą pracę w samotności, a musisz być komunikatywny i otwarty na innych. Jeżeli zaś stanowisko będzie polegać na jednoosobowej pracy, Twoim atutem będzie, jeżeli powiesz, że lubisz pracować samodzielnie.

Jeżeli chodzi o typ ludzi, najlepszą odpowiedzią będzie, że lubisz wszystkich.

7. Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?

Nie w każdym CV kandydaci zapisują swoje sukcesy i osiągnięcia zawodowe. Jeżeli pracodawca widzi w Tobie potencjał, może zadać to pytanie, żeby sprawdzić, czy w poprzednich firmach czymś się wykazałeś.

Na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej ciężko będzie odpowiedzieć, jeżeli wcześniej o tym nie myślałeś. Musisz więc wcześniej się przygotować i przeanalizować swoją karierę. W zależności od pracy, jaką uprawiasz, może to być: uzyskany klient, zaoszczędzone pieniądze firmy, czy świetnie przeprowadzona kampania. Wszystko zależy od Ciebie.

\"rozmowa

8. Jak wygląda Twoja wymarzona praca i gdzie widzisz siebie za kilka lat?

To pytanie pojawia się coraz częściej i wielu kandydatów wciąż krzywi się na twarzy, gdy je słyszy. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to pytanie niczym z przedszkola. Jest to błędne spojrzenie, ponieważ posiada ono w sobie wiele ukrytych znaczeń.

To, gdzie widzisz siebie za kilka lat sprawdza, czy nie masz np. zamiaru zmiany pracy za jakiś czas i czy ta posada nie ma być tylko przejściową.

Pytanie odnośnie wymarzonej pracy ma na celu wyciągnięcie informacji, która ma przedstawić rekruterowi, czy jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Jeżeli bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko mechanika samochodowego, a powiesz, że Twoją wymarzoną pracę jest dyrektor działu IT, coś tu nie gra, prawda?

9. Co motywuje Cię do dalszej pracy?

Pracodawcy szukają pracowników, którzy wniosą coś do firmy i pozytywnie wpłyną na jej rozwój. Musisz więc pokazać, że jesteś osobą, która ma chęci do ciągłego rozwoju i szuka coraz nowszych rozwiązań.

Jeżeli dodatkowo interesujesz się podobną tematyką, możesz o tym powiedzieć i przedstawić pracodawcy swoje przyszłe plany.

Odpowiadając na to pytanie, możesz też delikatnie wspomnieć o tym, że satysfakcjonująca wypłata również wpływa na Twoją motywację. Dzięki temu powiesz, pracodawcy, że gdy otrzymujesz odpowiednio dużą pensję, jakość Twojej pracy znacznie się poprawia.

10. Czy aplikujesz gdzieś jeszcze?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być różnorodne. To, w którym pracodawca pyta, czy nie złożyłeś dokumentów gdzieś jeszcze ma nieco ukryte znaczenie. W wielu przypadkach, osoby szukające pracy, wysyłają dziesiątki CV do różnych firm. Pracodawca szuka jednak osoby, która nie tylko szuka pracy, ale też oferta firmy stała się interesująca.

Jeżeli powiesz, że wysłałeś aplikację do kilku firm, możesz stracić nieco w oczach rekrutera. Postaraj się więc wysyłać aplikacje pojedynczo lub na to pytanie odpowiedzieć, że tak wysłałeś, ale ta oferta wydaje Ci się najlepsza i powiedz dlaczego.

11. Jaki był Twój zakres obowiązków na poprzednim stanowisku?

Tym pytaniem rekruter daje wyraźnie do zrozumienia, że chce dowiedzieć się, czym zajmowałeś się na poprzednim stanowisku. Może to być też sygnał, że w pewnym stopniu jest Tobą zainteresowany, ale musi się jeszcze czegoś o Tobie dowiedzieć.

Najlepiej, jeżeli poprzednia praca była wyraźnie powiązana z tą, o którą się ubiegasz i możesz pochwalić się czynnościami, które przydadzą się w nowej firmie.

12. Jak wyglądała współpraca w poprzedniej firmie?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej nie zawsze są łatwe. Jeżeli w poprzedniej pracy miałeś jakieś zgrzyty pomiędzy innymi pracownikami lub szefem, ciężko będzie Ci tego nie powiedzieć. To pytanie ma za zadanie sprawdzenie, czy nie będziesz osobą problematyczną i czy miałeś dobry kontakt z pracownikami.

Najlepszym wyjściem jest odpowiedzenie na to pytanie w lekko okrężny sposób. Jeżeli nie do końca relacje były pozytywne, możesz powiedzieć, że nastąpiły zmiany organizacyjne, które zmusiły Cię do zmiany pracy.

13. Czy posiadasz kompetencje powiązane z danym zawodem?

W niektórych CV jest mnóstwo informacji i umiejętności, które nie są zbytnio powiązane z wykonywaniem zawodu. Pracodawca, pytając Cię, czy potrafisz coś co mogłoby poprawić jakość pracy ma na celu sprawdzenie Cię, czy potrafisz odnaleźć się pod ścianą i jak radzisz z rozwiązywaniem problemów.

Dobrze byłoby, gdybyś przed rozmową kwalifikacyjną stworzył podręczną listę kompetencji, którymi nie pochwaliłeś się w CV. Dzięki temu bez problemu odpowiesz na to pytanie.

14. Czym się interesujesz?

Jest to coraz częściej pojawiające się pytanie na rozmowach kwalifikacyjnych. Według badań pracownicy, którzy interesują się tym, co robią, nie tylko są lepszymi pracownikami, ale także wprowadzają do firmy lepszy nastrój.

Pracodawcy szukają pracowników-pasjonatów, bo wiedzą, że takie osoby są warte o wiele więcej.

Jeśli Twoje zainteresowania w jakiś sposób wiążą się z daną pracą lub masz się czym pochwalić, śmiało o tym rozmawiaj. Być może zdarzy się, tak, że rekruter lub pracodawca będą mieli podobne zainteresowania do Twoich.

15. Czy masz do nas jakieś pytania?

Jest to obowiązkowe pytanie, które pojawia się na końcu każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie możesz powiedzieć, że nie masz żadnych pytań. Nawet jeśli wszystko w najmniejszych szczegółach zostało powiedziane, musisz o coś zapytać. Możesz ponownie poruszyć temat zakresu obowiązków na danym stanowisku lub dostępnych szkoleń. Po prostu musisz pokazać, że zależy Ci na tej pracy i chcesz wiedzieć jak najwięcej.

Nie możesz jednak pytać o coś, co było powiedziane w identyczny sposób kilka minut temu. Musisz pogłębić się w dany temat i dopytać o coś więcej. W innym przypadku możesz wyjść na osobę nieuważną.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — część podchwytliwa

Poza standardowymi pytaniami, na niektórych rozmowach o pracę i stanowiskach mogą pojawić się nieco bardziej skomplikowane pytania.

1. W jaki sposób sprzedasz mi ten długopis?

Tradycyjne pytanie kwalifikacyjne na stanowisko sprzedawcy i marketingowca. Musisz być przygotowany na to pytanie i mieć jakiś zarys w głowie tego, co chcesz powiedzieć.

Możesz skupić się na funkcjach i zaletach długopisu rozkładając je na funkcje pierwsze. Dodatkowo możesz powiedzieć, że dorzucisz 2 dodatkowe wkłady, dzięki czemu długopis będzie służył o wiele dłużej.

2. Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

To pytanie ma na celu sprawdzenie, jak reagujesz w dziwnej sytuacji i jak poradzisz sobie z odpowiedzią. To, czy wybierzesz dowolne zwierze, czy takie, które pasuje do danego stanowiska lub Twojego charakteru ma znaczenie.

Musisz więc wybrać coś, co odpowiada temu, jaki jesteś i co potrafisz.

3. Ile razy dziennie wskazówki zegarka się pokrywają?

Odpowiedź na to pytanie może was zdziwić. 22 razy, tyle razy pokrywają się wskazówki zegarka w jeden dzień.

4. W jaki inny sposób użyć ołówka? Wymień kilka przykładów.

Tu, odpowiedź zależy już tylko od Twojej kreatywności. Możesz się nim drapać, włączać światło, stosować jako linijka, mieszać nim napój itp. itd.

W tym pytaniu pracodawca chce sprawdzić Twoją kreatywność i radzenie sobie z nietypowymi sytuacjami.

Inne pytania, które mogą Cię spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Jak szybko zobaczymy rezultaty Twojej pracy w naszej firmie?
  • Jaką strategię obierzesz przez pierwsze 3 miesiące pracy u nas?
  • Jakie cele zawodowe postawisz sobie, jeśli dostaniesz tę pracę?
  • W czym chciałbyś się doszkolić?
  • Co robisz na własną rękę, żeby rozwijać swoje umiejętności zawodowe?
  • Czy masz swój ideał szefa?
  • Czy uważasz, że praca dla osoby, która potrafi mniej niż Ty jest w porządku?
  • Dostałeś kiedyś źle zrealizowane zadanie? Udało Ci się je poprawić?
  • Czy w Twojej pracy zdarzyły się momenty, w których Twoja praca była krytykowana?
  • Jak zachowasz się w sytuacji, w której w ciągu jednego dnia jest bardzo wiele zadań do zrealizowania, a nie ma na wszystko czasu?

To chyba wszystko, jeżeli chodzi o pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Uwzględniliśmy najczęściej pojawiające się pytania, które naszym zdaniem mają duże znaczenie na rozmowie o pracę.

Jeżeli spotkałeś się z jakimś nietypowym pytaniem, którym chciałbyś się pochwalić, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *