Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej lub rekrutacji – wzór i porady

rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej

Szukanie pracy, to często długotrwały i stresujący proces. Mimo że w wielu przypadkach nie otrzymasz nawet odpowiedzi od pracodawców, zdarzają się sytuacje, że odzywają się oni po bardzo długim czasie. Co zrobić, gdy nie jesteś już zainteresowany daną ofertą, ale chciałbyś zachować się elegancko, żeby nie zamknęły się przed Tobą drzwi na przyszłe rekrutacje w danej firmie?

W tym artykule dowiesz się, jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej z klasą, kiedy warto odpuścić i jak zachować dobre relacje z danym pracodawcą.

Rezygnacja z rekrutacji — wzór e-maila

Jeżeli spotkałeś się z sytuacją, w której zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, ale znalazłeś już pracę lub nie jesteś zainteresowany daną ofertą, dobrym wyjściem, jest napisanie maila do pracodawcy. Nie musi być on zbytnio złożony, wystarczy, że podziękujesz, przeprosisz i wyjaśnisz, dlaczego nie jesteś już zainteresowany ofertą.

Poniżej znajdziesz przykładowy wzór, który pozwoli Ci w sposób profesjonalny wyjść z tej sytuacji.

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko [nazwa stanowiska], lecz muszę odmówić, ponieważ [powód rezygnacji].
Dziękuję jednak za obdarzenie mnie zaufaniem i uwzględnieniem mojej kandydatury.

Doceniam czas, jaki poświęcili Państwo na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi i mam nadzieję, że znajdą Państwo odpowiednią osobę na to stanowisko.

Pozdrawiam
[Twoje imię i nazwisko]

Kiedy warto zrezygnować z rozmowy o pracę

Jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z rekrutacji, jest zmiana sytuacji zawodowej aplikanta. Może to być zmiana planów, podwyżka w obecnej pracy lub otrzymanie bardzo dobrej oferty pracy. W takich przypadkach najlepiej jest po prostu odmówić.

Wiele osób ma jednak z tym spory problem. Zastanawiają się zbyt długo i myślą nad tym, w jaki sposób i czy w ogóle odpowiadać na zaproszenie. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest oczywiście krótki mail lub telefon informujący o naszej decyzji. Warto jest poinformować pracodawcę o tym, że rezygnujemy, ponieważ zaoszczędzimy w ten sposób zarówno swój, jak i czas pracodawcy.

Warto wtedy szczerze wyjaśnić powód odmowy, Może to usprawnić przyszłe procesy rekrutacyjne i oszczędzić czas innych kandydatów, którzy wysyłają CV i list motywacyjny. Może się także okazać, że pracodawca odpowie na Twojego maila i zaproponuje Ci nieco lepsze warunki niż te zawarte w ogłoszeniu, lub powie, że niektóre rzeczy podlegają negocjacji.

Poza tym, zorganizowanie i przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej wymaga sporo czasu i przekładania spotkań. Jeżeli więc zostaniesz zaproszony na rozmowę o pracę i się na nią nie stawisz, pokażesz swój brak kultury i poszanowania czasu drugiego człowieka.

Jak zrezygnować z rekrutacji — profesjonalne podejście

Jeżeli chcesz zachować się elegancko w stosunku do pracodawcy, przede wszystkim odpowiedz szybko. Szybka i kulturalna odpowiedź będzie korzystna nie tylko dla pracodawcy. Nawet w większych miastach rekrutacje są prowadzone przez dane osoby. Istnieje więc spora szansa, że Ty i pracodawca czy rekruter kiedyś ponownie się spotkacie.

\"Przycisk

Postaraj się więc odpowiedzieć jak najszybciej i bez podawania zbędnych detali. Wystarczy powód rezygnacji, przeprosiny i podziękowanie za danie szansy. Sprawdź jednak, czy Twój mail nie jest w żadnym stopniu lekceważący. Często bowiem jest tak, że pisana na szybko wiadomość zawiera zdania, które na pierwszy rzut oka wydają się normalne, a w rzeczywistości mogą być odczytane jako negatywne.

Chcesz zrezygnować z pracy? Sprawdź wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Kiedy rezygnacja nie jest wskazana

Nie zawsze dobrym pomysłem jest odpisywanie na maila, czy powiadamianie pracodawcy od razu po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę. Czasem warto jest spokojnie to przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw dotyczące nowego stanowiska. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy o pracę.

Innym przypadkiem, kiedy nie warto informować pracodawcy o rezygnacji z rekrutacji, jest, kiedy nawet nie otrzymaliśmy informacji o zaproszeniu na dalszy etap. Może być bowiem tak, że Twoje CV nie przeszło pozytywnie pierwszego etapu, więc nie ma sensu skreślanie się z listy, na którą się nawet nie dostałeś.

Zamiast tego, możesz do rekrutera napisać mail, w którym pytasz, czy Twoje CV dotarło i jaki czas został przewidziany do końca rekrutacji. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na tym stanowisku i wciąż jesteś nim zainteresowany.

Decyzja o rezygnacji z udziału w rozmowie kwalifikacyjnej może zależeć od wielu niespodziewanych okoliczności i wydarzeń. Warto jednak zawsze upewnić się, czy Twoja aplikacja rzeczywiście dotarła do pracodawcy i czy wszystko było z nią w porządku.

Jeżeli masz więcej pytań lub nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule, zapraszamy do sekcji komentarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *