Referencje w CV — Czym są? Kiedy i jak je dodawać?

Referencje w CV

Umieszczanie w CV referencji, czyli danych oraz opinii Twoich pracodawców i współpracowników nie jest obecnie powszechną praktyką. Wiele osób uważa, że dodawanie ich w swojej aplikacji do pracy nie ma sensu, ponieważ nikt i tak nie zwraca na nie uwagi. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Kandydaci starają się na różne sposoby przekonywać rekruterów i pracodawców, że to oni są osobą, której potrzebuje dana firma. Odpowiednio dobrany wzór i ciekawie napisana treść CV, to tak naprawdę początek tego, co możesz zrobić w tym celu. Rekomendacje pracodawcy mogą wyróżnić Cię na tle konkurencji, a dodatkowo potwierdzić to, co napisałeś w swoim CV.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat rekomendacji w CV, sprawdź dalszą część wpisu, z której dowiesz się:

 • czym tak naprawdę są rekomendacje w CV,
 • kiedy warto je dodawać,
 • w którym miejscu umieścić referencje,
 • dlaczego warto dodać rekomendacje od przełożonego.
\"Przycisk

Czym są referencje w CV

Na polskim rynku pracy, referencje nie są tak popularne jak np. w Stanach Zjednoczonych, czy europejskich krajach zachodnich. Niemniej jednak są bardzo pomocne podczas procesu rekrutacji, w którym bierze udział duża liczba kandydatów.

W skrócie referencje są pisemną opinią o byłym pracowniku lub współpracowniku, które podnoszą szanse na zatrudnienie w wybranej firmie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rekomendacja nie musi wcale pochodzić od pracodawcy czy przełożonego. Bez problemu możesz o nie poprosić bliskiego współpracownika, z którym udało Ci się ukończyć kilka ważnych projektów. Taka osoba może wiedzieć zdecydowanie więcej o tym jak pracujesz, niż przełożony, który jest często zajęty swoimi obowiązkami.

Podczas przeglądania Twojej aplikacji do pracy, rekruter może skontaktować się z wymienioną przez Ciebie osobą, by dopytać, w jaki sposób rozwiązujesz problemy lub jakie są Twoje mocne strony.

Kiedy warto dodać referencje do CV?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wielu krajach wpisywanie i sprawdzanie referencji w CV jest normą. W Polsce ten fakt jest wciąż pomijany, przez co dodanie tej sekcji w swoim CV, może znacznie podnieść szanse na sukces w rekrutacji.

Referencje warto dodawać gdy:

 1. Aplikujesz na stanowisko, które wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Do swojego CV warto dodać referencje, jeśli starasz się o wyższe stanowisko, np. kierownicze, gdzie będziesz mieć pod sobą kilka osób.
 2. Są wymagane w ogłoszeniu o pracę. Jeśli w ogłoszeniu jest informacja na ich temat, koniecznie je dodaj. Wysyłając aplikację bez referencji, możesz pokazać brak realnego zainteresowania stanowiskiem, ponieważ nie przeczytałeś uważnie ogłoszenia.
 3. Masz wystarczająco miejsca w CV. CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. W sytuacji, gdy posiadasz rozbudowane doświadczenie i musisz wykorzystać drugą stronę, warto puste miejsce uzupełnić referencjami.
 4. Zaproszenie na daną rozmowę o pracę zawdzięczasz swoim kontaktom. Jeśli dzięki komuś zawdzięczasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o dodaniu referencji od pracodawcy, w których wpiszesz daną osobę.
 5. Osoba wystawiająca referencje jest znana w branży. Jeśli istnieje taka możliwość, poproś taką osobę o wyrażeniu opinii na Twój temat w CV. Dzięki temu potencjalny pracodawca zobaczy, że naprawdę znasz się na rzeczy.
 6. Twoja branża przykłada dużą wagę do poleceń. Niektóre dziedziny pracy opierają się na poleceniach i współpracach. Jeśli wiesz, że wpisanie opinii bezpośredniego przełożonego może Ci pomóc, koniecznie to zrób.

Oprócz sytuacji, w których warto wpisywać referencje w swoim CV, są również sytuacje, w których nie należy tego robić. Kiedy?

 • Referencji nie warto wpisywać, gdy nie masz się czym pochwalić. Mniej niż trzy referencje nie wyglądają dobrze.
 • Gdy jesteś nowy w branży.
 • Nie otrzymałeś pozwolenia na wykorzystanie opinii na Twój temat.
 • Gdy możesz zamieścić je gdzieś indziej. W niektórych sytuacjach możesz przesłać tylko jeden dokument, a referencje mogą zabierać cenne miejsce, w które lepiej jest wpisać umiejętności i doświadczenie zawodowe.

W którym miejscu umieścić referencje CV

Jeśli zdecydowałeś się na wpisanie referencji w swoim CV, musisz jeszcze wybrać odpowiednie miejsce, by je umieścić. Nie każdy szablon CV posiada dedykowane miejsce, przez co bardzo często będziesz musiał sporo się napracować, by doprowadzić go do takiego stanu, jaki Cię interesuje. Tworząc CV, musimy bowiem pamiętać, by było ono jak najczytelniejsze.

Dobrym miejscem w CV będzie dolna część dokumentu, w której bez problemu możesz umieścić 3 kolumny lub pojedyncze sekcje zawierające rekomendacje od pracodawców.

Jeśli chcesz, możesz dodać je do CV w formie oddzielnego pliku nazywanego listem polecającym. Jest on dokumentem zawierającym wszystkie niezbędne informacje dotyczące referencji kandydata.

Dlaczego warto dodawać referencje?

Pierwszym i najważniejszym plusem przemawiającym na korzyść referencji w CV, jest oczywiście pokazanie pracodawcy, że naszą kandydaturę traktujemy całkowicie poważnie.

Oprócz tego, wielu pracodawców pyta o referencje lub stosunki z byłym pracodawcą podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A umieszczenie ich pokaże, że miałeś z nimi dobry kontakt. Udowodnisz również, że jesteś pewny swoich umiejętności i że na każdej płaszczyźnie reprezentujesz sobą najwyższy poziom.

Warto tu również wspomnieć o tym, że CV z referencjami wyróżnia się w tle. Nawet po jednej rozmowie z Twoim byłym pracodawcą lub współpracownikiem, rekruter może nie chcieć szukać innych kandydatów. Wybierze Ciebie, ponieważ uzna Cię, za wiarygodnego, kompetentnego i konkretnego pracownika.

Jak widzisz, referencje w CV mają naprawdę sporo zalet. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu i udowodnić rekruterowi, że zawarte w aplikacji słowa mają pokrycie, wpisz do swojego CV referencje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *