Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — Pytania, odpowiedzi i przydatne wskazówki

rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

W dzisiejszych czasach wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to już norma. W bardzo dużej mierze od jej przebiegu zależy, czy zostaniesz zaproszony na kolejne etapy rekrutacji i jak zapamięta Cię rekruter, z którym rozmawiałeś. Musisz więc wypaść najlepiej jak tylko potrafisz, ale masz na to wyłącznie jedną szansę. Jak zatem to zrobić?

Z tego wpisu dowiesz się jak przygotować się do rozmowy o pracę przez telefon, jakie pytania bardzo często się pojawiają i jak na nie odpowiadać, również w języku angielskim. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna przez telefon?

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon nie trwa zwykle zbyt długo. Maksymalnie czas trwania takiej rozmowy to 30 min, ale większość nie przekracza 15-20 minut.

Jej zadaniem jest wstępna analiza kandydata, poznanie jego oczekiwań i tego, czy dopasuje się do obecnego zespołu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostaniesz zaproszony na kolejne spotkanie dotyczące pracy.

\"Przycisk

Podczas jej trwania rekruter ocenia także, czy Twoje podejście do tematu jest profesjonalne i czy rzeczywiście zależy Ci na danym stanowisku. Musisz się więc wykazywać inicjatywą, ale także słuchać i stosować się do kilku zasad, dzięki którym wypadniesz naprawdę dobrze.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?

Mimo że rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest zdecydowanie mniej stresująca od klasycznej w cztery oczy, nie możesz podejść do niej zbyt lekceważąco. Musisz odpowiednio się przygotować i zastosować kilka istotnych elementów, które znacznie poprawią to, w jaki sposób się zaprezentujesz.

Poniżej znajdziesz check-listę, którą powinieneś zastosować jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez telefon.

1. Umów się na dogodny dla obu stron termin rozmowy

Spora część zaproszeń na rozmowę o pracę przychodzi dziś mailowo, bywają jednak sytuacje, w których pracodawca dzwoni do potencjalnych pracowników osobiście. Nie bój się w takich sytuacjach odbierać telefonu i zawsze, gdy składasz dokumenty aplikacyjne jak CV czy list motywacyjny, pamiętaj o tym, by być na to zawsze przygotowanym.

Jeśli nie mogłeś rozmawiać, nie bój się oddzwonić. Każdy wie, że nikt nie jest dostępny pod telefonem 24 godziny na dobę.

W przypadku, gdy pracodawca zadzwoni do Ciebie, gdy akurat znajdujesz się w obecnej pracy, postaraj się umówić na jakiś inny dogodny termin. Jednak nie zwlekaj, nie powinien on być dłuższy niż 2 dni po pierwszym połączeniu.

2. Znajdź spokojne miejsce na rozmowę

Prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w miejscu, w którym jest gwar jak autobus czy bar, nie jest dobrym pomysłem. Wywrzesz mało profesjonalne wrażenie na pracodawcy, co może skutkować brakiem kolejnego kontaktu z jego strony.

Postaraj się zatem rozmawiać w miejscu, w którym bez problemu się skupisz i nie występuje żaden hałas. Dodatkowo poinformuj domowników, by podczas rozmowy Ci nie przeszkadzali.

3. Ustaw profesjonalną pocztę głosową i klasyczny sygnał

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że posiadają śmieszny dzwonek, granie na czekanie, czy nagranie poczty głosowej. Czasem możesz rozśmieszyć rekrutera i wpłynie to w dobry sposób na rozmowę, ale w większości przypadków efekt będzie odwrotny.

Jeśli chcesz wypaść profesjonalnie, nagraj swój dźwięk poczty głosowej lub korzystaj z domyślnych dźwięków oferowanych przez operatora.

4. Przygotuj sobie CV i kluczowe pytania, jakie chcesz zadać rekruterowi

Skoro rekruter Cię nie widzi, dlaczego by nie skorzystać z pomocnych materiałów? Przygotuj sobie CV, wyselekcjonuj informacje, sporządź notatki i przygotuj smartfon, na którym będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na pytania, których nie do końca rozumiesz.

Poznając odpowiedź na pytanie w stresującej sytuacji nasz mózg łatwiej je przyswaja, dzięki czemu dodatkowo się czegoś nauczysz.

5. Przećwicz wymowę

Zanim przejdziesz do rozmowy, porozmawiaj chwilę sam ze sobą i wykonaj kilka ćwiczeń na dykcję. Dzięki temu rozruszasz mięśnie i zdecydowanie łatwiej i płynniej będziesz rozmawiał już od samego początku.

Nad dykcją jest zdecydowanie łatwiej zapanować, gdy siedzimy w miejscu. Postaraj się nie przemieszczać podczas rozmowy.

6. Potencjalne błędy techniczne zgłaszaj od razu

Jeżeli podczas rozmowy przez telefon coś przerwało lub czegoś nie dosłyszałeś, od razu to zgłaszaj. Domyślanie się co zostało powiedziane i odpowiadanie na czuja to najgorsze co możesz zrobić. Problemy podczas rozmowy to normalna sprawa i nikt nie obrazi się na Ciebie, za to, że czegoś nie dosłyszałeś lub że przerwało rozmowę.

7. Rób notatki

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest wyłącznie jednym z kroków rekrutacji, pamiętaj o tym, by prowadzić notatki. Zapisując sobie to, co mówi rekruter lub streszcza jakiś problem, będziesz w stanie sobie to powtórzyć i nauczyć się tego na następny raz.

Rekruterzy zapisują często to, o co pytają kandydatów i pytania, na które nie dostali odpowiedzi zadają podczas kolejnych spotkań.

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon — popularne pytania i odpowiedzi

Oprócz oczywistych spraw dotyczących przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon, warto także odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które ułatwią i przyspieszą przebieg rozmowy.

Niektóre z nich pojawią się powtórnie podczas kolejnego etapu rekrutacji, a więc odpowiedzenie sobie jak najwcześniej jest bardzo dobrym pomysłem.

1. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

To pytanie ma za zadanie określić, jaką masz motywację i co powoduje, że chcesz zmienić pracę. Opowiedz o tym, jak pracujesz na danym stanowisku i że nie chcesz z niej odchodzić, jednak przeglądałeś oferty i ta była bardzo interesująca.

Nigdy nie skupiaj się na negatywnych aspektach obecnej pracy.

2. Ile chciałbyś zarabiać w nowej pracy?

Rozmowy o oczekiwaniach finansowych nie należą do najłatwiejszych. Wiele osób stresuje się i nie potrafi rozmawiać wprost o tym ile chce zarabiać.

Jeżeli pracodawca zada Ci to pytanie, nie określaj jednoznacznie kwoty. Najlepiej, jeśli podasz widełki, w których minimalna kwota będzie tą, która Cię satysfakcjonuje a maksymalna otworzy Ci możliwość do przyszłych negocjacji.

3. Kiedy wykonujesz dobrą pracę? Czy zdajesz sobie z tego sprawę?

Tym pytaniem pracodawca sprawdza, czy jesteś świadom z pracy, którą wykonujesz i czy jesteś skupiony na niej. Dodatkowo w wielu przypadkach pokazuje, czy pracownik potrafi mierzyć postępy wykonywanej pracy.

Najlepiej, jeżeli przygotujesz kilka praktycznych przykładów z Twojej pracy, które pokazują efekty Twoich działań.

4. Jakie są Twoje największe sukcesy zawodowe?

Wiele osób pracuje w danym zawodzie wyłącznie dla pieniędzy. Niektórzy zaś pracują z pasji. To pytanie ma na celu odkryć, czy pracujesz jako pasjonat czy wyłącznie dla korzyści finansowych.

Przygotuj swoje największe osiągnięcie zawodowe poparte przykładami lub liczbami.

5. Dlaczego chcesz pracować w danej firmie?

To pytanie ponownie dotyczy motywacji. Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o danej firmie: czym się zajmuje, ile czasu istnieje, jakie są jej plany rozwojowe. Dzięki temu będziesz mógł wyjaśnić, dlaczego dana oferta jest dla Ciebie interesująca.

Dodatkowo możesz nawiązać do swoich zainteresowań, doświadczenia czy umiejętności.

6. Jakie są Twoje mocne oraz słabe strony?

\"rozmowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich mocnych i słabych stron. To bardzo źle, ponieważ pracodawcy szukają często pracownika o ściśle określonych umiejętnościach, który uzupełni lukę w zespole.

Pomyśl nad swoimi 2 cechami, które Cię wyróżniają na tle innych, ale też wspomnij o czymś, co nie idzie ci najlepiej, dzięki czemu pokażesz, że znasz swoje słabości i nad nimi pracujesz.

7. Czy masz jakieś pytania?

Podczas pierwszej rozmowy nie poruszaj takich kwestii jak dress code, możliwość awansu, czy luźne godziny pracy. Są to szczegóły, które powinny być poruszone na ostatnim kroku rekrutacji.

Nie wywieraj także presji na pracodawcy zadając skomplikowane pytania. Przez to może odebrać Cię w negatywny sposób.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przez telefon – o czym warto pamiętać?

Jeżeli aplikujesz na stanowisko, które wymaga dobrej znajomości języka angielskiego, nie zdziw się, gdy odbierzesz telefon i usłyszysz kogoś w tym języku. Szczególnie bądź na to wyczulony, gdy w CV podałeś biegła znajomość j. angielskiego lub stopień C1/C2.

Sama rozmowa i przygotowanie do niej wygląda niemal tak samo, jak każda inna. Różnicą jest jedynie język i kilka pytań, które po bezpośrednim tłumaczeniu nie brzmią tak, jaki jest ich prawdziwy sens.

Jak przygotować profesjonalne CV.

Poniżej znajdziesz listę pytań, z którą warto się zapoznać

  • Tell me about yourself.
  • Why should we hire you?
  • What is your greatest strength?
  • What is your greatest weakness?
  • Why do you want to leave (or have left) your current job?
  • What are your salary expectations?
  • Why do you want this job?

Jeżeli chcesz przygotować CV po angielsku, pamiętaj o tym, że różni się ono od tego, które widzisz na co dzień w Polsce.

Czego nie robić podczas rozmowy o pracę przez telefon

To, że warto się przygotować, wie chyba każdy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, w jaki sposób nie zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon.

Jeśli chcesz wypaść w pełni profesjonalnie, sprawdź kilka ważnych spraw na które warto zwrócić uwagę.

1. Nie korzystaj z potakiwań „yhym”, „aha”

Nie wydawaj bezdźwięcznych przytakiwań i dukania. Jeśli zgadzasz się z czymś lub chcesz pokazać, że wszystko do Ciebie dotarło, powiedz ok, jasne lub rozumiem.

2. Nie pal papierosa i nie żuj gumy

Jedzenie, picie, palenie papierosa czy żucie gumy na pierwszy rzut oka jest niesłyszalne. To jednak nieprawda. Nigdy nie rób niczego, co może przeszkodzić Ci w poprawnej rozmowie.

3. Nie mów nic na siłę

Jeżeli nie jesteś dobry w żartach tematycznych lub small talkach, nie korzystaj z nich. Doprowadzenie do żenującej sytuacji lub ciszy może wpłynąć na Twoją niekorzyść.

4. Nie przerywaj rekruterowi

Rekruter może zadawać wiele pytań naraz. To celowy zabieg, który ma na celu sprawdzenie, jak radzisz sobie z rozmową pod presją. Nie denerwuj się, daj skończyć pracodawcy i odpowiedz na pytanie gdy dostaniesz na to chwilę.

Staraj się udzielać krótkich, jasnych i rzeczowych odpowiedzi. Jeśli zaś chcesz się nad czymś zastanowić, nie bój się poprosić o chwilę do namysłu.

To wszystko, jeżeli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub znalazłeś coś z czym się nie zgadzasz, napisz do nas lub skorzystaj z sekcji komentarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *